REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zastaw

Tomasz Błotnicki
Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

REKLAMA

Zastaw to ograniczone prawo rzeczowe, ustanawiane w celu zabezpieczenia wierzytelności.

Najważniejszą cechą zastawu jest to, że może być ustanowiony jedynie na rzeczach ruchomych (oraz na niektórych prawach zbywalnych np: akcjach, obligacjach). Ponadto, wraz z ustanowieniem zastawu powstaje więź łącząca go z wierzytelnością, którą zabezpiecza. Wraz z zaspokojeniem wierzyciela zastaw upada (jest więc prawem akcesoryjnym, a więc jego istnienie jest zależne od istnienia wierzytelności).

REKLAMA

Stronami stosunku zastawu są zastawnik tzn. wierzyciel, którego wierzytelność została zabezpieczona, i zastawca czyli dłużnik, na którego rzeczy został ustanowiony zastaw.

W razie niemożności zaspokojenia wierzyciela przez dłużnika, wierzyciel ma prawo do sprzedaży rzeczy objętej zastawem w trybie egzekucji sądowej i zaspokojenia się z uzyskanej sumy. Ponadto, wierzyciel ma pierwszeństwo do zaspokojenia się z rzeczy zabezpieczonej zastawem przed innymi wierzycielami (pod warunkiem, że nie mają oni także ustanowionego wcześniej zastawu na tej samej rzeczy).

Istnieją dwa sposoby ustanowienia zastawu: Pierwszy to na podstawie czynności prawnej (umowy), a drugi to na mocy samego prawa.

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

REKLAMA

Zastaw umowny - powstaje na podstawie umowy między właścicielem rzeczy, a wierzycielem. Sama umowa nie wystarcza do powstania zastawu. Jako że zastaw jest czynnością realną to konieczne jest wydanie rzeczy wierzycielowi, bądź osobie trzeciej, na którą strony się zgodziły.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zastaw ustawowy - powstaje na mocy przepisów szczególnych, z mocy samego prawa. Przysługuje on na przykład wynajmującemu na zabezpieczenie czynszu na rzeczach ruchomych najemcy, wniesionych do przedmiotu najmu (art.670 kc).

Zastaw wygasa z chwilą wygaśnięcia wierzytelności. Również z przeniesieniem wierzytelności zabezpieczonej, bez przeniesienia zastawu (art. 323 § 1 kc). Zastaw wygasa w przypadku zwrócenia przez zastawnika rzeczy zastawcy (art.325 kc).

REKLAMA

Wyróżniamy następujące rodzaje zastawów:
•    zastaw zwykły na rzeczy lub na prawie;
•    zastaw rejestrowy: istotną cechą tego zastawu jest możliwość pozostawania przedmiotu zastawu u zastawcy oraz obowiązek zgłoszenia zastawu do rejestru prowadzonego przez sądy rejonowe;
•    zastaw skarbowy: to instytucja funkcjonująca w prawie podatkowym, mająca na celu zabezpieczenie zaległości podatkowych na rzecz Skarbu Państwa. 

Do tej pory wierzyciel ( zastawnik ), który zamierzał zaspokoić się z przedmiotu zastawu rejestrowego, mógł to zrobić w drodze sądowego postępowania egzekucyjnego ( ewentualnie przejąć przedmiot zastawu na własność ). Od kwietnia 2009 r. istnieje także możliwość zaspokojenia w drodze przetargu publicznego.

Autopromocja

Sprzedaż przedmiotu zastawu w drodze licytacji powinna zostać przewidziana w umowie zastawniczej. Z wnioskiem występuje wierzyciel a licytację prowadzi notariusz lub komornik ( wybiera go wierzyciel ), w terminie 14 dni od dnia złożenia przez zastawnika wniosku o dokonanie sprzedaży. Wniosek powinien zawierać: dane zastawcy, zastawnika oraz dłużnika ( jeśli nie jest on zastawcą ) przedmiot i wartość zastawu miejsce gdzie znajduje się zastaw.

Do wniosku należy dołączyć: poświadczony przez zastawnika odpis umowy zastawniczej, odpis postanowienia sądu o wpisie zastawu rejestrowego do rejestru zastawów lub odpis z rejestru zastawów, odpis pisma ( wraz z dowodem nadania), w którym zastawnik zawiadamia zastawcę o tym, że ma zamiar sprzedać w drodze przetargu publicznego obciążony przedmiot. 

We wniosku zastawnik może wskazać dzień w którym należy dokonać ogłoszenia o przetargu oraz sposób ogłoszenia o przetargu ( może żądać ogłoszenia nie tylko w dzienniku poczytnym dla danej miejscowości ale także w innym dzienniku lub podane do wiadomości w inny-wskazany sposób).

Jeżeli umowa zastawnicza nie określa inaczej, przetarg przeprowadza się w miejscowości w której znajduje się przedmiot zastawu rejestrowego, albo położonej w obszarze właściwości sądu rejonowego, w którym znajduje się przedmiot zastawu, położonej w obszarze właściwości sądu rejonowego, w którym wg umowy zastawniczej zastawca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę (jeżeli przedmiotem zastawu jest prawo majątkowe). Na wniosek zastawnika i za zgodą zastawcy można przeprowadzić przetarg w innej miejscowości.

Składając wniosek o sprzedaż przedmiotu zastawu w drodze przetargu publicznego, zastawca zobowiązany jest uiścić zaliczkę na pokrycie kosztów sprzedaży.

Wartość szacunkowa przedmiotu zastawu powinna zostać określona w umowie o ustanowienie zastawu. Gdyby umowa nie regulowała tej kwestii, to strony ( zastawca i zastawnik ) mogą ją zgodnie określić. Wartość może także określić rzeczoznawca powołany przez prowadzącego przetarg. Cena wywoławcza będzie wynosi 50 proc. wartości szacunkowej, a srebra, złota, platyny i instrumentów finansowych dopuszczonych do obrotu zorganizowanego - 75 proc. wartości szacunkowej. Natomiast zbiór rzeczy lub praw, który stanowi całość gospodarczą, powinien być sprzedany w całości, chyba że zastawca i zastawnik postanowią inaczej.

W dniu 18.01.2010 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów. Na podstawie tej nowelizacji odpisy i zaświadczenia wydane drogą elektroniczną przez centralną informację o zastawach rejestrowych opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu, mają moc dokumentów urzędowych. Tak więc dokumenty wydane przez centralną informację o zastawach rejestrowych, a przesłane zainteresowanemu drogą elektroniczną, będą nie tylko spełniały funkcję informacyjną ale także będą już posiadały moc prawną ( tak jak dokumenty wydane w formie papierowej ).  

Źródło: art. 306-335 Kodeksu Cywilnego w zw. z Ustawą o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sektor Publiczny
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kontrowersyjna ustawa "wiatrakowa". O co chodzi? Marszałek Hołownia: intencje były dobre

  Wielkie kontrowersje oraz emocje budzi tzw. ustawa wiatrakowa. Wyjaśniamy o co dokładnie chodzi. Posłowie PiS stawiają szereg zarzutów proponowanym przez posłów Polski 2050-Trzeciej Drogi i Koalicji Obywatelskiej przepisom. Chodzi przede wszystkim o zmniejszenie odległości elektrowni wiatrowych od zabudowań mieszkalnych oraz o stworzenie możliwości wywłaszczeń czy szybszego odrolnienia gruntów pod budowę tych elektrowni. Intencje były dobre, popełniono błędy w komunikacji, w wytłumaczeniu, o co dokładnie chodzi - powiedział 4 grudnia 2023 r. w Polsat News marszałek Sejmu Szymon Hołownia. "Ludzie nie mogą mieć wątpliwości, że nie będzie wiatraków w parkach narodowych, że nikt nie chce stawiać im wiatraków 300 metrów od domu" - dodał.

  Maluch plus. Nabór wniosków dla gmin trwa do 31 grudnia 2023 r. Do podziału jest 5,5 mld zł

  Do końca 2023 r. gminy mogą składać wnioski w ramach drugiego naboru do programu „Maluch plus”. W 2023 r. ministerstwo rodziny i polityki społecznej zwiększyło budżet programu do 5,5 mld zł, co ma pozwolić na utworzenie ponad 102 tys. nowych miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi.

  Niepełnosprawny z Łańcuta nie da rady dotrzeć do Rzeszowa na komisję po punkty. Jakie ma opcje? [świadczenie wspierające]

  To częste pytanie czytelników "Mam kłopoty z poruszaniem się. Jestem przykuty do łóżka. Nie opuszczam mieszkania. W jaki sposób spotkam się z wojewódzkim zespołem ds orzekania o niepełnosprawności.?"

  Szczepienia na koronawirusa (podwariant XBB.1.5. "Kraken") w Polsce - zapisy od 6 grudnia 2023 r.

  Ministerstwo Zdrowia informuje, że od 6 grudnia osoby powyżej 12 roku życia będą mogły zaszczepić się szczepionką Nuvaxovid firmy Novavax zmodyfikowaną na podwariant koronawirusa XBB.1.5 ("Kraken"). W nocy z 5 na 6 grudnia 2023 r. skierowanie na szczepienie zostanie wystawiane automatycznie przez system - informuje MZ.

  REKLAMA

  Biały Dom do Kongresu USA: skończyły nam się pieniądze dla Ukrainy

  Skończyły nam się pieniądze dla Ukrainy i prawie skończył się czas - napisała 4 grudnia 2023 r. w liście do spikera Izby Reprezentantów Mike'a Johnsona szefowa Biura Budżetu i Zarządzania (OMB) w Białym Domu Shalanda Young. Ostrzegła, że jeśli do końca grudnia Kongres nie przegłosuje nowego pakietu środków dla Ukrainy, administracja nie będzie mogła dostarczać Ukrainie pomocy.

  Od początku roku w polskich kopalniach zginęło 15 osób

  4 grudnia, w Barbórkę czyli Dzień Górnika prezydent Andrzej Duda spotkał się ratownikami górniczymi. Przypomniał, że od początku roku w polskich kopalniach zginęło 15 osób. 

  Kolejna ofiara zatrucia tlenkiem węgla. Czujnik czadu może uratować życie

  Następna ofiara zatrucia czadem. 22- letni mężczyzna stracił przytomność w wannie, winny jest najprawdopodobniej gazowy podgrzewacz wody. Strażacy od lat zachęcają do instalacji czujników czadu. 

  Leczenie zębów? Polacy wciąż głównie wybierają gabinety prywatne

  Na NFZ czy prywatnie? Gdzie Polacy leczą zęby? Coraz popularniejsze staje się łączenie usług bezpłatnych z odpłatnymi. 

  REKLAMA

  Zapomoga z 1000 zł na 4000 zł. Stypendium dla niepełnosprawnych 1200 zł. Stypendium socjalne 1900 zł. Kto tyle daje?

  To stawki świadczeń dla studentów na Politechnice Opolskiej.

  UWAGA! Ratownik medyczny zrobi USG i poda leki na ciśnienie, przeciwpłytkowe i przeciwkrwotoczne. I pobierze wymaz na obecność grypy

  Nowelizacja rozporządzenia w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego

  REKLAMA