reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Z samorządu do służby cywilnej

Z samorządu do służby cywilnej

Od stycznia 2018 r. pracownicy, którzy zajmowali się koordynacją świadczeń rodzinnych i wychowawczych, przeszli do urzędów wojewódzkich.

Wynika to z ustawy z 7 lipca 2017 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin (dalej: ustawa nowelizująca). Przewiduje ona m.in., że od 1 stycznia 2018 r. sprawami dotyczącymi świadczeń rodzinnych oraz wychowawczych, w których pojawia się element koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (czyli np. gdy jeden z rodziców pracuje za granicą w jednym z państw UE), zajmuje się wojewoda. Dotychczas organem właściwym w tych sprawach był marszałek województwa. W praktyce realizował on swe obowiązki poprzez regionalne ośrodki polityki społecznej (ROPS).

Od 1 stycznia 2018 r. wojewoda przejął obowiązki samorządu województwa w zakresie realizacji zadań związanych z koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego w ramach Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii. Będzie pełnił funkcje łącznikowe oraz jako organ wydający decyzje. Procedury w tych sprawach pozostają bez większych zmian. Organem wyższego stopnia jest nadal samorządowe kolegium odwoławcze - przynajmniej do 1 stycznia 2019 r.

Wojewodowie musieli wyznaczyć odpowiednie komórki organizacyjne do końca 2017 r. ROPS-y (marszałek województwa) przekazywały protokołem zdawczo-odbiorczym dokumenty do wojewody:

  • do 30 listopada 2017 r. - dotyczące spraw zakończonych,
  • do 5 stycznia 2018 r. - dotyczące spraw w toku.

Sprawy wszczęte przed 1 stycznia 2018 r. będą kontynuowane. Czynności podjęte w tych sprawach są uważane za dokonane skutecznie i będą kontynuowane przez wojewodę. Dotyczy to także egzekucji. Zadania wierzyciela należności pieniężnych z tytułu nienależnie pobranych świadczeń przejmuje wojewoda. Jednak wysłane przez marszałka województwa upomnienia, tytuły wykonawcze, zarządzenia zabezpieczenia, postanowienia zawierające stanowisko administracyjnego organu egzekucyjnego i inne czynności podjęte w zakresie egzekucji administracyjnych pozostają w mocy. Wojewoda do 31 marca 2018 r. informuje dłużników oraz administracyjne organy egzekucyjne o zmianie wierzyciela.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł:

Z samorządu do służby cywilnej

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SOVA Accounting

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama