reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Większa samodzielność gmin w zakresie wycinek drzew

Większa samodzielność gmin w zakresie wycinek drzew

Przygotowana przez Ministerstwo Środowiska nowelizacja ustawy o ochronie przyrody przekazuje kompetencje do regulowania spraw związanych z wycinką drzew na poziom lokalny. Propozycje ministerstwa zostały pozytywnie zaopiniowane przez Związek Gmin Wiejskich.

Gminy wiejskie same chcą decydować o zieleni na swoim terenie

Związek Gmin Wiejskich RP pozytywnie ocenił projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody. Gminy najlepiej wiedzą jak dbać o zieleń na swoim obszarze. Związek uważa obowiązujące przepisy za zbyt restrykcyjne.

Obecnie ustawa z góry nakłada na obywatela obowiązek uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew i krzewów na własnej działce. Zasady ustalania opłat za usunięcie drzew oraz kar pieniężnych w przypadku usunięcia drzewa bez zezwolenia są takie same na terenie całego kraju i nie są dostosowane do uwarunkowań lokalnych. Związek Gmin Wiejskich pozytywnie odnosi się do zmian w prawie zaproponowanych przez resort środowiska.

Polecamy produkt: Gazeta Samorządu i Administracji

- „Warte zauważenia jest stanowisko Związku Gmin Wiejskich, które mówi, że obecne przepisy są przeregulowane, a w praktyce rzadko zdarza się, by wniosek o usunięcie drzewa został negatywnie rozpatrzony” – podkreśla Paweł Mucha, rzecznik prasowy Ministerstwa Środowiska.

Nowelizacja zakłada przede wszystkim przeniesienie ww. kompetencji do regulowania spraw związanych z wycinką drzew i krzewów na poziom lokalny - aby umożliwić gminom samodzielne i jak najpełniejsze kształtowanie polityki ochrony zadrzewień i zakrzewień na swoim terenie. To do samorządów będzie należała decyzja, czy zliberalizować zasady ochrony zadrzewień, czy wręcz przeciwnie – zaostrzyć je, aby objąć ochroną obiekty cenne przyrodniczo, którą są jej wizytówką.

Zdaniem ZGW gminy najlepiej wiedzą jak dbać o zieleń. Z tą opinią zgadza się Ministerstwo Środowiska. – „Cieszy fakt, że ci, którzy są najbliżej sprawy, dostrzegają istotę zmian i podzielają rozwiązania przedstawione w projekcie ustawy. W końcu, to gminy wiedzą najlepiej jak dbać o zieleń na swoim terenie. Jestem przekonany, że każdy rozsądny samorządowiec, chce by jego gmina wyglądała jak najpiękniej. Przekazanie kompetencji radom gmin do decydowania o tym, co można, a czego nie, ma dać samorządom narzędzia do prowadzenia racjonalnej polityki w tym zakresie” – dodaje Paweł Mucha.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Polecamy serwis: Środowisko

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krajowy System Usług

(KSU)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama