Rząd informuje: Gmina ustala opodatkowany dochód osób zainteresowanych dodatkiem osłonowym
REKLAMA
REKLAMA
Ministerstwo Klimatu i Środowiska odpowiedziało na zapytania zarówno gmin jak i przyszłych beneficjentów dodatku osłonowego.
REKLAMA
Dodatek osłonowy - gminy ustalają dochód opodatkowany
Wszystkie niezbędne dane do ustalenia dochodu opodatkowanego ustalają gminy. Chodzi tu o dochody w rozumieniu art. 3 pkt 1 lit. a i lit. b ustawy o świadczeniach rodzinnych w części:
1) dotyczącej dochodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz
2) dochodu z działalności opodatkowanej na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Tak więc ww. informacje niezbędne do rozpatrzenia wniosku o wypłatę dodatku osłonowego, osoby upoważnione w danej gminie przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta do realizacji dodatku osłonowego, mają obowiązek pozyskać samodzielnie, drogą elektroniczną, za pośrednictwem odpowiednich usług funkcjonujących w ramach CSIZS Emp@tia, udostępnionego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Nie dotyczy to jednak dochodów nieopodatkowanych - te wnioskodawca wpisuje samodzielnie w formularz wniosku o wypłatę dodatku osłonowego.
Gminy sprawdzają dochody w dodatku osłonowym - podstawa prawna
Gminy mają dostęp do baz danych z informacjami niezbędnymi do rozpatrzenia wniosku o wypłatę dodatku osłonowego na podstawie art. 2 ust. 15 ustawy o dodatku osłonowym. Przepis stanowi, że do spraw związanych z wypłatą dodatku osłonowego stosuje się odpowiednio art. 23 ust. 12 i 13, art. 30 oraz art. 32 ust. 1–1d ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Przepisy te regulują m.in. kwestie dostępu do niezbędnych baz danych przez pracowników instytucji samorządowych.
Dodatek osłonowy - gminy korzystają z CSIZS Emp@tia
Centralny System Informatyczny Zabezpieczenia Społecznego jest platformą komunikacyjną w obszarze zabezpieczenia społecznego i rodziny, umożliwiającą udostępnianie oraz świadczenie usług kompleksowej wymiany informacji, za pośrednictwem internetu, zarówno dla beneficjentów pomocy społecznej, świadczeń rodzinnych, funduszu alimentacyjnego i świadczenia wychowawczego, jak również dla systemów teleinformatycznych wewnętrznych i zewnętrznych (systemy dziedzinowe, systemy innych ministerstw oraz instytucji).
artykuł opracował Tomasz Król
REKLAMA
REKLAMA