REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o zasiłek przez internet w 2015 roku

Arleta Siedlik
Wniosek o zasiłek, świadczenia rodzinne2015/ Fot. Fotolia
Wniosek o zasiłek, świadczenia rodzinne2015/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wniosek o zasiłek w 2015 roku będzie można składać do właściwego organu za pomocą internetu. Co więcej, beneficjent ubiegający się o przyznanie świadczeń rodzinnych albo świadczeń z funduszu alimentacyjnego nie będzie zobowiązany do pozyskania i dostarczenia stosownych zaświadczeń. Obowiązek taki będzie znajdować się po stronie organu administracji publicznej. Wskazane regulacje są przedmiotem aktualnego projektu nowelizującego ustawę o świadczeniach socjalnych.

REKLAMA

Projekt nowelizujący ustawę o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw dotyczy między innymi zmiany procesu wnioskowania, przyznawania i ustalania świadczeń rodzinnych, alimentacyjnych i innych świadczeń, które są przyznawane na podstawie ustawy o pomocy społecznej. 

REKLAMA

Projektowane zmiany mają polegać na umożliwieniu korzystania ze zgromadzonych danych w rejestrach, utworzonych przez ministra właściwego do spraw rodziny  oraz ministra do spraw zabezpieczenia społecznego, w celu weryfikacji danych osób ubiegających się i pobierających świadczenia.  Zarówno organy właściwe, jak i samorządy województw będą mogły przetwarzać informacje z obszaru świadczeń socjalnych, pomocy społecznej a także Elektronicznego Krajowego Systemu Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności (EKSMOoN), w celu weryfikacji danych beneficjentów ubiegających się o wspomniane świadczenia.  Aktualnie nie ma regulacji, która umożliwiałaby korzystanie przez organy właściwe z danych, które są gromadzone w systemach dziedzinowych i  rejestrach centralnych. 

Kolejnym ważnym aspektem poruszonym w nowelizacji jest umożliwienie załatwienia sprawy przez beneficjenta za pomocą Internetu . Procedura złożenia wniosku i uzyskania przez organ niezbędnych informacji  oraz wydania i dostarczenia decyzji stronie będzie w całości mogła odbywać się w formie elektronicznej.  Uwierzytelnienie dokumentów składanych przez osoby ubiegające się  o świadczenia rodzinne i z funduszu alimentacyjnego, będzie się odbywać za pomocą bezpiecznego podpisu elektronicznego, profilu zaufanego ePUAP . Dodatkowo uwierzytelnianie będzie odbywać się dzięki specjalnej procedurze, która umożliwia identyfikację zarówno poprzez dane personalne identyfikujące wnioskodawcę, jak i numer ostatniej decyzji w sprawie świadczeń rodzinnych lub świadczeń z funduszu alimentacyjnego.  Obecnie nie istnieje regulacja, która pozwalałaby na złożenie wniosku i oświadczenia w formie elektronicznej w omawianych kwestiach.

Zobacz również: Wniosek o zasiłek przez internet

Zmiany dotyczyć mają także sposobu pozyskiwania informacji, które są niezbędne do ustalenia prawa do świadczeń. Odbędzie się ono na poziomie organ-organ, w formie elektronicznej, przy tym beneficjent zostanie zwolniony z tego obowiązku. Organ przyznający świadczenie będzie zobowiązany do samodzielnego pozyskania danych od innych organów, które realizują zadania publiczne w zakresie m.in. sytuacji dochodowej, składek na ubezpieczenie zdrowotne, niepełnosprawności. Projektowane zmiany pozwolą na zmniejszenie obciążeń pracy instytucji publicznych z uwagi na fakt, iż nie będzie konieczności wystawiania stosownych zaświadczeń potrzebnych w procesie ubiegania się o przyznanie określonych świadczeń rodzinnych i z funduszu alimentacyjnego.  Ponadto,  celem projektowanych zmian jest zmniejszenie barier administracyjnych w stosunku do obywatela ( zwolnienie z konieczności uzyskania od różnych organów zaświadczeń i  informacji , w celu przedstawienia ich organowi właściwemu).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Celem projektowanej ustawy oprócz zmniejszenia barier administracyjnych w stosunku do obywatela jest także zmniejszenie kosztów związanych z realizacją zadań publicznych.

Zmiana ma nastąpić również w zakresie sposobu przeprowadzania rodzinnego wywiadu środowiskowego. Aktualnie taki wywiad może zostać przeprowadzony jedynie w formie papierowej. Nowelizacja polegająca na przeprowadzeniu wywiadu w formie elektronicznej ma na celu usprawnić pracę pracownikowi socjalnemu i wyeliminować konieczność ręcznego przenoszenia danych z wywiadu papierowego do systemu komputerowego. Zakłada się, że wprowadzenie takiego rozwiązania wpłynie pozytywnie na efektywność pracy pracownika socjalnego, co zapewni  m.in. zwiększenie czasu poświęcanego na pracę socjalną z beneficjentem. 

Polecamy serwis: Opieka społeczna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA