Poradnik Samorządowca - Cmentarze komunalne
REKLAMA
REKLAMA
Cmentarze powinny być planowane, budowane, zarządzane i zamykane na podstawie obowiązujących uregulowań prawnych.
REKLAMA
W Poradniku zostały opisane podstawowe kwestie związane z tym zagadnieniem. Przedstawiono proces prowadzący do powstania nowej nekropolii oraz zasady zarządzania istniejącym obiektem.
REKLAMA
Zostały też zaprezentowane podstawowe kwestie związane z utrzymaniem takich elementów cmentarza, jak budynki i zieleń cmentarna. Wyszczególniono prowadzoną przez zarządzającego cmentarzem dokumentację oraz wskazano uwarunkowania ochrony przyrody, które muszą być uwzględniane przy funkcjonowaniu cmentarza jako terenu zieleni. Omówiono także zagadnienie prawa do miejsca grzebalnego, które jest uprawnieniem o charakterze bardziej osobistym niż majątkowym. Ukazano również względy ochrony zabytków, konieczne do uwzględnienia w sytuacji, gdy cała nieruchomość cmentarna lub niektóre jej elementy (budynki, grobowce) podlegają ochronie konserwatorskiej.
Jako odrębne zagadnienie potraktowano temat cmentarzy i grobów wojennych, które są w głównej mierze przedmiotem troski administracji rządowej, jednak zadania w tym zakresie, na podstawie odpowiedniego porozumienia, mogą być także scedowane na jednostki samorządu terytorialnego.
Poradnik może być użyteczny przede wszystkim dla pracowników urzędów gmin i miast zajmujących się sprawami cmentarzy komunalnych. Posłuży też pomocą zarządzającym nekropoliami wyznaniowymi, do których stosuje się przepisy prawa państwowego w tym zakresie. Wreszcie może przydać się zarządcom cmentarzy komunalnych, gospodarującym nimi jako jednostki gminne czy też niezależne od gminy podmioty, wykonujące poruczone im czynności na podstawie umowy.
REKLAMA
REKLAMA