reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > GSIA > Jak samorządy mogą efektywnie pozyskać dofinansowanie z Brukseli

Jak samorządy mogą efektywnie pozyskać dofinansowanie z Brukseli

Warto składać wnioski o dofinansowanie projektów z programów dobrze już znanych, ale także z tych oferowanych bezpośrednio z Brukseli, jak jest to w przypadku programu LIFE+. Choć konkurencja jest duża, to efekty – jak w przypadku miasta Gniezno – mogą być dobrym przykładem do naśladowania.

Urząd Miejski w Gnieźnie (dalej: UMG) od dwóch lat realizuje projekt pt. „Rekultywacja jezior Jelonek i Winiary w Gnieźnie metodą inaktywacji fosforu w osadach dennych”, dofinansowany z programu LIFE+, w ramach Priorytetu II Polityka i zarządzanie w zakresie ochrony środowiska. Koszt projektu wynosi 430 tys. euro – połowę tej kwoty UMG otrzymał z Komisji Europejskiej (dalej: KE).

Projekt, złożony do KE przez samorządowców z Gniezna, zakładał zatrzymanie procesu detrofizacji, czyli postępującej biologicznej degradacji dwóch jezior, które znajdują się w centrum miasta.

Czytaj także:

Zadania jednostek samorządu terytorialnego w ochronie środowiska>>

Marszałek województwa, starosta oraz wójt, burmistrz lub prezydent miasta sprawują kontrolę nad przestrzeganiem i stosowaniem przepisów o ochronie środowiska w sprawach objętych ich właściwością. Samorządy terytorialne powinny m.in. zapewnić udział społeczeństwa w postępowaniu, którego przedmiotem jest sporządzenie programu ochrony środowiska.

Trwa nabór wniosków o dotacje na termomodernizację>>

Ponad 3 mld zł wyda do 2014 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na finansowe wsparcie przedsięwzięć termomodernizacyjnych w ramach programu „System Zielonych Inwestycji – Zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej”. Pieniądze powinny wystarczyć na co najmniej 3 tys. obiektów.

Unia Europejska i krajowe instytucje mogą współfinansować ekologiczne projekty inwestycyjne>>

Największym obecnie krajowym źródłem pozyskiwania kapitału inwestycyjnego na przedsięwzięcia proekologiczne jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Narodowej. Dotacje będą mogły otrzymać gminy i przedsiębiorcy także z unijnych programów operacyjnych 2007 - 2013.

Wsparcie gminnych inwestycji proekologicznych>>

Na Budowę i rozbudowę sieci wodno-kanalizacyjnej, oczyszczalni ścieków, wysypiska odpadów i stacji uzdatniania wody można otrzymać dofinansowanie z kilku źródeł unijnych.

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grupa LEX&TAX

Adwokaci i biuro podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama