reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Nieprawidłowości w SIWZ a zasada jawności zamówień publicznych

Nieprawidłowości w SIWZ a zasada jawności zamówień publicznych

Członek komisji przetargowej w urzędzie miasta po dokonaniu przeglądu akt stwierdził, że są rozbieżności pomiędzy SIWZ a ogłoszeniem o zamówieniu (m.in. w zakresie warunków udziału w postępowaniu – akty te wymieniają różne wymagane dokumenty) w przetargach nieograniczonych. Ponadto w dwóch SIWZ zamieszczono zapis, że oferty w uszkodzonych kopertach albo wskazujących na ingerencje (otwarcie) będą zwracane oferentom. Czy takie zapisy naruszają ustawę – Prawo zamówień publicznych?

Z dużym prawdopodobieństwem można mówić o naruszeniu przepisów ustawy z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (dalej: upzp).

Mówiąc o specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ) i ogłoszeniu o zamówieniu, warto przede wszystkim przypomnieć art. 36 ust. 1 pkt 5 i art. 41 pkt 7 upzp. Z pierwszego z nich wynika, że SIWZ zawiera co najmniej warunki udziału w postępowaniu, w drugim podano, że ogłoszenie o zamówieniu, o którym mowa w art. 40 ust. 1 upzp, zawiera co najmniej warunki udziału w postępowaniu oraz podstawy wykluczenia. Na tle wzajemnego stosunku tych regulacji wypowiadała się wielokrotnie Krajowa Izba Odwoławcza (KIO). Na uwagę zasługuję więc przytoczenie stosownych fragmentów z uzasadnień orzeczeń KIO w ww. zakresie przedmiotowym.

W wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 12 sierpnia 2015 r. (sygn. akt I ACa 1990/14) wskazano, na tle podanego tam stanu faktycznego, że rozbieżności pomiędzy SIWZ a ogłoszeniem o zamówieniu świadczą o naruszeniu art. 41 upzp. Z powyższego wynika więc zasadniczo, że orzecznictwo krytycznie zapatruje się na brak spójności pomiędzy omawianymi dokumentami.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł:

Nieprawidłowości w SIWZ a zasada jawności zamówień publicznych

W artykule dokonano również oceny kwestii umieszczenia w SIWZ zapisu o zwrocie oferty, która została złożona w uszkodzonej kopercie.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama