REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo zamówień publicznych - postępowania będą prostsze

Prawo zamówień publicznych - zmiany/ Fot. Fotolia
Prawo zamówień publicznych - zmiany/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jedną z głównych zmian proponowanych w projekcie nowej ustawy o PZP, jest uelastycznienie i uproszczenie postępowania formalnego. Zmniejszyć ma się liczba obciążeń na etapie ubiegania się o udzielenie zamówienia m.in. dzięki wprowadzeniu jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia.

Projekt zmian w Prawie zamówień - uelastycznienie postępowania jednym z założeń

Uelastycznienie i uproszczenie postępowania, informatyzacja, większa wydajność i innowacyjność zamówień - to najważniejsze założenia projektowanych zmian w Prawie zamówień publicznych. Projekt nowelizacji leży w planach legislacyjnych rządu na 2015 r.

REKLAMA

Departament Prawny Urzędu Zamówień Publicznych podkreśla, że większość przepisów nowych dyrektyw UE m"a charakter bezwzględnie obowiązujący i wymusza daleko idące zmiany w dotychczas obowiązującym systemie zamówień publicznych".

Zobacz również: Usługi niepriorytetowe - odwołanie po zmianach

REKLAMA

"Wspólna, z Ministerstwem Gospodarki analiza ex-post obecnie obowiązującej ustawy, wykazała konieczność zmian również w ustroju organów kształtujących system instytucjonalny zamówień publicznych: Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, Krajowej Izby Odwoławczej i sądów" - wyjaśnia PAP Departament Prawny UZP.

Według informacji z Departamentu, jednoczesna implementacja unijnych dyrektyw i zmiana ustroju niektórych organów wymaga przyjęcia nowego, spójnego i w pełni kompletnego aktu normatywnego -uchwalenie nowej ustawy zamiast kolejnej nowelizacji miałoby umożliwić większą przejrzystość regulacji, ułatwić ich stosowanie, zapobiec powstaniu ewentualnych niespójności czy też sprzeczności wewnętrznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pierwszym założeniem zmian proponowanych w projekcie nowej ustawy o PZP, jest uelastycznienie i uproszczenie postępowania formalnego. Zmniejszyć ma się liczba obciążeń na etapie ubiegania się o udzielenie zamówienia m.in. dzięki wprowadzeniu jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia. Ma on stanowić dowód wstępny spełnienia warunków zamówienia i zastąpić wszystkie obecnie wymagane oświadczenia i dokumenty.

Ponadto, wykonawcy maja nie być zobowiązani do przedstawiania dokumentów potwierdzających, jeśli zamawiający będzie mógł je uzyskać za pomocą bezpłatnych baz danych (np. Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, Krajowego Rejestru Sądowego lub Karnego). Kompletną dokumentację będzie musiał przedstawić jedynie podmiot, którego oferta zostanie uznana za najkorzystniejszą. Przepisy wykonawcze mają w przyszłości określić katalog koncesji czy zezwoleń, których zamawiający może zażądać od wykonawcy. Uproszczone mają zostać także procedury przy udzielaniu zamówień społecznych, kulturalnych, zdrowotnych i niektórych innych, m.in. przez podwyższenie progu kwotowego, od którego istnieje obowiązek przestrzegania przepisów ustawy oraz umożliwienie stosowania kryteriów jakościowych (np. dostępności, ciągłości i trwałości świadczenia usług).

Nowe unijne podejście do udzielania zamówień publicznych zakłada również informatyzację procesu ich udzielania. Cały obieg informacji pomiędzy zamawiającym a wykonawcą ma się odbywać drogą elektroniczną, z pomocą ogólnie dostępnych narzędzi informatycznych. W niektórych przypadkach, z uwagi na wyspecjalizowany charakter zamówienia, nowe prawo umożliwić ma zastosowanie narzędzi i urządzeń elektronicznych lub formatów plików, które nie są ogólnie dostępne, pod warunkiem, że zamawiający będzie miał do nich swobodny dostęp.

Nowe przepisy mają też wymagać wyboru oferty najkorzystniejszej ekonomicznie. Najkorzystniejszą ofertę zamawiający ma wybierać na podstawie kryteriów ceny, kosztów i innych - np. kryterium organizacji, kwalifikacji i doświadczenia personelu - w przypadku zamówienia, w którym istotna jest jakość. Kryteria oraz ich względną wagę, zamawiający będzie musiał wskazać w dokumentacji.

Unijne dyrektywy wprowadzają również procedurę tzw. partnerstwa innowacyjnego. Jej celem jest opracowanie innowacyjnego rozwiązania niedostępnego na rynku, tj. produktu, usługi lub robót budowlanych oraz ich późniejszy zakup przez zamawiającego. Procedura ma się opierać w dużej mierze na trybie negocjacji, jako procedurze ułatwiającej spełnienie wymagań zamawiającego. Partnerstwo innowacyjne ma też być elastyczne - instytucja zamawiająca będzie ustalać m.in. cele pośrednie, w oparciu o które może wcześniej zakończyć procedurę lub zerwać umowę.

Powodem opracowania projektu nowej ustawy regulującej udzielanie zamówień publicznych jest konieczność wdrożenia do polskiego porządku prawnego dwóch dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z 26 lutego 2014 r: w sprawie zamówień publicznych oraz w sprawie udzielania zamówień przez podmioty działające w sektorach gospodarki wodnej, energetyki, transportu i usług pocztowych. Polska jest zobowiązana wprowadzić do swego porządku prawnego te dyrektywy do 18 kwietnia 2016 r. (PAP)

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

REKLAMA

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

REKLAMA

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA