reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Rezydencje królewskie w listopadzie 2015 r. zwiedzimy za darmo

Rezydencje królewskie w listopadzie 2015 r. zwiedzimy za darmo

Przez cały listopad cztery królewskie rezydencje będą otwarte dla zwiedzających za darmo. Akcja jest adresowana do wszystkich, a w szczególności do dzieci, młodzieży i seniorów. Jak co roku, przyświecają jej trzy główne cele: edukacja kulturalna, zwiększenie dostępności do narodowych instytucji kultury oraz wzrost uczestnictwa w kulturze.

Darmowy listopad w rezydencjach królewskich

Już po raz czwarty cztery rezydencje królewskie przez cały listopad będą otwarte dla zwiedzających za darmo – ogłosiła podczas czwartkowej konferencji prasowej Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska. W akcji "Darmowy listopad" uczestniczą: Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, stołeczne Muzeum Łazienki Królewskie i Zamek Królewski na Wawelu.

Listopad, m.in. ze względu na obchody Narodowego Święta Niepodległości, to czas głębszej niż w innych miesiącach refleksji nad historią – podkreśliła minister kultury.

"Otwarcie drzwi do rezydencji królewskich będzie gestem włączającym w sposób szczególny program tych muzeów w coroczne obchody jubileuszu odzyskania niepodległości" - powiedziała Małgorzata Omilanowska.

"Zachęcaliśmy dyrektorów instytucji kultury, aby myśleli o niekonwencjonalnych sposobach otwierania drzwi swoich instytucji" - dodała minister.

Kultura dostępna

Akcja "Darmowy listopad" jest częścią programu "Kultura dostępna", realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dostęp do kultury utrudniają Polakom m.in. ograniczenia finansowe. Minister zwróciła jednak uwagę, że miesięcznie w kraju odbywa się ok. 7 tys. wydarzeń kulturalnych, w przypadku których cena za bilet nie przekracza 20 zł, a na aż 4 tys. spośród tych wydarzeń wstęp jest darmowy. Tyle że - jak mówiła - informacje o tych wydarzeniach nie zawsze docierają do wszystkich zainteresowanych. Bywa bowiem, że organizujące je instytucje nie są w stanie udźwignąć kosztów promocji.

Dlatego minister zachęca do korzystania z portalu kulturadostepna.pl. Portal ten, jak przypomniano, uruchomiło w czerwcu Narodowe Centrum Kultury. Dzięki prostej w obsłudze wyszukiwarce Polacy mogą łatwo znaleźć informacje o wydarzeniach kulturalnych organizowanych blisko miejsc ich zamieszkania - takich, na które bilet kosztuje maksymalnie 20 zł lub na które wstęp jest bezpłatny.

Co, gdzie, kiedy?

Akcja jest adresowana do wszystkich, a w szczególności do dzieci, młodzieży i seniorów. Jak co roku, przyświecają jej trzy główne cele: edukacja kulturalna, zwiększenie dostępności do narodowych instytucji kultury oraz wzrost uczestnictwa w kulturze.

W trakcie trzech poprzednich edycji Darmowy Listopad cieszył się on ogromnym zainteresowaniem: w 2012r. skorzystało z niego 265,5 tys. osób, w 2013 r.- 212 tys., w 2014 r.- 176,  2 tys. W tym roku rezydencje liczą na podobną liczbę gości, z myślą o których przygotowały dodatkowe atrakcje.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Plantronics

Plantronics jest pionierem technologii audio i liderem rynku rozwiązań komunikacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama