REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestowanie w grunty wymaga współpracy

Subskrybuj nas na Youtube
Nieruchomości, prawo/ Fot. Fotolia
Nieruchomości, prawo/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prawie 200 uczestników brało udział w czterech panelach tematycznych podczas II Ogólnopolskiej Konferencji Tereny Inwestycyjne w Polsce, zorganizowanej przez serwis Tereny Inwestycyjne Info. Zebrani eksperci mówili o atrakcyjności terenów pod obiekty rekreacyjne, nowych trendach na rynku powierzchni handlowych i biurowych oraz elementach decydujących o atrakcyjności działek dla inwestorów przemysłowych.

Zaufanie, dialog  i ułatwienie procedur administracyjnych to najważniejsze elementy procesu decydujące o udanym procesie inwestycyjnym – do takich wniosków doszli 20 maja eksperci oraz najważniejsi gracze na rynku, którzy po raz kolejny rozmawiali o rynku gruntów inwestycyjnych w trakcie konferencji Tereny Inwestycyjne w Polsce, która odbyła się w Pałacu Lubomirskich w Warszawie.

REKLAMA

Infrastruktura i lokalizacja decydują o atrakcyjności gruntu dla inwestorów hotelowych

REKLAMA

W trakcie I panelu zebrani eksperci starali się odpowiedzieć co decyduje o atrakcyjności danej lokalizacji pod inwestycje rekreacyjne i hotelowe. - Kluczowym elementem wpływającym na wzrost atrakcyjności inwestycyjnej terenów pod obiekty rekreacyjne jest rozwój transportu. Widać to na przykładzie tego, jak na turystykę wpłynęła rozbudowa dróg ekspresowych  – mówiła Elżbieta Wąsowicz-Zaborek, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej. –Ścisłe centra rozwiniętych miast to destynacja, która spełnia nasze oczekiwania odnośnie ryzyk oraz oczekiwanych stop zwrotu – komentował Przemysław Wieczorek, członek zarządu / dyrektor ds. inwestycji w Puro Hotels Sp. z o.o. –W Polsce potrzeba ok. 40 zezwoleń do rozpoczęcia inwestycji, podczas gdy średnia europejska jest o połowę niższa. Nie oczekujemy od samorządów specjalnego traktowania, ale rolą polityków jest, żeby upraszczać proces inwestycyjny – dodał Andrzej Wójcik, wiceprezes zarządu  ds. rozwoju, SATORIA Group SA. – Inwestorzy inwestują wtedy, kiedy mają przygotowaną infrastrukturę. Chodzi nie tylko o transport, ale również przygotowaną infrastrukturę rekreacyjną, kulturalną – dodała dr Irena Herbst, prezes zarządu Fundacji Centrum PPP.

Wsparciem dla samorządów i inwestorów przy podnoszeniu atrakcyjności turystycznej terenów będą również pieniądze z Unii Europejskiej.  - Udało się przełamać opór Komisji Europejskiej i w perspektywie 2014-2020 będą środki unijne na przebudowę i rewitalizację obiektów rekreacyjnych. Nie będzie jednak środków na budowę nowych. Ważny jest również komponent innowacyjny – mówiła Joanna Malon, zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego.

Mniejsze obiekty i centra miasta kluczowymi trendami na rynku handlowym

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Rynek powierzchni handlowych przeżywa dynamiczne przekształcenie. - Obserwujemy zmianę formatów handlowych oraz ich dywersyfikację. To już nie tylko duże centra handlowe, ale także obiekty wielofunkcyjne jak Hala Koszyki, czy ArtNorblin, które są elementem miastotwórczym – mówiła  Anna Staniszewska, dyrektor Działu Analiz Rynkowych i Doradztwa – CEE, BNP Paribas Real Estate Poland. Ważnym trendem jest również powrót handlu na ulice handlowe, który jest jednak obarczony wieloma trudnościami.  – Pytanie brzmi, dlaczego miasta nie wydają zgody, żeby większe powierzchnie handlowe mogły znajdować się w centrach miast – mówi  Radosław Knap, dyrektor operacyjny Polskiej Rady Centrów Handlowych. Popularność zyskują także obiekty połączone z węzłami komunikacyjnymi. – Przy projektowaniu obiektu HopStop w Zamościu postawiliśmy na ograniczoną ofertę, ale uzupełnioną funkcją transportową dworca PKS, który generuje duży footfall – wyjaśniła Ewa Zurman, dyrektor ds. rozwoju w Katharsis Development sp. z o.o.

Eksperci rozmawiali również o znaczeniu handlu dla rozwoju miast oraz trudnościach związanych z realizacją inwestycji handlowych. – Projekt Ferio Wawer realizujemy już od 2003 r. To pokazuje jak trudno nieraz zrealizować prosty projekt w dużym mieście. Problemem nie byli najemcy ani finansowanie, ale uzyskanie wszystkich zgód i pozwoleń – wyjaśnił Maciej Krenek, członek zarządu RE Project Development Sp. z o.o. – Inwestorzy chcą lokalizacji w centrum miast, ale ich włodarze chyba zapomnieli, że już od starożytności te lokalizacje pełniły funkcje komercyjne – dodała Ewa Szafrańska-Mądry, dyrektor zarządzający, Balmain Asset Management CEE Sp. z o.o.

Deweloperzy biurowi kreują wygląd miast

Na konkurencyjnym rynku powierzchni biurowych wygrywają dobrze zaprojektowane i oryginalne projekty. Jednym ze sposobów na wyróżnienie się jest adaptacja kamienicy, często zabytkowej, na potrzeby biurowe. – Zabytek, żeby żyć, powinien być w ciągłym obrocie gospodarczym. Dlatego nie sprzeciwiamy się temu, że w kamienicy mogą być przestrzenie biurowe – mówił Rafał Nadolny, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. – Wyzwaniem dla architekta jest połączenie oczekiwań na linii inwestora  - opieka konserwatorska oraz dodanie nowoczesnego klimatu przy zachowaniu historycznej tkanki – mówiła Patrycja Zaczyńska, architekt i założycielka ADP Arch LTD Sp. z o.o.– Warto inwestować w biurowe kamienice, ale zwykle jest to trudne i drogie. Jednak widzimy, że takie inwestycje kończą się dużym sukcesem – dodał Rafał Krzemień, dyrektor zarządzający Polski Holding Nieruchomości S.A.  

Uczestnicy panelu rozmawiali również o wpływie deweloperów biurowych na kształt miasta i przestrzeni publicznej.  –Z perspektywy miasta znaczenie ma nie tylko walor architektoniczny, ale także wpisanie się w kontekst danego miejsca. Odchodzimy od monokultur, takich jak powstały np. na Służewcu – mówił Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy. – Ważne jest przewidzenie potrzeb najemców. Warszawa dynamicznie się rozwija i zmienia się percepcja lokalizacji, np. dzięki budowie nowej linii metra – uzupełnił Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju, Ghelamco Poland.

Tereny inwestycyjne wymagają dobrego planu

Dla inwestorów ważne jest, aby na zakupionym terenie można było zrealizować zamierzoną inwestycję. Wiele zależy od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Czy przy opracowaniu planu da się pogodzić interesy wszystkich zainteresowanych ? – Plan powinien służyć rozwojowi, ale być również płaszczyzną uwzględniania różnych interesów – mówił Grzegorz A. Buczek, wiceprezes Towarzystwa Urbanistów Polskich. – Plan zagospodarowania przestrzennego powinien być jak najbardziej liberalny, aby obostrzenia nie utrudniały inwestycji – dodał Henryk Zaguła, I Zastępca prezydenta miasta Dąbrowa Górnicza.  – Zły plan może zablokować inwestycję. W przypadku naszej inwestycji na terenie Fabryki Grohmana kilkukrotna zmiana planu pozwoliła na rewitalizację tego terenu i dostosowanie go do współczesnych potrzeb – podkreśliła Magdalena Plecińska, zastępca dyrektora ds. kontroli i obrotu nieruchomościami, Departament Obsługi Inwestora, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A

Firmy szukające lokalizacji pod produkcję lubią otrzymywać także kompleksową ofertę. – Cztery gminy: Gubin, Krosno Odrzańskie, Kargowa i Skwierzyna współpracują razem, aby zaoferować inwestorowi kompleksową ofertę. Inwestor szukający dostępu do szybkiego transportu zdecyduje się na Skwierzynę w pobliżu węzła komunikacyjnego. Jeśli chodzi o Kargową to leży na granicy Wielkopolski i Lubuskiego, a w woj. lubuskim jest tańsza ziemia. Gubin z kolei jest miastem graniczącym z Niemcami. Z kolei Krosno Odrzańskie pozwala na wykorzystanie potencjału rzeki Odry – mówił Marek Cebula, burmistrz Krosna Odrzańskiego, lider projektu “Wspólna promocja gospodarcza Gubina, Krosna Odrzańskiego, Kargowej i Skwierzyny”.

Polecamy serwis: Rozwój i promocja

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sytuacja na granicy polsko-niemieckiej. Ekspert: obustronna spirala działań pozornych. Kiedy Niemcy nie powinny odsyłać migranta do Polski?

To Niemcy rozpoczęli ten teatr polityczny na granicy z Polską, a teraz szefowie rządów Friedrich Merz i Donald Tusk wchodzą w spiralę działań pozornych - powiedział PAP Piotr Buras, dyrektor warszawskiego biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR) .

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu w JST. Najważniejsze informacje

System przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu dotyczy również jednostek samorządu terytorialnego. Z tego powodu są one objęte szeregiem obowiązków. Co trzeba wiedzieć o obowiązujących przepisach? Oto lista 10 najważniejszych informacji!

Od 1 września 2025 r. podwyżka o 8 i 16 zł za odbiór śmieci w Krakowie

Od 1 września w Krakowie wzrośnie opłata za odbiór śmieci posegregowanych: z 27 do 35 zł miesięcznie od jednego mieszkańca. W przypadku odpadów nieposegregowanych stawka zwiększy się z 54 do 70 zł od mieszkańca.

MKiŚ: wyznaczamy lasy społeczne z ograniczoną wycinką drzew. 158 tys. ha wokół 11 największych aglomeracji

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało 2 lipca 2025 r., że zakończyło pierwszy etap projektu wyznaczania lasów społecznych wokół największych polskich miast. To przełomowy krok w kierunku zmiany podejścia do gospodarki leśnej - z naciskiem na potrzeby społeczne, zdrowotne i ekologiczne mieszkańców aglomeracji. O szczegółach w trakcie konferencji prasowej mówiła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska oraz wiceminister klimatu i środowiska, główny konserwator przyrody Mikołaj Dorożała.

REKLAMA

Zmiany w opłatach za śmieci – będą nowe zasady segregacji, ulgi i kontrola deklaracji [PROJEKT MKiŚ]

W wykazie prac legislacyjnych pojawił się projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Chodzi o zmiany w funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami na poziomie gminnym, które w ocenie projektodawców będą odpowiadać na realne potrzeby JST oraz mieszkańców.

RPO: Dość "wrogich przejęć" między gminami. Potrzebna kontrola sądowa

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do premiera Donalda Tuska o zawieszenie kontrowersyjnych decyzji dotyczących zmian granic gmin do czasu wprowadzenia nowych przepisów. Od lat brakuje skutecznej kontroli sądowej nad decyzjami Rady Ministrów, które prowadzą do konfliktów między samorządami.

Granica polsko-niemiecka. Polska wprowadza kontrole. Przedsiębiorcy mają 3 pytania

Czy Niemcy przerzucają imigrantów do Polski? Co z granicą polsko-niemiecką? Polska wprowadza kontrole graniczne w celu zapobiegania napływom nielegalnych migrantów. Co na to Niemcy?

Premier Tusk: po rekonstrukcji w rządzie będą wyłącznie przyzwoici ludzie; około 15 lipca zapadną decyzje personalne

W dniu 30 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej Premier Donald Tusk zapowiedział, że około 15 lipca zaproponuje kształt rządu po rekonstrukcji. Rozmowy w tej sprawie są prowadzone z liderami koalicyjnych ugrupowań - PSL, Polski 2050 i Lewicy. Żyjemy w ustrojowym bałaganie, podważane są obiektywne kryteria prawne, dlatego chciałbym, by politycy kierowali się naturalnymi kryteriami, jak zdrowy rozsądek czy zwykła ludzka przyzwoitość, i tacy będą ministrowie po rekonstrukcji - mówił 27 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej premier Donald Tusk.

REKLAMA

Nowelizacja specustawy powodziowej. Nowe zadania i obowiązki samorządów

Możliwość zamiany zniszczonych nieruchomości na lokale komunalne, obowiązek raportowania decyzji WZ, świadczenie lokalowe, premia powodziowa czy ułatwienia proceduralne w odbudowie zniszczonych domów i obiektów – to najważniejsze zmiany w specustawie powodziowej. Nowelizacja ustawy wzmacnia kompetencje JST, daje im nowe narzędzia, ale też nakłada dodatkowe obowiązki administracyjne i sprawozdawcze.

Czym różni się „odbiór” odpadów komunalnych z nieruchomości od „przyjmowania odpadów”

NSA przypomniał gminom, że ustawodawca rozróżnia pojęcia odbierania odpadów komunalnych od ich przyjmowania i wprowadza odrębnie różne sposoby oddawania odpadów. Co za tym idzie – mechanizmy nie mogą być traktowane jako formy zamienne, kształtowane według własnego uznania gminy.

REKLAMA