reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Trwa nabór wniosków o dotacje na termomodernizację

Trwa nabór wniosków o dotacje na termomodernizację

Ponad 3 mld zł wyda do 2014 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na finansowe wsparcie przedsięwzięć termomodernizacyjnych w ramach programu „System Zielonych Inwestycji – Zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej”. Pieniądze powinny wystarczyć na co najmniej 3 tys. obiektów.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (dalej: NFOŚiGW) rozpoczął realizację programu „System Zielonych Inwestycji – Zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej” (dalej: program). Dotyczy on inwestycji polegających na termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Jednak pod pojęciem „termomodernizacja” kryje się znacznie więcej niż tylko ocieplanie budynków. W programie brane są pod uwagę także:

● wymiana okien i drzwi zewnętrznych,

● przebudowa systemów grzewczych (wraz z wymianą źródła ciepła),

● wymiana systemów wentylacji i klimatyzacji,

● systemy zarządzania energią w budynkach,

● wykorzystanie technologii odnawialnych źródeł energii oraz dodatkowo wymiana oświetlenia wewnętrznego na energooszczędne, jako zadanie realizowane równolegle z termomodernizacją.

Mamy nadzieję, że tak rozszerzony program pozwoli nie tylko na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do powietrza, na oszczędność energii, na obniżenie kosztów utrzymania ważnych placówek, lecz pozwoli również na podniesienie jakości świadczenia usług społecznych – powiedział Jan Rączka, Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Beneficjenci

Wnioski o dotację z programu mogą składać m.in. samorządy i ich związki, a także:

● szkoły wyższe i instytuty naukowo-badawcze,

● Ochotnicza Straż Pożarna,

● samodzielne publiczne i niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej,

● organizacje pozarządowe,

● kościoły i inne związki wyznaniowe.

Warunkiem uzyskania wsparcia jest to, że koszt przedsięwzięcia zgłaszanego do konkursu o dofinansowanie nie może być niższy niż 10 mln zł.

Witold Retke z NFOŚiGW zwraca uwagę, że na dotację nie ma raczej szans projekt obejmujący tylko 1 lub 2 budynki (chyba że są to bardzo duże obiekty), ale ich grupy – np. szkoły, przychodnie, domy opieki, internaty, budynki administracji samorządowej i państwowej itd.

Podczas rozpatrywania wniosków, co nastąpi w trybie konkursowym, liczyć się będzie jednak nie przeznaczenie budynków, ich funkcja czy to, co dzieje się w środku, lecz planowany efekt końcowy, czyli większe oszczędności energii przy porównywalnych kosztach.

Uwaga na ptaki

Przedstawiciele NFOŚiGW zwracają uwagę na jeszcze jeden aspekt oceny wniosków, bardzo istotny przy poważnym traktowaniu realizacji, mającej wpłynąć korzystnie na środowisko inwestycji. Chodzi o ptaki, przede wszystkim jerzyki, ale również inne gatunki zwierząt, takie jak nietoperze, gnieżdżące się w załomach ścian domów czy na poddaszach, którym nie wolno odciąć drogi do gniazd i uniemożliwić wychowania potomstwa.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Dyja

Ekspert w zakresie giełdy i rynków kapitałowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama