reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Kluby i domy dla seniorów w każdej gminie

Kluby i domy dla seniorów w każdej gminie

Minister Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiada, iż celem rządu jest, by do 2020 r. nie było w Polsce gminy, w której nie byłoby klubu czy domu dziennego pobytu dla seniora. W ramach programu "Senior-WIGOR" na lata 2015-2020 przewidziano 360 mln zł z budżetu państwa.

Tworzenie domów dziennego pobytu dla osób starszych - to główny cel programu Senior-WIGOR, którym we wtorek zająć się ma Rada Ministrów. Program przewiduje, że do końca br. ma powstać ok. 100 takich placówek, a do 2020 r. mają być w każdej gminie.

Program Senior-WIGOR (Wiedza Integracja Godność Opieka i Rehabilitacja), zapowiedziany w expose premier Ewy Kopacz, zakłada wspieranie samorządów w tworzeniu i prowadzeniu Dziennych Domów „Senior-WIGOR” oraz klubów „Senior-WIGOR”. Został przygotowany w resorcie pracy i polityki społecznej. Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów ma rozpatrzeć uchwałę ws. programu.

Rząd miał się zająć programem już dwukrotnie, ale nie stało się tak m.in. z powodu braku części dokumentów.

Jak mówił minister Władysław Kosiniak-Kamysz, celem rządu jest, by do 2020 r. nie było w Polsce gminy, w której nie byłoby klubu czy domu dziennego pobytu dla seniora.

Pieniądze z programu nie będą przeznaczone na budowę nowych obiektów, a raczej na adaptację już istniejących. "To może być zaadaptowany dom kultury, który dzisiaj nie spełnia już swoich funkcji, lub zamknięta szkoła. Wystarczy wyremontować dwa, trzy albo cztery pokoje, zapewnić część sanitarną i można stworzyć dobrą przestrzeń dla dziennego pobytu seniora" - wyjaśnił minister.

Ośrodki takie powinny zapewniać m.in. dostęp do internetu, czytelni, rehabilitację i zajęcia ruchowe, np. nordic walking oraz różnego rodzaju pracownie dla osób starszych, a także przynajmniej jeden ciepły posiłek. Mają one nie tylko umożliwić seniorom (w programie określanym jako osoby powyżej 60 lat, nieaktywne zawodowo) aktywne spędzanie czasu wolnego, ale także zaktywizować ich i zaangażować w działania samopomocowe.

W programie określono, że Dzienne Domy „Senior-WIGOR” oraz Kluby „Senior-WIGOR powinny mieć m.in. pomieszczenie ogólnodostępne wyposażone w stoły i krzesła, pełniące funkcję sali spotkań, jadalni; pomieszczenie klubowe wyposażone w sprzęt RTV, komputer z dostępem do internetu, kanapy i fotele; pomieszczenie do rehabilitacji ruchowej. Dodatkowo Domy „Senior-WIGOR” mają mieć pomieszczenie do terapii indywidualnej lub poradnictwa.

W placówkach powinny być też pomieszczenia do przygotowywania posiłków, łazienki oraz szatnie. Nie mogą być tam jednak tworzone miejsca całodobowego pobytu.

Domy „Senior-WIGOR” mają udzielać pomocy w czynnościach dnia codziennego oraz świadczyć inne usługi dostosowane do potrzeb seniorów. Minimalny standard zatrudnienia w takich placówkach to jeden pracownik na 10 seniorów oraz specjalista z zakresu rehabilitacji ruchowej. Z kolei w klubach „Senior-WIGOR” powinien zatrudniony być co najmniej jeden pracownik oraz specjalista z zakresu rehabilitacji ruchowej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

PAP

Zdjęcia

senior, seniorki, uniwersytet trzeciego wieku, nauka, wsparcie, przyjaźń, fot. Fotolia
senior, seniorki, uniwersytet trzeciego wieku, nauka, wsparcie, przyjaźń, fot. Fotolia

INFORLEX Klasyfikacja Budżetowa – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PROMAG S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama