REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Język polski: arkusze egzaminacyjne CKE z odpowiedziami na Infor.pl [Egzamin ósmoklasisty 2023 r.]

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
język polski
INFOR

REKLAMA

REKLAMA

Zakończył się dzisiejszy egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Publikujemy arkusz egzaminacyjny CKE i odpowiedzi ekspertów. 

Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego rozpoczął się o godz. 9.00 i trwał 120 minut.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty 2023 z polskiego: Jak wyglądał?

Arkusz egzaminacyjny z polskiego na egzaminie ósmoklasisty 2023 składał się z dwóch części. W pierwszej uczniowie mieli rozwiązać kilkanaście zadań otwartych i zamkniętych dotyczących dwóch podanych fragmentów: literackiego i nieliterackiego.

W drugiej części arkusza CKE z polskiego uczniowie klas VIII mieli do opracowania pracę pisemną. Do wyboru były dwie formy – rozprawka i opowiadanie.

Zajrzyj też do DGP:

Egzamin ósmoklasisty 2023: Język polski [ARKUSZE CKE I ODPOWIEDZI]

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Egzamin ósmoklasisty 2023 r. - arkusz egzaminacyjny z języka polskiego 

arkusz

 

 

CKE

 

Link: Arkusz arkusz egzaminacyjny z języka polskiego [Egzamin ósmoklasisty]

 

Dla porównania z takimi pytaniami z języka polskiego musieli się zmierzyć uczniowie w 2022 r. Porównajmy oba egzaminy:

Link do podstawowego arkusza egzaminacyjnego z języka polskiego z 2022 r.: Arkusz egzaminacyjny

 

 

Egzamin ósmoklasisty 2023 r. – ODPOWIEDZI z języka polskiego 

Poniżej natomiast opublikujemy odpowiedzi z polskiego przygotowane przez naszych ekspertów.

Zadanie 1.

zadanie 1

zadanie 1

 

INFOR

Zadanie 2-4.

zadanie 2-4

zadanie 2-4

 

INFOR

Zadanie 5. Balladyna nawiązuje do tego, że Kostryn wiedział o jej zbrodniach: wiedział o zabójstwie Aliny, Gralona, Grabca, wiedział, skąd znamię na jej czole. Mówi, że przeszłość zamknięta w grobach, czyli mówi o swoich zbrodniach. 

Zadanie 6-7.

zadanie 6-7

zadanie 6-7

 

INFOR

Zadanie 8-9.

zadanie 8-9

zadanie 8-9

 

INFOR

Zadanie 10: 

Przykładowe elementy: 

korona Popielów - korona, do zdobycia której dążyła tytułowa bohaterka 

krew - symbol zbrodni, których dopuściła się Balladyna 

blada, martwa postać - symbolicznie narysowana Alina, zamordowana siostra Balladyny 

Zadanie 11: 

[ważne jest to, żeby w naszym streszczeniu nie przepisywać fragmentów z tekstu!] 

Przykładowe rozwiązania: 

Jolanta Maria Berent w przytoczonym fragmencie podejmuje temat rozumienia talentów. 

Autorka zwraca uwagę na to, że talentów jest wiele/każdy z nas może mieć w sobie jakiś nieoczywisty talent. 

Zauważa ponadto, że świadomość własnych talentów pomaga w pozbyciu się wad, jakie taki talent może nieść ze sobą / że każdy talent może wiązać się również z jakimiś negatywnymi cechami 

i zwraca uwagę, że: talenty wzbogacają nasze życie / należy włożyć pewną pracę w rozwijanie talentów / talenty mogą zmieniać się na przestrzeni życia / bez rozwijania się możemy stracić pewne talenty.

Zadanie 12-14.

zadanie 12 i 13

zadanie 12 i 13

 

INFOR

Wskazówki do zadania 14. [ważne: w naszej odpowiedzi MUSI znaleźć się odwołanie i do tekstu, i do obrazka ] 

Przykład odwołania:

Na obrazku jest przedstawiony ślimak, który pomimo swojego powolnego poruszania się rozwija się i próbuje jazdy na deskorolce. Jest to zgodne z tekstem, gdzie powiedziane jest, że każdy ma talent / że trzeba talenty kształtować / że trzeba próbować swoich zdolności w różnych dziedzinach.  

Zadanie 15

[w zadaniu liczy się poprawność merytoryczna - nie jest oceniana poprawność językowa ani styl wypowiedzi] 

Wypowiedź Adama Małysza jest zgodna z tekstem, bo w ostatnim akapicie jest mowa o tym, że nasze działanie jest potrzebne, żeby się rozwijać - o tym samym mówi Małysz. 

ALBO 

Wypowiedź jest zgodna z ostatnim akapitem, który nawiązuje do biblijnej przypowieści i mówi o tym, że bez rozwijania talentów możemy je stracić - a to jest sens wypowiedzi Adama Małysza.

Zadanie 16. 

Przykładowe odpowiedzi: 

REKLAMA

Odpowiedzialność - Zośka - "Kamienie na szaniec" - Zośka chciał odbić Rudego natychmiast po tym, jak dowiedział się o jego aresztowaniu. Odpowiedzialne działanie polegało jednak na tym, że musiał czekać na rozkaz przełożonego, aby móc rozpocząć działania. 

Optymizm - Skawiński - "Latarnik" - Mimo utraty pracy w podeszłym wieku i niepewnej przyszłości Skawiński z otwartością podchodził do kolejnych zmian w życiu, ciesząc się, że ma przy sobie lekturę Mickiewicza. 

Rozwaga - Ligia - "Quo vadis" - Ligia postanowiła dać Winicjuszowi szansę mimo tego, że wcześniej ją zranił. Kiedy ranny chłopak został u chrześcijan, postanowiła obserwować jego zachowanie i dopiero później podjąć decyzję o tym, czy budować z nim relację.

Zadanie 17.

zadanie  17

zadanie 17

 

INFOR

Zadanie 18. 

Zaproszenie: muszą się znaleźć następujące elementy: kto? kogo? na co? kiedy? gdzie? + 2 argumenty 

Wskazówka: bez dwóch argumentów niestety nie dostaniemy punktów za treść (są to 2 punkty).

Akceptowalne są także argumenty dotyczące poczęstunku! :-)  

Przykładowe zaproszenie: 

Szkolny Klub Filmowy zaprasza wszystkich uczniów klas siódmych na premierę filmu "Łowcy talentów". 

Odbędzie się ona w Multikinie Ursynów (przy ul. Belgradzkiej w Warszawie) w dniu 19.05.2023 r. o godzinie 17:00. 

Naprawdę warto przyjść: dla wszystkich uczestników przewidujemy vouchery na trzy wybrane spektakle oraz przepyszny popcorn. 

Zapraszamy! 

Zadanie 19. 

Rozprawka

Przykładowa teza i lektury, które można wykorzystać: 

Zgadzam się ze stwierdzeniem, że to, jakimi ludźmi jesteśmy, zależy od nas samych. 

REKLAMA

"Opowieść wigilijna": Dzieciństwo Ebenezera i jego szkolne trudności wprawdzie wpłynęły na jego osobowość, ale to on sam wciąż podejmował najważniejsze decyzje dotyczące swojego życia. Rozstał się z narzeczoną, aby skupić się na pracy, a jego świadomą decyzją był wybór wartości, którymi się kierował w życiu. Od niego samego zależało również to, czy zdecyduje się na zmianę: każdy z duchów po swojej wizycie pozostawił mu możliwość wyboru. 

"Pan Tadeusz" i Jacek Soplica: to Jacek popełnił błąd, strzelając do Stolnika pod wpływem emocji i to on  sam miał wpływ na to, jak dalej pokieruje swoim życiem. Wybrał trudną drogę zadośćuczynienia i zdecydował się - już jako ksiądz Robak - na naprawienie swoich błędów. 

Pasuje tutaj też na przykład "Balladyna", "Kamienie na szaniec". 

Inna teza: Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że to, jakimi ludźmi jesteśmy, zależy od nas samych. 

Przykładowe lektury: "Kamienie na szaniec" (wpływ na bohaterów mieli nie tylko oni sami, ale też środowisko, czasy, w których żyli, rodzina...), "Quo vadis" i Neron (trudne otoczenie, w którym dorastał wpłynęło na jego zaburzoną osobowość - Akte, jego kochanka, mówi o nim, że to nie on jest zły, tylko inni ludzie go takim uczynili). 

Egzamin z języka polskiego - szczegóły

Rozprawka o tym, czy od nas samych zależy, jakimi jesteśmy ludźmi lub opowiadanie o spotkaniu z jednym z bohaterów lektury obowiązkowej – takie tematy do napisania mieli do wyboru uczniowie VIII klas szkół podstawowych na egzaminie pisemnym z języka polskiego.

Na egzaminie z polskiego uczniowie mieli do rozwiązania 18 zadań. Odnosiły się one m.in. do tekstów zamieszczonych w arkuszu: tekstu literackiego i tekstu nieliterackiego. Pierwszy z nich to fragment "Balladyny" Juliusza Słowackiego (scena wyboru Balladyny na króla), drugi to fragment artykułu Jolanty Marii Berent "Odblokuj swój talent".

Uczniowie musieli też napisać tekst własny – wypracowanie na jeden z dwóch zaproponowanych w arkuszu tematów. Jeden z nich to temat o charakterze argumentacyjnym, drugi to temat o charakterze twórczym.

Pierwszy z tematów do wyboru brzmiał: "Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że to, jakimi jesteśmy ludźmi, zależy od nas samych? Napisz rozprawkę, w której przedstawisz swoje stanowisko. W uzasadnieniu odwołaj się do lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego".

Drugi temat brzmiał: "Napisz opowiadanie o Twoim spotkaniu z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej. Wasza wspólna przygoda przekona Cię, że swój cel osiąga ten, kto wytrwale do niego dąży. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową".

Niezależnie od tego, który temat wybrali ósmoklasiści, wypracowanie powinno liczyć co najmniej 200 wyrazów.

Lista lektur obowiązkowych dla klas VII i VIII w roku szkolnym 2021/2022 (zgodna z wymaganiami egzaminacyjnymi) przywołana została w arkuszu egzaminacyjnym. Na liście tej są: Charles Dickens "Opowieść wigilijna", Aleksander Fredro "Zemsta", Jan Kochanowski: wybór fraszek i trenów, w tym tren VII, VIII, Aleksander Kamiński "Kamienie na szaniec", Adam Mickiewicz: "Reduta Ordona", "Śmierć Pułkownika", "Świtezianka", "Dziady część II", "Pan Tadeusz" (całość), Antoine de Saint-Exupéry "Mały Książę", Henryk Sienkiewicz: "Quo vadis", "Latarnik" i Juliusz Słowacki "Balladyna".

W arkuszu przywołano też inne lektury obowiązkowe dla klasy VII i VIII (zgodne z podstawą programową), do których również uczniowie mogli się odwołać. Na tej liście są: Jan Kochanowski - tren I, V, Ignacy Krasicki - "Żona modna", Adam Mickiewicz - wybrany utwór z cyklu "Sonety krymskie", Stefan Żeromski - "Syzyfowe prace", Sławomir Mrożek - "Artysta", Melchior Wańkowicz - "Tędy i owędy" (wybrany reportaż).

 

Jutro matematyka

W środę kolejny egzamin ósmoklasisty. Tym razem matematyka. Eksperci Infor.pl przygotują jutro odpowiedzi na wszystkie pytania według tego samego schematu co dzisiaj. O 13ej opublikujemy arkusze egzaminacyjne z matematyki. I potem - w miarę spływania do naszej redakcji - odpowiedzi ekspertów. Artykuł będzie wielokrotnie aktualizowany. Zapraszamy!

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZNP: wnioskujemy o objęcie bonami wszystkich nauczycieli. Laptopy dla nauczycieli klas I-III w roku szkolnym 2024/2025. Na jakiem etapie jest sprawa?

Związek Nauczycielstwa Polskiego jest za objęciem bonami na laptopy dla wszystkich nauczycieli klas I – III. Zakończyła się rewizja KPO, dzięki której ok 172 mln zł zostaną przeznaczone na zakup nowych laptopów dla nauczycieli klas I-III.

Zespół Scorpions zagra dziś na Narodowym. Gdzie utrudnienia?

W piątek 26 lipca na Stadionie Narodowym odbędzie się koncert Warsaw Rocks ’24. Wśród gwiazd m.in. zespół Scorpions. Kierowców czekają utrudnienia. 

W Warszawie utrudnienia w związku z Biegiem Powstania Warszawskiego

W sobotę w Warszawie w związku z zawodami w Śródmieściu, na Żoliborzu i Bielanach będzie zmiana organizacji ruchu. Biegacze będą mieli do wyboru dwa dystanse: 5 i 10 km. Do tej pory do udziału w biegu zgłosiło się ponad 10 tys. osób.

Nawet 120 tys. zł na rozwój małego gospodarstwa. Rusza nabór wniosków

Dofinansowanie na rozwój małych gospodarstw. Rusza nabór wniosków, który potrwa od 25 lipca do 22 sierpnia 2024 r. Uzyskane pieniądze rolnik może przeznaczyć m.in. na inwestycje budowlane czy nabycie niezbędnego wyposażenia, maszyn, urządzeń i sprzętów.

REKLAMA

Ferie zimowe 2025 – terminy, województwa [TABELA]

Planujesz ferie zimowe w 2025 roku? Znamy już terminy dla wszystkich 16 województw. Są cztery terminy ferii: 20 stycznia-2 lutego, 27 stycznia – 9 lutego, 3-16 luty i 17 lutego – 2 marca. Zaznacz w swoim kalendarzu już dziś.

Kobieta straciła 175 tys. zł, a chciała tylko sprzedać telewizor

Tym razem ofiarą "na pracownika banku" padła 32-letnie mieszkanka Lubina. Kobieta chciała tylko sprzedać telewizor na znanym portalu, w rezultacie straciła 175 tys. zł. 

To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

REKLAMA

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA