REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dyskusja o roli, specyfice i słabościach polskich samorządów

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Marcin Król, Rafał Dutkiewicz i Jacek Kucharczyk już 4 listopada, w Warszawie będą się spierać o sens istnienia samorządów w Polsce.

Inspiracją do dyskusji, poza kontekstem zbliżających się wyborów samorządowych, jest najnowsza książka filozofa i historyka idei prof. Marcina Króla pt. „Słownik demokracji samorządowej”. Na kilka dni przed jej premierą do dyskusji na temat władzy lokalnej, poza autorem, staną Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz Prezes Zarządu Fundacji Instytut Spraw Publicznych Jacek Kucharczyk.

REKLAMA

Spotkanie odbędzie się 4 listopada o godz. 16:15 w MiTo art.café.books przy ul. Waryńskiego 28. Dyskusję poprowadzi Wojciech Przybylski, redaktor naczelny Res Publica Nowa.

O książce:

REKLAMA

„Słownik demokracji samorządowej” składa się z 20 tekstów charakteryzujących ideę samorządu, jego elementy oraz specyfikę jego funkcjonowania w Polsce. Opisuje nie tylko historię samorządu jako taką, ale jest przede wszystkim praktycznym przewodnikiem po świecie współczesnej polskiej władzy lokalnej.  Część tekstów publikowana była w 2013 roku w „Dzienniku Gazecie Prawnej” i cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród czytelników.

Autor charakteryzuje radnego i wyjaśnia jaki powinien być oraz jakie obowiązki pełnić powinien przewodniczący rady (gminy, dzielnicy, itd.). Opisuje na czym polegać powinno zebranie samorządowe, jaka jest istota samorządowej debaty, zastanawia się nad kwestią frekwencji wyborczej. Oprócz tych formalnych kwestii, Król bierze na warsztat zagadnienia opozycji w samorządzie ale też funkcjonowania lokalnych klik w zderzeniu z lokalną władzą. Pisze o roli mass-mediów w środowisku lokalnym, pozostając ich wielkim orędownikiem. Zwraca uwagę, jakie działania samorządowców sprzyjają rozwojowi przedsiębiorczości i wiedzy. Objaśnia też, w ciekawym ale sformułowanym w sposób prosty i czytelny wywodzie, ideę demokracji samorządowej jako formy organizacji świata. Opowiada o jej źródłach na świecie (USA, Alexis de Tocqueville) i w Polsce (Kazimierz Kuhn, Joachim Lelewel itd.).

O autorze:

prof. Marcin Król - profesor nauk humanistycznych, socjolog oraz historyk idei nowożytności i XIX wieku. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Jest przewodniczącym Rady Fundacji im. Stefana Batorego. Współorganizator i prowadzący Debaty Tischnerowskie na Uniwersytecie Warszawskim. Opublikował wiele ważnych książek, m.in. „Historię myśli politycznej” (2001), „Filozofię polityczną” (2008), „Czego nas uczy Leszek Kołakowski” (2010). „Słownik demokracji samorządowej to nawiązanie do jego słynnego „Słownika demokracji” wydanego w 1983 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O Wydawnictwie:

Wydawnictwo Kurhaus Publishing powstało w 2011 r. z pasji czytania, ciekawości świata i potrzeby przyglądania się ludzkim historiom. Wyszukuje najciekawsze pozycje literatury faktu na światowym rynku książki. Do dziś wydało blisko 40 tytułów, otrzymało 4 nagrody Economicus za najlepsze tłumaczenia książek biznesowych. Spółkę założyły dr Agnieszka Liszka, ekspertka w dziedzinie komunikacji, była rzeczniczka rządu Donalda Tuska z wieloletnim doświadczeniem pracy w największych firmach doradczych oraz Katarzyna Kozłowska, redaktorka, komentator prasowy, była wicenaczelna i naczelna „Wprost”.

Sponsorem wydania jest Bank Gospodarstwa Krajowego.

Patranami medialnymi są: Res Publica Nowa, samorząd.pap.pl oraz serwis Sektor Publiczny portalu Infor.pl.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

REKLAMA

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

REKLAMA

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

REKLAMA