Kto płaci za oświetlenie dróg krajowych
REKLAMA
Konflikt między gminami a Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (dalej: GDDKiA) dotyczy tego, który podmiot ma opłacać rachunki za prąd z tytułu oświetlenia dróg krajowych, przebiegających przez obszar gminy. Samorządy są zdania, że obowiązek ten należy do GDDKiA jako zarządcy dróg krajowych. Natomiast GDDKiA uważa, że obowiązkiem gmin jest finansowanie oświetlenia na wszystkich drogach znajdujących się na ich terenie. Analizując przepisy, trzeba przyznać rację GDDKiA.
REKLAMA
Artykuł 18 ustawy z 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (dalej: Prawo energetyczne) przewiduje, że do zadań własnych gminy w zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną, ciepło i paliwa gazowe należy m.in.:
● planowanie oświetlenia miejsc publicznych i dróg znajdujących się na terenie gminy,
● finansowanie oświetlenia ulic, placów i dróg publicznych znajdujących się na terenie gminy.
Czytaj także:
Gminy odpowiadają za oświetlenie dróg>>
Gminy są odpowiedzialne za oświetlenie przebiegających przez nie dróg krajowych. Obowiązek ten wynika z przepisów i są na ten cel przewidziane pieniądze - powiedział w Sejmie wiceminister infrastruktury Radosław Stępień.
Gmina może wybrać dostawcę energii elektrycznej>>
Jednostki samorządu terytorialnego, kupując energię elektryczną, powinny stosować konkurencyjne tryby udzielania zamówień publicznych. W celu umożliwienia wykonawcom przedłożenia prawidłowych i kompletnych ofert istotne jest, aby zamawiający właściwie i w sposób wyczerpujący dokonał opisu przedmiotu zamówienia oraz wskazał jego wielkość lub zakres.
Zaliczenie dróg do odpowiednich kategorii>>
Kto decyduje o zaliczeniu drogi do kategorii dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych lub gminnych? Jak przebiega ta procedura?
Będą nowe obowiązki w zakresie efektywności energetycznej>>
Przy obecnym nasileniu działań proekologicznych, szczególnie w zakresie oszczędności energii oraz odnawialnych źródeł energii, nie ma chyba podmiotu, który stałby obojętnie wobec tych wyzwań. Tematykę ekologiczną z powodzeniem od lat realizują m.in. samorządy. Obecnie państwo i Unia Europejska stawiają przed nimi nowe wyzwanie – zwiększenie efektywności energetycznej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.