Jak samorządy mogą efektywnie pozyskać dofinansowanie z Brukseli
REKLAMA
Urząd Miejski w Gnieźnie (dalej: UMG) od dwóch lat realizuje projekt pt. „Rekultywacja jezior Jelonek i Winiary w Gnieźnie metodą inaktywacji fosforu w osadach dennych”, dofinansowany z programu LIFE+, w ramach Priorytetu II Polityka i zarządzanie w zakresie ochrony środowiska. Koszt projektu wynosi 430 tys. euro – połowę tej kwoty UMG otrzymał z Komisji Europejskiej (dalej: KE).
REKLAMA
Projekt, złożony do KE przez samorządowców z Gniezna, zakładał zatrzymanie procesu detrofizacji, czyli postępującej biologicznej degradacji dwóch jezior, które znajdują się w centrum miasta.
Czytaj także:
Zadania jednostek samorządu terytorialnego w ochronie środowiska>>
Marszałek województwa, starosta oraz wójt, burmistrz lub prezydent miasta sprawują kontrolę nad przestrzeganiem i stosowaniem przepisów o ochronie środowiska w sprawach objętych ich właściwością. Samorządy terytorialne powinny m.in. zapewnić udział społeczeństwa w postępowaniu, którego przedmiotem jest sporządzenie programu ochrony środowiska.
Trwa nabór wniosków o dotacje na termomodernizację>>
Ponad 3 mld zł wyda do 2014 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na finansowe wsparcie przedsięwzięć termomodernizacyjnych w ramach programu „System Zielonych Inwestycji – Zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej”. Pieniądze powinny wystarczyć na co najmniej 3 tys. obiektów.
Unia Europejska i krajowe instytucje mogą współfinansować ekologiczne projekty inwestycyjne>>
Największym obecnie krajowym źródłem pozyskiwania kapitału inwestycyjnego na przedsięwzięcia proekologiczne jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Narodowej. Dotacje będą mogły otrzymać gminy i przedsiębiorcy także z unijnych programów operacyjnych 2007 - 2013.
Wsparcie gminnych inwestycji proekologicznych>>
Na Budowę i rozbudowę sieci wodno-kanalizacyjnej, oczyszczalni ścieków, wysypiska odpadów i stacji uzdatniania wody można otrzymać dofinansowanie z kilku źródeł unijnych.
REKLAMA
REKLAMA