reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Ustrój i jednostki > Rada seniorów jako nowy organ doradczy gminy

Rada seniorów jako nowy organ doradczy gminy

Rada seniorów może zostać utworzona przez gminę na podstawie zmian, jakie wprowadziła ustawa z dnia 11 października 2013 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym. Do tej pory rada gminy mogła na wniosek wyrazić zgodę o utworzeniu młodzieżowej rady gminy, mającej charakter konsultacyjny.

Rada seniorów ma mieć oczywiście charakter doradczy i tak jak młodzieżowa rada gminy, konsultacyjny. Celem jest tutaj pobudzanie aktywności obywatelskiej wśród osób starszych, funkcjonujących w społeczności lokalnej. Taka rada może zostać utworzona nie tylko na wniosek samych zainteresowanych, ale także z własnej inicjatywy gminy. W skład rady wchodzić mogą osoby starsze jak i przedstawiciele organizacji, które działają na rzecz tych osób. Radzie seniorów nadawany jest statut przez radę gminy. W statucie zawarte powinny być informacje dotyczące zasad działania rady i wyboru jej członków. Ponadto, radę seniorów może ustanowić jednostka pomocnicza gminy, która zostanie do tego upoważniona. 

Zobacz również: Granice gmin i miast - zmiany od 2014 r.

Według wielu parlamentarzystów wzrastający odsetek osób starszych w społeczeństwie wymaga lepszej realizacji i zaspokajania potrzeb tej grupy. Możliwość tworzenia młodzieżowej rady gminy i rady seniorów ma wychodzić naprzeciw oczekiwaniom obywateli, uskutecznić ich aktywizację i popularyzować idę samorządową. Dzięki radzie seniorów interesy określonej grupy lokalnej, w tym przypadku osób starszych, mają być lepiej reprezentowane, osoby te mają uzyskać także bardziej efektywną możliwości opiniowania wdrażanych przez gminę planów i brać udział w procesie podejmowania decyzji. Przyjęta zmiana nadaje gminie expressis verbis możliwość tworzenia rady seniorów. Uprawnienie to bowiem przed nowelizacją nie było wyraźnie w ustawie zawarte, czego przyczyną były odmowy rad gmin w sprawie utworzenia takiego organu doradczego, w związku z wpływającymi wnioskami.

Polecamy serwis: Ustrój i jednostki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Bryła

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama