REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Klub naruszył dobre imię Wrocławia - precedensowy wyrok

Wrocław, dobra osobiste/ Fot. Fotolia
Wrocław, dobra osobiste/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Gmina Wrocław pozwała kluby nocne, zarzucając im naruszenie zasady uczciwej konkurencji oraz notoryczne naruszenie dobrego imienia. Wrocławski sąd okręgowy uwzględnił powództwo w ramach ochrony dóbr osobistych.

Wrocławski sąd uznał, że kluby nocne Cocomo naruszyły dobre imię i renomę miasta Wrocław i zakazał prowadzenia działalności gospodarczej tym klubom. Jednocześnie sąd uznał, że sprzedawano tam alkohol po zawyżonych cenach bez koncesji. Wyrok nie jest prawomocny.

REKLAMA

Jak powiedział w poniedziałek w trakcie ogłaszania wyroku sędzia Dariusz Rutkowski, gmina Wrocław pozwała kluby z dwóch odrębnych artykułów prawa, zarzucając im naruszenie zasady uczciwej konkurencji oraz notoryczne naruszenie dobrego imienia.

Polecamy serwis: Ustrój i jednostki

Sędzia podkreślił, że choć gmina jako osoba prawna może być traktowana jako przedsiębiorca, „to jednak nie można zakładać, by mogła konkurować w dziedzinie prowadzenia klubów nocnych”.

Dlatego sąd oddalił powództwo skierowane w ramach ustawy o naruszeniu zasad uczciwej konkurencji, jednak w pełni uwzględnił powództwo w ramach ochrony dóbr osobistych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Gmina jako osoba prawna ma również prawo do ochrony dobrego imienia. I to dobre imię, renoma oraz wiarygodność gminy Wrocław została poprzez działalność tych klubów naruszona” - powiedział sędzia w uzasadnieniu wyroku.

Sąd zakazał klubom działalności gospodarczej oraz „wszelkich nagannych praktyk, polegających na nagabywaniu przechodniów, turystów oraz zachęcaniu ich do skorzystania z usług”.

„Takie praktyki były jednoznacznie negatywne. To niewątpliwie wyczerpuje znamiona przestępstwa w związku z art.22 kodeksu cywilnego o ochronie dóbr osobistych, ale narusza też dobre obyczaje i zasady postępowania. Sąd w swej ocenie wyszedł poza dotychczasowe ramy orzekania, by uwzględnić duży dynamizm życia społecznego” - mówił sędzia Rutkowski.

Sąd zakazał również sprzedaży w klubach alkoholu, który był tam podawany bez koncesji i po zawyżonych cenach.

Pełnomocnik gminy Wrocław Jacek Dżedzyk po rozprawie podkreślił, że wyrok może mieć charakter precedensowy.

„Otwierają się w ten sposób pewne możliwości dla ustawodawcy, by spróbować uregulować działalność +tej sfery+. Liczymy, że po uprawomocnieniu się wyroku zwiększą się również możliwości kontroli takich klubów” - powiedział pełnomocnik.

Wyrok nie jest prawomocny.

W marcu tego roku w podobnym pozwie skierowanym przez samorząd Sopotu Sąd Okręgowy w Gdańsku oddalił powództwo w całości.

REKLAMA

W całym kraju prowadzonych jest ponad 50 śledztw w sprawie klubów typu go-go Cocomo. Klienci skarżyli się na wysokie rachunki, jakie przyszło im płacić za alkohol; twierdzili, że mogli być odurzani środkami podanymi w alkoholu. Ich zgłoszenia zazwyczaj kończyły się w prokuraturze umorzeniami lub odmową wszczęcia postępowania.

Siedziba firmy znajduje się w Krakowie, kluby prowadzone są w kilkudziesięciu miastach Polski. Na początku września zmieniły one nazwę. Specjalna, ogólnopolska grupa policjantów, która powstała na początku października, ma zbadać sprawy domniemanych oszustw zgłaszanych przez klientów tych klubów.(PAP)

ros/ par/

Polecamy serwis: Prawo administracyjne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

  1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

  600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

  Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

  Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

  Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

  Rząd: Będą nowe progi finansowe dla stypendium. Problem ze studentami Collegium Humanum

  1,9 mld zł zapisano na wsparcie studentów w budżecie na rok 2024 – poinformował w piątek szef resortu nauki Dariusz Wieczorek. Tym samym zwiększono środki finansowe na wsparcie studentów o 24 proc.

  REKLAMA

  Urzędy przypominają: Skorzystaj z ePUAP. Jeszcze tylko 18 dni na złożenie wniosku o dodatek osłonowy

  Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2024 r. Wnioski złożone po tej dacie pozostawia się bez rozpatrzenia. 

  Planujesz majówkę za granicą? Nie zapomnij o EKUZ!

  Majówka 2024. Dlaczego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przyda się na wyjeździe? W jakich miejscach można z niej skorzystać i jak ją wyrobić? 

  Co zostanie po ludzkości? Można się zdziwić

  Geolog prof. Jan Zalasiewicz inicjator ustanowienia epoki zwanej antropocenem w rozmowie z PAP opowiada, o tym jak zmieniała się Ziemia, jaki wpływ na planetę ma człowiek i co po nas zostanie. 

  Resort rolnictwa: Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku

  Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku - wynika z informacji przekazanej dzisiaj przez wiceministra rolnictwa Jacka Czerniaka.

  REKLAMA

  Ramowe plany nauczania: Edukacja obywatelska zamiast HiT-u i obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji

  W roku szkolnym 2024/2025 zmienią się ramowe plany nauczania. Zamiast historii i teraźniejszości zostanie wprowadzony nowy przedmiot - edukacja obywatelska. Uczniowie szkół podstawowych będą mieli zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

  Wojciechowski: Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; przewiduje to projekt rozporządzenia, który popierają wszystkie kraje - poinformował dzisiaj unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Zniesiony ma być m.in. obowiązek ugorowania. Zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  REKLAMA