REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spadek liczby przysposobień małoletnich mieszkających w Polsce

Spadek liczby przysposobień małoletnich mieszkających w Polsce./ fot. Fotolia
Spadek liczby przysposobień małoletnich mieszkających w Polsce./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Największe szanse na adopcje mają małe dzieci. Głównie są to dzieci, które nie ukończyły roku. Na przysposobienie szansę mają dzieci do 4 roku życia. Starsze dzieci rzadko znajdują dom.

O ponad połowę spadła w minionym roku liczba adopcji zagranicznych - wynika z informacji przekazanych PAP przez ministerstwo rodziny. Według resortu, to efekt decyzji rządu Beaty Szydło z początku 2017 o "ograniczaniu adopcji z przemieszczeniem dzieci poza granice Polski".

REKLAMA

W 2017 r. przeprowadzono 137 tzw. adopcji zagranicznych. Rok wcześniej dom w rodzinach mieszkających poza granicami Polski znalazło 286 dzieci, a w 2015 - 279.

REKLAMA

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazuje, że spadek liczby przysposobień małoletnich mieszkających w Polsce przez kandydatów z innych krajów "jest w dużej mierze związany z decyzją dotyczącą ograniczania adopcji z przemieszczeniem dzieci poza granice Polski".

"Decyzję taką podjął rząd Pani Premier Beaty Szydło na początku roku 2017 i wynikała ona z głębokiego przekonania o możliwości znalezienia w Polsce właściwego, stabilnego zastępczego środowiska rodzinnego dla wielu dzieci zakwalifikowanych do adopcji. Oferowane dzisiaj polskim rodzinom efektywne narzędzia wsparcia i troska, jaką rząd polski otacza rodziny wychowujące dzieci, w tym również rodziny zastępcze, dają gwarancję zabezpieczenia dobrostanu większości dzieci pozbawionych opieki własnych rodziców w Polsce" - przekazało MRPiPS.

Najwięcej adopcji międzynarodowych dotyczyło Włoch - w 2017 r. wyjechało tam 92 dzieci, niemal dwukrotnie mniej niż rok wcześniej, gdy adoptowano tam 179 małoletnich. Dzieci były także adoptowane m.in. przez osoby ze Stanów Zjednoczonych (47 w 2017 r., a 89 w 2016 r.) i z Hiszpanii (8 dzieci w 2017 r., a 13 w 2016 r.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Pomoc społeczna

REKLAMA

MRPiPS pytane przez PAP, ile polskich rodzin zdecydowało się na adopcję dziecka z zagranicy, poinformowało, że w latach 2015-2017 nie było przysposobień małoletnich, "którzy w wyniku przysposobienia zmieniliby miejsce zamieszkania z innego kraju, będącego stroną tzw. konwencji haskiej (...), na miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej".

Jednocześnie spada także ogólna liczba adopcji. W minionym roku nową rodzinę (łącznie w kraju i za granicą) znalazło 2866 małoletnich (w 2016 - 3265, a w 2015 - 3361). Największe szanse na adopcję mają małe dzieci - w 2017 przysposobiono 1219 dzieci w wieku do 4 lat, w tym 417 poniżej pierwszego roku życia.

Według danych MRPiPS w połowie minionego roku na adopcję czekało ponad 4 tys. dzieci. W tym samym czasie zarejestrowanych było ponad 2,2 tys. kandydatów na rodziców adopcyjnych (małżonkowie wykazywani są łącznie jako jeden kandydat) - dane te nie obejmują osób, które ośrodek dobrał już jako kandydatów do przysposobienia konkretnego dziecka.

W ostatnich latach spada także liczba adoptowanych dzieci z niepełnosprawnością. W 2015 r. nowy dom odnalazło 137 takich dzieci, w 2016 r. – 105, a w pierwszej połowie 2017 r. - 45.

MRPiPS przygotowało projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, który jest na końcowym etapie uzgodnień międzyresortowych, konsultacji i opiniowania. Zdaniem resortu zaproponowane w nim rozwiązania "będą miały bardzo pozytywny wpływ zarówno na sytuację małoletnich oczekujących na przysposobienie, jak i kandydatów do przysposobienia".

Projekt przewiduje m.in., że wszystkie zadania dotyczące kwalifikacji małoletnich do przysposobienia zagranicznego będą prowadzone przez resort rodziny, który ewentualnie będzie mógł wyznaczyć do wykonywania tego zadania ośrodek adopcyjny. Zmiany obejmą także organizację ośrodków adopcyjnych, by większą rolę w tym zakresie miał minister rodziny.

Z 6 do 14 tygodni wydłużony będzie okres, w którym rodzice wyrażają zgodę na przysposobienie ich dziecka bez wskazania przysposabiającego (tzw. przysposobienie blankietowe). "Wydłużenie tego okresu pozwoli na prowadzenie intensywnej pomocy rodzinie i może przyczynić się do zmiany decyzji w sprawie zgody na przysposobienie dziecka" - argumentuje ministerstwo.

Planowane są także zmiany w prawie do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego przysługującego rodzicom adopcyjnym. Dzisiaj to prawo przysługuje rodzicom, którzy przysposabiają dziecko do 7. roku życia (w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia). MRPiPS chce przyznać to uprawnienie (5 lub 10 tygodni urlopu) również rodzicom, którzy przysposobili starsze dzieci.

"Proponowane rozwiązanie sprzyjać będzie budowaniu więzi rodziców adopcyjnych z dzieckiem, które pojawia się w rodzinie. To budowanie więzi jest trudniejsze i wymaga więcej pracy i zaangażowania, a co się z tym wiąże - również czasu w przypadkach dzieci starszych. (...). Być może takie ułatwienie wpłynie na decyzje o adopcji dzieci starszych" - wskazuje resort.(PAP)

autor: Olga Zakolska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA