REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Matura próbna z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym [Opinia]

Matura próbna z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym [Opinia]
Matura próbna z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym [Opinia]
Media

REKLAMA

REKLAMA

O ile matura próbna z języka angielskiego na poziomie podstawowym była stosunkowo trudna, o tyle poziom rozszerzony był łatwiejszy niż się spodziewałam – powiedziała Aleksandra Snuzik, Academic Manager Tutlo4Kids & Tutlo4Teens, Tutlo.

CKE zaserwowało maturzystom arkusz w pełni dostosowany do umiejętności, które powinien mieć opanowane uczeń na poziomie B2/ B2+. Sprawdziły się natomiast moje predykcje dotyczące zadań otwartych - pojawiły się one w każdej z czterech sekcji egzaminu.

REKLAMA

Ile punktów było do zdobycia?

Podobnie, jak w przypadku matury z j. angielskiego na poziomie podstawowym do zdobycia było aż 60 punktów (o 10 więcej, niż latach poprzednich). Mimo, że wiązek zadaniowych było tyle samo (10) to pojawiło się w nich więcej pod-zadań, co oznacza, że pojedynczych zadań do rozwiązania było 48, czyli o 10 więcej niż na maturze w 2022 r. Czas jednak nie został wydłużony - wciąż jest to 150 minut.

Jak przebiegły poszczególne części matury?

REKLAMA

W części dotyczącej rozumienia ze słuchu pojawiły się trzy wiązki zadaniowe, w tym jedna „otwarta” - uzupełnianie luk na podstawie wysłuchanego tekstu. I to właśnie ona zapewne była dla maturzystów nie lada wyzwaniem. Tego typu zadania są już w arkuszach egzaminu ósmoklasisty i ze sprawozdań CKE wynika, że mają niski stopień wykonalności. W związku z tym koniecznie należy je ćwiczyć.

Z kolei segment poświęcony rozumieniu tekstu pisanego był złożony z zadań, które można nazwać „klasykami maturalnymi”. Zgodnie z zapowiedziami CKE, teksty były dłuższe niż na zeszłorocznej maturze (wg Informatora CKE powinny mieć sumarycznie 1600 - 1800 wyrazów zamiast 1300 - 1600). Bardzo ciekawe było zadanie nr 6 - dwuczłonowe, składające się z części zamkniętej i otwartej. O ile część zamknięta była łatwiejsza niż w poprzednim roku - np. nie pojawiło się pytanie dotyczące odróżnienia opinii od faktu wyrażonego w tekście - to już część otwarta mogła sprawić trudności. Należało w niej bowiem uzupełnić luki - brakujące informacje, które pojawiły się w tekście. Jeśli chodzi o poziom trudności słownictwa w tekstach to uważam, że był on bardzo dobrze wypoziomowany i maturzysta na poziomie B2+ powinien poradzić sobie bez problemu ze zrozumieniem materiałów. Co prawda, w wiązce zadaniowej nr 6 pojawiły się trudniejsze słowa, jak np.: crumbling, clingy, dripping, drizzle czy shivering - niemniej, ich znajomość nie była konieczna do rozwiązania zadań.

W części poświęconej znajomości środków językowych również nic mnie nie zaskoczyło. Standardowo, prym wiodło słowotwórstwo. Pojawiły się też czasowniki frazalne i kolokacje. I też standardowo - CKE sprawdziło maturzystów ze znajomości konstrukcji z bezokolicznikiem i gerundialnych (czyli tych z „-ingiem”). Nie wystąpiły zaawansowane struktury językowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy wypowiedzi pisemnej również zaskoczenia nie było. Standardowo pojawiła się rozprawka „za i przeciw” oraz artykuł publicystyczny.

Jak do majowego egzaminu powinni przygotować się maturzyści?

  1. Ćwiczyć rozwiązywanie zadań otwartych. Nawet najlepsi uczniowie mogą mieć z nimi problem, szczególnie, jeśli chodzi o tzw. słuchanie. Jestem przekonana, że w maju 2023 r. zadań otwartych w arkuszu egzaminacyjnym będzie sporo.
  2. Do znudzenia ćwiczyć słowotwórstwo - to bardzo przydatna umiejętność, również dla tych, którzy mają zamiar podchodzić do egzaminów Cambridge.
  3. Powtarzać kolokacje i czasowniki frazowe (phrasal verbs). Szanse, że pojawią się one na egzaminie są ogromne, a ich znajomość będzie niezmiernie pomocna później, już po maturze.
  4. Ćwiczyć III tryb warunkowy, konstrukcje gerundialne, inwersję i zdania typu: „You’d better (not) come tomorrow”, „It’s (high) time he found a job”, „I would rather (not) go there” czy „If only we could drive faster”.
  5. Warto przypomnieć sobie też następujące konstrukcje: „have/ get something done”, „have somebody do something”, „get somebody to do something”. Często o nich zapominamy, a jednak CKE wymaga ich znajomości.
  6. A w trakcie egzaminu - przede wszystkim ufajcie swojej intuicji językowej. Odpowiedzi na wiele pytań znacie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

REKLAMA

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

REKLAMA

Wakacje 2024: dokąd najchętniej jeżdżą Polacy i jakie mają budżety?

Większość Polaków (84 proc.) planuje wyjechać na wakacje, i większość spędzi je w Polsce (64 proc.). Tak wynika z  raportu International Travel Confidence Index 2024 opracowanego na zlecenie Allianz Partners.

Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

REKLAMA