reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > GSIA > Zmieniają się przepisy dotyczące podnoszenia kwalifikacji

Zmieniają się przepisy dotyczące podnoszenia kwalifikacji

Od 11 kwietnia 2010 r. tracą moc przepisy regulujące kwestie podnoszenia kwalifikacji pracowników. W parlamencie trwają prace nad poprawieniem błędnych zapisów, jednak do czasu ich wprowadzenia należy bacznie planować dokształcanie pracowników.

Wyrokiem z 31 marca 2009 r. (sygn. akt K 28/08) Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodny z Konstytucją RP z 2 kwietnia 1997 r. art. 103 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy. Przepis ten straci moc obowiązującą 11 kwietnia 2010 r. Z tą datą przestanie obowiązywać również rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych.

Podstawowym założeniem nowych regulacji jest to, aby podnoszenie kwalifikacji przez pracownika miało związek z wykonywaną pracą. Zgodnie z projektowaną definicją przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności pozostających w związku z wykonywaną pracą, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.

Na temat podnoszenia kwalifikacji:

Jak klasyfikować wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników>>

Pracownikom uczęszczającym na studia wyższe i podyplomowe urząd przyznaje świadczenie w formie częściowej refundacji poniesionych opłat za studia, po uprzednim przedłożeniu przez nich dowodu dokonanej wpłaty. Wydatek taki klasyfikowany jest w § 3020 „Wydatki osobowe niezaliczone do wynagrodzeń”.

Gminy muszą znaleźć środki na szkolenia pracowników>>

Urzędnik, któremu odmówiono sfinansowania szkolenia, może wykazać, że jest dyskryminowany, bo złożył wniosek, a znalazł się w grupie osób, dla których np. nie wystarczyło pieniędzy. Wtedy sąd może uznać, że gmina naruszyła przepis kodeksu pracy o dyskryminacji pracowników w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych, bo nie określiła zasad finansowania szkoleń.

Zwrot kosztów studiów podyplomowych dla pracownika>>

Pracodawca może, ale nie musi pokryć kosztów studiów podyplomowych ukończonych przez pracownika, na które pracownik nie miał skierowania.

Podnoszenie kwalifikacji kadry kierowniczej>>

Jednym ze sposobów  wzmocnienia potencjału samorządu jest usprawnienie funkcjonowania struktur administracji samorządowej, a można to zrobić, uczestnicząc w cyklu szkoleń w „Akademii Liderów Samorządowych”.

reklama

Czytaj także

Źródło:

Sektor Publiczny
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KPMG Sp. z o.o.

Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i członek sieci KPMG składającej się z niezależnych spółek członkowskich stowarzyszonych z KPMG International Cooperative (“KPMG International”), podmiotem prawa szwajcarskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama