reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > GSIA > Wznowienie postępowania a stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnej

Wznowienie postępowania a stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnej

Wzruszanie decyzji ostatecznych stanowi ważną instytucję związaną z zachowaniem praw strony w toku postępowania administracyjnego. Dlatego też umiejętność jej stosowania jest bardzo ważna dla organów administracji publicznej, zwłaszcza że odróżnienie poszczególnych przesłanek umożliwiających wzruszenie decyzji przysparza w praktyce wiele problemów.

W toku wydawania decyzji administracyjnych przez organy administracji publicznej bardzo często może się okazać, że pomimo ostateczności decyzja posiada istotną wadę. Sprowadzać się to może do tego, że albo została ona oparta na wadliwej podstawie dowodowej, albo merytorycznej (prawnej), albo też w inny sposób wiąże się z naruszeniem praw którejś ze stron postępowania. Rozwiązaniem takiej sytuacji może być wznowienie postępowania administracyjnego albo stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnej.

Czytaj:

Przyczyny wznowienia postępowania administracyjnego>>

Wznowienie postępowania to instytucja procesowa, która daje możliwości ponownego przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego i ponownego wydania rozstrzygnięcia w sprawie zakończonej już wydaniem decyzji ostatecznej.

Uchylenie i zmiana rozstrzygnięcia uprzedniego jako podstawy wznowienia postępowania>>

W polskim postępowaniu administracyjnym przyjęto rozwiązanie przewidujące wznowienie postępowania, jeżeli decyzja została wydana w oparciu o inną decyzję lub orzeczenie sądu, które zostało następnie uchylone lub zmienione.

Podstawy, tryby i formy wznowienia postępowania administracyjnego>>

Instytucja wznowienia postępowania administracyjnego uregulowana przez Kodeks postępowania administracyjnego, stanowi nadzwyczajną drogę usuwania decyzji prawnie wadliwych z obrotu prawnego.  W praktyce jest ona bardzo często stosowana.

Nadzwyczajne środki zaskarżenia decyzji w postępowaniu administracyjnym>>

Przepisy kodeksu postępowania administracyjnego, jak również ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, przewidują specjalne procesy kontroli i np. unieważnienia prawomocnej i ostatecznej decyzji. Ich głównym celem jest wyeliminowanie z obrotu prawnego decyzji niezgodnych z prawem.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Olesiński & Wspólnicy

Olesiński & Wspólnicy to nowoczesna polska firma doradcza, działająca od 2005 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama