REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do 10 lutego 2022 r. wnioski do programu "Cyfrowa Gmina"

"Cyfrowa Gmina" 2022 r.

REKLAMA

REKLAMA

Do 10 lutego br. potrwa trzeci nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Cyfrowa Gmina”. Łącznie w tym etapie uprawnionych do ubiegania się o dofinansowanie jest 626 gmin, które nie uczestniczyły w dwóch pierwszych naborach, a całkowita kwota przeznaczona na ten cel wynosi ponad 162 miliony zł. Środki, które pozyskają samorządy nie wymagają wkładu własnego.

Projekt Cyfrowa Gmina finansowany jest z Funduszy Europejskich w ramach programu React-EU i skierowany jest do wszystkich gmin w Polsce.

REKLAMA

Całkowity budżet programu to miliard złotych.

Minimalna wysokość grantu to 100 tys. zł, maksymalna zaś to 2 mln zł.

Środki te gminy mogą wykorzystać m.in. na: zakup sprzętu, oprogramowania i licencji, edukację cyfrową dla pracowników JST i jednostek podległych oraz zapewnienie cyberbezpieczeństwa samorządowych systemów informatycznych.

Z projektu można sfinansować poniesione już wydatki (od lutego ubiegłego roku). Okres kwalifikowalności wydatków dla tego projektu to luty 2020 r. – koniec września 2023 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cyfrowa gmina - trzeci nabór

Do 10 lutego 2022 r. gminy mogą składać wnioski w trzecim etapie programu, w którym rząd przeznacza kolejne 162 miliony zł na rozwój 626 gmin z całej Polski. A jak było we wcześniejszych naborach?

Cyfrowa gmina - drugi nabór

W drugim naborze, wziąć udział mogło 1063 gminy z całej Polski, ostatecznie wzięły udział 1053, a łączna kwota dofinansowania to niemal 250 milionów zł. 

Cyfrowa gmina - pierwszy nabór

W pierwszym naborze uprawnionych do wzięcia udziału w programie były 734 gminy – ostatecznie udział wzięło 720 z nich.

„Otrzymanie środki gminy będą mogły przeznaczyć na dalszą cyfryzację urzędów, zakup sprzętu komputerowego dla jednostek podległych czy wykupienie szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa” – to opinia sekretarza stanu w KPRM Adama Andruszkiewicza. 

Cyfrowa gmina - przykład wdrożenia programu

REKLAMA

13 stycznia 2022 r. kolejne promesy na dotacje w łącznej wysokości 22,5 mln zł z programu "Cyfrowa gmina" odebrali we wtorek w Zgierzu samorządowcy z gmin woj. łódzkiego. Program, na który przeznaczono miliard zł ma pomóc w zapewnieniu sprzętu i oprogramowania potrzebnego do sprawnego funkcjonowania państwa.

Promesy wręczył samorządowcom m.in. sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Adam Andruszkiewicz, który ogłosił w Zgierzu start trzeciego naboru w ramach rządowego programu "Cyfrowa gmina".

Jedynym warunkiem otrzymania bezzwrotnej dotacji jest przeprowadzenie przez samorząd audytu cyberbezpieczeństwa.

Pozyskane środki gminy mogą wykorzystać na zakup sprzętu komputerowego, oprogramowania oraz szkolenia dla pracowników. W woj. łódzkim pieniądze trafią do ponad stu miast i gmin w regionie. Otrzymają one w sumie ponad 23,5 mln zł.

"Po fali pandemii wiemy już o wiele lepiej, jak ważna jest cyfryzacja urzędu. Żeby każdy miał możliwość załatwienia sprawy online, a lekcje podczas nauczania zdalnego miały wsparcie. To są zadania, na które gminy będą mogły te środki wykorzystać" – wskazał marszałek woj. łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński dodał, że bardzo ważne jest, by sprawy w urzędach załatwiać nie tylko szybko, ale też efektywnie i transparentnie.

"W tym celu potrzebna jest cyfryzacja i wprowadzenie nowoczesnych standardów elektronicznych zabezpieczeń. Możecie państwo dzięki tym środkom wprowadzić nowoczesne standardy, które sprawią, że jako burmistrz, prezydent, wójt będziecie lepiej wiedzieli, w jaki sposób pracują urzędnicy. Czy pracują szybko, możecie pozbyć się też ton papieru zalegających biurka. Pozytywów płynących z informatyzacji administracji jest bardzo wiele" – podkreślił.

Uzyskane dofinansowanie może być zakwalifikowane na wydatki już poniesione w dwóch ostatnich latach.

artykuł opracował Tomasz Król

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Amerykanie, Niemcy i Francuzi będą produkować amunicję na Ukrainie. Podpisano już umowy z ukraińskim rządem

Koncern zbrojeniowy ze Stanów Zjednoczonych Northrop Grumman zacznie produkcję amunicji na Ukrainie. Taką informacje przekazał ukraiński portal Militarnyj. To pierwsza taka umowa między ukraińskim rządem a amerykańską firmą produkującą broń.

Za małe podwyżki dla policjantów? Będzie jednak więcej na kontach niż 4,1%? Przecież w policji już dziś jest 15 000 wakatów

Już dziś jest w Policji 15 000 wakatów. Co się stanie z zainteresowaniem pracą policjanta w przypadku podniesienia mundurowym pensji w 2025 r. tylko o 4,1%. Tyle deklaruje rząd premiera D. Tuska dla całej budżetówki w 2025 r.

Czy nauczycielka teraz może przejść na emeryturę z ZUS już po ukończeniu 55. roku życia, na czym polega wcześniejsza emerytura dla nauczycieli

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne choć formalnie emeryturą nie jest, w rzeczywistości pełni rolę wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Czy jednak wszyscy zatrudnieni w tym zawodzie mogą z takiego świadczenia z ZUS skorzystać, zy tylko gdy stracą pracę?

Od 1 września 2025 r. zmiany w szkołach. Jedna godzina tygodniowo religii. Czy coś jeszcze się zmieni?

Ministra edukacji Barbara Nowacka ogłosiła, że od 1 września 2025 roku w polskich szkołach zostanie wprowadzona jedna godzina lekcji religii. To oznacza, że uczniowie będą mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach religijnych raz w tygodniu.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzeń nawet o 1000 zł dla pracowników samorządowych. Padł apel ZMP

 Związek Miast Polskich wyraził negatywną opinię o projekcie nowelizacji rozporządzenia dotyczącego wynagradzania pracowników samorządowych. 

Nauczyciele wciąż bez wynagrodzenia za opiekę nad uczniami. Od dziś wnioski. Wzór wniosku [Podróże z klasą]

Pomimo apeli ZNP nauczyciele wciąż bez wynagrodzenia za opiekę nad uczniami w czasie wycieczek szkolnych. Dziś rusza przyjmowanie wniosków do najnowszego programu dofinansowania wycieczek szkolnych (2-5 dni) [Podróże z klasą].

Zmiany w podstawie programowej. Nowa lista lektur bez Rymkiewicza i Dukaja

Minister Edukacji, Barbara Nowacka, ogłosiła, że do końca czerwca zostanie opublikowana podstawa programowa z listą lektur.

W szkołach będzie jedna godzina lekcji religii. Będzie nowe rozporządzenie MEN

Barbara Nowacka, minister edukacji, poinformowała, że od 1 września 2025 r. w szkołach będzie jedna godzina lekcji religii. Lekcje będą mogły być prowadzone w grupach międzyklasowych.

REKLAMA

Wojsko wypłaci 6000 zł mężczyznom i kobietom 18-35 lat. Ochotnicy zasilą rezerwę [Wakacje z wojskiem]

W pierwszym turnusie programu „Wakacje z wojskiem”, który rozpoczął się w ubiegłym tygodniu, udział bierze 3,5 tys. młodych Polaków w ponad 30 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju. W sumie w okresie wakacyjnym odbędą się trzy tury szkolenia, a wniosek o udział złożyło już ponad 11 tys. osób.

Rada Języka Polskiego opublikowała PDF-a z nowymi zasadami ortografii. Zmiany w dużych literach. Prościej z imiesłowami

Rada Języka Polskiego opublikowała 11 nowych zasad polskiej ortografii. Nowe reguły pisowni w PDF-ie w artykule. Zmiany w dużych literach. Prościej z imiesłowami. 

REKLAMA