REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trwa nabór wniosków o dotacje na termomodernizację

Elżbieta Strucka

REKLAMA

Ponad 3 mld zł wyda do 2014 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na finansowe wsparcie przedsięwzięć termomodernizacyjnych w ramach programu „System Zielonych Inwestycji – Zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej”. Pieniądze powinny wystarczyć na co najmniej 3 tys. obiektów.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (dalej: NFOŚiGW) rozpoczął realizację programu „System Zielonych Inwestycji – Zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej” (dalej: program). Dotyczy on inwestycji polegających na termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Jednak pod pojęciem „termomodernizacja” kryje się znacznie więcej niż tylko ocieplanie budynków. W programie brane są pod uwagę także:

REKLAMA

● wymiana okien i drzwi zewnętrznych,

● przebudowa systemów grzewczych (wraz z wymianą źródła ciepła),

● wymiana systemów wentylacji i klimatyzacji,

● systemy zarządzania energią w budynkach,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● wykorzystanie technologii odnawialnych źródeł energii oraz dodatkowo wymiana oświetlenia wewnętrznego na energooszczędne, jako zadanie realizowane równolegle z termomodernizacją.

Mamy nadzieję, że tak rozszerzony program pozwoli nie tylko na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do powietrza, na oszczędność energii, na obniżenie kosztów utrzymania ważnych placówek, lecz pozwoli również na podniesienie jakości świadczenia usług społecznych – powiedział Jan Rączka, Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Beneficjenci

Wnioski o dotację z programu mogą składać m.in. samorządy i ich związki, a także:

● szkoły wyższe i instytuty naukowo-badawcze,

● Ochotnicza Straż Pożarna,

● samodzielne publiczne i niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej,

● organizacje pozarządowe,

● kościoły i inne związki wyznaniowe.

Warunkiem uzyskania wsparcia jest to, że koszt przedsięwzięcia zgłaszanego do konkursu o dofinansowanie nie może być niższy niż 10 mln zł.

REKLAMA

Witold Retke z NFOŚiGW zwraca uwagę, że na dotację nie ma raczej szans projekt obejmujący tylko 1 lub 2 budynki (chyba że są to bardzo duże obiekty), ale ich grupy – np. szkoły, przychodnie, domy opieki, internaty, budynki administracji samorządowej i państwowej itd.

Podczas rozpatrywania wniosków, co nastąpi w trybie konkursowym, liczyć się będzie jednak nie przeznaczenie budynków, ich funkcja czy to, co dzieje się w środku, lecz planowany efekt końcowy, czyli większe oszczędności energii przy porównywalnych kosztach.

Uwaga na ptaki

Przedstawiciele NFOŚiGW zwracają uwagę na jeszcze jeden aspekt oceny wniosków, bardzo istotny przy poważnym traktowaniu realizacji, mającej wpłynąć korzystnie na środowisko inwestycji. Chodzi o ptaki, przede wszystkim jerzyki, ale również inne gatunki zwierząt, takie jak nietoperze, gnieżdżące się w załomach ścian domów czy na poddaszach, którym nie wolno odciąć drogi do gniazd i uniemożliwić wychowania potomstwa.

Inwestor jest odpowiedzialny za zachowanie istniejących walorów przyrodniczych – w tym zapewnienie trwałego istnienia niepomniejszonej liczby schronień chronionych gatunków. Dlatego beneficjenci muszą być przygotowani na to, że podczas realizacji projektów dotowanych ze środków programu często trzeba będzie posłużyć się w zakresie ochrony ptaków opinią biegłego ornitologa i respektować jego zalecenia.

Czytaj także: Administracja a obywatel - ekologia, przepisy, praktyka (1) >>

Zasady finansowania projektów

REKLAMA

Beneficjent będzie mógł przystąpić do realizacji inwestycji dotowanej z programu, zapewniając tylko 10% wkładu własnego. Resztę dołoży NFOŚiGW ze środków własnych oraz z wpływów uzyskanych ze sprzedaży naszych nadwyżek praw do emisji CO2, wynikających z Protokołu z Kioto.

Ze względu na wysoki koszt inwestycji termomodernizacyjnych, które mogą być zgłaszane, możliwe – i sugerowane przez NFOŚiGW – jest zrzeszanie się wnioskodawców w zespoły. Wspólnie mogą więc wystąpić np. gmina i powiat albo gmina i zakład opieki zdrowotnej itd.

W 2010 r. NFOŚiGW na wsparcie najlepszych wniosków termomodernizacyjnych przeznaczył: 260 mln zł na dotacje, stanowiące do 30% kosztów kwalifikowanych projektów, oraz 520 mln zł na długoterminowe pożyczki, rozłożone na 15 lat, których wysokość może stanowić do 60% kosztów kwalifikowanych. To spory zastrzyk finansowy dający wielu podmiotom możliwość przeprowadzenia pilnych i niezbędnych działań w tej dziedzinie.

Prezes NFOŚiGW, Jan Rączka liczy, że ze środków I naboru uda się wesprzeć ok. 50–60 inwestycji o łącznej kwocie nakładów inwestycyjnych niemal 900 mln zł, co pozwoli na odnowienie (zgodnie z założeniami programu) ok. 1000 budynków użyteczności publicznej.

Mamy teraz bardzo dobry okres na tego typu prace – twierdzi Prezes Jan Rączka. – Ze względu na kryzys gospodarczy znacząco spadły ceny usług budowlano-montażowych i – jak mówią nam beneficjenci innych programów – za uzyskane pieniądze można po przetargach zrobić znacznie więcej. Wstępnie planowaliśmy przeprowadzenie działań termomodernizacyjnych w 3 tys. budynków użyteczności publicznej do 2014 r., ale sądzimy, że ich liczba będzie wyższa.

Czytaj także: Administracja a obywatel - ekologia, przepisy, praktyka (2) >>

Szczegóły dotyczące programu „System Zielonych Inwestycji – Zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej” znajdują się na stronie NFOŚiGW.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 roku. Będą podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

REKLAMA

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

REKLAMA