Co nie podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości?
REKLAMA
REKLAMA
Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2019. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS
REKLAMA
Opodatkowaniem objęte są:
- grunty,
- budynki lub ich części,
- a także budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Co nie podlega opodatkowaniu?
Podatku od nieruchomości nie zapłaci się za użytki rolne lub lasy. Pamiętać jednak należy, że opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają użytki rolne i lasy zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej.
Zgodnie z art. 1 a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych gruntami, budowlami oraz budynkami związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej są grunty, budowle oraz budynki pozostające we władaniu prowadzącego działalność gospodarczą, ale z pewnymi wyłączeniami.
I tak na przykład działalność rolnicza lub leśna nie jest uważana w tym przypadku za działalność.
Polecamy: Gazeta Samorządu i Administracji
Podobnie działalnością gospodarczą w rozumieniu omawianej ustawy nie jest wynajem pokoi gościnnych turystom. Warunkiem jest, aby pokój gościnny w budynku mieszkalnym na obszarze wiejskim. Wynająć może osoba ze stałym zamieszkaniem w gminie, pod warunkiem, że liczba pokoi nie przekracza 5.
Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie podlegają również:
- pod warunkiem wzajemności – nieruchomości będące własnością państw obcych lub organizacji międzynarodowych albo przekazane im w użytkowanie wieczyste, przeznaczone na siedziby przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych i innych misji korzystających z przywilejów i immunitetów na mocy ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych;
- grunty pod wodami powierzchniowymi płynącymi, z wyjątkiem gruntów pod wodami jezior lub zbiorników sztucznych;
- grunty pod morskimi wodami wewnętrznymi;
- nieruchomości lub ich części zajęte na potrzeby organów jednostek samorządu terytorialnego, w tym urzędów gmin, starostw powiatowych, urzędów związków metropolitalnych i urzędów marszałkowskich;
- grunty zajęte pod pasy drogowe dróg publicznych w rozumieniu przepisów o drogach publicznych oraz zlokalizowane w nich budowle – z wyjątkiem związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej innej niż eksploatacja autostrad płatnych.
Opracowano na podstawie ustawy z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.