REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oskary samorządowe rozdane

Subskrybuj nas na Youtube
Polska, rozwój regionalny/ Fot. Fotolia
Polska, rozwój regionalny/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

18 października 2015 r. w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II Fundacji Janiny i Zbigniewa Porczyńskich w Warszawie miała miejsce uroczystość wręczenia Nagród im. Grzegorza Palki, nadawanych przez Ligę Krajową za wybitne zasługi dla samorządu terytorialnego.

Liga Krajowa, zrzesza Ligi Miejskie i Ligi Wiejskie, koncentruje swoją działalność na haśle „Rodzina – Wspólnota lokalna – Ojczyzna”, jednocześnie promuje działania na rzecz kontynuacji demokratycznych reform. Fundując Nagrodę im. Grzegorza Palki, Liga Krajowa pragnie uhonorować jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego samorządu terytorialnego, tragicznie zmarłego prezydenta Łodzi – Grzegorza Palkę.

REKLAMA

Zobacz również: Zasada domniemania kompetencji samorządu w sprawach lokalnych

W tym roku nagrody otrzymali:

  1. w dziedzinie ogólnopaństwowej:
  • Jerzy Stępień, współtwórca reformy samorządowej – za osobisty wkład w budowę Samorządnej Rzeczypospolitej,
  • Jacek Protas, prezes Zarządu Związku Województw RP, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego – za działanie na rzecz umocnienia pozycji korporacji samorządowej reprezentującej polskie regiony,
  • Janusz Król, redaktor naczelny pisma samorządu terytorialnego „Wspólnota” – za redagowanie pisma służącego samorządom od 25 lat;
  1. w dziedzinie działalności samorządowej o wymiarze ogólnokrajowym:
  • Wojciech Długoborski, prezes Unii Miasteczek Polskich, zastępca burmistrza gminy Chojna – za inicjowanie i realizację działań na rzecz małych miast,
  • Mirosław Lech, członek Zarządu Związku Gmin Wiejskich, wójt gminy Korycin – za działania na rzecz rozwoju obszarów wiejskich,
  • Krzysztof Żuk, wiceprezes Związku Miast Polskich, prezydent miasta Lublina – za budowanie prestiżu samorządu poprzez działania w ramach korporacji samorządowych oraz za wdrożenie partycypacyjnego modelu zarządzania samorządem;
  1. w kategorii działań w samorządzie lokalnym o znaczeniu ponadlokalnym:
    • Adam Markowski, przewodniczący Zarządu Związku Gmin Jurajskich, zastępca wójta gminy Mstów – za twórcze wzbogacanie atrakcyjności turystycznej Jury Krakowsko-Częstochowskiej,
    • Małgorzata Zuzanna Nowak, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater w Częstochowie – za kierowanie największym w Polsce festiwalem promującym muzykę różnych religii i kultur,
    • Zenon Rodzik, wiceprezes Zarządu Związku Powiatów Polskich, starosta opolski (woj. lubelskie) – za inicjowanie wielu ważnych inwestycji z dużym udziałem środków europejskich,
    • Jan Szyma, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Gaude Mater w Częstochowie – za inicjowanie i realizację działań na rzecz krzewienia kultury i wsparcia artystów, twórców i wykonawców.

Ponadto Kapituła zdecydowała przyznać 10 wyróżnień, a otrzymali je:

  1. Bernard Cichosz, wydawca mediów lokalnych, dziennikarz – za działania na rzecz upowszechniania problematyki samorządowej w lokalnej społeczności oraz podejmowanie inicjatyw integrujących wspólnotę mieszkańców,
  2. Eugeniusz Galek, wójt gminy Cmolas – za działania na rzecz rozwoju społecznego i infrastrukturalnego gminy,
  3. Stanisław Godzina, wójt gminy Rzekuń – za krzewienie tradycji regionalnych i patriotycznych,
  4. Antoni Karlak, wójt gminy Jabłonka – za działania na rzecz rozwoju gminy oraz w ramach Euroregionu Tatry,
  5. Sławomir Kopacz, wójt gminy Bieliny – za działania na rzecz rozwoju lokalnego i wzmocnienia atrakcyjności turystycznej gminy w oparciu o jej potencjał kulturowy oraz Gór Świętokrzyskich,
  6. Marian Leszczyński, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rejowiec Fabryczny – za działania na rzecz rozwoju lokalnego,
  7. Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego – za działania na rzecz rozwoju województwa lubuskiego,
  8. Robert Szwed, przewodniczący Rady Miasta Rejowiec Fabryczny – za pracę na rzecz samorządu i lokalnej społeczności,
  9. Jan Wieczorkowski, wiceprzewodniczący Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP – za działania na rzecz rozwoju turystyki w województwie małopolskim,
  10. Stanisław Wieteska, wójt gminy Opinogóra Górna – za działania na rzecz rozwoju lokalnego.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowała m.in. Gazeta Samorządu i Administracji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

gren

Polecamy serwis: Rozwój i promocja

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odwołanie od decyzji administracyjnej. Najważniejsze informacje

Wiele życiowych spraw załatwianych jest decyzją administracyjną. Może to być np. zameldowanie na pobyt stały lub czasowy, przyznanie lub odmowa zasiłku rodzinnego, cofnięcie świadczeń z MOPS, przyjęcie lub nieprzyjęcie dziecka do przedszkola albo szkoły, określenie wysokości podatku od nieruchomości, pozwolenie na budowę, zajęcie pasa drogowego, zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Coraz więcej Polaków regularnie podróżuje koleją. Dokąd i jak często jeździmy pociągiem?

Kolej w Polsce przeżywa rozkwit – w ubiegłym roku odnotowano rekordową liczbę przejazdów. Aż 45% Polaków deklaruje sympatię do tego środka transportu, szczególnie młodzi (16–24 lata) i mieszkańcy Pomorza, którzy podróżują średnio 33 razy rocznie. Jaka jest najczęściej uczęszczana trasa? W jakie dni Polacy najczęściej kupują bilety? Jaki rodzaj pociągu preferują?

Renta wdowia. 320 tys. osób już otrzymało świadczenia. Sprawdź, czy też możesz dostać

Już 320 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej z ZUS. Wnioski nadal można składać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 358,27 zł.

Próg zaostrzony z 50 proc. do 25 proc. Nowe przepisy MEN zmieniają wszystko w szkołach

Istotne zmiany przepisów dla uczniów zakłada nowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, który został już skierowany do konsultacji. Będą surowsze zasady w szkołach. Projekt zakłada m.in., że uczeń nie będzie klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich przedmiotów, gdy przekroczy próg 25 proc. nieobecności nieusprawiedliwionej.

REKLAMA

Od marzeń do nauki – po co naprawdę Sławosz Uznański – Wiśniewski poleciał w kosmos?

Śledzimy media społecznościowe, zdjęcia Ziemi z orbity i codzienne relacje Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ale za tą medialną euforią kryje się znacznie więcej niż symboliczny gest. Co z tego lotu wynika dla Polski? Jakie są realne, wymierne korzyści dla gospodarki, nauki i przemysłu?

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

„Jak mogliśmy do tego dopuścić?” – dramatyczny stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów

W ostatnich latach znacznie pogorszył się stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów świata. Z najnowszego raportu wynika, że najmłodsi chorują i umierają tam częściej niż ich rówieśnicy w innych wysoko rozwiniętych państwach. Główne przyczyny to wypadki, przemoc i choroby cywilizacyjne, ale nie tylko.

REKLAMA

Patrz na skład! Ogólnopolska kampania o świadomej suplementacji

Jak często poświęcamy chwilę, by sprawdzić skład na etykiecie? Kampania „Patrz na skład” zachęca do zastanowienia się nad naszymi codziennymi decyzjami i promuje świadome podejście do suplementacji.

Segregacja odpadów to za mało. Ekspert: "Najlepsze śmieci to te, które nigdy nie powstały"

Dlaczego recykling nie wystarczy? Jakie błędy popełniamy w gospodarowaniu bioodpadami? I co musi się zmienić, by Polska była gotowa na gospodarkę obiegu zamkniętego? O tym wszystkim opowiada Michał Paca – ekspert ds. gospodarki odpadami i zrównoważonego rozwoju.

REKLAMA