REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Baza nieruchomości skarbu państwa

Baza nieruchomości skarbu państwa. /fot. Fotolia
Baza nieruchomości skarbu państwa. /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Starosta, prezydent miasta, wojewoda szef KOWR, prezes AMW oraz szef Lasów Państwowych będą zobowiązani do prowadzenia wykazów nieruchomości skarbu państwa.

Powstanie baza nieruchomości skarbu państwa, z których Krajowy Zasób Nieruchomości będzie mógł m.in. czerpać grunty pod zabudowę mieszkaniową w programie Mieszkanie plus - poinformowało w piątek PAP biuro prasowe Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

REKLAMA

Projekt rozporządzenia zamieszczonego na internetowej stronie Rządowego Centrum Legislacji jest realizacją jednego z przepisów zawartych w ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości (KZN).

REKLAMA

Przepis ten mówi, że minister właściwy ds. budownictwa określi wzór wykazu nieruchomości, który będzie przekazywany do KZN oraz będzie prowadzony m.in. przez starostów, prezydentów miast, wojewodów, szefa Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR), prezesa Agencji Mienia Wojskowego (AMW), czy szefa Lasów Państwowych.

Rozporządzenie zobowiązuje te podmioty do prowadzenia wykazów nieruchomości skarbu państwa, którymi gospodarują. Proponowane w projekcie rozwiązania umożliwią wykorzystanie niezagospodarowanych dotąd nieruchomości stanowiących własność skarbu państwa, a tym samym zwiększenie ich użyteczności zgodnie z polityką państwa.

Zobacz: Zarządzanie nieruchomościami

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wykazy nieruchomości mają obejmować swym zakresem m.in. identyfikator obiektu bazy danych według ewidencji gruntów i budynków, adres nieruchomości, numer księgi wieczystej, powierzchnię nieruchomości, ustalenia lokalnych aktów planowania przestrzennego dot. zagospodarowania terenu, wydanych pozwoleniach na budowę, rozbiórkę oraz decyzjach o zatwierdzeniu projektu budowlanego, budowlach lub budynkach znajdujących się na nieruchomości.

REKLAMA

W projekcie rozporządzenia określono wzór wykazu, elektroniczną formę przekazywanego wykazu (xml). Określono także układ przestrzenny w jakim przedstawiany będzie wykaz nieruchomości dla obszarów, dla których sporządzono mapy w postaci wektorowej. Przyjęte rozwiązania mają na celu zagwarantowanie poprawności i kompletności zawartych w wykazie informacji oraz zapewnienie sporządzania i przekazywania wykazów w sposób jednolity na obszarze całego kraju.

Wykazy przygotowane przez starostów oraz prezydentów miast będą podlegały sprawdzeniu przez wojewodów pod względem zgodności z przepisami oraz kompletności danych. Z kolei wykazy sporządzane przez szefa KOWR, prezesa AMW oraz szefa Lasów Państwowych mają być sprawdzane przez prezesa KZN.

Oczekiwanym efektem rozporządzenia jest zapewnienie, iż dane przekazywane przez podmioty do KZN będą kompletne, tzn. będą odpowiadać zakresowi informacji, który został określony w ustawie o KZN, a także, że dane te będą przekazywane w sposób jednolity na terenie całego kraju.

W ramach projektowanych rozwiązań przewidziano obowiązek przedstawiania przez KZN ministrowi właściwemu ds. budownictwa kwartalnych i rocznych sprawozdań z realizacji planu finansowego Krajowego Zasobu Nieruchomości, a także obowiązek przedstawiania przez prezesa KZN ministrowi kwartalnych sprawozdań z przeprowadzonych czynności kontrolnych.

Projekt rozporządzenia trafił do konsultacji publicznych, które potrwają 7 dni. Proponuje się, że rozporządzenie wejdzie w życie w dniu następującym po dniu ogłoszenia.

Ustawę o Krajowym Zasobie Nieruchomości w czwartek podpisał prezydent Andrzej Duda. Zgodnie z jej przepisami utworzony zostanie Krajowy Zasób Nieruchomości, który będzie gospodarował nieruchomościami skarbu państwa, przeznaczając je pod budowę mieszkań o atrakcyjnym czynszu (jego wysokość będzie określana rozporządzeniem), w formule najmu lub najmu z opcją dojścia do własności. KZN będzie również realizował zadania związane z ochroną praw najemców.

Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA