Rada seniorów jako nowy organ doradczy gminy
REKLAMA
REKLAMA
Rada seniorów ma mieć oczywiście charakter doradczy i tak jak młodzieżowa rada gminy, konsultacyjny. Celem jest tutaj pobudzanie aktywności obywatelskiej wśród osób starszych, funkcjonujących w społeczności lokalnej. Taka rada może zostać utworzona nie tylko na wniosek samych zainteresowanych, ale także z własnej inicjatywy gminy. W skład rady wchodzić mogą osoby starsze jak i przedstawiciele organizacji, które działają na rzecz tych osób. Radzie seniorów nadawany jest statut przez radę gminy. W statucie zawarte powinny być informacje dotyczące zasad działania rady i wyboru jej członków. Ponadto, radę seniorów może ustanowić jednostka pomocnicza gminy, która zostanie do tego upoważniona.
REKLAMA
Zobacz również: Granice gmin i miast - zmiany od 2014 r.
Według wielu parlamentarzystów wzrastający odsetek osób starszych w społeczeństwie wymaga lepszej realizacji i zaspokajania potrzeb tej grupy. Możliwość tworzenia młodzieżowej rady gminy i rady seniorów ma wychodzić naprzeciw oczekiwaniom obywateli, uskutecznić ich aktywizację i popularyzować idę samorządową. Dzięki radzie seniorów interesy określonej grupy lokalnej, w tym przypadku osób starszych, mają być lepiej reprezentowane, osoby te mają uzyskać także bardziej efektywną możliwości opiniowania wdrażanych przez gminę planów i brać udział w procesie podejmowania decyzji. Przyjęta zmiana nadaje gminie expressis verbis możliwość tworzenia rady seniorów. Uprawnienie to bowiem przed nowelizacją nie było wyraźnie w ustawie zawarte, czego przyczyną były odmowy rad gmin w sprawie utworzenia takiego organu doradczego, w związku z wpływającymi wnioskami.
Polecamy serwis: Ustrój i jednostki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.