REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe progi unijne w 2018 r. - zamówienia publiczne

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Nowe progi unijne w 2018 r. - zamówienia publiczne./ fot. Fotolia
Nowe progi unijne w 2018 r. - zamówienia publiczne./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prezes UZP wszczął procedurę legislacyjną, która ma na celu podwyższenie progów unijnych i oficjalnego kursu euro stosowanych w zamówieniach publicznych.

Ustawa prawo zamówień publicznych w wielu przypadkach uzależnia stosowanie bardziej rygorystycznych wymogów od okoliczności czy wartość danego zamówienia przekracza tzw. próg unijny. Progi te są ustalane w odpowiednim rozporządzeniu i pośrednio wpływają m.in. na kwestie dotyczące obowiązku ogłoszenia zamówienia w odpowiednim publikatorze, długości terminów składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, obowiązku stosowania JEDZ, długości terminów związania ofertą przez wykonawcę czy zakresu czynności, od których można wnieść odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej.

REKLAMA

Polecamy: e-Zamówienia publiczne. Przewodnik po elektronicznych zamówieniach publicznych

REKLAMA

Aktualnie obowiązujące progi wkrótce jednak ulegną zmianie. Prezes Urzędu Zamówień wszczął bowiem procedurę legislacyjną, która ma na celu dostosowania przepisów prawa krajowego do prawa Unii Europejskiej. 24 listopada 2017 r. Prezes UZP przedstawił projekt rozporządzenia w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów, od których jest uzależniony obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej, w których zaproponowano podwyższenie progów unijnych [1]. 

Warto również dodać, że podwyższeniu ulegną nie tylko kwoty progów unijnych podanych w euro, ale także ich równowartości w złotych z uwagi na wzrost średniego kursu złotego w stosunku do euro. Analogiczna procedura legislacyjna została bowiem wszczęta również w podniesieniu do rozporządzenia w sprawie średniego kursu złotego w stosunku do euro stanowiącego podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych [2]. Prezes UZP zaproponował jego podwyższenie ww. kursu.

Zmiana wysokości progów unijnych

Projekt rozporządzenia z dnia 24 listopada 2017 r. przewiduje, ze próg unijny dla zamówień na roboty budowlane będzie wynosić 5.548.000 euro, bez względu na rodzaj zamawiającego. W tej chwili próg ten wynosi 5.186.000 euro.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast w przypadku zamówień na usługi lub dostawy, próg unijny został zróżnicowany i może wynieść 144.000 euro, 221.000 euro lub  443.000 euro.  Próg unijny dla zamówień na usługi lub dostawy miałby wynosić :

1) 221.000 euro  (aktualnie wynosi 207.000 euro) - dla zamawiających będących:

a) uczelniami publicznymi,

b) państwowymi instytucjami kultury

c) państwowymi instytucjami filmowymi, 

d) jednostkami samorządu terytorialnego (gminy, powiaty, województwa) oraz ich związkami,

e) jednostkami sektora finansów publicznych dla których organem założycielskim lub nadzorującym jest jednostka samorządu terytorialnego,

f) państwowymi jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej (innymi niż wymienione wyżej).

2) 144.000 euro (aktualnie 134.000 euro) - w odniesieniu do innych jednostek sektora finansów publicznych niż wskazane wyżej w pkt 1);

3) 443.000 euro (aktualnie 414.000 euro) - dla zamówień na usługi lub dostawy będących zarazem zamówieniami sektorowymi lub zamówieniami z zakresu dziedzinach obronności i bezpieczeństwa, bez względu na rodzaj zamawiającego.

Warto również wspomnieć, że w odniesieniu do zamówień na usługi społeczne i inne szczególne usługi, zgodnie z projektem rozporządzenia progi unijne wynosić będą:

1) 750 000 euro – w przypadku zamówień innych niż zamówienia sektorowe lub zamówienia w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa,

2) 1 000 000 euro – w przypadku zamówień sektorowych.

Podwyższenie średniego kursu euro

REKLAMA

Zgodnie z projektem z dnia 24 listopada 2017 r. w sprawie średniego kursu złotego w stosunku do euro stanowiącego podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych, średni kurs złotego w stosunku do euro stanowiący podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych wynosić miałby 4,3117. Aktualnie kurs ten wynosi 4,1749. 

Mając na uwadze powyższe, przykładowo po 1 stycznia 2018 r. próg stosowania ustawy przez jednostki samorządu terytorialnego w odniesieniu do robót budowlanych po przeliczeniu wynosić będzie 23.921.311,60 złotych (obecnie wynosi 21.651.031,40 złotych). Próg ten ulegnie zatem zwiększeniu aż o 2.270.280,20 złotych.

Próg bagatelności

Warto również wspomnieć o jeszcze jednym istotnym progu, o którym mówi ustawa Prawo zamówień publicznych – o tzw. progu bagatelności. Przepisów ustawy nie stosuje się bowiem do zamówień, których wartość nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 30.000 euro. W związku ze wzrostem kursu złotego w stosunku do euro, automatycznie podniesiona zostanie również granica stosowania ustawy z 125.247 złotych do kwoty 129.351 złotych. Dopiero gdy wartość przedmiotu zamówienia przekroczy wskazaną kwotę zamawiający będzie miał obowiązek przeprowadzenie przetargu.

[1] https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12305602

[2] https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12305605

Maciej Wruk

radca prawny w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, specjalizuje się w zakresie prawa cywilnego i gospodarczego ze szczególnym uwzględnieniem prawa zamówień publicznych

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna spółka komandytowa w Poznaniu

www.ziemski.com.pl

Artykuł pochodzi z Portalu: www.prawodlasamorzadu.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Strefa czystego transportu (STC) w Krakowie od 1 stycznia 2026 r.

W głosowaniu przeprowadzonym w nocy ze środy (11.06.) na czwartek (12.06.), Rada Miasta Krakowa większością głosów zdecydowała, że SCT zacznie obowiązywać od stycznia 2026 r. i obejmie obszar do granic IV obwodnicy. Oznacza to, że nowymi przepisami objęta zostanie niemal cała powierzchnia miasta – z wyłączeniem jego obrzeży, w tym m.in. Wzgórz Krzesławickich i Swoszowic.

Konkurs MEN: Bezpłatne studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym /zgłoszenia do 10 lipca 2025/

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs na studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym dla obecnych i przyszłych nauczycieli. Na realizację projektów przeznaczono niemal 50 mln zł.

Patologie publicznej służby zdrowia. OZPSP: Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych firm; lekarz na kontrakcie to prywatna działalność prowadzona na szpitalnym sprzęcie

W ochronie zdrowia państwo nie istnieje; publiczny system to maszynka do zarabiania pieniędzy - powiedział w wywiadzie dla PAP Mariusz Trojanowski z Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych podmiotów - podkreślił.

Wysokość opłat za krew i jej składniki w 2026 r. [PROJEKT RESORTU ZDROWIA z 3 czerwca 2025 r.]

6 czerwca 2025 r. do uzgodnień i konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia wysokości opłat za krew i jej składniki w 2026 r. Resort zdrowia ma czas na określenie tych opłat do 30 czerwca 2025 r.

REKLAMA

Tańsze leki dzięki importowi równoległemu? Konieczne są zmiany legislacyjne w obszarze importu równoległego. Apel do resortu zdrowia

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw. Stowarzyszenie reprezentujące importerów równoległych leków apeluje o uproszczenie procedur i likwidację barier administracyjnych, które dziś blokują ten segment rynku.

Ponad 500 pociągów PKP Intercity na dobę w nowym rozkładzie jazdy na lato

15 czerwca wchodzi w życie letni rozkład jazdy PKP Intercity. Wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak zapowiedział, że planowanych jest ponad 500 pociągów na dobę.

Prof. Jerzy Stępień: Potrzebujemy holistycznego spojrzenia na samorząd

Po raz pierwszy w historii niepubliczna uczelnia została współorganizatorem Zjazdu Katedr i Zakładów Prawa Konstytucyjnego. Wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz akademicki, w tym roku odbywa się na Uczelni Łazarskiego. O znaczeniu tej zmiany, stanie polskiego samorządu terytorialnego oraz wyzwaniach dla prawa konstytucyjnego rozmawiamy z prof. Jerzym Stępniem – byłym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, współtwórcą reformy samorządowej i wykładowcą Uczelni Łazarskiego.

Pożar w lesie. Co robić?

Od stycznia do 28 maja w Polsce odnotowano 2491 pożarów lasów. Brak śniegu zimą i sucha wiosna zwiększyły zagrożenie pożarowe. W lasach panuje susza, dlatego strażacy i leśnicy apelują o ostrożność.

REKLAMA

Minimum 8000 zł brutto dla pracowników sądów? Związki zawodowe apelują o reformy

Brak rąk do pracy, niskie wynagrodzenia i narastający problem rotacji – pracownicy sądów alarmują, że bez systemowych reform i podwyżek polski wymiar sprawiedliwości może się załamać. Związek Zawodowy Ad Rem wskazuje, że choć podpisano porozumienie z rządem, jest to dopiero pierwszy krok do normalizacji.

5 mitów na temat "snusów"

W debacie publicznej coraz częściej słyszy się o "snusie" – produkcie, który rzekomo zyskuje popularność wśród osób uzależnionych od nikotyny. W rzeczywistości jednak termin ten jest bardzo często używany nieprawidłowo.

REKLAMA