REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółdzielnie socjalne - zmiany 2018 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Spółdzielnie socjalne - zmiany 2018 r./ fot. Fotolia
Spółdzielnie socjalne - zmiany 2018 r./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Możliwość odbycia nieodpłatnych praktyk zawodowych u pracodawcy przez osobę niepełnosprawną, ułatwienia w zakładaniu ośrodków oraz nowe instrumenty wsparcia z Funduszu Pracy to tylko niektóre zmiany w przepisach dot. funkcjonowania spółdzielni socjalnych.

31 marca weszły w życie nowe przepisy dotyczące funkcjonowania spółdzielni socjalnych, zmiany ułatwiają zakładanie takich ośrodków i umożliwiają większe wsparcie finansowe – przypomina w piątkowym komunikacie MRPiPS.

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej informuje, że z myślą o ułatwieniu funkcjonowania spółdzielni socjalnych wprowadzono nowe instrumenty wsparcia z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Chodzi o wsparcie dla osób niepełnosprawnych na podjęcie działalności gospodarczej w ramach spółdzielni socjalnej, wsparcie na utworzenie stanowiska pracy w spółdzielni socjalnej i wsparcie na pokrycie kosztów wynagrodzenia dla skierowanych przez urząd pracy do spółdzielni socjalnej bezrobotnych lub poszukujących pracy osób niepełnosprawnych.

Nowe przepisy przewidują również możliwość odbycia nieodpłatnych praktyk zawodowych u pracodawcy, w tym w spółdzielni socjalnej, przez osobę niepełnosprawną, realizującą indywidualny program rehabilitacji zawodowej w ramach warsztatów terapii zajęciowej. Praktyki mogą trwać do 15 godzin tygodniowo przez trzy miesiące, z możliwością przedłużenia do sześciu miesięcy. W razie odbywania praktyki zawodowej przez uczestnika warsztatu koszty uczestnictwa osoby niepełnosprawnej w warsztacie będą nadal finansowane w pełnej wysokości.

REKLAMA

MRPiPS przypomina, że w wyniku nowelizacji wprowadzono również nowe instrumenty wsparcia z Funduszu Pracy. Są adresowane do skierowanych przez PUP do pracy w spółdzielni socjalnej osób bezrobotnych, poszukujących pracy, niepozostających w zatrudnieniu oraz niewykonujących innej pracy zarobkowej, a także poszukujących pracy opiekunów osób niepełnosprawnych, niepozostających w zatrudnieniu oraz niewykonujących innej pracy zarobkowej.

Nowela rozszerzyła katalog osób, które mogą zakładać i przystąpić do spółdzielni socjalnej jako jej członek lub osoba świadcząca pracę na rzecz spółdzielni socjalnej. Katalog ten obejmuje teraz także: poszukujących pracy niepozostających w zatrudnieniu lub niewykonujących innej pracy zarobkowej opiekunów osób niepełnosprawnych, o których mowa w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy; poszukujących pracy niepozostających w zatrudnieniu lub niewykonujących innej pracy zarobkowej oraz osoby usamodzielniane, opuszczające pieczę zastępczą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowe przepisy przewidują warunkowe zmniejszenie liczby założycieli z 5 do 3 osób z obowiązkiem uzupełnienia składu członkowskiego spółdzielni do 5 osób w terminie 12 miesięcy.

Zobacz: Pracownicy

Zmienione zostały ponadto limity zatrudnieniowe, gdy spółdzielnię socjalną zakładają osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz gdy spółdzielnia prowadzi działalność z zakresu usług społecznych użyteczności publicznej wymienionych w ustawie. Znowelizowana ustawa o spółdzielniach socjalnych określa również formy zatrudnienia członków zarządu.

Resort wskazuje, że bardzo ważna zmiana dotyczy wzmocnienia roli pracowników spółdzielni socjalnych niebędących jej członkami. Ten cel ma być realizowany m.in. poprzez objęcie tej kategorii pracowników procesem reintegracji społecznej i zawodowej oraz włączeniem w procesy decyzyjne i konsultacyjne.

MRPiPS podkreśla, że możliwa będzie refundacja składek na ubezpieczenia i części kosztów pracodawcy również dla pracowników spółdzielni, którzy są zagrożeni wykluczeniem społecznym.

Zgodnie z nowymi przepisami, spółdzielnie socjalne, których powstanie zostało współfinansowane z pieniędzy publicznych, są obowiązane poddać się pierwszej lustracji w terminie sześciu miesięcy od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego. Zlikwidowano obowiązek przeznaczania nadwyżki bilansowej na fundusz inwestycyjny. Będzie przeznaczana przez spółdzielnię socjalną na zwiększenie funduszu zasobowego w wysokości nie mniejszej niż 20 proc. oraz na szczególny cel działalności spółdzielni, jakim jest reintegracja społeczna i zawodowa członków i pracowników spółdzielni w wysokości minimum 30 proc.

W myśl znowelizowanych przepisów spółdzielnie socjalne zyskały możliwość tworzenia – w formie umowy – konsorcjum spółdzielczego. Regulacja ta jest ważna dla zwiększenia potencjału ekonomicznego spółdzielni, wspólnego organizowania sieci produkcji, handlu i usług, organizowania wspólnej promocji i wspólnego występowania w zamówieniach publicznych.

MRPiPS zauważa, że podczas prac parlamentarnych Senat podjął uchwałę wprowadzającą do projektu poprawkę umożliwiającą przystąpienie do umowy konsorcjum spółdzielczego organizacjom pozarządowym lub tzw. podmiotom kościelnym, prowadzącym jednostki nastawione na reintegrację społeczną i zawodową osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Chodzi np. o warsztaty terapii zajęciowej, zakłady aktywności zawodowej oraz centra i kluby integracji społecznej.

Spółdzielnie socjalne mają sześć miesięcy od wejścia ustawy w życie na dostosowanie statutów do jej wymagań.(PAP)

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

REKLAMA

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

REKLAMA

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

REKLAMA