REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spadek liczby przysposobień małoletnich mieszkających w Polsce

Spadek liczby przysposobień małoletnich mieszkających w Polsce./ fot. Fotolia
Spadek liczby przysposobień małoletnich mieszkających w Polsce./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Największe szanse na adopcje mają małe dzieci. Głównie są to dzieci, które nie ukończyły roku. Na przysposobienie szansę mają dzieci do 4 roku życia. Starsze dzieci rzadko znajdują dom.

O ponad połowę spadła w minionym roku liczba adopcji zagranicznych - wynika z informacji przekazanych PAP przez ministerstwo rodziny. Według resortu, to efekt decyzji rządu Beaty Szydło z początku 2017 o "ograniczaniu adopcji z przemieszczeniem dzieci poza granice Polski".

REKLAMA

W 2017 r. przeprowadzono 137 tzw. adopcji zagranicznych. Rok wcześniej dom w rodzinach mieszkających poza granicami Polski znalazło 286 dzieci, a w 2015 - 279.

REKLAMA

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazuje, że spadek liczby przysposobień małoletnich mieszkających w Polsce przez kandydatów z innych krajów "jest w dużej mierze związany z decyzją dotyczącą ograniczania adopcji z przemieszczeniem dzieci poza granice Polski".

"Decyzję taką podjął rząd Pani Premier Beaty Szydło na początku roku 2017 i wynikała ona z głębokiego przekonania o możliwości znalezienia w Polsce właściwego, stabilnego zastępczego środowiska rodzinnego dla wielu dzieci zakwalifikowanych do adopcji. Oferowane dzisiaj polskim rodzinom efektywne narzędzia wsparcia i troska, jaką rząd polski otacza rodziny wychowujące dzieci, w tym również rodziny zastępcze, dają gwarancję zabezpieczenia dobrostanu większości dzieci pozbawionych opieki własnych rodziców w Polsce" - przekazało MRPiPS.

Najwięcej adopcji międzynarodowych dotyczyło Włoch - w 2017 r. wyjechało tam 92 dzieci, niemal dwukrotnie mniej niż rok wcześniej, gdy adoptowano tam 179 małoletnich. Dzieci były także adoptowane m.in. przez osoby ze Stanów Zjednoczonych (47 w 2017 r., a 89 w 2016 r.) i z Hiszpanii (8 dzieci w 2017 r., a 13 w 2016 r.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Pomoc społeczna

REKLAMA

MRPiPS pytane przez PAP, ile polskich rodzin zdecydowało się na adopcję dziecka z zagranicy, poinformowało, że w latach 2015-2017 nie było przysposobień małoletnich, "którzy w wyniku przysposobienia zmieniliby miejsce zamieszkania z innego kraju, będącego stroną tzw. konwencji haskiej (...), na miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej".

Jednocześnie spada także ogólna liczba adopcji. W minionym roku nową rodzinę (łącznie w kraju i za granicą) znalazło 2866 małoletnich (w 2016 - 3265, a w 2015 - 3361). Największe szanse na adopcję mają małe dzieci - w 2017 przysposobiono 1219 dzieci w wieku do 4 lat, w tym 417 poniżej pierwszego roku życia.

Według danych MRPiPS w połowie minionego roku na adopcję czekało ponad 4 tys. dzieci. W tym samym czasie zarejestrowanych było ponad 2,2 tys. kandydatów na rodziców adopcyjnych (małżonkowie wykazywani są łącznie jako jeden kandydat) - dane te nie obejmują osób, które ośrodek dobrał już jako kandydatów do przysposobienia konkretnego dziecka.

W ostatnich latach spada także liczba adoptowanych dzieci z niepełnosprawnością. W 2015 r. nowy dom odnalazło 137 takich dzieci, w 2016 r. – 105, a w pierwszej połowie 2017 r. - 45.

MRPiPS przygotowało projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, który jest na końcowym etapie uzgodnień międzyresortowych, konsultacji i opiniowania. Zdaniem resortu zaproponowane w nim rozwiązania "będą miały bardzo pozytywny wpływ zarówno na sytuację małoletnich oczekujących na przysposobienie, jak i kandydatów do przysposobienia".

Projekt przewiduje m.in., że wszystkie zadania dotyczące kwalifikacji małoletnich do przysposobienia zagranicznego będą prowadzone przez resort rodziny, który ewentualnie będzie mógł wyznaczyć do wykonywania tego zadania ośrodek adopcyjny. Zmiany obejmą także organizację ośrodków adopcyjnych, by większą rolę w tym zakresie miał minister rodziny.

Z 6 do 14 tygodni wydłużony będzie okres, w którym rodzice wyrażają zgodę na przysposobienie ich dziecka bez wskazania przysposabiającego (tzw. przysposobienie blankietowe). "Wydłużenie tego okresu pozwoli na prowadzenie intensywnej pomocy rodzinie i może przyczynić się do zmiany decyzji w sprawie zgody na przysposobienie dziecka" - argumentuje ministerstwo.

Planowane są także zmiany w prawie do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego przysługującego rodzicom adopcyjnym. Dzisiaj to prawo przysługuje rodzicom, którzy przysposabiają dziecko do 7. roku życia (w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia). MRPiPS chce przyznać to uprawnienie (5 lub 10 tygodni urlopu) również rodzicom, którzy przysposobili starsze dzieci.

"Proponowane rozwiązanie sprzyjać będzie budowaniu więzi rodziców adopcyjnych z dzieckiem, które pojawia się w rodzinie. To budowanie więzi jest trudniejsze i wymaga więcej pracy i zaangażowania, a co się z tym wiąże - również czasu w przypadkach dzieci starszych. (...). Być może takie ułatwienie wpłynie na decyzje o adopcji dzieci starszych" - wskazuje resort.(PAP)

autor: Olga Zakolska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA