REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestowanie w grunty wymaga współpracy

Nieruchomości, prawo/ Fot. Fotolia
Nieruchomości, prawo/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prawie 200 uczestników brało udział w czterech panelach tematycznych podczas II Ogólnopolskiej Konferencji Tereny Inwestycyjne w Polsce, zorganizowanej przez serwis Tereny Inwestycyjne Info. Zebrani eksperci mówili o atrakcyjności terenów pod obiekty rekreacyjne, nowych trendach na rynku powierzchni handlowych i biurowych oraz elementach decydujących o atrakcyjności działek dla inwestorów przemysłowych.

Zaufanie, dialog  i ułatwienie procedur administracyjnych to najważniejsze elementy procesu decydujące o udanym procesie inwestycyjnym – do takich wniosków doszli 20 maja eksperci oraz najważniejsi gracze na rynku, którzy po raz kolejny rozmawiali o rynku gruntów inwestycyjnych w trakcie konferencji Tereny Inwestycyjne w Polsce, która odbyła się w Pałacu Lubomirskich w Warszawie.

REKLAMA

Infrastruktura i lokalizacja decydują o atrakcyjności gruntu dla inwestorów hotelowych

REKLAMA

W trakcie I panelu zebrani eksperci starali się odpowiedzieć co decyduje o atrakcyjności danej lokalizacji pod inwestycje rekreacyjne i hotelowe. - Kluczowym elementem wpływającym na wzrost atrakcyjności inwestycyjnej terenów pod obiekty rekreacyjne jest rozwój transportu. Widać to na przykładzie tego, jak na turystykę wpłynęła rozbudowa dróg ekspresowych  – mówiła Elżbieta Wąsowicz-Zaborek, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej. –Ścisłe centra rozwiniętych miast to destynacja, która spełnia nasze oczekiwania odnośnie ryzyk oraz oczekiwanych stop zwrotu – komentował Przemysław Wieczorek, członek zarządu / dyrektor ds. inwestycji w Puro Hotels Sp. z o.o. –W Polsce potrzeba ok. 40 zezwoleń do rozpoczęcia inwestycji, podczas gdy średnia europejska jest o połowę niższa. Nie oczekujemy od samorządów specjalnego traktowania, ale rolą polityków jest, żeby upraszczać proces inwestycyjny – dodał Andrzej Wójcik, wiceprezes zarządu  ds. rozwoju, SATORIA Group SA. – Inwestorzy inwestują wtedy, kiedy mają przygotowaną infrastrukturę. Chodzi nie tylko o transport, ale również przygotowaną infrastrukturę rekreacyjną, kulturalną – dodała dr Irena Herbst, prezes zarządu Fundacji Centrum PPP.

Wsparciem dla samorządów i inwestorów przy podnoszeniu atrakcyjności turystycznej terenów będą również pieniądze z Unii Europejskiej.  - Udało się przełamać opór Komisji Europejskiej i w perspektywie 2014-2020 będą środki unijne na przebudowę i rewitalizację obiektów rekreacyjnych. Nie będzie jednak środków na budowę nowych. Ważny jest również komponent innowacyjny – mówiła Joanna Malon, zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego.

Mniejsze obiekty i centra miasta kluczowymi trendami na rynku handlowym

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Rynek powierzchni handlowych przeżywa dynamiczne przekształcenie. - Obserwujemy zmianę formatów handlowych oraz ich dywersyfikację. To już nie tylko duże centra handlowe, ale także obiekty wielofunkcyjne jak Hala Koszyki, czy ArtNorblin, które są elementem miastotwórczym – mówiła  Anna Staniszewska, dyrektor Działu Analiz Rynkowych i Doradztwa – CEE, BNP Paribas Real Estate Poland. Ważnym trendem jest również powrót handlu na ulice handlowe, który jest jednak obarczony wieloma trudnościami.  – Pytanie brzmi, dlaczego miasta nie wydają zgody, żeby większe powierzchnie handlowe mogły znajdować się w centrach miast – mówi  Radosław Knap, dyrektor operacyjny Polskiej Rady Centrów Handlowych. Popularność zyskują także obiekty połączone z węzłami komunikacyjnymi. – Przy projektowaniu obiektu HopStop w Zamościu postawiliśmy na ograniczoną ofertę, ale uzupełnioną funkcją transportową dworca PKS, który generuje duży footfall – wyjaśniła Ewa Zurman, dyrektor ds. rozwoju w Katharsis Development sp. z o.o.

Eksperci rozmawiali również o znaczeniu handlu dla rozwoju miast oraz trudnościach związanych z realizacją inwestycji handlowych. – Projekt Ferio Wawer realizujemy już od 2003 r. To pokazuje jak trudno nieraz zrealizować prosty projekt w dużym mieście. Problemem nie byli najemcy ani finansowanie, ale uzyskanie wszystkich zgód i pozwoleń – wyjaśnił Maciej Krenek, członek zarządu RE Project Development Sp. z o.o. – Inwestorzy chcą lokalizacji w centrum miast, ale ich włodarze chyba zapomnieli, że już od starożytności te lokalizacje pełniły funkcje komercyjne – dodała Ewa Szafrańska-Mądry, dyrektor zarządzający, Balmain Asset Management CEE Sp. z o.o.

Deweloperzy biurowi kreują wygląd miast

Na konkurencyjnym rynku powierzchni biurowych wygrywają dobrze zaprojektowane i oryginalne projekty. Jednym ze sposobów na wyróżnienie się jest adaptacja kamienicy, często zabytkowej, na potrzeby biurowe. – Zabytek, żeby żyć, powinien być w ciągłym obrocie gospodarczym. Dlatego nie sprzeciwiamy się temu, że w kamienicy mogą być przestrzenie biurowe – mówił Rafał Nadolny, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. – Wyzwaniem dla architekta jest połączenie oczekiwań na linii inwestora  - opieka konserwatorska oraz dodanie nowoczesnego klimatu przy zachowaniu historycznej tkanki – mówiła Patrycja Zaczyńska, architekt i założycielka ADP Arch LTD Sp. z o.o.– Warto inwestować w biurowe kamienice, ale zwykle jest to trudne i drogie. Jednak widzimy, że takie inwestycje kończą się dużym sukcesem – dodał Rafał Krzemień, dyrektor zarządzający Polski Holding Nieruchomości S.A.  

Uczestnicy panelu rozmawiali również o wpływie deweloperów biurowych na kształt miasta i przestrzeni publicznej.  –Z perspektywy miasta znaczenie ma nie tylko walor architektoniczny, ale także wpisanie się w kontekst danego miejsca. Odchodzimy od monokultur, takich jak powstały np. na Służewcu – mówił Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy. – Ważne jest przewidzenie potrzeb najemców. Warszawa dynamicznie się rozwija i zmienia się percepcja lokalizacji, np. dzięki budowie nowej linii metra – uzupełnił Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju, Ghelamco Poland.

Tereny inwestycyjne wymagają dobrego planu

Dla inwestorów ważne jest, aby na zakupionym terenie można było zrealizować zamierzoną inwestycję. Wiele zależy od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Czy przy opracowaniu planu da się pogodzić interesy wszystkich zainteresowanych ? – Plan powinien służyć rozwojowi, ale być również płaszczyzną uwzględniania różnych interesów – mówił Grzegorz A. Buczek, wiceprezes Towarzystwa Urbanistów Polskich. – Plan zagospodarowania przestrzennego powinien być jak najbardziej liberalny, aby obostrzenia nie utrudniały inwestycji – dodał Henryk Zaguła, I Zastępca prezydenta miasta Dąbrowa Górnicza.  – Zły plan może zablokować inwestycję. W przypadku naszej inwestycji na terenie Fabryki Grohmana kilkukrotna zmiana planu pozwoliła na rewitalizację tego terenu i dostosowanie go do współczesnych potrzeb – podkreśliła Magdalena Plecińska, zastępca dyrektora ds. kontroli i obrotu nieruchomościami, Departament Obsługi Inwestora, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A

Firmy szukające lokalizacji pod produkcję lubią otrzymywać także kompleksową ofertę. – Cztery gminy: Gubin, Krosno Odrzańskie, Kargowa i Skwierzyna współpracują razem, aby zaoferować inwestorowi kompleksową ofertę. Inwestor szukający dostępu do szybkiego transportu zdecyduje się na Skwierzynę w pobliżu węzła komunikacyjnego. Jeśli chodzi o Kargową to leży na granicy Wielkopolski i Lubuskiego, a w woj. lubuskim jest tańsza ziemia. Gubin z kolei jest miastem graniczącym z Niemcami. Z kolei Krosno Odrzańskie pozwala na wykorzystanie potencjału rzeki Odry – mówił Marek Cebula, burmistrz Krosna Odrzańskiego, lider projektu “Wspólna promocja gospodarcza Gubina, Krosna Odrzańskiego, Kargowej i Skwierzyny”.

Polecamy serwis: Rozwój i promocja

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile wynosi liczba ludności Polski na koniec 2024 roku? [Dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał wstępne szacunkowe dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec 2024 r. Jest spadek.

Podwyżka o 40% (marchewka) a podniesienie wieku emerytalnego (kij). Wcześniej był postulat 3 miesięcy urlopu za 7 lat pracy w jednej firmie

Autorem propozycji podwyżki o 20% w 2025 r. i o 20% w 2026 r. jest Lider Związkowej Alternatywy Piotr Szumlewicz. Mowa jest o podwyżkach płac w sferze budżetowej w tym roku i co najmniej 20 proc. w przyszłym. Wcześniej związkowiec postulował wprowadzenie urlopu 3 miesięcy za 7 lat pracy. Propozycje oceniam jako nierealne do wprowadzenia.

Coraz więcej nastolatków sięga po e-papierosy

Coraz więcej nastolatków sięga po elektroniczne papierosy. Jest to co czwarta dziewczyna i co piąty chłopiec w wieku 13-15 lat. Tak wynika z badania "Global Youth Tobacco Survey" zaprezentowanego podczas rozpoczętej w środę w Sejmie konferencji poświęconej uzależnieniom.

Dwoje seniorów padło ofiarą oszustwa internetowego. Łącznie stracili ponad 400 tys. zł

Oszuści nie ustają w polowaniach. Dwoje seniorów – 74-latka z Lublina i 76-latek z powiatu zamojskiego – zostali oszukani w internecie. Zamiast zyskownych inwestycji, za radą „doradców” zainstalowali oprogramowanie, które pozwoliło przestępcom przejąć pieniądze z ich kont bankowych – podała policja.

REKLAMA

Pierwsze dziecko z rządowego programu in vitro już na świecie

Urodziło się pierwsze dziecko z rządowego programu in vitro. Ministra zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że do programu zakwalifikowało się ponad 23 tys. par, efektem jest 9258 ciąż.

Nowy wymiar edukacji dla przyszłych liderów HR i biznesu. Symfonia i Akademia Leona Koźmińskiego łączą siły

Symfonia, czołowy dostawca oprogramowania dla MŚP oraz administracji publicznej i Akademia Leona Koźmińskiego, jedna z najlepszych uczelni w Polsce, ogłaszają partnerstwo. Firma zapewni studentom i wykładowcom wsparcie merytoryczne i dydaktyczne, wymianę wiedzy i inicjatywy ukierunkowane na rozwój. W programie studiów znajdzie się flagowy produkt HR-owy Symfonii.

Seniorzy chcą pracować na emeryturze?

Kontynuacja pracy na emeryturze to nie tylko chęć podreperowania domowego budżetu, ale i podtrzymanie aktywności i rozwój osobisty, a także szansa na spełnianie swoich pasji.

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Dofinansowania m.in. dla OSP, kół gospodyń wiejskich oraz klubów sportowych. Ruszają prekonsultacje

Dofinansowania m.in. dla OSP, kół gospodyń wiejskich oraz klubów sportowych. Ruszają prekonsultacje programu NIW-CRSO pn. "Moc Małych Społeczności". Kto będzie mógł starać się o dofinansowanie? Ile będzie wynosiło? Jaki jest harmonogram?

Nowe oszustwo na "darmową apteczkę". NFZ ostrzega

Uwaga na nową metodę oszustów. Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega przed e-mailami z ofertą otrzymania "darmowej apteczki". Można stracić pieniądze. NFZ przypomina, że nie sprzedaje niczego przez internet.

REKLAMA