Jaką działalność może prowadzić zakład budżetowy
REKLAMA
Odpowiedź Samorządowe zakłady budżetowe są obecnie w okresie przekształceń, a część z nich w stanie likwidacji. Dzieje się tak, ponieważ do 31 grudnia 2010 r. działalność muszą zakończyć te samorządowe zakłady budżetowe, które prowadzą działania w zakresie innym, niż przewidziany w art. 14 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (dalej: ustawa o finansach publicznych).
REKLAMA
Czytaj także:
Zbliża się termin likwidacji gospodarstw pomocniczych i części zakładów budżetowych>>
Do końca 2010 roku samorządy muszą zlikwidować gospodarstwa pomocnicze oraz część zakładów budżetowych. Pozostaną po nich zadania, które po 1 stycznia 2011 r. nadal muszą być realizowane. Czasu na wybór nowej formy ich prowadzenia nie zostało wiele, tym bardziej że samo przygotowanie przekształcenia może potrwać kilka miesięcy.
Funkcjonowanie zakładów budżetowych po zmianach>>
Nowa ustawa o finansach publicznych wprowadza zmiany w organizacji sektora finansów publicznych, m.in. dotyczące funkcjonowania zakładów budżetowych. W artykule wskazujemy – jakie zasady obowiązują przy ich likwidacji oraz przekształceniu.
Formy organizacyjno-prawne jednostek sektora finansów publicznych po zmianach>>
Nowa ustawa o finansach publicznych wprowadziła zmiany w strukturze jednostek sektora finansów publicznych. Do 31 grudnia 2010 r. powinna nastąpić likwidacja wszystkich gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych oraz państwowych zakładów budżetowych. Od 1 stycznia 2010 r. nie mogą funkcjonować powiatowe i gminne fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Ponadto zniesiono możliwość gromadzenia przez jednostki budżetowe dochodów na tzw. rachunku dochodów własnych (z pewnymi wyjątkami). Wprowadzono nowe formy organizacyjno-prawne.
Przekształcanie zakładów budżetowych>>
Jakie zapisy zawrzeć w umowie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością o 100% własności gminy, która została utworzona z likwidowanego samorządowego zakładu budżetowego?
REKLAMA
REKLAMA