Kategorie

Wniosek o zasiłek przez internet w 2015 roku

Arleta Siedlik
Wniosek o zasiłek, świadczenia rodzinne2015/ Fot. Fotolia
Wniosek o zasiłek, świadczenia rodzinne2015/ Fot. Fotolia
Wniosek o zasiłek w 2015 roku będzie można składać do właściwego organu za pomocą internetu. Co więcej, beneficjent ubiegający się o przyznanie świadczeń rodzinnych albo świadczeń z funduszu alimentacyjnego nie będzie zobowiązany do pozyskania i dostarczenia stosownych zaświadczeń. Obowiązek taki będzie znajdować się po stronie organu administracji publicznej. Wskazane regulacje są przedmiotem aktualnego projektu nowelizującego ustawę o świadczeniach socjalnych.
Reklama

Projekt nowelizujący ustawę o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw dotyczy między innymi zmiany procesu wnioskowania, przyznawania i ustalania świadczeń rodzinnych, alimentacyjnych i innych świadczeń, które są przyznawane na podstawie ustawy o pomocy społecznej. 

Projektowane zmiany mają polegać na umożliwieniu korzystania ze zgromadzonych danych w rejestrach, utworzonych przez ministra właściwego do spraw rodziny  oraz ministra do spraw zabezpieczenia społecznego, w celu weryfikacji danych osób ubiegających się i pobierających świadczenia.  Zarówno organy właściwe, jak i samorządy województw będą mogły przetwarzać informacje z obszaru świadczeń socjalnych, pomocy społecznej a także Elektronicznego Krajowego Systemu Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności (EKSMOoN), w celu weryfikacji danych beneficjentów ubiegających się o wspomniane świadczenia.  Aktualnie nie ma regulacji, która umożliwiałaby korzystanie przez organy właściwe z danych, które są gromadzone w systemach dziedzinowych i  rejestrach centralnych. 

Kolejnym ważnym aspektem poruszonym w nowelizacji jest umożliwienie załatwienia sprawy przez beneficjenta za pomocą Internetu . Procedura złożenia wniosku i uzyskania przez organ niezbędnych informacji  oraz wydania i dostarczenia decyzji stronie będzie w całości mogła odbywać się w formie elektronicznej.  Uwierzytelnienie dokumentów składanych przez osoby ubiegające się  o świadczenia rodzinne i z funduszu alimentacyjnego, będzie się odbywać za pomocą bezpiecznego podpisu elektronicznego, profilu zaufanego ePUAP . Dodatkowo uwierzytelnianie będzie odbywać się dzięki specjalnej procedurze, która umożliwia identyfikację zarówno poprzez dane personalne identyfikujące wnioskodawcę, jak i numer ostatniej decyzji w sprawie świadczeń rodzinnych lub świadczeń z funduszu alimentacyjnego.  Obecnie nie istnieje regulacja, która pozwalałaby na złożenie wniosku i oświadczenia w formie elektronicznej w omawianych kwestiach.

Zobacz również: Wniosek o zasiłek przez internet

Zmiany dotyczyć mają także sposobu pozyskiwania informacji, które są niezbędne do ustalenia prawa do świadczeń. Odbędzie się ono na poziomie organ-organ, w formie elektronicznej, przy tym beneficjent zostanie zwolniony z tego obowiązku. Organ przyznający świadczenie będzie zobowiązany do samodzielnego pozyskania danych od innych organów, które realizują zadania publiczne w zakresie m.in. sytuacji dochodowej, składek na ubezpieczenie zdrowotne, niepełnosprawności. Projektowane zmiany pozwolą na zmniejszenie obciążeń pracy instytucji publicznych z uwagi na fakt, iż nie będzie konieczności wystawiania stosownych zaświadczeń potrzebnych w procesie ubiegania się o przyznanie określonych świadczeń rodzinnych i z funduszu alimentacyjnego.  Ponadto,  celem projektowanych zmian jest zmniejszenie barier administracyjnych w stosunku do obywatela ( zwolnienie z konieczności uzyskania od różnych organów zaświadczeń i  informacji , w celu przedstawienia ich organowi właściwemu).

Celem projektowanej ustawy oprócz zmniejszenia barier administracyjnych w stosunku do obywatela jest także zmniejszenie kosztów związanych z realizacją zadań publicznych.

Zmiana ma nastąpić również w zakresie sposobu przeprowadzania rodzinnego wywiadu środowiskowego. Aktualnie taki wywiad może zostać przeprowadzony jedynie w formie papierowej. Nowelizacja polegająca na przeprowadzeniu wywiadu w formie elektronicznej ma na celu usprawnić pracę pracownikowi socjalnemu i wyeliminować konieczność ręcznego przenoszenia danych z wywiadu papierowego do systemu komputerowego. Zakłada się, że wprowadzenie takiego rozwiązania wpłynie pozytywnie na efektywność pracy pracownika socjalnego, co zapewni  m.in. zwiększenie czasu poświęcanego na pracę socjalną z beneficjentem. 

Polecamy serwis: Opieka społeczna

Chcesz dowiedzieć się więcej, skorzystaj z naszego programu
INFORLEX Plan kont dla firm – program
INFORLEX Plan kont dla firm – program
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  29 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Premia dla lekarza POZ za szczepienie

  Lekarz POZ otrzyma premię finansową za zwiększenie tempa szczepień i liczby zaszczepionych pacjentów w poradni.

  Nadzór nad dyrektorami - planowane zmiany

  Projektowane przepisy, mające zwiększyć kontrolę nad szkołami, zostały złagodzone. Co z dyrektorami?

  Powodzie - czy możemy przygotować się na nadchodzące zalania?

  W momencie wystąpienia sytuacji kryzysowej praktyczne możliwości zabezpieczenia przed jej skutkami są bardzo ograniczone. Jakie mamy możliwości ograniczenia zagrożenia powodziowego?

  Zmiany w ustawie o zatrudnieniu socjalnym

  Zmiany w ustawie o zatrudnieniu socjalnym przewiduje przygotowany przez MRiPS projekt nowelizacji. Co się zmieni?

  Społeczne Agencje Najmu - korzyści podatkowe dla właścicieli

  Od 23 lipca 2021 r. obowiązują przepisy pozwalające tworzyć tzw. Społeczne Agencje Najmu (SAN). Ich zadaniem jest dzierżawa lokali mieszkalnych lub budynków mieszkalnych jednorodzinnych od ich właścicieli oraz wynajmowanie ich osobom fizycznym wskazanym przez gminę. Właściciele takich mieszkań i budynków będą korzystać ze zwolnień podatkowych w podatku dochodowym i VAT.

  Zasady odwołania od wyników egzaminu maturalnego 2021

  Odwołania od wyników egzaminu maturalnego. Niecałe trzy tygodnie temu maturzyści poznali wyniki egzaminów dojrzałości. Niektórzy mają wątpliwości, czy ich praca została poprawnie sprawdzona, i wnioskują o wgląd do niej oraz wyższe noty.

  Kontrole zwolnień lekarskich nauczycieli

  Kontrole zwolnień lekarskich nauczycieli - zgodnie z projektem nowelizacji prawa oświatowego autorstwa MEiN ministerstwo co kwartał będzie przekazywało do ZUS szczegółowe informacje dotyczące nauczycieli przebywających m.in. na zwolnieniach lekarskich, urlopach zdrowotnych oraz macierzyńskich.

  Nauka stacjonarna w szkołach od 1 września 2021 r.

  Nauka stacjonarna w szkołach - minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że trwają przygotowania do powrotu uczniów do szkół od 1 września 2021 r.

  Historia XX i XXI wieku - od kiedy nowy przedmiot?

  Historia XX i XXI wieku - od kiedy nowy przedmiot zapowiedziany w Polskim Ładzie? Co obejmie?

  Dodatkowe zajęcia wspomagające - możliwość zwiększenia liczby godzin

  Dodatkowe zajęcia wspomagające - większa liczba dzieci będzie mogła skorzystać z dodatkowych lekcji. MEiN przygotowało zmianę przepisów w tym zakresie.

  Nauka zdalna czy stacjonarna w roku akademickim 2021/2022? - wytyczne dla uczelni

  Nauka zdalna czy stacjonarna w roku akademickim 2021/2022? Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało wytyczne dla uczelni.

  Compliance - cykl Deminga

  Compliance - każdy system powinien działać w cyklu Deminga i zawsze należy monitorować ryzyka. Niestety często brakuje na to zasobów lub woli najwyższego kierownictwa.

  Transakcja zakupu nieruchomości na rzecz gminy

  Zakup nieruchomości na rzecz gminy. W ramach działalności gospodarczej gmina może nabywać prawa do nieruchomości na wolnym rynku - w trybie czynności cywilnoprawnych. W takich transakcjach istotne są kompetencje organów gminy. Wójt jest uprawniony do dokonywania czynności związanych z nabyciem nieruchomości. Działa jednak z zachowaniem zasad prawidłowej gospodarki i w ramach wytyczonych przez radę gminy.

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - co zawiera?

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) już działa. Wyjaśniamy, jakie informacje zawiera ten ważny rejestr. Warto również wspomnieć o obowiązkach właścicieli budynków związanych z CEEB.

  Loteria szczepionkowa - kiedy losowania?

  Loteria szczepionkowa - kiedy losowania? Wciąż można zarejestrować się w Loterii Narodowego Programu Szczepień i wziąć udział w kolejnych losowaniach nagród.

  Wakacje 2021 w Europie - zasady podróżowania, paszport covidowy, testy

  Wakacje 2021 w Europie w czasach koronawirusa - jakie zasady obowiązują podróżnych? W większości krajów trzeba pokazać paszport covidowy lub wynik testu na COVID-19.

  Aspekty środowiskowe w nowym prawie zamówień publicznych

  Zrównoważone zamówienia to taki sposób organizacji postępowań o udzielenie zamówienia publicznego, który uwzględnia aspekty środowiskowe lub społeczne, co przekłada się na charakter udzielanego zamówienia, przy jednoczesnym zapewnieniu celowego, racjonalnego i oszczędnego wydatkowania środków publicznych. W pojęciu tym mieszczą się więc zarówno tzw. „zielone”, jak również społeczne zamówienia publiczne.

  Cyfryzacja usług a cyberbezpieczeństwo w sektorze publicznym

  W ostatnich latach można obserwować postępującą cyfryzację usług, również w sektorze publicznym. O ile załatwianie spraw urzędowych online jest dla obywateli ogromną wygodą, o tyle zasadne w tym kontekście jest pytanie – jak właściwie zadbać o bezpieczeństwo przetwarzanych danych?

  Karta Lokalizacji Podróżnego - jak wypełnić?

  Kartę Lokalizacji Podróżnego musi wypełnić każdy przylatujący do Polski. Czym jest? Jak wypełnić Kartę Lokalizacji Pasażera?

  Karta Lokalizacji Podróżnego w formie elektronicznej

  Karta Lokalizacji Podróżnego w formie elektronicznej od soboty zastąpi karty papierowe. Kto musi wypełnić Kartę Lokalizacji Podróżnego?

  Loteria szczepionkowa - ochrona danych uczestników

  Loteria szczepionkowa - jak chronione są dane osobowe uczestników Loterii Narodowego Programu Szczepień? Czy dane medyczne są bezpieczne?

  Loteria szczepionkowa - lista wygranych

  Loteria szczepionkowa - lista wygranych. Są już pierwsi zwycięzcy w Loterii Narodowego Programu Szczepień. Gdzie sprawdzić listę wygranych nagród? Kiedy kolejne losowania?

  Wypadek przy pracy urzędnika świadczącego pracę zdalną

  Wypadek przy pracy urzędnika świadczącego pracę zdalną. Jak prawidłowo sporządzić protokół powypadkowy?

  Szczepienia dzieci w wieku 5-12 lat - od kiedy?

  Szczepienia dzieci w wieku 5-12 lat - od kiedy? Jest to niezwykle istotna kwestia pod kątem roku szkolnego i bezproblemowego powrotu dzieci do szkół.

  Compliance - od czego zacząć wdrożenie systemu?

  Compliance - od czego należy zacząć wdrożenie systemu w organizacji? Coraz więcej podmiotów z sektora prywatnego oraz z sektora publicznego rozumie, że posiadanie systemów Compliance jest niezbędne, by podmiot mógł bezpiecznie funkcjonować lub się rozwijać.