reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > GSIA > Sołectwa to ważne ogniwo samorządu gminnego

Sołectwa to ważne ogniwo samorządu gminnego

W ostatnich tygodniach wyjątkowo głośno było o sprawach sołeckich. Przyczyniły się do tego m.in. przeprowadzane wybory sołtysów oraz podejmowane przez rady gmin uchwały o zamiarze likwidacji szkół, a także uchwały o utworzeniu (lub nie) funduszu sołeckiego. Wydarzenia te miały wpływ na zaktywizowanie, w dużym stopniu uśpionego potencjału, który drzemie w jednostkach pomocniczych gmin.

Sołtysi i sołtyski to obecnie armia licząca niemal 40,5 tys. osób, od kondycji której w dużym stopniu zależy stan demokracji lokalnej. Stworzenie odpowiednich warunków do wykorzystania tego potencjału powinno przyświecać wszystkim instytucjom i podmiotom zaangażowanym w budowanie społeczeństwa obywatelskiego.

Zgodnie z zapisami ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym  sołectwa (a także osiedla i dzielnice w miastach) są jednostkami pomocniczymi gminy. W sołectwie organem uchwałodawczym jest zebranie wiejskie, a wykonawczym – sołtys. Rolą rad sołeckich jest natomiast wspomaganie pracy sołtysa. Szczegółowo zadania sołectw oraz jego organów określa statut danego sołectwa. Najważniejszym faktem, mającym wpływ na ograniczone możliwości sołectw, jest brak osobowości prawnej oraz finansowe uzależnienie od dotacji z budżetu gminy. Sytuacja ta tylko częściowo uległa poprawie w związku z ustawą z 20 lutego 2009 r. o funduszu sołeckim.

Czytaj także:

Procedura utworzenia funduszu sołeckiego>>

Utworzenie funduszu sołeckiego daje szansę mieszkańcom sołectw na decydowanie o inwestycjach na własnym terenie, a także sprzyja rozwojowi miejscowości i poprawie jakości życia. Gminy, które chciałyby skorzystać z tego narzędzia rozwoju w 2012 roku, już powinny przygotowywać procedurę powołania takiego funduszu.

Jakie zadania i obowiązki wypełnia sołtys>>

Kontrolę nad działalnością sołtysa w zakresie bieżącego wykonywania zadań statutowych oraz tych wynikających z ustawy o samorządzie gminnym sprawuje rada gminy. Rada ma prawo żądania w każdym czasie wszelkich niezbędnych informacji dotyczących funkcjonowania i organizacji sołectwa.

Fundusz sołecki>>

Fundusz sołecki tworzony jest przez radę gminy, która podejmuje uchwałę, wyrażającą zgodę, (bądź nie wyraża zgody) na wyodrębnienie w budżecie gminy środków na fundusz sołecki.

Fundusz sołecki – projekt zmian w ustawie>>

Gmina zainteresowana corocznym wyodrębnianiem funduszu sołeckiego nie będzie musiała podejmować uchwały w tej sprawie każdego roku - stanowi projekt zmian w ustawie o funduszu sołeckim przygotowany przez Senat.

reklama

Czytaj także

Autor:

zastępca dyrektora

Źródło:

Gazeta Samorządu i Administracji
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Dębska

Prawnik i menadżer LexOmni.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama