REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Finansowanie służby zdrowia przez samorządy bez zgody marszałków

Subskrybuj nas na Youtube
Zdrowie, finanse
Zdrowie, finanse
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przeciwko wprowadzeniu do projektu nowelizacji ustawy o działalności leczniczej zapisów o finansowaniu przez jednostki samorządu terytorialnego świadczeń opieki zdrowotnej opowiedział się Konwent Marszałków Województw RP. Marszałkowie uznali, że taka delegacja stanowi przerzucenie odpowiedzialności realizacji zadań z zakresu zapewnienia ochrony zdrowia mieszkańców bez wskazania źródeł finansowania tego zadania.

Marszałkowie przeciw finansowaniu służby zdrowia przez samorządy

Konwent Marszałków Województw RP opowiedział się przeciw wprowadzeniu do projektu nowelizacji ustawy o działalności leczniczej zapisów o finansowaniu przez jednostki samorządu terytorialnego świadczeń opieki zdrowotnej.

REKLAMA

Stanowisko w tej sprawie samorządowcy podjęli podczas środowego spotkania Konwentu Marszałków RP, odbywającego się w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

„Konwent Marszałków Województw RP wskazuje na konieczność zmiany w procedowanym aktualnie na etapie prac legislacyjnych projekcie ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej oraz niektórych innych ustaw” - napisali marszałkowie.

REKLAMA

Wskazali, że projekt zmienia ustawę z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych m.in. poprzez wprowadzenie zapisów o finansowaniu przez jednostki samorządu terytorialnego świadczeń opieki zdrowotnej w celu zaspokojenia potrzeb wspólnoty samorządowej.

„Wprowadzona w projekcie delegacja finansowania przez samorząd świadczeń opieki zdrowotnej stanowi przerzucenie odpowiedzialności realizacji zadań z zakresu zapewnienia ochrony zdrowia mieszkańców bez wskazania źródeł finansowania tego zadania” - stwierdzili w stanowisku marszałkowie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak podkreślili, zmiana ta narusza obecny system finansowania świadczeń zdrowotnych, oparty na składkach na ubezpieczenie zdrowotne, stanowiących przychody państwowej osoby prawnej: Narodowego Funduszu Zdrowia. Zgodnie z ustawą o finansowaniu świadczeń zdrowotnych ze środków publicznych to właściwi ministrowie oraz NFZ są podmiotami zobowiązanymi do finansowania świadczeń ze środków publicznych.

REKLAMA

Marszałkowie zaznaczyli też, że ubezpieczenie zdrowotne jest oparte na zasadach równego traktowania oraz solidarności społecznej, zapewnienia równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej i wyboru świadczeniodawców spośród tych, którzy zawarli umowę z NFZ jako płatnikiem publicznym.

Według samorządowców trudna sytuacja samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej wynika głównie z zasad finansowania świadczeń przez NFZ - w tym obszarze należy więc szukać nowych rozwiązań, które pozwoliłyby zapewnić mieszkańcom całego kraju szybszy i równy dostęp do nich.

Po wprowadzeniu możliwości finansowania świadczeń zdrowotnych przez samorządy – zdaniem marszałków - tylko bogatsze z nich będą mogły sobie pozwolić na zakup takich świadczeń, co z kolei może przyczynić się np. do fikcyjnej migracji obywateli w bogatsze rejony, co w efekcie zwiększy różnice w dostępie do leczenia.

W ocenie Konwentu Marszałków projektowana nowelizacja naruszy art. 167 Konstytucji RP (poprzez umożliwienie samorządom finansowania nowych zadań bez wskazania źródła finansowania), może spowodować nierówności w dostępie do świadczeń zdrowotnych, co naruszy art. 2 oraz art. 68 konstytucji, a także naruszy obowiązujący system finansowania świadczeń zdrowotnych.

Marszałkowie wnieśli o wykreślenie zmian polegających na dodaniu art. 9a i 9b w projekcie nowelizacji.

Ponadto zaapelowali o możliwie szybkie podjęcie procedur podpisania umów o dofinansowanie w 2016 r. środkami z budżetu państwa budowy, przebudowy, remontów i utrzymania dróg wojewódzkich. Argumentowali to koniecznością zaplanowania inwestycji budowlanych z uwzględnieniem warunków atmosferycznych i zapewnienia ciągłości inwestycji.

Konwent po raz kolejny zabrał głos ws. audytów krajobrazowych i ich przystosowania do skali regionalnej, apelując o weryfikację metodyki przeprowadzenia takiego audytu, która nie odpowiada skali regionalnej, wymaga wysokich kosztów i nakładów czasu niewspółmiernych do efektów. Autorzy stanowiska zaproponowali, by doprecyzować wytyczne audytów z zapisami ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Marszałkowie wyrazili też zaniepokojenie obecnym sposobem funkcjonowania i procedowania spraw na forum Komitetu Sterującego ds. koordynacji EFSI. Dotyczy to m.in. wstrzymania możliwości uzgadniania opracowanych w województwach planów działań zwłaszcza w zakresie kryteriów wyboru projektów (np. w obszarze e-zdrowia). Według marszałków obecny sposób procedowania wykracza poza standardy administracji publicznej i godzi w zasadę partnerstwa wszystkich podmiotów.

Konwent zajął też stanowisko ws. stosowania pełnej wysokości stawek kosztów pośrednich dla instytucji zarządzających i instytucji pośredniczących regionalnych programów operacyjnych. Zdaniem marszałków obowiązujące zapisy są krzywdzące dla realizujących projekty podmiotów i mogą prowadzić do rezygnacji przez nie z wdrażania programów.

Ponadto marszałkowie przyjęli rekomendacje w zakresie polityki senioralnej i wskazali na gotowość do dyskusji oraz prac nad przyszłością Polityki Spójności po 2020 r.

Polecamy serwis: Zdrowie

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

REKLAMA

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

REKLAMA

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

REKLAMA