REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trwa nabór wniosków o dotacje na termomodernizację

Elżbieta Strucka

REKLAMA

Ponad 3 mld zł wyda do 2014 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na finansowe wsparcie przedsięwzięć termomodernizacyjnych w ramach programu „System Zielonych Inwestycji – Zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej”. Pieniądze powinny wystarczyć na co najmniej 3 tys. obiektów.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (dalej: NFOŚiGW) rozpoczął realizację programu „System Zielonych Inwestycji – Zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej” (dalej: program). Dotyczy on inwestycji polegających na termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Jednak pod pojęciem „termomodernizacja” kryje się znacznie więcej niż tylko ocieplanie budynków. W programie brane są pod uwagę także:

REKLAMA

● wymiana okien i drzwi zewnętrznych,

● przebudowa systemów grzewczych (wraz z wymianą źródła ciepła),

● wymiana systemów wentylacji i klimatyzacji,

● systemy zarządzania energią w budynkach,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● wykorzystanie technologii odnawialnych źródeł energii oraz dodatkowo wymiana oświetlenia wewnętrznego na energooszczędne, jako zadanie realizowane równolegle z termomodernizacją.

Mamy nadzieję, że tak rozszerzony program pozwoli nie tylko na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do powietrza, na oszczędność energii, na obniżenie kosztów utrzymania ważnych placówek, lecz pozwoli również na podniesienie jakości świadczenia usług społecznych – powiedział Jan Rączka, Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Beneficjenci

Wnioski o dotację z programu mogą składać m.in. samorządy i ich związki, a także:

● szkoły wyższe i instytuty naukowo-badawcze,

● Ochotnicza Straż Pożarna,

● samodzielne publiczne i niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej,

● organizacje pozarządowe,

● kościoły i inne związki wyznaniowe.

Warunkiem uzyskania wsparcia jest to, że koszt przedsięwzięcia zgłaszanego do konkursu o dofinansowanie nie może być niższy niż 10 mln zł.

REKLAMA

Witold Retke z NFOŚiGW zwraca uwagę, że na dotację nie ma raczej szans projekt obejmujący tylko 1 lub 2 budynki (chyba że są to bardzo duże obiekty), ale ich grupy – np. szkoły, przychodnie, domy opieki, internaty, budynki administracji samorządowej i państwowej itd.

Podczas rozpatrywania wniosków, co nastąpi w trybie konkursowym, liczyć się będzie jednak nie przeznaczenie budynków, ich funkcja czy to, co dzieje się w środku, lecz planowany efekt końcowy, czyli większe oszczędności energii przy porównywalnych kosztach.

Uwaga na ptaki

Przedstawiciele NFOŚiGW zwracają uwagę na jeszcze jeden aspekt oceny wniosków, bardzo istotny przy poważnym traktowaniu realizacji, mającej wpłynąć korzystnie na środowisko inwestycji. Chodzi o ptaki, przede wszystkim jerzyki, ale również inne gatunki zwierząt, takie jak nietoperze, gnieżdżące się w załomach ścian domów czy na poddaszach, którym nie wolno odciąć drogi do gniazd i uniemożliwić wychowania potomstwa.

Inwestor jest odpowiedzialny za zachowanie istniejących walorów przyrodniczych – w tym zapewnienie trwałego istnienia niepomniejszonej liczby schronień chronionych gatunków. Dlatego beneficjenci muszą być przygotowani na to, że podczas realizacji projektów dotowanych ze środków programu często trzeba będzie posłużyć się w zakresie ochrony ptaków opinią biegłego ornitologa i respektować jego zalecenia.

Czytaj także: Administracja a obywatel - ekologia, przepisy, praktyka (1) >>

Zasady finansowania projektów

REKLAMA

Beneficjent będzie mógł przystąpić do realizacji inwestycji dotowanej z programu, zapewniając tylko 10% wkładu własnego. Resztę dołoży NFOŚiGW ze środków własnych oraz z wpływów uzyskanych ze sprzedaży naszych nadwyżek praw do emisji CO2, wynikających z Protokołu z Kioto.

Ze względu na wysoki koszt inwestycji termomodernizacyjnych, które mogą być zgłaszane, możliwe – i sugerowane przez NFOŚiGW – jest zrzeszanie się wnioskodawców w zespoły. Wspólnie mogą więc wystąpić np. gmina i powiat albo gmina i zakład opieki zdrowotnej itd.

W 2010 r. NFOŚiGW na wsparcie najlepszych wniosków termomodernizacyjnych przeznaczył: 260 mln zł na dotacje, stanowiące do 30% kosztów kwalifikowanych projektów, oraz 520 mln zł na długoterminowe pożyczki, rozłożone na 15 lat, których wysokość może stanowić do 60% kosztów kwalifikowanych. To spory zastrzyk finansowy dający wielu podmiotom możliwość przeprowadzenia pilnych i niezbędnych działań w tej dziedzinie.

Prezes NFOŚiGW, Jan Rączka liczy, że ze środków I naboru uda się wesprzeć ok. 50–60 inwestycji o łącznej kwocie nakładów inwestycyjnych niemal 900 mln zł, co pozwoli na odnowienie (zgodnie z założeniami programu) ok. 1000 budynków użyteczności publicznej.

Mamy teraz bardzo dobry okres na tego typu prace – twierdzi Prezes Jan Rączka. – Ze względu na kryzys gospodarczy znacząco spadły ceny usług budowlano-montażowych i – jak mówią nam beneficjenci innych programów – za uzyskane pieniądze można po przetargach zrobić znacznie więcej. Wstępnie planowaliśmy przeprowadzenie działań termomodernizacyjnych w 3 tys. budynków użyteczności publicznej do 2014 r., ale sądzimy, że ich liczba będzie wyższa.

Czytaj także: Administracja a obywatel - ekologia, przepisy, praktyka (2) >>

Szczegóły dotyczące programu „System Zielonych Inwestycji – Zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej” znajdują się na stronie NFOŚiGW.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  D. Tusk odblokował pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Wyższe stawki uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Rozporządzenie już obowiązuje

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA