Co daje komunikacja i partycypacja społeczna
REKLAMA
Problematyka komunikacji na trwałe zakorzeniła się w polskiej samorządowej debacie publicznej. Stało się to w dużej mierze dzięki wejściu Polski do Unii Europejskiej. Jedna z podstawowych zasad, określająca sposób przygotowania oraz realizacji kompleksowej strategii wykorzystania środków strukturalnych, określana była zasadą partnerstwa. Na jej podstawie zaczęto zwracać uwagę na konieczność przeprowadzenia konsultacji społecznych z instytucjami gospodarczymi i społecznymi, a w szczególności organizacjami przedsiębiorców i pracodawców, związkami zawodowymi, organizacjami pozarządowymi, jednostkami badawczymi itd. Kilkuletnie doświadczenia wskazują, że cały czas konieczność konsultacji społecznych, nie tylko spraw związanych z funduszami strukturalnymi, oceniana jest przez obie strony negatywnie. Lista zastrzeżeń jest duża.
REKLAMA
Czytaj także:
Dialog z mieszkańcami przy tworzeniu planów miejscowych>>
Konsultacje są jedną z form dialogu społecznego, przewidzianych w przyjętym 22 października 2002 r. przez Radę Ministrów dokumencie pt. „Zasady dialogu społecznego”. Celem konsultacji jest dwukierunkowa komunikacja administracji publicznej z partnerami społecznymi, prowadzona w celu uzyskania opinii na temat proponowanych przez administrację rozwiązań.
O tym, jak ważne są konsultacje społeczne w procesach decyzyjnych świadczy opracowany przez Komisję Europejską zestaw minimalnych standardów konsultacji.
Opiniowanie uchwał w gminach i powiatach>>
Projekty uchwał, np. rady gminy, podejmowane w sprawach objętych zadaniami związków zawodowych, należy poddać opiniowaniu przez organizacje związkowe. Konieczność trybu opiniowania uchwał przewiduje również ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Pominięcie procedury opiniowania może spowodować uchylenie aktu w trybie nadzoru.
Konsultacje społeczne chronią przed blokowaniem inwestycji>>
Jedną z korzyści przeprowadzania konsultacji społecznych przy
inwestycjach jest możliwość ich realizacji bez zakłóceń i w terminie.
Choć ten swoisty dialog władzy z obywatelami wymaga większych nakładów
czasowych, to jest bezsprzecznie opłacalny w kontekście np. uniknięcia
protestów blokujących przedsięwzięcie.
Jak konsultować z mieszkańcami zmiany granic gminy>>
Kto określa zasady przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami w sprawie
zmiany obszaru gminy? Jak powinna być sformułowana opinia rady gminy w
sprawie zmian granic? Jakie są zasady postępowania z mieniem
przekazywanym w związku ze zmianami obszarów gmin?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.