reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Klub naruszył dobre imię Wrocławia - precedensowy wyrok

Klub naruszył dobre imię Wrocławia - precedensowy wyrok

Gmina Wrocław pozwała kluby nocne, zarzucając im naruszenie zasady uczciwej konkurencji oraz notoryczne naruszenie dobrego imienia. Wrocławski sąd okręgowy uwzględnił powództwo w ramach ochrony dóbr osobistych.

Wrocławski sąd uznał, że kluby nocne Cocomo naruszyły dobre imię i renomę miasta Wrocław i zakazał prowadzenia działalności gospodarczej tym klubom. Jednocześnie sąd uznał, że sprzedawano tam alkohol po zawyżonych cenach bez koncesji. Wyrok nie jest prawomocny.

Jak powiedział w poniedziałek w trakcie ogłaszania wyroku sędzia Dariusz Rutkowski, gmina Wrocław pozwała kluby z dwóch odrębnych artykułów prawa, zarzucając im naruszenie zasady uczciwej konkurencji oraz notoryczne naruszenie dobrego imienia.

Polecamy serwis: Ustrój i jednostki

Sędzia podkreślił, że choć gmina jako osoba prawna może być traktowana jako przedsiębiorca, „to jednak nie można zakładać, by mogła konkurować w dziedzinie prowadzenia klubów nocnych”.

Dlatego sąd oddalił powództwo skierowane w ramach ustawy o naruszeniu zasad uczciwej konkurencji, jednak w pełni uwzględnił powództwo w ramach ochrony dóbr osobistych.

„Gmina jako osoba prawna ma również prawo do ochrony dobrego imienia. I to dobre imię, renoma oraz wiarygodność gminy Wrocław została poprzez działalność tych klubów naruszona” - powiedział sędzia w uzasadnieniu wyroku.

Sąd zakazał klubom działalności gospodarczej oraz „wszelkich nagannych praktyk, polegających na nagabywaniu przechodniów, turystów oraz zachęcaniu ich do skorzystania z usług”.

„Takie praktyki były jednoznacznie negatywne. To niewątpliwie wyczerpuje znamiona przestępstwa w związku z art.22 kodeksu cywilnego o ochronie dóbr osobistych, ale narusza też dobre obyczaje i zasady postępowania. Sąd w swej ocenie wyszedł poza dotychczasowe ramy orzekania, by uwzględnić duży dynamizm życia społecznego” - mówił sędzia Rutkowski.

Sąd zakazał również sprzedaży w klubach alkoholu, który był tam podawany bez koncesji i po zawyżonych cenach.

Pełnomocnik gminy Wrocław Jacek Dżedzyk po rozprawie podkreślił, że wyrok może mieć charakter precedensowy.

„Otwierają się w ten sposób pewne możliwości dla ustawodawcy, by spróbować uregulować działalność +tej sfery+. Liczymy, że po uprawomocnieniu się wyroku zwiększą się również możliwości kontroli takich klubów” - powiedział pełnomocnik.

Wyrok nie jest prawomocny.

W marcu tego roku w podobnym pozwie skierowanym przez samorząd Sopotu Sąd Okręgowy w Gdańsku oddalił powództwo w całości.

W całym kraju prowadzonych jest ponad 50 śledztw w sprawie klubów typu go-go Cocomo. Klienci skarżyli się na wysokie rachunki, jakie przyszło im płacić za alkohol; twierdzili, że mogli być odurzani środkami podanymi w alkoholu. Ich zgłoszenia zazwyczaj kończyły się w prokuraturze umorzeniami lub odmową wszczęcia postępowania.

Siedziba firmy znajduje się w Krakowie, kluby prowadzone są w kilkudziesięciu miastach Polski. Na początku września zmieniły one nazwę. Specjalna, ogólnopolska grupa policjantów, która powstała na początku października, ma zbadać sprawy domniemanych oszustw zgłaszanych przez klientów tych klubów.(PAP)

ros/ par/

Polecamy serwis: Prawo administracyjne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

PAP

Zdjęcia

Wrocław, dobra osobiste/ Fot. Fotolia
Wrocław, dobra osobiste/ Fot. Fotolia

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama