reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Skrócenie czasu magazynowania odpadów - nowelizacja ustawy o odpadach

Skrócenie czasu magazynowania odpadów - nowelizacja ustawy o odpadach

Nowelizacja ustawy o odpadach przewiduje nie tylko skrócenie czasu magazynowania odpadów, ale również wprowadzi obowiązkowy monitoring na składowiskach. Co jeszcze się zmieni?

Chcemy, by przepisy dot. odpadów zostały jak najszybciej wprowadzone w życie; uniemożliwią one nielegalne sprowadzanie śmieci do Polski i ukrócą szereg patologii narosłych w ostatnich latach - powiedział w poniedziałek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Na 27 czerwca zwołano dodatkowe posiedzenie Sejmu, podczas którego posłowie zajmą się m.in. pilnymi rządowymi projektami nowelizacji ustaw: o odpadach oraz o Inspekcji Ochrony Środowiska. Decyzja o zwołaniu dodatkowego posiedzenia zapadła na Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów, które zebrały się w sobotę. Informację o terminie dodatkowego posiedzenia Sejmu na Twitterze podał wicemarszałek Ryszard Terlecki (PiS).

Pytany przez dziennikarzy w Sejmie o środowe posiedzenie Dworczyk stwierdził, że "sprawa wysypisk i płonących śmieci jest istotnym problemem".

"Rząd zajmował się tym przez ostatnie kilkanaście dni. Teraz chcemy, żeby jak najszybciej przepisy zostały wprowadzone w życie. Uniemożliwią one nielegalne sprowadzanie do Polski odpadów i ukrócą szereg patologii narosłych w związku z tym w ostatnich latach" - stwierdził.

Zobacz: Środowisko

Podkreślił, że nowe regulacje mają zablokować możliwości importu śmieci do Polski i zmienić przepisy tworzenia nowych składowisk śmieci. "Po nowelizacji sprzed kilku lat, w czasach kadencji, w której większość miała PO i PSL, przepisy zostały tak zmienione, że powstał szereg nielegalnych, półlegalnych albo legalnych i nienadzorowanych wysypisk. Stąd dzisiaj borykamy się z bardzo poważnym problemem, który musimy rozwiązać" - mówił Dworczyk.

Szef kancelarii premiera zaprosił równocześnie dziennikarzy na wtorkową konferencję prasową z udziałem ministra środowiska Henryka Kowalczyka i premiera Mateusza Morawieckiego, która ma się odbyć po posiedzeniu Rady Ministrów. "Będziemy tam mówić o tych wysypiskach, które powstały, jak śmieci trafiały do Polski i jak teraz zostaną zmienione przepisy, żeby ten proceder ukrócić" - zapowiedział.

Obowiązkowy monitoring na składowiskach, skrócenie czasu magazynowania odpadów, dodatkowe wymogi dla firm przetwarzających i magazynujących śmieci oraz kaucje za składowanie - to niektóre z rozwiązań zaproponowanych przez resort środowiska w projekcie nowej ustawy o odpadach.

Zmiany, jak podkreśla się w uzasadnieniu, mają ułatwić i poprawić skuteczność walki z szarą strefą w obszarze gospodarowania odpadami. Chodzi m.in. o ograniczenie zjawiska porzucania odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych i terenach, na których zakończono działalność w zakresie gospodarki odpadami niezgodnie z przepisami. Nowe przepisy mają też ograniczyć nasilające się zjawisko pożarów nagromadzonych odpadów.(PAP)

autor: Kalina Kazimierczak-Nafady

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Frydrych

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama