REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Baza nieruchomości skarbu państwa

Baza nieruchomości skarbu państwa. /fot. Fotolia
Baza nieruchomości skarbu państwa. /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Starosta, prezydent miasta, wojewoda szef KOWR, prezes AMW oraz szef Lasów Państwowych będą zobowiązani do prowadzenia wykazów nieruchomości skarbu państwa.

Powstanie baza nieruchomości skarbu państwa, z których Krajowy Zasób Nieruchomości będzie mógł m.in. czerpać grunty pod zabudowę mieszkaniową w programie Mieszkanie plus - poinformowało w piątek PAP biuro prasowe Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

REKLAMA

Projekt rozporządzenia zamieszczonego na internetowej stronie Rządowego Centrum Legislacji jest realizacją jednego z przepisów zawartych w ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości (KZN).

REKLAMA

Przepis ten mówi, że minister właściwy ds. budownictwa określi wzór wykazu nieruchomości, który będzie przekazywany do KZN oraz będzie prowadzony m.in. przez starostów, prezydentów miast, wojewodów, szefa Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR), prezesa Agencji Mienia Wojskowego (AMW), czy szefa Lasów Państwowych.

Rozporządzenie zobowiązuje te podmioty do prowadzenia wykazów nieruchomości skarbu państwa, którymi gospodarują. Proponowane w projekcie rozwiązania umożliwią wykorzystanie niezagospodarowanych dotąd nieruchomości stanowiących własność skarbu państwa, a tym samym zwiększenie ich użyteczności zgodnie z polityką państwa.

Zobacz: Zarządzanie nieruchomościami

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wykazy nieruchomości mają obejmować swym zakresem m.in. identyfikator obiektu bazy danych według ewidencji gruntów i budynków, adres nieruchomości, numer księgi wieczystej, powierzchnię nieruchomości, ustalenia lokalnych aktów planowania przestrzennego dot. zagospodarowania terenu, wydanych pozwoleniach na budowę, rozbiórkę oraz decyzjach o zatwierdzeniu projektu budowlanego, budowlach lub budynkach znajdujących się na nieruchomości.

REKLAMA

W projekcie rozporządzenia określono wzór wykazu, elektroniczną formę przekazywanego wykazu (xml). Określono także układ przestrzenny w jakim przedstawiany będzie wykaz nieruchomości dla obszarów, dla których sporządzono mapy w postaci wektorowej. Przyjęte rozwiązania mają na celu zagwarantowanie poprawności i kompletności zawartych w wykazie informacji oraz zapewnienie sporządzania i przekazywania wykazów w sposób jednolity na obszarze całego kraju.

Wykazy przygotowane przez starostów oraz prezydentów miast będą podlegały sprawdzeniu przez wojewodów pod względem zgodności z przepisami oraz kompletności danych. Z kolei wykazy sporządzane przez szefa KOWR, prezesa AMW oraz szefa Lasów Państwowych mają być sprawdzane przez prezesa KZN.

Oczekiwanym efektem rozporządzenia jest zapewnienie, iż dane przekazywane przez podmioty do KZN będą kompletne, tzn. będą odpowiadać zakresowi informacji, który został określony w ustawie o KZN, a także, że dane te będą przekazywane w sposób jednolity na terenie całego kraju.

W ramach projektowanych rozwiązań przewidziano obowiązek przedstawiania przez KZN ministrowi właściwemu ds. budownictwa kwartalnych i rocznych sprawozdań z realizacji planu finansowego Krajowego Zasobu Nieruchomości, a także obowiązek przedstawiania przez prezesa KZN ministrowi kwartalnych sprawozdań z przeprowadzonych czynności kontrolnych.

Projekt rozporządzenia trafił do konsultacji publicznych, które potrwają 7 dni. Proponuje się, że rozporządzenie wejdzie w życie w dniu następującym po dniu ogłoszenia.

Ustawę o Krajowym Zasobie Nieruchomości w czwartek podpisał prezydent Andrzej Duda. Zgodnie z jej przepisami utworzony zostanie Krajowy Zasób Nieruchomości, który będzie gospodarował nieruchomościami skarbu państwa, przeznaczając je pod budowę mieszkań o atrakcyjnym czynszu (jego wysokość będzie określana rozporządzeniem), w formule najmu lub najmu z opcją dojścia do własności. KZN będzie również realizował zadania związane z ochroną praw najemców.

Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA