REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady finansowania POZ - pilotaż od połowy 2017 roku

Nowe zasady finansowania POZ - pilotaż od połowy 2017 roku
Nowe zasady finansowania POZ - pilotaż od połowy 2017 roku
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiedział, że od połowy 2017 roku prowadzony będzie program pilotażowy odnośnie nowego sposobu finansowania podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Oprócz stawki kapitacyjnej jednostki POZ mają otrzymywać różne dodatki. Zmienią się ponadto zasady finansowania badań dodatkowych i wizyt u specjalistów.

Zdaniem Radziwiłła obecny system finansowania POZ, w którym lekarze, pielęgniarki i położne dostają wynagrodzenie za każdego pacjenta zapisanego na ich listę (tzw. stawka kapitacyjna), nie zachęca ich do aktywności. Resort chce, by oprócz stawki kapitacyjnej, POZ otrzymywały dodatkowe finansowanie, np. dodatek motywacyjny za osiągnięcie kryteriów jakości opieki oraz dodatki za wyniki leczenia pacjentów z niektórymi chorobami przewlekłymi.

REKLAMA

REKLAMA

MZ planuje zmienić także zasady finansowania badań dodatkowych i wizyt u specjalistów. "Dzisiaj czasami narzeka się, że lekarz POZ, który otrzymuje środki - ale nigdzie nie wyznaczone - na badania dodatkowe, nie jest zachęcany do kierowania na badania, a raczej zachęcany do tego, żeby te środki spożytkować w swojej praktyce. Bez względu na skalę takich sytuacji, nie może tak być" - powiedział Radziwiłł.

Ministerstwo chce, by budżet ten był w dyspozycji POZ i mógł być wykorzystany jedynie na badania i wizyty u lekarzy specjalistów. "Chodzi o to, żeby związek między lekarzem POZ a lekarzem specjalistą był bardziej wyraźny" - powiedział Radziwiłł.

Polecamy: Gazeta Samorządu i Administracji

Zaznaczył, że początkowo rozwiązania te będą wprowadzone w formie pilotażu. "Plan jest taki, żeby od połowy przyszłego roku POZ kontraktować właśnie w taki sposób w niektórych obszarach tego pilotażu" - powiedział.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dopytywany, czy to rozwiązanie oznacza, że pacjent nie będzie miał możliwości wyboru lekarza specjalisty, Radziwiłł odpowiedział, że "nie jest to jeszcze przesądzone".

"Są różne możliwości - może być tak, że pacjent pójdzie do dowolnego lekarza specjalisty, a może do wskazanego. W większości krajów, gdzie tego typu rozwiązania są obecne, lekarz POZ i lekarze specjaliści tworzą sprawnie współpracujący zespół. Nie powinno być tak, że pacjenci korzystają z pomocy lekarzy specjalistów w sposób zupełnie niezorganizowany. Szansę na dużo lepsze efekty terapii i skoordynowaną opiekę daje sytuacja, w której lekarz rodzinny zamawiający usługę w postaci konsultacji, wskazuje tego lekarza, z którym ma dobry kontakt" - powiedział.

Podkreślił też konieczność dobrego przepływu informacji o stanie zdrowia pacjenta pomiędzy lekarzami POZ, specjalistami i szpitalem. Wskazał, że resort chce, by taka wymiana niezbędnych danych odbywała się za pomocą systemu informatycznego. Minister zaznaczył jednak, że jest to możliwe również w tradycyjny sposób, np. poprzez karty informacyjne i karty zleceń.

Zdaniem Radziwiłła, obecnie wielu pacjentów, zwłaszcza z chorobami przewlekłymi, niepotrzebnie korzysta z porad u specjalistów, których bez problemu mogliby udzielać lekarze POZ. Ocenił, że takie postępowanie jest niebezpieczne w przypadku, gdy brakuje jednego koordynatora leczenia, ponieważ specjaliści, do których zgłasza się pacjent, często nie wiedzą o leczeniu już zaleconym przez innego lekarza.

"Jest to także nierealne z punktu widzenia ekonomicznego i organizacyjnego, ponieważ nigdy nie będzie nas stać na to, żeby każdemu pacjentowi z nadciśnieniem tętniczym zapewnić ciągłą opiekę kardiologa, a każdemu pacjentowi z niepowikłaną cukrzycą typu 2 zapewnić diabetologa, który przyjmowałby go co dwa, trzy miesiące w zasadzie tylko po to, żeby przepisać mu kolejną dawkę leku" - powiedział minister.

Wskazał, że takie leczenie powinno być prowadzone w POZ. "Nie chcemy tego robić na siłę, ale chcemy przekonać pacjentów, że to jest po prostu dla nich lepsze rozwiązanie" - zaznaczył.

Proszony o komentarz do krytycznych opinii o niektórych rozwiązaniach zaproponowanych w projekcie, Radziwiłł ocenił, że obawy wynikają m.in. z tego, że wiele podmiotów nauczyło się już funkcjonować w obecnym systemie, choć ma on "wiele ułomności".

"Czerwona lampka projektodawcom jakiegoś rozwiązania powinna się zapalać wtedy, kiedy wszyscy byliby absolutnie zgodni, że to jedyny najlepszy kierunek, jaki można wybrać, bo to by w znacznej mierze dowodziło, że rozwiązanie jest niewystarczająco przez wszystkich przeanalizowane. W każdej sytuacji należy się liczyć z konsekwencjami, oceniać możliwości, plusy i minusy" - powiedział. Podkreślił, że resort jest otwarty na dyskusje o ostatecznym kształcie projektu.

Olga Zakolska (PAP)

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

REKLAMA