REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do 10 lutego 2022 r. wnioski do programu "Cyfrowa Gmina"

"Cyfrowa Gmina" 2022 r.

REKLAMA

REKLAMA

Do 10 lutego br. potrwa trzeci nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Cyfrowa Gmina”. Łącznie w tym etapie uprawnionych do ubiegania się o dofinansowanie jest 626 gmin, które nie uczestniczyły w dwóch pierwszych naborach, a całkowita kwota przeznaczona na ten cel wynosi ponad 162 miliony zł. Środki, które pozyskają samorządy nie wymagają wkładu własnego.

Projekt Cyfrowa Gmina finansowany jest z Funduszy Europejskich w ramach programu React-EU i skierowany jest do wszystkich gmin w Polsce.

REKLAMA

Całkowity budżet programu to miliard złotych.

Minimalna wysokość grantu to 100 tys. zł, maksymalna zaś to 2 mln zł.

Środki te gminy mogą wykorzystać m.in. na: zakup sprzętu, oprogramowania i licencji, edukację cyfrową dla pracowników JST i jednostek podległych oraz zapewnienie cyberbezpieczeństwa samorządowych systemów informatycznych.

Z projektu można sfinansować poniesione już wydatki (od lutego ubiegłego roku). Okres kwalifikowalności wydatków dla tego projektu to luty 2020 r. – koniec września 2023 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cyfrowa gmina - trzeci nabór

Do 10 lutego 2022 r. gminy mogą składać wnioski w trzecim etapie programu, w którym rząd przeznacza kolejne 162 miliony zł na rozwój 626 gmin z całej Polski. A jak było we wcześniejszych naborach?

Cyfrowa gmina - drugi nabór

W drugim naborze, wziąć udział mogło 1063 gminy z całej Polski, ostatecznie wzięły udział 1053, a łączna kwota dofinansowania to niemal 250 milionów zł. 

Cyfrowa gmina - pierwszy nabór

W pierwszym naborze uprawnionych do wzięcia udziału w programie były 734 gminy – ostatecznie udział wzięło 720 z nich.

„Otrzymanie środki gminy będą mogły przeznaczyć na dalszą cyfryzację urzędów, zakup sprzętu komputerowego dla jednostek podległych czy wykupienie szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa” – to opinia sekretarza stanu w KPRM Adama Andruszkiewicza. 

Cyfrowa gmina - przykład wdrożenia programu

REKLAMA

13 stycznia 2022 r. kolejne promesy na dotacje w łącznej wysokości 22,5 mln zł z programu "Cyfrowa gmina" odebrali we wtorek w Zgierzu samorządowcy z gmin woj. łódzkiego. Program, na który przeznaczono miliard zł ma pomóc w zapewnieniu sprzętu i oprogramowania potrzebnego do sprawnego funkcjonowania państwa.

Promesy wręczył samorządowcom m.in. sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Adam Andruszkiewicz, który ogłosił w Zgierzu start trzeciego naboru w ramach rządowego programu "Cyfrowa gmina".

Jedynym warunkiem otrzymania bezzwrotnej dotacji jest przeprowadzenie przez samorząd audytu cyberbezpieczeństwa.

Pozyskane środki gminy mogą wykorzystać na zakup sprzętu komputerowego, oprogramowania oraz szkolenia dla pracowników. W woj. łódzkim pieniądze trafią do ponad stu miast i gmin w regionie. Otrzymają one w sumie ponad 23,5 mln zł.

"Po fali pandemii wiemy już o wiele lepiej, jak ważna jest cyfryzacja urzędu. Żeby każdy miał możliwość załatwienia sprawy online, a lekcje podczas nauczania zdalnego miały wsparcie. To są zadania, na które gminy będą mogły te środki wykorzystać" – wskazał marszałek woj. łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński dodał, że bardzo ważne jest, by sprawy w urzędach załatwiać nie tylko szybko, ale też efektywnie i transparentnie.

"W tym celu potrzebna jest cyfryzacja i wprowadzenie nowoczesnych standardów elektronicznych zabezpieczeń. Możecie państwo dzięki tym środkom wprowadzić nowoczesne standardy, które sprawią, że jako burmistrz, prezydent, wójt będziecie lepiej wiedzieli, w jaki sposób pracują urzędnicy. Czy pracują szybko, możecie pozbyć się też ton papieru zalegających biurka. Pozytywów płynących z informatyzacji administracji jest bardzo wiele" – podkreślił.

Uzyskane dofinansowanie może być zakwalifikowane na wydatki już poniesione w dwóch ostatnich latach.

artykuł opracował Tomasz Król

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  MEN: Rozporządzenie zostało podpisane - nauczyciele mają już zagwarantowane podwyżki wynagrodzeń

  Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie zwiększające wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli. Wzrost wynagrodzenia nauczycieli początkujących wyniesie 33%, natomiast wynagrodzenie nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrośnie o 30%.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  REKLAMA

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  REKLAMA

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu"

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu" - wskazał przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski. Rolnicy oczekują też wstrzymania niekontrolowanego importu produktów rolnych z Ukrainy oraz utrzymania w Polsce hodowli zwierząt futerkowych.

  REKLAMA