REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ilu maturzystów zajrzało do swoich arkuszy egzaminacyjnych [matura 2022 r.]

Ilu maturzystów zajrzało do swoich arkuszy egzaminacyjnych [matura 2022 r.]
Ilu maturzystów zajrzało do swoich arkuszy egzaminacyjnych [matura 2022 r.]
Media

REKLAMA

REKLAMA

Maturzyści złożyli wnioski o wgląd w ponad 30,4 tys. ocenionych arkuszy egzaminacyjnych (matura 2022 r.).

Maturzyści złożyli w 2022 roku wnioski o wgląd do ponad 30,4 tys. ocenionych arkuszy egzaminacyjnych. Najczęściej z języka polskiego na poziomie podstawowym, z matematyki na poziomie podstawowym, biologii, chemii i z polskiego na poziomie rozszerzonym – przekazała CKE.

REKLAMA

Jakie są zasady wglądu do pracy maturalnej?

Każdy maturzysta może wystąpić do właściwej terytorialne okręgowej komisji egzaminacyjnej o wgląd do swojej ocenionej pracy.

Czy można zrobić zdjęcia pracy maturalnej?

Maturzysta może wykonać zdjęcie arkusza egzaminacyjnego. Jeśli ma zastrzeżenia do oceny, ma prawo wystąpić o weryfikację do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej. Dyrektor – po rozpatrzeniu wniosku – może ocenę zmienić lub ją podtrzymać.

Jak złożyć odwołanie do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego

REKLAMA

Jeżeli maturzysta nadal kwestionuje wynik matury, pozostaje mu odwołanie się do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. W jego skład wchodzą doświadczeni egzaminatorzy i eksperci z określonej dziedziny nauki. Wniosek o odwołanie należy złożyć w terminie 7 dni od otrzymania informacji z OKE o wyniku weryfikacji sumy punktów. Wniosek może dotyczyć tylko oceny zadań niezweryfikowanych pozytywnie w OKE. Choć formalnie wniosek kierowany jest do dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej należy złożyć go w macierzystej okręgowej komisji egzaminacyjnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek ponownie rozpatruje OKE. Dyrektor OKE może uznać całe odwołanie lub tylko część odpowiedzi lub nie uznać go wcale. Odpowiedzi, których nie uzna, przekazuje do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Dyrektor CKE kieruje je do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego.

W odwołaniu do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego zdający są zobowiązani wskazać konkretne zadania, w których przypadku nie zgadzają się z rozstrzygnięciem dyrektora OKE, dotyczącym oceny z egzaminu, uzasadnić swoje zdanie, wyjaśniając poprawność merytoryczną rozwiązania zadania i jego zgodność z poleceniem.

Ilu maturzystów sprawdzało swoje prace maturalne w 2022 r.?

REKLAMA

Jak przekazał dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w 2022 r. zdający złożyli w OKE wnioski o wgląd do 30 418 arkuszy egzaminacyjnych. Po dokonaniu wglądu maturzyści zawnioskowali do dyrektora danej OKE o weryfikację sumy punktów przyznanych przez egzaminatorów w przypadku 9136 arkuszy. Po weryfikacji sumy punktów przez drugiego egzaminatora wyznaczonego przez dyrektora OKE, dyrektorzy OKE podjęli decyzję o zmianie wyniku w przypadku 2198 arkuszy. Jest to stan z 18 sierpnia br.

Najczęściej maturzyści występowali z wnioskiem o wgląd do arkuszy z języka polskiego na poziomie podstawowym – złożyli 5439 wniosków o wgląd. Złożono 2158 wniosków o weryfikację sumy punktów uzyskanych z egzaminu z polskiego na poziomie podstawowym. Dyrektorzy OKE wydali 383 decyzje o zmianie wyniku.

Dużą liczbę wniosków o wgląd złożono także w odniesieniu do arkuszy: z matematyki na poziomie podstawowym, z biologii, z chemii i z języka polskiego na poziomie rozszerzonym.

Złożono 5390 wniosków o wgląd do arkuszy egzaminacyjnych z matematyki na poziomie podstawowym. Wniosków o weryfikację sumy punków uzyskanych z egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym złożono 1240. Dyrektorzy OKE wydali 101 decyzji o zmianie wyniku.

Wniosków o wgląd do arkuszy egzaminacyjnych z biologii złożono 5305. Wniosków o weryfikację sumy punków uzyskanych z egzaminu z biologii złożono 2076. Dyrektorzy OKE wydali 569 decyzji o zmianie wyniku.

Wniosków o wgląd do arkuszy egzaminacyjnych z chemii złożono 4831. Wniosków o weryfikację sumy punktów uzyskanych z egzaminu z chemii złożono 1100. Dyrektorzy OKE wydali 409 decyzji o zmianie wyniku.

Wniosków o wgląd do arkuszy egzaminacyjnych z języka polskiego na poziomie rozszerzonym złożono 2046. Wniosków o weryfikację sumy punków uzyskanych z egzaminu z polskiego na poziomie rozszerzonym złożono 844. Dyrektorzy OKE wydali 145 decyzji o zmianie wyniku.

Ile spraw rozpatrzyło w 2022 r. Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego?

Po otrzymaniu negatywnego rozstrzygnięcia dyrektora OKE część maturzystów zwróciło się Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego o weryfikację oceny 911 zadań egzaminacyjnych. Członkowie Kolegium zdecydowali o przyznaniu punktów za rozwiązanie danego zadania w 33 przypadkach, najczęściej w zakresie języka polskiego na poziomie podstawowym – 8 zadań – i z biologii na poziomie rozszerzonym – 7 zadań. To stan z 26 sierpnia br.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

  1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

  600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

  Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

  Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

  Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

  Rząd: Będą nowe progi finansowe dla stypendium. Problem ze studentami Collegium Humanum

  1,9 mld zł zapisano na wsparcie studentów w budżecie na rok 2024 – poinformował w piątek szef resortu nauki Dariusz Wieczorek. Tym samym zwiększono środki finansowe na wsparcie studentów o 24 proc.

  REKLAMA

  Urzędy przypominają: Skorzystaj z ePUAP. Jeszcze tylko 18 dni na złożenie wniosku o dodatek osłonowy

  Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2024 r. Wnioski złożone po tej dacie pozostawia się bez rozpatrzenia. 

  Planujesz majówkę za granicą? Nie zapomnij o EKUZ!

  Majówka 2024. Dlaczego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przyda się na wyjeździe? W jakich miejscach można z niej skorzystać i jak ją wyrobić? 

  Co zostanie po ludzkości? Można się zdziwić

  Geolog prof. Jan Zalasiewicz inicjator ustanowienia epoki zwanej antropocenem w rozmowie z PAP opowiada, o tym jak zmieniała się Ziemia, jaki wpływ na planetę ma człowiek i co po nas zostanie. 

  Resort rolnictwa: Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku

  Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku - wynika z informacji przekazanej dzisiaj przez wiceministra rolnictwa Jacka Czerniaka.

  REKLAMA

  Ramowe plany nauczania: Edukacja obywatelska zamiast HiT-u i obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji

  W roku szkolnym 2024/2025 zmienią się ramowe plany nauczania. Zamiast historii i teraźniejszości zostanie wprowadzony nowy przedmiot - edukacja obywatelska. Uczniowie szkół podstawowych będą mieli zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

  Wojciechowski: Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; przewiduje to projekt rozporządzenia, który popierają wszystkie kraje - poinformował dzisiaj unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Zniesiony ma być m.in. obowiązek ugorowania. Zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  REKLAMA