REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W 2023 r. egzaminator za pracę maturalną z języka polskiego otrzyma 48,58 zł. Arkusz z języka angielskiego to 21,12 zł brutto

W 2023 r. egzaminator za pracę maturalną z języka polskiego otrzyma 48,58 zł. Arkusz z języka angielskiego to 21,12 zł brutto
W 2023 r. egzaminator za pracę maturalną z języka polskiego otrzyma 48,58 zł. Arkusz z języka angielskiego to 21,12 zł brutto
Media

REKLAMA

REKLAMA

Podwyższenie stawek wynagrodzenia egzaminatorów za sprawdzenie arkuszy z pisemnych egzaminów maturalnych z języka polskiego na poziomie podstawowym i z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia skierowany do konsultacji.

Chodzi o projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów za udział w przeprowadzaniu egzaminów oraz nauczycieli akademickich za udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego.

REKLAMA

Matura 2023 r.

REKLAMA

W maju tego roku do egzaminów maturalnych przystąpi pierwszy rocznik absolwentów 4-letniego liceum ogólnokształcącego, którzy uczyli się zgodnie z nową podstawą programową. Konsekwencją wdrożenia nowej podstawy programowej jest egzamin maturalny w nowej formule (tzw. Formuła 2023). Pierwszy rocznik absolwentów 5-letniego technikum maturę zdawać będzie w maju 2024 r.

Jak czytamy w ocenie skutków regulacji w 2023 r. do egzaminu maturalnego przystąpi ok. 290 tys. absolwentów, z czego egzamin w nowej formule (Formuła 2023) będzie zdawało ok. 170 tys. absolwentów 4-letnich liceów ogólnokształcących. Oznacza to, że konieczne będzie sprawdzenie ok. 374 tys. arkuszy egzaminacyjnych z języka polskiego i z języka obcego na poziomie podstawowym w Formule 2023.

W 2024 r. do egzaminu maturalnego przystąpi ok. 310 tys. absolwentów (z 2024 r.) 4-letnich liceów i 5-letnich techników. Wszyscy absolwenci z 2024 r. rozwiążą arkusz w Formule 2023. Oznacza to, że konieczne będzie sprawdzenie ok. 728 750 arkuszy z języka polskiego i z języka obcego na poziomie podstawowym w Formule 2023.

Matura 2023 r: Wynagrodzenie egzaminatora z języka polskiego

REKLAMA

Obecnie stawka wynagrodzenia egzaminatora za sprawdzenie jednego arkusza maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym wynosi 0,923 proc. minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego. Przy obecnej stawce minimalnej wynoszącej 4224 zł jest to 38,99 zł brutto. W projekcie zaproponowano podniesienie wskaźnika do wysokości 1,15 proc., co oznacza 48,58 zł brutto za sprawdzenie jednego arkusza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Wśród kluczowych założeń przyjętych na etapie opracowywania reformy strukturalnej i programowej systemu oświaty (w 2017 r.) było zwiększenie liczby zadań otwartych w arkuszach egzaminacyjnych egzaminu maturalnego, ze wszystkich przedmiotów, na każdym poziomie. Są przedmioty, w których liczba zadań otwartych będzie zdecydowanie większa niż w arkuszach stosowanych obecnie, przez co sprawdzenie i ocenienie rozwiązań tych zadań będzie wymagać znacznie więcej pracy ze strony egzaminatora" - podano w uzasadnieniu do projektu. Wskazano, że dotyczy to przede wszystkim arkuszy egzaminacyjnych z języka polskiego na poziomie podstawowym oraz języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym.

Podano, że w przypadku arkusza z egzaminu pisemnego z języka polskiego na poziomie podstawowym w dotychczasowej formule (obowiązującej od 2015 r.) egzaminator sprawdza i ocenia rozwiązania ok. 10 zadań otwartych oraz wypracowanie o długości co najmniej 250 wyrazów. "W arkuszu w formule obowiązującej od 2023 r., w związku z zasadniczymi zmianami podstawy programowej kształcenia ogólnego dla przedmiotu język polski, w tym przede wszystkim powrotem do rozbudowanego kształcenia w zakresie historii literatury polskiej, egzaminator będzie sprawdzał i oceniał rozwiązania ok. 15 zadań otwartych oraz wypracowanie o długości co najmniej 400 wyrazów" - czytamy w uzasadnieniu.

Matura 2023 r: Wynagrodzenie egzaminatora z języka angielskiego

Jeśli chodzi o arkusz egzaminacyjny z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym to stawka za sprawdzenie jednego arkusza wynosi 0,386 proc. minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego, czyli 16,30 zł brutto. W projekcie zaproponowano podniesienie wskaźnika do wysokości 0,500 proc., co oznacza 21,12 zł brutto za sprawdzenie jednego arkusza.

W przypadku arkusza z pisemnego egzaminu z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym, na egzaminie naturalnym przeprowadzanym w formule obowiązującej od 2015 r., egzaminator sprawdza i ocenia rozwiązanie jednego zadania otwartego – wypowiedzi pisemnej o długości 80–130 wyrazów. Natomiast w arkuszu w formule obowiązującej od 2023 r. egzaminator będzie sprawdzał i oceniał rozwiązania ok. 15 zadań otwartych (krótkich odpowiedzi) oraz wypowiedź pisemną o długości 100–150 wyrazów.

Matura 2023 r. – wynagrodzenia dla oceniających z innych przedmiotów

Stawki wynagrodzenia egzaminatorów sprawdzających arkusze egzaminacyjne z innych przedmiotów maturalnych pozostaną na poziomie wysokości stawek dla egzaminatorów biorących udział w przeprowadzaniu dotychczasowego egzaminu maturalnego dla absolwentów 3-letniego liceum ogólnokształcącego i 4-letniego technikum.

W 2023 r. na wynagrodzenie egzaminatorów ma być przeznaczonych dodatkowo 3,7 mln zł, a w 2024 r. – 7,2 mln zł.

Projektowana nowelizacja rozporządzenia ma wejść w życie z dniem 1 maja 2023 r. Sesja egzaminów maturalnych rozpocznie się 4 maja.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

REKLAMA

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

Wakacje 2024: dokąd najchętniej jeżdżą Polacy i jakie mają budżety?

Większość Polaków (84 proc.) planuje wyjechać na wakacje, i większość spędzi je w Polsce (64 proc.). Tak wynika z  raportu International Travel Confidence Index 2024 opracowanego na zlecenie Allianz Partners.

REKLAMA

Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

REKLAMA