REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obecność pracowników ochrony w urzędach zwiększa poczucie bezpieczeństwa

Urząd./ Fot. Fotolia
Urząd./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Polacy czują się bezpiecznie w miejscach użyteczności publicznej. Tak wskazują wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Konfederacji Lewiatan. Według niego aż 74% respondentów czuje się bezpieczniej w obiekcie ochranianym przez profesjonalistów.

Polacy czują się bezpiecznie w miejscach użyteczności publicznej

Polacy czują się najbezpieczniej w urzędach miasta lub gminy (84%), przychodniach (82%), placówkach kulturalnych (81%) i budynkach biurowych (77%). Wyjątki stanowią dworce autobusowe i kolejowe, a także środki komunikacji zbiorowej, gdzie odpowiednio 30% i 20% respondentów nie czuje się bezpiecznie. 74 proc. Polaków twierdzi, że obecność pracowników ochrony zwiększa ich poczucie bezpieczeństwa - wynika z badania zleconego przez Konfederację Lewiatan.

REKLAMA

Zobacz również: Miasta zabiegają o studentów

Wyniki badania przeprowadzonego przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia , na zlecenie Konfederacji Lewiatan, wskazują, że większość respondentów czuje się bezpiecznie w miejscach użyteczności publicznej.

REKLAMA

- Poczucie bezpieczeństwa w miejscach publicznych jest ważną kwestią społeczną - cieszy nas, że wyniki badań pokazują pozytywne opinie Polaków w tym zakresie - czujemy się bezpiecznie w większości miejsc. Z drugiej strony jest jeszcze dużo do zrobienia - w szczególności mam na myśli środki komunikacji zbiorowej oraz dworce. Warto zwrócić uwagę, że aż 74% respondentów czuje się bezpieczniej w obiekcie ochranianym przez profesjonalistów. Kluczowe jest, żeby za tym równolegle szła świadomość społeczeństwa, że utrzymanie bezpieczeństwa w obiektach użyteczności publicznej - na stałym, wysokim poziomie - wymaga znajomości odpowiednich procedur, specjalistycznego przeszkolenia i specyficznych umiejętności. Powierzenie obowiązków przeszkolonym i doświadczonym specjalistom w dłuższej perspektywie pozytywnie wpływa zresztą nie tylko na wysoki standard instytucji publicznych - szpitali, szkół czy urzędów - ale również obiektów prywatnych: centrów handlowych, restauracji czy hoteli. Dlatego tak kluczowe powinno być zapewnienie sprawiedliwych i godziwych wynagrodzeń specjalistom z branży ochroniarskiej. Niestety dziś nie możemy powiedzieć nic dobrego o poziomie ich wypłat - jest przerażająco niski i co gorsza, nie bez winy w tym zakresie są instytucje publiczne, które w karygodny, niezgodny z intencją ustawodawcy sposób, konstruują swoje przetargi - komentuje Marek Kowalski, przewodniczący Rady Zamówień Publicznych przy Konfederacji Lewiatan.

Bardzo duża liczba przetargów - ogłaszanych przez szpitale, uniwersytety czy urzędy - nie uwzględnia w specyfikacji zamówienia klauzul, które mogłyby zapewnić pracownikom ochrony godziwe wynagrodzenie na poziomie przynajmniej minimalnego wynagrodzenia uwzględniającego wszystkie składki. Tym samym instytucje te narażają się na zatrudnianie osób mało kompetentnych, często nieprzeszkolonych, co w dłuższym okresie czasu może spowodować problemy w prawidłowym funkcjonowaniu kluczowych z punktu widzenia każdego Polaka obiektów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Ustawodawca na rynku zamówień publicznych wraz z dużą liczbą instytucji zrzeszających polskich przedsiębiorców wielokrotnie zwracali uwagę, że zamawiający powinien tak konstruować swój budżet, by zapewnić certyfikowanym firmom - zatrudniającym wykwalifikowane kadry ochroniarskie - odpowiednie warunki. Zaniżając wycenę usługi powodowali, że przedsiębiorca nie mógł proponować swoim pracownikom pełnej umowy o pracę na poziomie minimum płacy minimalnej.

- Badania pokazują znaczenie zawodu pracownika ochrony, dlatego zamawiający na rynku publicznym muszą podejść do sprawy bardzo poważnie i jak najszybciej zmienić zasady swojego funkcjonowania. Muszą proponować racjonalne i sprawiedliwe warunki w przetargach, stosować klauzule społeczne i przede wszystkim dążyć do waloryzacji kontraktów będących w toku, bo będzie to klucz do utrzymania poziomu zatrudnienia w obliczu ozusowania wszystkich umów zleceń od 1 stycznia 2016 roku - dodaje Marek Kowalski.

Więcej informacji na blogu http://kowalski.blog.onet.pl/ oraz twitter.com/MarekKowalski

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Polecamy serwis: Klienci

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

Prawo pacjenta do dostępu do dokumentacji medycznej

Jednym z fundamentalnych praw pacjenta jest prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. Jak złożyć wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej?

Świadczenie mieszkaniowe w Policji, PSP, SG i SOP - na wzór tego w wojsku, Karta Rodzin Mundurowych i inne zmiany. Jest porozumienie MSWiA ze związkowcami

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało 6 marca 2025 r. o podpisaniu porozumienia pomiędzy MSWiA a przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych podległych resortowi. Co zawiera to porozumienie?

Poczta przestanie dostarczać listy od 1 stycznia 2026 r., 1/3 pracowników do zwolnienia ... w Danii. Czy tak samo może być w Polsce?

Zarząd duńskiej poczty PostNord ogłosił 6 marca 2205 r., że firma zaprzestanie z końcem 2025 r. dostarczania listów w związku z brakiem rentowności tej usługi i postępującą cyfryzacją. To m.in. skutek nowego prawa pocztowego, które weszło w życie w Danii. Operator pocztowy chce skupić się wyłącznie na dystrybucji paczek.

REKLAMA

Wiceprezes BCC: Niezbędne jest przeprowadzenie uporządkowanego przeglądu zgłaszanych propozycji deregulacyjnych

We wtorek, 4 marca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie koordynacji procesu legislacyjnego wdrażającego deregulację. Wiceprezes BCC Witold Michałek przekazał, że niezbędne jest przeprowadzenie uporządkowanego przeglądu zgłaszanych propozycji deregulacyjnych.

Chiny: jeśli USA chcą wojny (celnej, handlowej i każdej innej), będziemy walczyć do końca

Jeśli wojna, czy to celna, handlowa, czy jakakolwiek inna, jest tym, czego chcą USA, to jesteśmy gotowi walczyć do końca – oświadczyła ambasada ChRL w Stanach Zjednoczonych we wpisie opublikowanym 5 marca 2025 r. w mediach społecznościowych. Tych samych słów użył dzień wcześniej rzecznik chińskiego MSZ. To reakcja na zwiększenie do 20 proc. ceł na import towarów z Chin do tego kraju.

REKLAMA