Zmieniają się przepisy dotyczące podnoszenia kwalifikacji
REKLAMA
Wyrokiem z 31 marca 2009 r. (sygn. akt K 28/08) Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodny z Konstytucją RP z 2 kwietnia 1997 r. art. 103 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy. Przepis ten straci moc obowiązującą 11 kwietnia 2010 r. Z tą datą przestanie obowiązywać również rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych.
REKLAMA
Podstawowym założeniem nowych regulacji jest to, aby podnoszenie kwalifikacji przez pracownika miało związek z wykonywaną pracą. Zgodnie z projektowaną definicją przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności pozostających w związku z wykonywaną pracą, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.
Na temat podnoszenia kwalifikacji:
Jak klasyfikować wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników>>
Pracownikom uczęszczającym na studia wyższe i podyplomowe urząd przyznaje świadczenie w formie częściowej refundacji poniesionych opłat za studia, po uprzednim przedłożeniu przez nich dowodu dokonanej wpłaty. Wydatek taki klasyfikowany jest w § 3020 „Wydatki osobowe niezaliczone do wynagrodzeń”.
Gminy muszą znaleźć środki na szkolenia pracowników>>
Urzędnik, któremu odmówiono sfinansowania szkolenia, może wykazać, że jest dyskryminowany, bo złożył wniosek, a znalazł się w grupie osób, dla których np. nie wystarczyło pieniędzy. Wtedy sąd może uznać, że gmina naruszyła przepis kodeksu pracy o dyskryminacji pracowników w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych, bo nie określiła zasad finansowania szkoleń.
Zwrot kosztów studiów podyplomowych dla pracownika>>
Pracodawca może, ale nie musi pokryć kosztów studiów podyplomowych ukończonych przez pracownika, na które pracownik nie miał skierowania.
Podnoszenie kwalifikacji kadry kierowniczej>>
Jednym ze sposobów wzmocnienia potencjału samorządu jest usprawnienie funkcjonowania struktur administracji samorządowej, a można to zrobić, uczestnicząc w cyklu szkoleń w „Akademii Liderów Samorządowych”.
REKLAMA
REKLAMA