REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

HFBC: niedostateczna ochrona przed eksmisją na bruk

Nieruchomości i prawo
Nieruchomości i prawo

REKLAMA

REKLAMA

HFPC wystąpiła do Senatu w sprawie eksmisji do pomieszczeń tymczasowych. "Obecnie obowiązujące przepisy pozornie zapewniają ochronę przed eksmisją na bruk. W praktyce jednak prowadzą one do zwiększenia się populacji osób bezdomnych w Polsce" - podkreśliła HFPC w petycji.

Prace nad kwestią przepisów dotyczących eksmisji jeszcze w kwietniu ma zacząć sejmowa podkomisja.

REKLAMA

"Obecnie obowiązujące przepisy pozornie zapewniają ochronę przed eksmisją na bruk. W praktyce jednak prowadzą one do zwiększenia się populacji osób bezdomnych w Polsce" - podkreśliła HFPC w petycji.

Dodała, że Trybunał Konstytucyjny wskazywał już, że eksmisja na bruk narusza godność ludzką i dlatego obecne przepisy "w zakresie, w jakim nie tworzą rzeczywistych gwarancji zapobiegania eksmisji na bruk", są nie do pogodzenia z konstytucją.

Zgodnie z prawem pomieszczenie tymczasowe m.in. musi mieć dostęp do źródła wody i do toalety - "chociażby te urządzenia znajdowały się poza budynkiem", a także oświetlenie naturalne i elektryczne, możliwość ogrzewania, możliwość zainstalowania urządzenia do gotowania posiłków i zapewniać co najmniej pięć m.kw. na osobę.

Zobacz również: Niedostarczenie lokalu socjalnego - odszkodowanie od gminy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jak zapisano w Kodeksie postępowania cywilnego, komornik ma wstrzymać się z usunięciem dłużnika z lokalu do czasu, gdy gmina wskaże tymczasowe pomieszczenie, nie dłużej jednak niż przez pół roku. "Po upływie tego terminu komornik usunie dłużnika do noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe wskazanej przez gminę" - głosi K.p.c.

"Z informacji, które do nas docierają wynika, że wspomniane niedostatki ochrony przed eksmisją na bruk doprowadziły do sytuacji, gdy na rynku zaczęły powstawać wyspecjalizowane przedsiębiorstwa handlowo-usługowe, które podejmują się prowadzenia noclegowni, do których dokonywane są eksmisje z uwagi na brak pomieszczeń tymczasowych" - napisała fundacja w petycji.

Jak podkreśliła, "podmioty te powoływane są przez zainteresowanych opróżnieniem lokalu właścicieli lokali". "Przedsiębiorstwa te nie podejmują się pomocy osobom bezdomnym, a jedynie za wynagrodzeniem umożliwiają obejście prawa. W tego typu noclegowniach osoby tam umieszczone pozostają często jedynie przez jeden dzień, by już następnego dnia zostać lege artis eksmitowane na bruk" - wskazała HFPC.

Wiceprezes HFPC Adam Bodnar powiedział PAP, że problemem jest też brak systemowego wsparcia dla osób, które trafiają do pomieszczeń tymczasowych. Jak dodał, powoduje to, że eksmisja do takich pomieszczeń staje się często odłożoną w czasie eksmisją na bruk.

W grudniu ub.r. Sejm zaczął prace nad poselskim projektem ustawy, która miałaby rozwiązać te problemy. Podpisy pod projektem złożyli posłowie m.in. z TR, SLD, PSL, a także niezrzeszeni.

REKLAMA

Jak zapewniała PAP przedstawicielka wnioskodawców Anna Grodzka (niez.), inicjatywa posłów jest kompleksowa i odnosi się też do kwestii zgłoszonych przez HFPC, m.in. wprowadzając pojęcie "pokoju hostelowego" o określonym standardzie socjalnym, który musiałby zapewnić gminy na potrzeby osób eksmitowanych.

Zmiana terminu "pomieszczenia tymczasowego" na "pokój hostelowy" jest konieczna, aby zapobiec - jak napisano w uzasadnieniu projektu - stereotypizacji i w konsekwencji gorszemu traktowaniu osób zamieszkujących w tych pomieszczeniach. Prawo przebywania w pokojach hostelowych przysługiwałoby do czasu uzyskania innego stałego miejsca zamieszkania.

"Nie ma jednak woli wśród koalicji rządzącej do debaty nad tym projektem. Projekt trudno było odrzucić w roku wyborczym, bo dotyczy on ważnego problemu społecznego, o którym głośno mówią organizacje pozarządowe. Dlatego trafił on do podkomisji i tam zostanie, bo w tej kadencji Sejmu, przy braku woli posłów koalicji, nie uda się już go przeforsować" - powiedziała PAP Grodzka.

Jak dodała, obowiązek zapewnienia osobom eksmitowanym lokalu hostelowego powinien spoczywać na państwie i gminach, a to "wiąże się z wydatkami, bo gminy nie mają obecnie wystarczających zasobów lokalowych na taki cel i musiałyby je wybudować".

Przewodniczący sejmowej podkomisji Józef Lassota (PO) zapewnił PAP, że jeszcze w kwietniu odbędzie się pierwsze spotkanie podkomisji. "Musimy wtedy ustalić, co zrobić, żeby jeszcze w tej kadencji udało się zakończyć prace" - zaznaczył.

Z kolei Bodnar ma nadzieję, iż petycja skierowana do Senatu sprawi, że ewentualna inicjatywa senatorów będzie dodatkowym wsparciem w pracach nad zmianą przepisów. (PAP)

Polecamy serwis: Opieka społeczna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

REKLAMA

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-ka. Co znaczą te słowa? Można już głosować

Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Teraz czas na kolejną rundę – można już głosować na swoje ulubione słowo! Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym SZCZEGÓLNYM dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.

REKLAMA