REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W 2023 r. egzaminator za pracę maturalną z języka polskiego otrzyma 48,58 zł. Arkusz z języka angielskiego to 21,12 zł brutto

W 2023 r. egzaminator za pracę maturalną z języka polskiego otrzyma 48,58 zł. Arkusz z języka angielskiego to 21,12 zł brutto
W 2023 r. egzaminator za pracę maturalną z języka polskiego otrzyma 48,58 zł. Arkusz z języka angielskiego to 21,12 zł brutto
Media

REKLAMA

REKLAMA

Podwyższenie stawek wynagrodzenia egzaminatorów za sprawdzenie arkuszy z pisemnych egzaminów maturalnych z języka polskiego na poziomie podstawowym i z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia skierowany do konsultacji.

Chodzi o projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów za udział w przeprowadzaniu egzaminów oraz nauczycieli akademickich za udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego.

REKLAMA

Matura 2023 r.

REKLAMA

W maju tego roku do egzaminów maturalnych przystąpi pierwszy rocznik absolwentów 4-letniego liceum ogólnokształcącego, którzy uczyli się zgodnie z nową podstawą programową. Konsekwencją wdrożenia nowej podstawy programowej jest egzamin maturalny w nowej formule (tzw. Formuła 2023). Pierwszy rocznik absolwentów 5-letniego technikum maturę zdawać będzie w maju 2024 r.

Jak czytamy w ocenie skutków regulacji w 2023 r. do egzaminu maturalnego przystąpi ok. 290 tys. absolwentów, z czego egzamin w nowej formule (Formuła 2023) będzie zdawało ok. 170 tys. absolwentów 4-letnich liceów ogólnokształcących. Oznacza to, że konieczne będzie sprawdzenie ok. 374 tys. arkuszy egzaminacyjnych z języka polskiego i z języka obcego na poziomie podstawowym w Formule 2023.

W 2024 r. do egzaminu maturalnego przystąpi ok. 310 tys. absolwentów (z 2024 r.) 4-letnich liceów i 5-letnich techników. Wszyscy absolwenci z 2024 r. rozwiążą arkusz w Formule 2023. Oznacza to, że konieczne będzie sprawdzenie ok. 728 750 arkuszy z języka polskiego i z języka obcego na poziomie podstawowym w Formule 2023.

Matura 2023 r: Wynagrodzenie egzaminatora z języka polskiego

REKLAMA

Obecnie stawka wynagrodzenia egzaminatora za sprawdzenie jednego arkusza maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym wynosi 0,923 proc. minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego. Przy obecnej stawce minimalnej wynoszącej 4224 zł jest to 38,99 zł brutto. W projekcie zaproponowano podniesienie wskaźnika do wysokości 1,15 proc., co oznacza 48,58 zł brutto za sprawdzenie jednego arkusza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Wśród kluczowych założeń przyjętych na etapie opracowywania reformy strukturalnej i programowej systemu oświaty (w 2017 r.) było zwiększenie liczby zadań otwartych w arkuszach egzaminacyjnych egzaminu maturalnego, ze wszystkich przedmiotów, na każdym poziomie. Są przedmioty, w których liczba zadań otwartych będzie zdecydowanie większa niż w arkuszach stosowanych obecnie, przez co sprawdzenie i ocenienie rozwiązań tych zadań będzie wymagać znacznie więcej pracy ze strony egzaminatora" - podano w uzasadnieniu do projektu. Wskazano, że dotyczy to przede wszystkim arkuszy egzaminacyjnych z języka polskiego na poziomie podstawowym oraz języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym.

Podano, że w przypadku arkusza z egzaminu pisemnego z języka polskiego na poziomie podstawowym w dotychczasowej formule (obowiązującej od 2015 r.) egzaminator sprawdza i ocenia rozwiązania ok. 10 zadań otwartych oraz wypracowanie o długości co najmniej 250 wyrazów. "W arkuszu w formule obowiązującej od 2023 r., w związku z zasadniczymi zmianami podstawy programowej kształcenia ogólnego dla przedmiotu język polski, w tym przede wszystkim powrotem do rozbudowanego kształcenia w zakresie historii literatury polskiej, egzaminator będzie sprawdzał i oceniał rozwiązania ok. 15 zadań otwartych oraz wypracowanie o długości co najmniej 400 wyrazów" - czytamy w uzasadnieniu.

Matura 2023 r: Wynagrodzenie egzaminatora z języka angielskiego

Jeśli chodzi o arkusz egzaminacyjny z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym to stawka za sprawdzenie jednego arkusza wynosi 0,386 proc. minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego, czyli 16,30 zł brutto. W projekcie zaproponowano podniesienie wskaźnika do wysokości 0,500 proc., co oznacza 21,12 zł brutto za sprawdzenie jednego arkusza.

W przypadku arkusza z pisemnego egzaminu z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym, na egzaminie naturalnym przeprowadzanym w formule obowiązującej od 2015 r., egzaminator sprawdza i ocenia rozwiązanie jednego zadania otwartego – wypowiedzi pisemnej o długości 80–130 wyrazów. Natomiast w arkuszu w formule obowiązującej od 2023 r. egzaminator będzie sprawdzał i oceniał rozwiązania ok. 15 zadań otwartych (krótkich odpowiedzi) oraz wypowiedź pisemną o długości 100–150 wyrazów.

Matura 2023 r. – wynagrodzenia dla oceniających z innych przedmiotów

Stawki wynagrodzenia egzaminatorów sprawdzających arkusze egzaminacyjne z innych przedmiotów maturalnych pozostaną na poziomie wysokości stawek dla egzaminatorów biorących udział w przeprowadzaniu dotychczasowego egzaminu maturalnego dla absolwentów 3-letniego liceum ogólnokształcącego i 4-letniego technikum.

W 2023 r. na wynagrodzenie egzaminatorów ma być przeznaczonych dodatkowo 3,7 mln zł, a w 2024 r. – 7,2 mln zł.

Projektowana nowelizacja rozporządzenia ma wejść w życie z dniem 1 maja 2023 r. Sesja egzaminów maturalnych rozpocznie się 4 maja.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Jorg
    2023-01-24 21:49:30
    Po prostu pajac wszystko na temat szkoda pisać bo jeszcze ministrem tylko chwilke
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

REKLAMA

Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

REKLAMA

Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

REKLAMA