reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Pomoc społeczna > Wniosek o zasiłek przez internet w 2015 roku

Wniosek o zasiłek przez internet w 2015 roku

Wniosek o zasiłek w 2015 roku będzie można składać do właściwego organu za pomocą internetu. Co więcej, beneficjent ubiegający się o przyznanie świadczeń rodzinnych albo świadczeń z funduszu alimentacyjnego nie będzie zobowiązany do pozyskania i dostarczenia stosownych zaświadczeń. Obowiązek taki będzie znajdować się po stronie organu administracji publicznej. Wskazane regulacje są przedmiotem aktualnego projektu nowelizującego ustawę o świadczeniach socjalnych.

Projekt nowelizujący ustawę o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw dotyczy między innymi zmiany procesu wnioskowania, przyznawania i ustalania świadczeń rodzinnych, alimentacyjnych i innych świadczeń, które są przyznawane na podstawie ustawy o pomocy społecznej. 

Projektowane zmiany mają polegać na umożliwieniu korzystania ze zgromadzonych danych w rejestrach, utworzonych przez ministra właściwego do spraw rodziny  oraz ministra do spraw zabezpieczenia społecznego, w celu weryfikacji danych osób ubiegających się i pobierających świadczenia.  Zarówno organy właściwe, jak i samorządy województw będą mogły przetwarzać informacje z obszaru świadczeń socjalnych, pomocy społecznej a także Elektronicznego Krajowego Systemu Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności (EKSMOoN), w celu weryfikacji danych beneficjentów ubiegających się o wspomniane świadczenia.  Aktualnie nie ma regulacji, która umożliwiałaby korzystanie przez organy właściwe z danych, które są gromadzone w systemach dziedzinowych i  rejestrach centralnych. 

Kolejnym ważnym aspektem poruszonym w nowelizacji jest umożliwienie załatwienia sprawy przez beneficjenta za pomocą Internetu . Procedura złożenia wniosku i uzyskania przez organ niezbędnych informacji  oraz wydania i dostarczenia decyzji stronie będzie w całości mogła odbywać się w formie elektronicznej.  Uwierzytelnienie dokumentów składanych przez osoby ubiegające się  o świadczenia rodzinne i z funduszu alimentacyjnego, będzie się odbywać za pomocą bezpiecznego podpisu elektronicznego, profilu zaufanego ePUAP . Dodatkowo uwierzytelnianie będzie odbywać się dzięki specjalnej procedurze, która umożliwia identyfikację zarówno poprzez dane personalne identyfikujące wnioskodawcę, jak i numer ostatniej decyzji w sprawie świadczeń rodzinnych lub świadczeń z funduszu alimentacyjnego.  Obecnie nie istnieje regulacja, która pozwalałaby na złożenie wniosku i oświadczenia w formie elektronicznej w omawianych kwestiach.

Zobacz również: Wniosek o zasiłek przez internet

Zmiany dotyczyć mają także sposobu pozyskiwania informacji, które są niezbędne do ustalenia prawa do świadczeń. Odbędzie się ono na poziomie organ-organ, w formie elektronicznej, przy tym beneficjent zostanie zwolniony z tego obowiązku. Organ przyznający świadczenie będzie zobowiązany do samodzielnego pozyskania danych od innych organów, które realizują zadania publiczne w zakresie m.in. sytuacji dochodowej, składek na ubezpieczenie zdrowotne, niepełnosprawności. Projektowane zmiany pozwolą na zmniejszenie obciążeń pracy instytucji publicznych z uwagi na fakt, iż nie będzie konieczności wystawiania stosownych zaświadczeń potrzebnych w procesie ubiegania się o przyznanie określonych świadczeń rodzinnych i z funduszu alimentacyjnego.  Ponadto,  celem projektowanych zmian jest zmniejszenie barier administracyjnych w stosunku do obywatela ( zwolnienie z konieczności uzyskania od różnych organów zaświadczeń i  informacji , w celu przedstawienia ich organowi właściwemu).

Celem projektowanej ustawy oprócz zmniejszenia barier administracyjnych w stosunku do obywatela jest także zmniejszenie kosztów związanych z realizacją zadań publicznych.

Zmiana ma nastąpić również w zakresie sposobu przeprowadzania rodzinnego wywiadu środowiskowego. Aktualnie taki wywiad może zostać przeprowadzony jedynie w formie papierowej. Nowelizacja polegająca na przeprowadzeniu wywiadu w formie elektronicznej ma na celu usprawnić pracę pracownikowi socjalnemu i wyeliminować konieczność ręcznego przenoszenia danych z wywiadu papierowego do systemu komputerowego. Zakłada się, że wprowadzenie takiego rozwiązania wpłynie pozytywnie na efektywność pracy pracownika socjalnego, co zapewni  m.in. zwiększenie czasu poświęcanego na pracę socjalną z beneficjentem. 

Polecamy serwis: Opieka społeczna

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama