Kategorie

Rezydencje królewskie w listopadzie 2015 r. zwiedzimy za darmo

Muzeum/ Fot. Fotolia
Muzeum/ Fot. Fotolia
Przez cały listopad cztery królewskie rezydencje będą otwarte dla zwiedzających za darmo. Akcja jest adresowana do wszystkich, a w szczególności do dzieci, młodzieży i seniorów. Jak co roku, przyświecają jej trzy główne cele: edukacja kulturalna, zwiększenie dostępności do narodowych instytucji kultury oraz wzrost uczestnictwa w kulturze.

Darmowy listopad w rezydencjach królewskich

Już po raz czwarty cztery rezydencje królewskie przez cały listopad będą otwarte dla zwiedzających za darmo – ogłosiła podczas czwartkowej konferencji prasowej Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska. W akcji "Darmowy listopad" uczestniczą: Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, stołeczne Muzeum Łazienki Królewskie i Zamek Królewski na Wawelu.

Listopad, m.in. ze względu na obchody Narodowego Święta Niepodległości, to czas głębszej niż w innych miesiącach refleksji nad historią – podkreśliła minister kultury.

"Otwarcie drzwi do rezydencji królewskich będzie gestem włączającym w sposób szczególny program tych muzeów w coroczne obchody jubileuszu odzyskania niepodległości" - powiedziała Małgorzata Omilanowska.

"Zachęcaliśmy dyrektorów instytucji kultury, aby myśleli o niekonwencjonalnych sposobach otwierania drzwi swoich instytucji" - dodała minister.

Kultura dostępna

Akcja "Darmowy listopad" jest częścią programu "Kultura dostępna", realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dostęp do kultury utrudniają Polakom m.in. ograniczenia finansowe. Minister zwróciła jednak uwagę, że miesięcznie w kraju odbywa się ok. 7 tys. wydarzeń kulturalnych, w przypadku których cena za bilet nie przekracza 20 zł, a na aż 4 tys. spośród tych wydarzeń wstęp jest darmowy. Tyle że - jak mówiła - informacje o tych wydarzeniach nie zawsze docierają do wszystkich zainteresowanych. Bywa bowiem, że organizujące je instytucje nie są w stanie udźwignąć kosztów promocji.

Dlatego minister zachęca do korzystania z portalu kulturadostepna.pl. Portal ten, jak przypomniano, uruchomiło w czerwcu Narodowe Centrum Kultury. Dzięki prostej w obsłudze wyszukiwarce Polacy mogą łatwo znaleźć informacje o wydarzeniach kulturalnych organizowanych blisko miejsc ich zamieszkania - takich, na które bilet kosztuje maksymalnie 20 zł lub na które wstęp jest bezpłatny.

Co, gdzie, kiedy?

Akcja jest adresowana do wszystkich, a w szczególności do dzieci, młodzieży i seniorów. Jak co roku, przyświecają jej trzy główne cele: edukacja kulturalna, zwiększenie dostępności do narodowych instytucji kultury oraz wzrost uczestnictwa w kulturze.

W trakcie trzech poprzednich edycji Darmowy Listopad cieszył się on ogromnym zainteresowaniem: w 2012r. skorzystało z niego 265,5 tys. osób, w 2013 r.- 212 tys., w 2014 r.- 176,  2 tys. W tym roku rezydencje liczą na podobną liczbę gości, z myślą o których przygotowały dodatkowe atrakcje.

W Łazienkach Królewskich bezpłatnie udostępnione będą Pałac na Wyspie wraz z Królewską Galerią Obrazów, Stara Oranżeria wraz z Królewską Galerią Rzeźby i Teatrem Królewskim oraz Pałac Myślewicki. W listopadowe soboty w godz. 19.00-23.00 odbywać się będzie „Nocne zwiedzanie” Pałacu na Wyspie. Tam też, w niedziele o godz. 12, można będzie za darmo posłuchać koncertów w ramach „Salonów Muzycznych”. W ramach „Darmowego listopada” Łazienki Królewskie przygotowały także 200 lekcji muzealnych dla dzieci i młodzieży.

Zamek Królewski w Warszawie oferuje bezpłatny wstęp na ekspozycje stałe. Są to: Trasa Zamek, Galeria Lanckorońskich, multimedialna wystawa „Zniszczenie i odbudowa Zamku” oraz Galeria Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej. W pałacu Pod Blachą zwiedzić będzie można Apartament Księcia Józefa Poniatowskiego, nową odsłonę wystawy kobierców wschodnich „W stronę Mekki” oraz wystawę „Kawalerowie, dama i Turek. Majolika z Montelupo ze zbiorów Fundacji Teresy Sahakian”. Zamek proponuje też pozostałe ekspozycje czasowe: „Szachy w średniowieczu. Średniowiecze w szachach”, Georges de La Tour „U lichwiarza” z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego oraz „Jan Potocki. Rękopis znaleziony w Saragossie”. Tematyka bezpłatnych lekcji muzealnych związana będzie z osobą ostatniego polskiego króla Stanisława Augusta, a także dziejami Zamku i jego zbiorów w epoce stanisławowskiej.  

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zachęca do obejrzenia wystawy czasowej „Wokół herbaty, kawy i czekolady”, gdzie prezentowana jest wilanowska kolekcja ceramiki – niezwykle cenne i rzadkie przedmioty z czerwonej i czarnej kamionki. Dzieci i młodzież mogą uczestniczyć w bezpłatnych zajęciach edukacyjnych, natomiast dorośli – w spacerach tematycznych. Pałac zaprasza także na pokazy rekonstruktorskie: Drukarnia Królewska oraz Polonia Militaria.

W Zamku Królewskim na Wawelu oglądać będzie można Reprezentacyjne Komnaty Królewskie oraz Skarbiec Koronny i Zbrojownię. Dostępne będą również wystawy dodatkowe: „PRAEMIANDO INCITAT. Order Św. Stanisława” oraz Leonardo da Vinci "Dama z gronostajem", a także „Wawel Zaginiony”. Zamek proponuje ponadto na bezpłatne lekcje muzealne, których hasłem przewodnim są „Kolekcje Królewskie”.

Szczegóły dotyczące wystaw, informacje na temat godzin i miejsc poszczególnych wydarzeń, a także zasady dotyczące wstępu i rezerwacji wejściówek znajdują się na stronach internetowych muzeów: http://www.lazienki-krolewskie.pl, https://www.zamek-krolewski.pl, www.wilanow-palac.pl , http://wawel.krakow.pl

Wszystkie rezydencje królewskie w ostatnich latach zostały przywrócone do dawnej świetności, m.in. dzięki środkom europejskim w ramach POIiŚ oraz EOG.

  • Rewitalizacja i digitalizacja XVII-to wiecznego zespołu pałacowo ogrodowego w Wilanowie – wartość: 19, 7 mln zł, dofinansowanie - 13, 5 mln zł

etap III - wartość: 25, 1 mln zł , dofinansowanie: 18, 2 mln zł

  • Renowacja królewskiego zespołu pałacowo-ogrodowego w Wilanowie - etap II wartość: 19, 7 mln zł, dofinansowanie - 13, 7 mln zł
  • Renowacja dziedzińca zewnętrznego oraz adaptacja budynku na centrum promocji i informacji na Wawelu - wartość: 15,9 mln zł, dofinansowanie - 10, 9 mln zł
  • Renowacja elewacji wschodniej Zamku Królewskiego w Warszawie- wartość: 15 mln zł, dofinansowanie - 10, 1 mln zł
  • Konserwacja i remont Pałacu na Wyspie wraz z otoczeniem w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie - wartość: 48, 6 mln zł, dofinasowanie - 32, 3mln zł.
  • Strefa Muz i Myśli Stanisława Augusta - Remont i konserwacja XVIII-wiecznej Starej Pomarańczarni z Teatrem Stanisławowskim - wartość: 18, 5 mln zł, dofinasowanie:   15, 2 mln zł

Źródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Polecamy serwis: Kultura

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    1 sty 2000
    26 wrz 2021
    Zakres dat:
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail

    Whistleblowing – co z ustawą?

    Whistleblowing – co z ustawą? Czego nie wiemy o ustawie wdrażającej dyrektywę o sygnalistach? Czy warto na nią czekać?

    Zmiany dla nauczycieli - godziny karciane

    Godziny karciane wrócą do szkół? Zdaniem nauczycieli dojdzie do tego poprzez zwiększenie czasu pracy. Propozycje zmian przedstawiło MEiN.

    Co się musi znaleźć w aktach budynku?

    Dokumentacja techniczna budynku jest bardzo ważna. Przedstawiamy podstawowe informacje na jej temat i wyjaśniamy, czy może ona zostać odtworzona.

    6 dla nauczyciela - propozycje MEiN

    6 dla nauczyciela - propozycje MEiN. Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło propozycje zmian dla nauczycieli, w tym podwyżek wynagrodzeń. Nauczyciele mają jednak pracować więcej.

    Do 8 lat więzienia za zakażenie koronawirusem?

    Zakażenie koronawirusem. Wiceminister sprawiedliwości zapowiada wysokie kary, takie jak np. za zakażenie wirusem HIV. Sprawcy może grozić nawet 8 lat więzienia.

    Awans zawodowy nauczycieli - zmiany

    Awans zawodowy nauczycieli - zmiany. Zmniejszenie liczby stopni awansu zawodowego, egzamin na mianowanie oraz zmiany w urlopach dla nauczycieli - to niektóre propozycje MEiN.

    Podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2022 r.

    Podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2022 r. - ile wyniosą? Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło propozycję wynagrodzeń. Nauczyciel dyplomowany zarobi nawet 7750 zł.

    Trzecia dawka szczepionki na COVID-19

    Trzecia dawka szczepionki na COVID-19 – dla kogo? Jakim preparatem będzie można się zaszczepić?

    Darmowe przejazdy komunikacją w Dzień bez Samochodu - 22 września

    22 września w Dzień bez Samochodu darmowe przejazdy komunikacją zbiorową w Warszawie i w wielu innych miastach.

    Polski Ład - dochody gmin w 2022 r.

    Polski Ład. Wiceminister Finansów Sebastian Skuza zapewnia, że żadna gmina w 2022 nie będzie miała mniejszych dochodów niż prognozowała przed Polskim Ładem.

    Wynagrodzenia i zatrudnienie w samorządach

    Wynagrodzenia w samorządach - czy będą podwyżki w 2022 roku? Czy spodziewana jest redukcja etatów w urzędach?

    Stan wyjątkowy - do kiedy?

    Stan wyjątkowy - do kiedy? Czy stan nadzwyczajny przy granicy polsko-białoruskiej zostanie przedłużony?

    Podwyżki cen za wodę i ścieki 2021-2024

    Podwyżki cen za wodę i ścieki. Wiceszef Wód Polskich poinformował, że do regulatora trafiło ok. 2,6 tys. wniosków taryfowych od przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych. W ponad 90 proc. przypadków przedsiębiorstwa zawnioskowano o podwyżki cen za wodę i ścieki. Propozycje nowych taryf są składane na trzy lata (2021-2024).

    4 fala COVID - kiedy lockdown?

    4 fala COVID - kiedy lockdown? Minister Zdrowia poinformował w jakiej sytuacji rząd będzie wprowadzał obostrzenia.

    Program Poznaj Polskę - do kiedy nabór wniosków?

    Program Poznaj Polskę - do kiedy nabór wniosków na dofinansowanie do wycieczek szkolnych? Program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, są dodatkowe środki.

    Protest medyków 2021 [PODCAST]

    Protest medyków - jakie są postulaty protestujących? Jak wygląda obecnie praca w służbie zdrowia? Na te pytania, w rozmowie z Martą Zdanowską (Infor.pl) odpowiada ratownik medyczny, Jan Świtała. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu "DGPtalk: Z pierwszej strony".

    Laboratoria Przyszłości - miliard na wyposażenie dla szkół

    Laboratoria Przyszłości - rusza największa rządowa inwestycja w nowoczesną edukację. Na co będzie można uzyskać wsparcie z programu?

    Whistleblowing – stan gotowości sektora publicznego

    Whistleblowing. Zostały trzy miesiące dni do wdrożenia systemów dla sygnalistów przez podmioty prawne w sektorze publicznym, a więc i jednostek samorządu terytorialnego oraz podmioty w sektorze prywatnym. Do dnia dzisiejszego, pomimo upływu blisko 22 miesięcy od dnia publikacji Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, nie pojawił się nawet projekt ustawy implementującego ww. Dyrektywę do polskiego porządku prawnego.

    Brakuje nauczycieli - czy prawo do nauki jest zagrożone?

    Prawo do nauki może być zagrożone przez brak nauczycieli.

    Do kiedy wniosek o 300+?

    Wniosek o 300+ wciąż można złożyć. Do kiedy ZUS przyjmuje wnioski o "Dobry start" w 2021 r.?

    "Dla lasu, dla ludzi" - kampania społeczna Lasów Państwowych

    Lasy Państwowe przygotowały kampanię społeczną "Dla lasu, dla ludzi". Jakie są cele kampanii?

    Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki do ZUS - ważny termin

    Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki do ZUS to ważny dokument dla uczniów i studentów pobierających rentę rodzinną. Do kiedy należy go złożyć?

    Środki dla samorządów na działania edukacyjne

    Samorządy do 17 września 2021 r. mają otrzymać środki z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na działania edukacyjne.

    Whistleblowing – czemu sygnaliści nie zgłaszają naruszeń?

    Whistleblowing. Kluczowym testem dla systemów będzie to czy wpłyną zgłoszenia od sygnalistów i jak na nie zareagujemy. Ilu pracowników jest gotowych zgłosić nadużycie w pracy? Dlaczego pracownicy nie powiadamiają swoich pracodawców o nadużyciach w pracy?

    Stan wyjątkowy w Polsce 2021 - czy jest zgodny z prawem? [PODCAST]

    2 września 2021 na części terytorium Polski wprowadzono stan wyjątkowy. Jest to odpowiedź polskich władz na, trwający od kilku tygodni, kryzys uchodźczy na granicy z Białorusią. Co to właściwie oznacza dla obywateli? Czy działania rządu są zgodne z prawem? Te kwestie w rozmowie z Martą Zdanowską (Infor.pl) wyjaśnia mec. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu "DGPtalk: Z pierwszej strony".