| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Większa samodzielność gmin w zakresie wycinek drzew

Większa samodzielność gmin w zakresie wycinek drzew

Przygotowana przez Ministerstwo Środowiska nowelizacja ustawy o ochronie przyrody przekazuje kompetencje do regulowania spraw związanych z wycinką drzew na poziom lokalny. Propozycje ministerstwa zostały pozytywnie zaopiniowane przez Związek Gmin Wiejskich.

Gminy wiejskie same chcą decydować o zieleni na swoim terenie

Związek Gmin Wiejskich RP pozytywnie ocenił projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody. Gminy najlepiej wiedzą jak dbać o zieleń na swoim obszarze. Związek uważa obowiązujące przepisy za zbyt restrykcyjne.

Obecnie ustawa z góry nakłada na obywatela obowiązek uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew i krzewów na własnej działce. Zasady ustalania opłat za usunięcie drzew oraz kar pieniężnych w przypadku usunięcia drzewa bez zezwolenia są takie same na terenie całego kraju i nie są dostosowane do uwarunkowań lokalnych. Związek Gmin Wiejskich pozytywnie odnosi się do zmian w prawie zaproponowanych przez resort środowiska.

Polecamy produkt: Gazeta Samorządu i Administracji

- „Warte zauważenia jest stanowisko Związku Gmin Wiejskich, które mówi, że obecne przepisy są przeregulowane, a w praktyce rzadko zdarza się, by wniosek o usunięcie drzewa został negatywnie rozpatrzony” – podkreśla Paweł Mucha, rzecznik prasowy Ministerstwa Środowiska.

Nowelizacja zakłada przede wszystkim przeniesienie ww. kompetencji do regulowania spraw związanych z wycinką drzew i krzewów na poziom lokalny - aby umożliwić gminom samodzielne i jak najpełniejsze kształtowanie polityki ochrony zadrzewień i zakrzewień na swoim terenie. To do samorządów będzie należała decyzja, czy zliberalizować zasady ochrony zadrzewień, czy wręcz przeciwnie – zaostrzyć je, aby objąć ochroną obiekty cenne przyrodniczo, którą są jej wizytówką.

Zdaniem ZGW gminy najlepiej wiedzą jak dbać o zieleń. Z tą opinią zgadza się Ministerstwo Środowiska. – „Cieszy fakt, że ci, którzy są najbliżej sprawy, dostrzegają istotę zmian i podzielają rozwiązania przedstawione w projekcie ustawy. W końcu, to gminy wiedzą najlepiej jak dbać o zieleń na swoim terenie. Jestem przekonany, że każdy rozsądny samorządowiec, chce by jego gmina wyglądała jak najpiękniej. Przekazanie kompetencji radom gmin do decydowania o tym, co można, a czego nie, ma dać samorządom narzędzia do prowadzenia racjonalnej polityki w tym zakresie” – dodaje Paweł Mucha.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Polecamy serwis: Środowisko

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Bernardo Cartoni i Wspólnicy Sp. K.

Kancelaria Prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »