REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inflacja 12,3%: RPP podniesie 4 maja 2022 r. stopy procentowe o 100 pkt. Nieunikniony wzrost WIBOR [Opinia]

Bankowcy: RPP podniesie stopy procentowe o 100 pkt. Nieunikniony wzrost WIBOR
Bankowcy: RPP podniesie stopy procentowe o 100 pkt. Nieunikniony wzrost WIBOR
Reporter

REKLAMA

REKLAMA

Inflacja 12,3 %. ponownie zaskakuje w górę, mocny wzrost cen żywności; RPP podniesie stopy o 100 pb (opinia).

Szybki szacunek GUS wskazuje, że cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w kwietniu o 12,3 proc. rdr, rynek oczekiwał wzrostu o 11,5 proc. rdr. W ocenie ekonomistów, zaskoczeniem jest głównie mocny wzrost cen żywności. W przyszłym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej może zdecydować się na podwyżkę stóp procentowych o 100 pb.

REKLAMA

URSZULA KRYŃSKA, PKO BP:

"Inflacja wystrzeliła, jak zwykle w ostatnim czasie. Ceny w ujęciu rocznym wzrosły o 12,3 proc., powyżej konsensusu. Głównym zaskoczeniem są ceny żywności, które w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrosły 4,2 proc. My zakładaliśmy, że był to wzrost bliżej 3 proc. Inflację podbijały dodatkowo nośniki energii, a paliwa - chociaż mocno rosną w ujęciu rok do roku - to wyhamowały w ujęciu miesięcznym, tutaj mamy spadek. To podbicie inflacji wynikało zatem głównie z bardzo silnego wzrostu cen żywności.

Wydaje się, że szczyt inflacji będziemy mieć w miesiącach letnich, na poziomie ok. 13 proc. rdr".

PIOTR BIELSKI, SANTANDER BP

"Mamy kolejne duże zaskoczenie inflacją. To zaskoczenie w największym stopniu wynika z cen żywności i energii, natomiast wygląda na to, że inflacja bazowa też wzrosła - nasz szacunek w tej chwili to 7,3, może 7,4 proc. To kolejny wzrost do rekordowego poziomu i zapewne nie jest to koniec.

W dużym stopniu wzrost inflacji wynika więc z wyższych cen żywności i surowców energetycznych, ale też mamy do czynienia z wpływem mocno rozgrzanej gospodarki i rynku pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niewątpliwie jest to mocny argument za podwyżką stóp proc. o 100 pb na najbliższym posiedzeniu RPP. Mieliśmy mocne dane o aktywności gospodarczej w marcu, a teraz mamy dużo wyższą inflację".

MONIKA KURTEK, BANK POCZTOWY

"Inflacja nadal mocno pnie się w górę. W kwietniu wskaźnik CPI osiągnął kolejny nie widziany od lat poziom, tj. od 1998 r. Niestety złamanie kolejnej bariery, tj. 13,0 proc. rdr, jest kwestią zaledwie 1-2 miesięcy. Szczyt inflacji możemy mieć w czerwcu br., choć biorąc pod uwagę dynamicznie zmieniające się otoczenie nie można wykluczyć, że będzie to później.

Szacunki wskazują, że w kwietniu mocno przyspieszyła także inflacja bazowa (po wykluczeniu cen żywności i energii) i wyniosła rekordowe 7,6 proc. rdr.

Rozpędzony wzrost cen towarów i usług w gospodarce nie zamierza póki co hamować. Na razie mamy coraz to nowsze impulsy inflacjogenne, natomiast nie widać na razie efektów zapoczątkowanych w październiku 2021 r. podwyżek stóp procentowych przez RPP. To, czego w najbliższym czasie należy oczekiwać, to dalsze podwyżki stóp procentowych (w maju w mojej ocenie o kolejne 100 pb) i dalsze przyspieszanie wskaźnika CPI. W całym roku średnia inflacja będzie dwucyfrowa i może przekroczyć 12,0 proc., zaś stopa referencyjna NBP może 'zatrzymać się' na poziomie co najmniej 7,0 proc.".

ING BANK ŚLĄSKI

"Rekordowy wzrosty cen żywności 4,2 proc. mdm, duży energii, ale również inflacji bazowej. Gospodarka dostosowuje sie do nowego szoku cenowego (wojna), ale boom konsumpcyjny od paru lat pogarsza sytuację".

MBANK

"Inflacja w kwietniu 12,3 proc. rdr, poza 'naszym' przedziałem 11,8-12,2 proc. Żywność w kosmosie +4,2 proc. mdm, energia +2,4 proc., spadek cen paliw o 0,8 proc. mdm. Inflacja bazowa wzrosła do 7,5-7,6proc. (tu brak jakiegokolwiek hamowania). RPP w środę +100".

BANK PEKAO

"To zasługuje na kolejne BUM! Wg wstępnego szacunku inflacja w kwietniu skoczyła do 12,3 proc. rdr. Wyżej od naszej prognozy (11,9 proc.) oraz konsensusu. Wzrost cen żywności (gigantyczne 4,2 proc. mdm) oraz energii (zapewne ceny opału). Inflacja bazowa w górę do 7,5-7,6 proc. rdr".

GS: sądzimy, że NBP za tydzień podwyższy stopy procentowe o 100 pb

REKLAMA

Sądzimy, że NBP dokona w przyszłym tygodniu podwyżki stóp o 100 pb do poziomu 5,5 proc. - poinformowało w piątek biuro analiz banku Goldman Sachs. Analitycy banku spodziewają się dalszego wzrostu inflacji w Polsce, która w czerwcu wyniesie 13,5 proc.

"Głównym czynnikiem wzrostu był wzrost cen żywności" - stwierdzili analitycy Goldman Sachs. Przyznali, że czynnik ten okazał się "zaskoczeniem" i był to "największy dotychczas odnotowany wzrost cen żywności".

Biuro analiz banku szacuje, że "inflacja bazowa była w kwietniu wysoka i wzrosła o 0,6 pkt. proc. do 7,5 proc. rdr".

Goldman Sachs uważa, że "inflacja w Polsce nadal zaskakuje", a to "nie tylko podkreśla intensywność presji cenowej, ale także jej bezprecedensowość". "Prognostycy nadal mają trudności z wyjaśnieniem i uchwyceniem bieżącego rozwoju inflacji" - wyjaśnili przedstawiciele GS.

Uważają, że brakuje dowodów na spowolnienie inflacji. "Spodziewamy się dalszego wzrostu inflacji w nadchodzących miesiącach, przy czym nasza prognoza bazowa wskazuje, że w czerwcu inflacja wyniesie 13,5 proc. rdr" - wskazali.

"Wobec braku osłabienia presji inflacyjnej sądzimy, że Rada (Polityki Pieniężnej - PAP) NBP dokona dodatkowej podwyżki stóp o 100 pb do poziomu 5,5 proc." - wskazano. Dodatkowym czynnikiem, który może wpłynąć na taką decyzję RPP, jest kondycja złotówki. "Chociaż złoty obecnie odbił się z najniższego poziomu, to pozostaje wrażliwy na ryzyko związane z kursem walutowym" - wyjaśnili.

Jaka inflacja?

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2022 r. wzrosły rdr o 12,3 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 2,0 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen w kwietniu o 11,5 proc. rdr i wzrostu o 1,3 proc. mdm.

Poniżej poszczególne składniki wskaźnika inflacji za kwiecień i marzec 2022 r.:

kwiecień

kwiecień

marzec

marzec

rdr

mdm

rdr

mdm

INFLACJA OGÓŁEM

12,3

2,0

11

3,3

Żywność i napoje bezalkoholowe

12,7

4,2

9,2

2,2

Nośniki energii

27,3

2,4

24,3

4,7

Paliwa do prywatnych środków transportu

27,8

-0,8

33,5

28,1

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Min. edukacji B. Nowacka zgadza się na nagrodę jubileuszową dla nauczycieli. Będzie 28 886,2 zł brutto i 350%? [Obliczenia]

W MEN plenarne posiedzenie Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. I szereg propozycji realizacji niektórych propozycji nauczycieli. Jednym z nich jest nagroda jubileuszowa za 45 lat pracy. 

Kandydat na prezydenta: ograniczyć 800+, zamiast tego darmowe obiady dla dzieci w szkołach [Gość Infor.pl]

Ograniczenie wysokości świadczenia - z 800 do 500 złotych oraz wprowadzenie progu dochodowego, od którego świadczenie by obowiązywało. To pomysł Piotra Szumlewicza, przewodniczącego związku zawodowego Związkowa Alternatywa, a także kandydata na prezydenta RP w 2025 roku. 

MSWiA: na pewno nie będzie podwyżki +15% w służbach mundurowych. Możliwe zmiany w świadczeniach mieszkaniowych

Związki zawodowe służb mundurowych zdecydowały o rozpoczęciu akcji protestacyjnej. Domagają się m.in. 15-proc. podwyżek i świadczenia mieszkaniowego na wzór tego w Siłach Zbrojnych RP. Wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański zapewnił, że resort chce rozmawiać o postulatach, ale przyjęto już zapisy o 5-proc. podwyżce.

Cyfryzacja. Kluczowe wyzwania i szanse dla polskich przedsiębiorstw. Podsumowanie 2024 r. Co przyniesie rok 2025?

Cyfryzacja. Kluczowe wyzwania i szanse dla polskich przedsiębiorstw. Podsumowanie 2024 r. Co przyniesie rok 2025? Transformacja cyfrowa redefiniuje sposób, w jaki działają firmy na całym świecie. Jak polscy przedsiębiorcy mogą wykorzystać cyfryzację do zwiększenia konkurencyjności i innowacyjności?

REKLAMA

Nie będzie podwyższenia stawki VAT przy sprzedaży żywych zwierząt koniowatych

Nie będzie podwyższenia stawki VAT przy sprzedaży żywych zwierząt koniowatych. Resort rolnictwa poinformował, że po kilkukrotnej interwencji i zdecydowanym sprzeciwie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego odstąpiono od podwyższenia stawki VAT na sprzedaż żywych zwierząt koniowatych.

Brak porozumienia w sprawie lekcji religii. MEN ogłasza koniec konsultacji

Komisja Wspólna Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski nie osiągnęła porozumienia w sprawie lekcji religii. Episkopat zapowiedział, że wobec naruszenia obowiązujących przepisów, strona kościelna będzie podejmować dalsze kroki prawne. MEN zakończyło proces konsultacji publicznych dotyczących organizacji lekcji religii i etyki w szkołach.

11 nowych wyrobów z województwa lubelskiego wpisanych na ministerialną listę produktów tradycyjnych

Na ministerialną listę produktów tradycyjnych trafiło 11 nowych wyrobów z województwa lubelskiego. Są to między innymi bandzwoły z fasolą, trawnicka lemieszka i szczodroki karczmiskie. 

Doustne i donosowe produkty immunostymulujące (szczepionki) w zaktualizowanym wykazie substancji czynnych wchodzących w skład produktów leczniczych, które można sprzedawać w placówkach obrotu pozaaptecznego i w aptekach. [Projekt rozporządzenia]

Doustne i donosowe produkty immunostymulujące (szczepionki) w zaktualizowanym wykazie substancji czynnych wchodzących w skład produktów leczniczych, które można sprzedawać w placówkach obrotu pozaaptecznego i w aptekach. Projekt trafił do konsultacji.

REKLAMA

Poniosłeś straty w wyniku deszczu nawalnego lub powodzi? Złóż wniosek do 31 stycznia 2025 r. Dopłaty od 1 tys. zł do 3 tys. zł na ha upraw rolnych

Poniosłeś straty w wyniku deszczu nawalnego lub powodzi? Złóż wniosek do 31 stycznia 2025 r. Dopłaty od 1 tys. zł do 3 tys. zł na ha upraw rolnych. Jak złożyć wniosek? Jakie są stawki dopłat do powierzchni zniszczonych upraw?

Dlaczego Polska sprzeciwia się umowie UE-Mercosur? Trzy główne powody, a także możliwe scenariusze

Polska jednoznacznie mówi "nie" umowie handlowej UE-Mercosur. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ostrzega przed jej konsekwencjami dla rolnictwa i standardów produkcji w UE. Co budzi największe obawy? Jakie będą dalsze kroki Unii Europejskiej i polskiego rządu?

REKLAMA