REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Badania laboratoryjne nadmiernym obciążeniem dla szpitali

Subskrybuj nas na Youtube
Badania laboratoryjne nadmiernym obciążeniem dla szpitali./ fot. Fotolia
Badania laboratoryjne nadmiernym obciążeniem dla szpitali./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych apeluje o to by badania laboratoryjne były wykonywane w szpitalach.

Badania laboratoryjne powinny być wykonywane w laboratoriach szpitalnych, a nie zlecane firmom zewnętrznym - uważają diagności laboratoryjni. Taki obowiązek byłby nadmiernym obciążeniem dla szpitali - odpowiada Ministerstwo Zdrowia.

REKLAMA

REKLAMA

Od dłuższego czasu diagności laboratoryjni apelują do resortu zdrowia o wprowadzenie wymogu posiadania przez szpital własnego medycznego laboratorium diagnostycznego. Obecnie szpitale, chcąc obniżyć koszty badań laboratoryjnych, często zlecają je firmom zewnętrznym. Zdaniem Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych (KIDL) taka sytuacja niekorzystnie wpływa na jakość badań.

Pod koniec marca, na posiedzeniu senackiej komisji zdrowia, minister Konstanty Radziwiłł zapewnił, że chce "zdecydowanie zatrzymać wyprowadzanie laboratoriów ze szpitali". Powiedział wówczas, że outsourcing diagnostyki laboratoryjnej jest niekorzystny, ponieważ "duża część tej działalności mogłaby pozostać w rękach polskich i pewnie tak byłoby lepiej". "Wydaje się, że przynajmniej część tych praktyk, dotyczących wyprowadzania laboratoriów poza szpital, dokonuje się z uszczerbkiem dla jakości prowadzonych badań" - ocenił.

Zobacz również: Zdrowie

Minister zapowiedział wówczas, że resort rozważy możliwość uregulowania działalności laboratoriów np. w rozporządzeniach do ustawy wprowadzającej sieć szpitali. W opublikowanych kilka tygodni później projektach rozporządzeń wśród kryteriów kwalifikacji do sieci nie znalazł się jednak obowiązek posiadania własnego laboratorium.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"Ucierpią na tym pacjenci, często nieświadomi tego, jak ważne w procesie leczenia jest szybkie i prawidłowe wykonanie badań diagnostycznych. Gwarantują to tylko dobrze wyposażone i zatrudniające odpowiednią liczbę diagnostów laboratoria, będące w strukturach szpitali. Tylko w takiej formule możliwa jest współpraca lekarzy z diagnostami, bez której nie może być mowy o odpowiedzialnym i skutecznym leczeniu pacjentów" - przekonuje KIDL w oficjalnym stanowisku.

KIDL interweniowała w tej sprawie także u prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. W odpowiedzi przesłanej prezesowi PiS wiceminister Marek Tombarkiewicz przekonywał, że wprowadzenie obowiązku posiadania własnego medycznego laboratorium diagnostycznego przez szpital, który ma być zakwalifikowany do sieci "jest wymogiem zbyt daleko idącym" i "stanowiłoby nadmierne obciążenie dla szpitali, pozbawione racjonalnego uzasadnienia".

Jednocześnie Tombarkiewicz wskazał, że gdyby MZ uznało za zasadne wprowadzenie zaostrzonych wymogów, dotyczących szpitalnej diagnostyki laboratoryjnej, to kwestia ta winna być uregulowana w rozporządzeniu w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego.

W piśmie przesłanym PAP resort zdrowia zapewnił, że minister "widzi problemy dotyczące funkcjonowania diagnostyki laboratoryjnej". Ministerstwo przypomniało, że w lutym rozpoczął pracę zespół, który ma opracować projekt nowelizacji ustawy o diagnostyce laboratoryjnej. Ma on m.in. przeprowadzić analizę w obszarze diagnostyki laboratoryjnej (również dotyczącą funkcjonowania medycznych laboratoriów diagnostycznych), a następnie na jej podstawie przygotować projekt nowelizacji.(PAP)

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowy program "Moc Małych Społeczności". Do podziału 70 mln zł. Nabór wniosków do 9 czerwca 2025 r.

W piątek, 16 maja 2025 r. rozpoczął się nabór wniosków w ramach „Rządowego Programu wsparcia organizacji pozarządowych Moc Małych Społeczności”. Adresowany jest do NGOsów działających w mniejszych miastach oraz na terenach wiejskich.

Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

REKLAMA

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

REKLAMA

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

REKLAMA