| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Ustrój i jednostki > Rada seniorów jako nowy organ doradczy gminy

Rada seniorów jako nowy organ doradczy gminy

Rada seniorów może zostać utworzona przez gminę na podstawie zmian, jakie wprowadziła ustawa z dnia 11 października 2013 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym. Do tej pory rada gminy mogła na wniosek wyrazić zgodę o utworzeniu młodzieżowej rady gminy, mającej charakter konsultacyjny.

Rada seniorów ma mieć oczywiście charakter doradczy i tak jak młodzieżowa rada gminy, konsultacyjny. Celem jest tutaj pobudzanie aktywności obywatelskiej wśród osób starszych, funkcjonujących w społeczności lokalnej. Taka rada może zostać utworzona nie tylko na wniosek samych zainteresowanych, ale także z własnej inicjatywy gminy. W skład rady wchodzić mogą osoby starsze jak i przedstawiciele organizacji, które działają na rzecz tych osób. Radzie seniorów nadawany jest statut przez radę gminy. W statucie zawarte powinny być informacje dotyczące zasad działania rady i wyboru jej członków. Ponadto, radę seniorów może ustanowić jednostka pomocnicza gminy, która zostanie do tego upoważniona. 

Zobacz również: Granice gmin i miast - zmiany od 2014 r.

Według wielu parlamentarzystów wzrastający odsetek osób starszych w społeczeństwie wymaga lepszej realizacji i zaspokajania potrzeb tej grupy. Możliwość tworzenia młodzieżowej rady gminy i rady seniorów ma wychodzić naprzeciw oczekiwaniom obywateli, uskutecznić ich aktywizację i popularyzować idę samorządową. Dzięki radzie seniorów interesy określonej grupy lokalnej, w tym przypadku osób starszych, mają być lepiej reprezentowane, osoby te mają uzyskać także bardziej efektywną możliwości opiniowania wdrażanych przez gminę planów i brać udział w procesie podejmowania decyzji. Przyjęta zmiana nadaje gminie expressis verbis możliwość tworzenia rady seniorów. Uprawnienie to bowiem przed nowelizacją nie było wyraźnie w ustawie zawarte, czego przyczyną były odmowy rad gmin w sprawie utworzenia takiego organu doradczego, w związku z wpływającymi wnioskami.

Polecamy serwis: Ustrój i jednostki

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »