REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inflacja 12,3%: RPP podniesie 4 maja 2022 r. stopy procentowe o 100 pkt. Nieunikniony wzrost WIBOR [Opinia]

Bankowcy: RPP podniesie stopy procentowe o 100 pkt. Nieunikniony wzrost WIBOR
Bankowcy: RPP podniesie stopy procentowe o 100 pkt. Nieunikniony wzrost WIBOR
Reporter

REKLAMA

REKLAMA

Inflacja 12,3 %. ponownie zaskakuje w górę, mocny wzrost cen żywności; RPP podniesie stopy o 100 pb (opinia).

Szybki szacunek GUS wskazuje, że cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w kwietniu o 12,3 proc. rdr, rynek oczekiwał wzrostu o 11,5 proc. rdr. W ocenie ekonomistów, zaskoczeniem jest głównie mocny wzrost cen żywności. W przyszłym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej może zdecydować się na podwyżkę stóp procentowych o 100 pb.

REKLAMA

URSZULA KRYŃSKA, PKO BP:

"Inflacja wystrzeliła, jak zwykle w ostatnim czasie. Ceny w ujęciu rocznym wzrosły o 12,3 proc., powyżej konsensusu. Głównym zaskoczeniem są ceny żywności, które w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrosły 4,2 proc. My zakładaliśmy, że był to wzrost bliżej 3 proc. Inflację podbijały dodatkowo nośniki energii, a paliwa - chociaż mocno rosną w ujęciu rok do roku - to wyhamowały w ujęciu miesięcznym, tutaj mamy spadek. To podbicie inflacji wynikało zatem głównie z bardzo silnego wzrostu cen żywności.

Wydaje się, że szczyt inflacji będziemy mieć w miesiącach letnich, na poziomie ok. 13 proc. rdr".

PIOTR BIELSKI, SANTANDER BP

"Mamy kolejne duże zaskoczenie inflacją. To zaskoczenie w największym stopniu wynika z cen żywności i energii, natomiast wygląda na to, że inflacja bazowa też wzrosła - nasz szacunek w tej chwili to 7,3, może 7,4 proc. To kolejny wzrost do rekordowego poziomu i zapewne nie jest to koniec.

W dużym stopniu wzrost inflacji wynika więc z wyższych cen żywności i surowców energetycznych, ale też mamy do czynienia z wpływem mocno rozgrzanej gospodarki i rynku pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niewątpliwie jest to mocny argument za podwyżką stóp proc. o 100 pb na najbliższym posiedzeniu RPP. Mieliśmy mocne dane o aktywności gospodarczej w marcu, a teraz mamy dużo wyższą inflację".

MONIKA KURTEK, BANK POCZTOWY

"Inflacja nadal mocno pnie się w górę. W kwietniu wskaźnik CPI osiągnął kolejny nie widziany od lat poziom, tj. od 1998 r. Niestety złamanie kolejnej bariery, tj. 13,0 proc. rdr, jest kwestią zaledwie 1-2 miesięcy. Szczyt inflacji możemy mieć w czerwcu br., choć biorąc pod uwagę dynamicznie zmieniające się otoczenie nie można wykluczyć, że będzie to później.

Szacunki wskazują, że w kwietniu mocno przyspieszyła także inflacja bazowa (po wykluczeniu cen żywności i energii) i wyniosła rekordowe 7,6 proc. rdr.

Rozpędzony wzrost cen towarów i usług w gospodarce nie zamierza póki co hamować. Na razie mamy coraz to nowsze impulsy inflacjogenne, natomiast nie widać na razie efektów zapoczątkowanych w październiku 2021 r. podwyżek stóp procentowych przez RPP. To, czego w najbliższym czasie należy oczekiwać, to dalsze podwyżki stóp procentowych (w maju w mojej ocenie o kolejne 100 pb) i dalsze przyspieszanie wskaźnika CPI. W całym roku średnia inflacja będzie dwucyfrowa i może przekroczyć 12,0 proc., zaś stopa referencyjna NBP może 'zatrzymać się' na poziomie co najmniej 7,0 proc.".

ING BANK ŚLĄSKI

"Rekordowy wzrosty cen żywności 4,2 proc. mdm, duży energii, ale również inflacji bazowej. Gospodarka dostosowuje sie do nowego szoku cenowego (wojna), ale boom konsumpcyjny od paru lat pogarsza sytuację".

MBANK

"Inflacja w kwietniu 12,3 proc. rdr, poza 'naszym' przedziałem 11,8-12,2 proc. Żywność w kosmosie +4,2 proc. mdm, energia +2,4 proc., spadek cen paliw o 0,8 proc. mdm. Inflacja bazowa wzrosła do 7,5-7,6proc. (tu brak jakiegokolwiek hamowania). RPP w środę +100".

BANK PEKAO

"To zasługuje na kolejne BUM! Wg wstępnego szacunku inflacja w kwietniu skoczyła do 12,3 proc. rdr. Wyżej od naszej prognozy (11,9 proc.) oraz konsensusu. Wzrost cen żywności (gigantyczne 4,2 proc. mdm) oraz energii (zapewne ceny opału). Inflacja bazowa w górę do 7,5-7,6 proc. rdr".

GS: sądzimy, że NBP za tydzień podwyższy stopy procentowe o 100 pb

REKLAMA

Sądzimy, że NBP dokona w przyszłym tygodniu podwyżki stóp o 100 pb do poziomu 5,5 proc. - poinformowało w piątek biuro analiz banku Goldman Sachs. Analitycy banku spodziewają się dalszego wzrostu inflacji w Polsce, która w czerwcu wyniesie 13,5 proc.

"Głównym czynnikiem wzrostu był wzrost cen żywności" - stwierdzili analitycy Goldman Sachs. Przyznali, że czynnik ten okazał się "zaskoczeniem" i był to "największy dotychczas odnotowany wzrost cen żywności".

Biuro analiz banku szacuje, że "inflacja bazowa była w kwietniu wysoka i wzrosła o 0,6 pkt. proc. do 7,5 proc. rdr".

Goldman Sachs uważa, że "inflacja w Polsce nadal zaskakuje", a to "nie tylko podkreśla intensywność presji cenowej, ale także jej bezprecedensowość". "Prognostycy nadal mają trudności z wyjaśnieniem i uchwyceniem bieżącego rozwoju inflacji" - wyjaśnili przedstawiciele GS.

Uważają, że brakuje dowodów na spowolnienie inflacji. "Spodziewamy się dalszego wzrostu inflacji w nadchodzących miesiącach, przy czym nasza prognoza bazowa wskazuje, że w czerwcu inflacja wyniesie 13,5 proc. rdr" - wskazali.

"Wobec braku osłabienia presji inflacyjnej sądzimy, że Rada (Polityki Pieniężnej - PAP) NBP dokona dodatkowej podwyżki stóp o 100 pb do poziomu 5,5 proc." - wskazano. Dodatkowym czynnikiem, który może wpłynąć na taką decyzję RPP, jest kondycja złotówki. "Chociaż złoty obecnie odbił się z najniższego poziomu, to pozostaje wrażliwy na ryzyko związane z kursem walutowym" - wyjaśnili.

Jaka inflacja?

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2022 r. wzrosły rdr o 12,3 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 2,0 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen w kwietniu o 11,5 proc. rdr i wzrostu o 1,3 proc. mdm.

Poniżej poszczególne składniki wskaźnika inflacji za kwiecień i marzec 2022 r.:

kwiecień

kwiecień

marzec

marzec

rdr

mdm

rdr

mdm

INFLACJA OGÓŁEM

12,3

2,0

11

3,3

Żywność i napoje bezalkoholowe

12,7

4,2

9,2

2,2

Nośniki energii

27,3

2,4

24,3

4,7

Paliwa do prywatnych środków transportu

27,8

-0,8

33,5

28,1

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

REKLAMA

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

REKLAMA

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA