REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nagroda jubileuszowa dla nauczycieli - okresy pracy

Katarzyna Czajkowska-Matosiuk
Nagroda jubileuszowa, okresy pracy wliczane do nagrody jubileuszowej
Nagroda jubileuszowa, okresy pracy wliczane do nagrody jubileuszowej
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nagrody jubileuszowe jako forma dodatkowej rekompensaty finansowej nauczyciela wiążą się z okresem wykonywania pracy. Nie zależą zatem od miejsca ani wymiaru zatrudnienia nauczyciela, ale od stażu jego pracy.

Staż pracy

REKLAMA

Wysokość nagrody jubileuszowej zależy od stażu pracy.

Nagroda jubileuszowa przysługuje nauczycielowi w zależności od przepracowanego okresu i w wysokości:
1) za 20 lat pracy - 75% wynagrodzenia miesięcznego,
2) za 25 lat pracy - 100% wynagrodzenia miesięcznego,
3) za 30 lat pracy - 150% wynagrodzenia miesięcznego,
4) za 35 lat pracy - 200% wynagrodzenia miesięcznego,
5) za 40 lat pracy - 250% wynagrodzenia miesięcznego.

Uwaga!
Okresy pracy, za jakie przysługuje nauczycielowi nagroda jubileuszowa zostały dokładnie określone przez ustawodawcę Oznacza to, że nie można wypłacić nauczycielowi nagrody, która nie jest przewidziana w przepisach, np. za 45 lat pracy.

Zobacz również: Nagroda jubileuszowa - porada

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Okresy wliczane do nagrody jubileuszowej

Do okresu pracy uprawniającego nauczyciela do nagrody jubileuszowej zalicza się wszystkie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania; Dz.U. Nr 128, poz. 1418; dalej: rozporządzenie w sprawie nagrody jubileuszowej).

Do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się zatem wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia nauczyciela bez względu na:

1) miejsce zatrudnienia nauczyciela (np. przedszkole);

2) wymiar zatrudnienia nauczyciela (0,5 etatu, etat, 0,3 etatu itp.).

Przez okres zatrudnienia należy rozumieć okres wykonywania pracy w ramach stosunku pracy – umowy o pracę. Zatrudnieniem jest również wykonywanie pracy na podstawie: powołania, mianowania, wyboru spółdzielczej umowy o pracę.

Okres prowadzenia działalności gospodarczej, a także okres wykonywania pracy na podstawie umów cywilnoprawnych (zlecenia, dzieło, agencyjnej) nie jest wliczany do okresu pracy, od którego zależy nabycie prawa do nagrody jubileuszowej.

Oprócz okresów zatrudnienia nauczyciela do okresów uprawniających do nagrody wlicza również inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Są to:

REKLAMA

1) okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych lub stypendium otrzymywanego w okresie odbywania stażu lub przygotowania zawodowego dla dorosłych lub dalszej nauki w szkole ponadgimnazjalnej lub wyższej albo skierowanemu przez starostę na szkolenie (art. 79 ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.).

Okres taki nauczyciel powinien udokumentować zaświadczeniem powiatowego urzędu pracy o okresach zarejestrowania, pobierania zasiłku i stypendium, o wysokości tych świadczeń oraz o okresach niezdolności do pracy w poszczególnych latach kalendarzowych

2) okres pracy w gospodarstwie rolnym (ustawa z 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy; Dz.U. z 1990 r. Nr 54, poz. 310).

Dokumentem potwierdzającym takie zatrudnienie będzie zaświadczenie z urzędu gminy.

3) okres czynnej służby wojskowej (art. 120 ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej; Dz.U. z 2012 r. poz. 461).

Nauczyciel potwierdzi powyższe zatrudnienie przedstawiając książeczkę wojskową lub zaświadczenie właściwych organów, co do okresów służby wojskowej.

4) okresy zatrudnienia za granicą u pracodawcy zagranicznego (art. 86 ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku).

Takie okresy zatrudnienia dokumentowane są zgodnie z prawem danego kraju.

5) okres pracy nakładczej, w którym wykonawca uzyskiwał wynagrodzenie w wysokości co najmniej 50% najniższego wynagrodzenia w tym okresie (§10, § 32 rozporządzenia Rady Ministrów z 31 grudnia 1975 r. w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą (Dz.U. z 1976 r. Nr 3, poz. 19 ze zm.).

Dokumentem potwierdzającym taki okres zatrudnienia będzie świadectwo pracy nakładczej.

6) okres, za który przysługuje odszkodowanie, w związku ze skróceniem okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony z przyczyn nie dotyczących pracowników art. 361 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.).

Okres taki nauczyciel powinien udokumentować świadectwem pracy.

7) okres pozostawania bez pracy, za który przyznano wynagrodzenie pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy(art. 51 § 1 Kodeksu pracy).

Dokumentem potwierdzającym będzie w tym wypadku orzeczenie sądowe o przywróceniu do pracy.

8) okres urlopu wychowawczego (art. 1865 Kodeksu pracy).

W tym wypadku nauczyciel powinien przedstawić świadectwo pracy lub inny dokument poświadczający udzielenie pracownikowi urlopu wychowawczego.

9) okres pozostawania bez pracy, za który przyznano odszkodowanie (art. 51 § 2 Kodeksu pracy).

W tym wypadku konieczny jest dokument poświadczający przyznanie odszkodowania.

10) okres pobierania świadczeń z ubezpieczenia społecznego po ustaniu stosunku pracy pracownicy w ciąży i w okresie urlopu macierzyńskiego w związku z upadłością lub likwidacją pracodawcy (art. 177 § 4 Kodeksu pracy).

Okres taki nauczyciel powinien udokumentować dokumentem poświadczającym otrzymywanie przez pracownicę świadczeń z ubezpieczenia społecznego.

11) okres działalności kombatanckiej, działalności równorzędnej z działalnością kombatancką oraz okres podlegania represjom wojennym i okresu powojennego (art. 9 ustawy z 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz.U. z 2012 r. poz. 400).

Konieczny będzie w tym wypadku stosowny dokument potwierdzający działalność kombatancką lub okres podlegania represjom wojennym i okresu powojennego.

12) okres pobierania świadczenia pieniężnego przez mianowanego urzędnika państwowego, z którym rozwiązano stosunek pracy z powodu likwidacji lub reorganizacji urzędu art. 131 ust. 3 ustawy z 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz.U. z 2001 r. Nr 86, poz. 953 ze zm.).

Nauczyciel powinien przedstawić stosowny dokument potwierdzający pobieranie świadczenia pieniężnego w danym okresie.

13) okres urlopu bezpłatnego udzielonego przez pracodawcę w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy (art. 1741 § 2 Kodeksu pracy).

Potwierdzenie stanowi tu dokument poświadczający udzielenie takiego urlopu.

14) okres urlopu szkoleniowego udzielonego pracownikowi (art. 1031 § 2 pkt 1, art. 1032 Kodeksu pracy).

Potwierdzenie stanowi tu dokument poświadczający udzielenie takiego urlopu.

15) okres urlopu bezpłatnego udzielonego związkowcowi w celu pełnienia funkcji związkowej z wyboru poza zakładem pracy, pod warunkiem, że zgłosi swój powrót w ciągu 7 do od rozwiązania stosunku pracy z wyboru (art. 25 ust. 11 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 ze zm.).

Potwierdzenie stanowi tu dokument poświadczający udzielenie takiego urlopu.

16) okres urlopu bezpłatnego udzielonego pracownikowi młodocianemu w okresie ferii szkolnych (art. 205 § 4 Kodeksu pracy).

Potwierdzenie stanowi tu dokument poświadczający udzielenie takiego urlopu.

17) okres pobierania uposażenia przysługującego posłom lub senatorom w trakcie urlopu bezpłatnego udzielonego przez pracodawcę na czas sprawowania mandatu (art. 28 ust. 1 ustawy z 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora; Dz.U. z 2011 r. Nr 7, poz. 29 ze zm.).

Polecamy serwis: Pracownicy


Konieczny będzie tu dokument poświadczający otrzymywanie uposażenia

REKLAMA

Dyrektor placówki może zaliczyć poprzednie okresy pracy nauczyciela wyłącznie, gdy posiada odpowiednią dokumentację w aktach osobowych nauczyciela. Jeżeli nie - nauczyciel musi udokumentować te okresy 2 ust. 2 rozporządzenia w sprawie nagrody jubileuszowej). Jeżeli forma poświadczenia wynika wprost z przepisów nauczyciel nie może sobie dowolnie wybierać rodzaju zaświadczeń (chyba że przepisy dopuszczają więcej niż jedną formę zaświadczenia). Natomiast, gdy brak szczegółowej informacji o formie zaświadczenia w przepisach, może ona być różna.

To, czy nauczyciel musi sam uzyskać zaświadczenia od właściwych organów i instytucji, wynika z przepisów, np. o zaświadczenie o pracy na roli nauczyciel musi się sam ubiegać, ale zaświadczenie z urzędu pracy o uprawnieniu do zasiłku dla bezrobotnych otrzymuje automatycznie (jest to decyzja przyznająca zasiłek na pewien okres). Przepisy nie określają terminu udokumentowania prawa do nagrody nauczyciela, gdy w aktach osobowych brak jest odpowiedniej dokumentacji.

Zobacz również: Dodatkowe wynagrodzenie roczne

Uwaga!
Nagroda powinna zostać wypłacona nauczycielowi bez jakiegokolwiek wniosku.

Nagroda jubileuszowa przysługuje również nauczycielowi - emerytowi, jeżeli pozostaje w czynnym zatrudnieniu.

Przykład:
Nauczycielka przedszkola świadczyła pracę w różnych placówkach w latach 1990-1999:
1) w latach 1994-1996 na stanowisku nauczycielki w szkole podstawowej,
2) od 1997 do 1999 r. przebywała na urlopie bezpłatnym,
3) w latach 2000-2001 nadal świadczyła pracę w szkole podstawowej,
4) w 2002 r. przebywała na zasiłku dla bezrobotnych,
5) od 2003 r. do 2005 r. świadczyła pracę w placówce szkoleniowej na podstawie umowy zlecenia,
6) w latach 2006-2008 pracowała w placówce oświatowej na stanowisku administracyjnym,
7) od 2006 r. zatrudniona jest w przedszkolu niepublicznym.
Które okresy pracy należy wliczyć do okresów pracy uprawniających do nagrody jubileuszowej nauczycielki?

Do nagrody jubileuszowej zalicza się okresy zatrudnienia, czyli będzie to praca świadczona przez nauczycielkę w szkole podstawowej w latach 199490-2001, z wyłączeniem okresu urlopu bezpłatnego, oraz praca wykonywana od 2006 r. w przedszkolu. Natomiast nie można zaliczyć nauczycielce pracy wykonywanej na podstawie umowy zlecenia oraz okresu pracy trwającego równolegle (zatrudnienie w placówce oświatowej). Jako okres wliczany do uprawnień pracowniczych, w tym do nagrody jubileuszowej, będzie również zaliczony okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych przez nauczycielkę.

Podstawa prawna:

- art. 20, art. 39 ust. 4, art. 47, art. 99 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 ze zm.),
- art. 79 ust. 1, art. 86 ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.),
- art. 36, art. 51, art. 1031 § 2, pkt 1, art. 1032,art. 174' § 2, art. 177 § 4, art. 1865, art. 205 § 4, art. 282 § 1 pkt 1, art. 291 § 1, art. 300 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.),
art. 359 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.),
rozporządzenie MENiS z 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania (Dz.U. Nr 128, poz. 1418),
- § 1 ust. 2, § 2, § 3, § 4, § 6 ust. 1 rozporządzenia MEN z 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (Dz.U. z 2001 r. Nr 71, poz. 737 ze zm.),
- § 2 ust. 2 rozporządzenia MENiS z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. z 2005 r. Nr 22, poz. 181 ze zm.).

Polecamy serwis: Oświata

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bez zmian w lekturach. Quo vadis zostaje. Uczniowie nie czytają żadnego żyjącego autora

Filolog prof. Krzysztof Biedrzycki zwrócił uwagę, że "w szkole podstawowej wśród lektur obowiązkowych nie ma ani jednego żyjącego autora". Jednocześnie zauważył, że wśród lektur dodatkowych jest ich wielu i lista została bardzo dobrze uzupełniona. "Jeśli celem w szkole podstawowej na języku polskim jest zachęcenie do czytania, to trzeba proponować lektury, które młodzież będzie chciała czytać" - podkreślił.

Duże utrudnienia w weekend w Warszawie. Prace drogowe, filmowcy, masa krytyczna i rozpoczęcie sezonu przez motocyklistów

Na mieszkańców Warszawy czekają w ten weekend spore utrudnienia. Gdzie dokładnie można spodziewać się problemów z ruchem ulicznym?

W Wenecji już obowiązują nowe zasady wjazdu do historycznego centrum

W Wenecji już obowiązują nowe zasady wjazdu, zgodnie z którymi należy zgłosić swój przyjazd do historycznego centrum i dodatkowo wnieść opłatę 5 euro, jeśli nie ma się zamiaru zostawać na  noc. Już prawie 16 tys. osób uiściło opłatę. 

Maturzyści kończą rok szkolny. Kiedy egzaminy?

Piątek 26 kwietnia 2024 r. to ważny dzień dla tegorocznych maturzystów. Świadectwa ukończenia szkoły odbiorą uczniowie ostatnich klas liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. 

REKLAMA

Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy są zróżnicowane; 200-300 zł dopłaty do tony oraz 740-1620 zł dopłaty na 1 ha powierzchni upraw

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Rolnicy, którzy sprzedali zboże od 1 stycznia do 10 marca otrzymają dopłatę 200 zł do tony, natomiast dla rolników, którzy sprzedali zboże od 11 marca i zrobią to do końca maja zaplanowano 300 zł do tony. Określono też stawki pomocy w przypadku sprzedaży zbóż w przeliczeniu na 1 ha powierzchni upraw, które są w przedziale 740-1620 zł.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

REKLAMA

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

REKLAMA