Wniosek o zasiłek przez internet w 2015 roku
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Projekt nowelizujący ustawę o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw dotyczy między innymi zmiany procesu wnioskowania, przyznawania i ustalania świadczeń rodzinnych, alimentacyjnych i innych świadczeń, które są przyznawane na podstawie ustawy o pomocy społecznej.
REKLAMA
Projektowane zmiany mają polegać na umożliwieniu korzystania ze zgromadzonych danych w rejestrach, utworzonych przez ministra właściwego do spraw rodziny oraz ministra do spraw zabezpieczenia społecznego, w celu weryfikacji danych osób ubiegających się i pobierających świadczenia. Zarówno organy właściwe, jak i samorządy województw będą mogły przetwarzać informacje z obszaru świadczeń socjalnych, pomocy społecznej a także Elektronicznego Krajowego Systemu Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności (EKSMOoN), w celu weryfikacji danych beneficjentów ubiegających się o wspomniane świadczenia. Aktualnie nie ma regulacji, która umożliwiałaby korzystanie przez organy właściwe z danych, które są gromadzone w systemach dziedzinowych i rejestrach centralnych.
Kolejnym ważnym aspektem poruszonym w nowelizacji jest umożliwienie załatwienia sprawy przez beneficjenta za pomocą Internetu . Procedura złożenia wniosku i uzyskania przez organ niezbędnych informacji oraz wydania i dostarczenia decyzji stronie będzie w całości mogła odbywać się w formie elektronicznej. Uwierzytelnienie dokumentów składanych przez osoby ubiegające się o świadczenia rodzinne i z funduszu alimentacyjnego, będzie się odbywać za pomocą bezpiecznego podpisu elektronicznego, profilu zaufanego ePUAP . Dodatkowo uwierzytelnianie będzie odbywać się dzięki specjalnej procedurze, która umożliwia identyfikację zarówno poprzez dane personalne identyfikujące wnioskodawcę, jak i numer ostatniej decyzji w sprawie świadczeń rodzinnych lub świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Obecnie nie istnieje regulacja, która pozwalałaby na złożenie wniosku i oświadczenia w formie elektronicznej w omawianych kwestiach.
Zobacz również: Wniosek o zasiłek przez internet
Zmiany dotyczyć mają także sposobu pozyskiwania informacji, które są niezbędne do ustalenia prawa do świadczeń. Odbędzie się ono na poziomie organ-organ, w formie elektronicznej, przy tym beneficjent zostanie zwolniony z tego obowiązku. Organ przyznający świadczenie będzie zobowiązany do samodzielnego pozyskania danych od innych organów, które realizują zadania publiczne w zakresie m.in. sytuacji dochodowej, składek na ubezpieczenie zdrowotne, niepełnosprawności. Projektowane zmiany pozwolą na zmniejszenie obciążeń pracy instytucji publicznych z uwagi na fakt, iż nie będzie konieczności wystawiania stosownych zaświadczeń potrzebnych w procesie ubiegania się o przyznanie określonych świadczeń rodzinnych i z funduszu alimentacyjnego. Ponadto, celem projektowanych zmian jest zmniejszenie barier administracyjnych w stosunku do obywatela ( zwolnienie z konieczności uzyskania od różnych organów zaświadczeń i informacji , w celu przedstawienia ich organowi właściwemu).
Celem projektowanej ustawy oprócz zmniejszenia barier administracyjnych w stosunku do obywatela jest także zmniejszenie kosztów związanych z realizacją zadań publicznych.
Zmiana ma nastąpić również w zakresie sposobu przeprowadzania rodzinnego wywiadu środowiskowego. Aktualnie taki wywiad może zostać przeprowadzony jedynie w formie papierowej. Nowelizacja polegająca na przeprowadzeniu wywiadu w formie elektronicznej ma na celu usprawnić pracę pracownikowi socjalnemu i wyeliminować konieczność ręcznego przenoszenia danych z wywiadu papierowego do systemu komputerowego. Zakłada się, że wprowadzenie takiego rozwiązania wpłynie pozytywnie na efektywność pracy pracownika socjalnego, co zapewni m.in. zwiększenie czasu poświęcanego na pracę socjalną z beneficjentem.
Polecamy serwis: Opieka społeczna
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.