| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Z samorządu do służby cywilnej

Z samorządu do służby cywilnej

Od stycznia 2018 r. pracownicy, którzy zajmowali się koordynacją świadczeń rodzinnych i wychowawczych, przeszli do urzędów wojewódzkich.

Wynika to z ustawy z 7 lipca 2017 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin (dalej: ustawa nowelizująca). Przewiduje ona m.in., że od 1 stycznia 2018 r. sprawami dotyczącymi świadczeń rodzinnych oraz wychowawczych, w których pojawia się element koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (czyli np. gdy jeden z rodziców pracuje za granicą w jednym z państw UE), zajmuje się wojewoda. Dotychczas organem właściwym w tych sprawach był marszałek województwa. W praktyce realizował on swe obowiązki poprzez regionalne ośrodki polityki społecznej (ROPS).

Od 1 stycznia 2018 r. wojewoda przejął obowiązki samorządu województwa w zakresie realizacji zadań związanych z koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego w ramach Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii. Będzie pełnił funkcje łącznikowe oraz jako organ wydający decyzje. Procedury w tych sprawach pozostają bez większych zmian. Organem wyższego stopnia jest nadal samorządowe kolegium odwoławcze - przynajmniej do 1 stycznia 2019 r.

Wojewodowie musieli wyznaczyć odpowiednie komórki organizacyjne do końca 2017 r. ROPS-y (marszałek województwa) przekazywały protokołem zdawczo-odbiorczym dokumenty do wojewody:

  • do 30 listopada 2017 r. - dotyczące spraw zakończonych,
  • do 5 stycznia 2018 r. - dotyczące spraw w toku.

Sprawy wszczęte przed 1 stycznia 2018 r. będą kontynuowane. Czynności podjęte w tych sprawach są uważane za dokonane skutecznie i będą kontynuowane przez wojewodę. Dotyczy to także egzekucji. Zadania wierzyciela należności pieniężnych z tytułu nienależnie pobranych świadczeń przejmuje wojewoda. Jednak wysłane przez marszałka województwa upomnienia, tytuły wykonawcze, zarządzenia zabezpieczenia, postanowienia zawierające stanowisko administracyjnego organu egzekucyjnego i inne czynności podjęte w zakresie egzekucji administracyjnych pozostają w mocy. Wojewoda do 31 marca 2018 r. informuje dłużników oraz administracyjne organy egzekucyjne o zmianie wierzyciela.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł:

Z samorządu do służby cywilnej

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

EIB SA

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »