Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Język polski: arkusze egzaminacyjne CKE z odpowiedziami na Infor.pl [Egzamin ósmoklasisty 2023 r.]

język polski
język polski
INFOR

Zakończył się dzisiejszy egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Publikujemy arkusz egzaminacyjny CKE i odpowiedzi ekspertów. 

Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego rozpoczął się o godz. 9.00 i trwał 120 minut.

Egzamin ósmoklasisty 2023 z polskiego: Jak wyglądał?

Arkusz egzaminacyjny z polskiego na egzaminie ósmoklasisty 2023 składał się z dwóch części. W pierwszej uczniowie mieli rozwiązać kilkanaście zadań otwartych i zamkniętych dotyczących dwóch podanych fragmentów: literackiego i nieliterackiego.

W drugiej części arkusza CKE z polskiego uczniowie klas VIII mieli do opracowania pracę pisemną. Do wyboru były dwie formy – rozprawka i opowiadanie.

Zajrzyj też do DGP:

Egzamin ósmoklasisty 2023: Język polski [ARKUSZE CKE I ODPOWIEDZI]

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Egzamin ósmoklasisty 2023 r. - arkusz egzaminacyjny z języka polskiego 

arkusz

 

 

CKE

 

Link: Arkusz arkusz egzaminacyjny z języka polskiego [Egzamin ósmoklasisty]

 

Dla porównania z takimi pytaniami z języka polskiego musieli się zmierzyć uczniowie w 2022 r. Porównajmy oba egzaminy:

Link do podstawowego arkusza egzaminacyjnego z języka polskiego z 2022 r.: Arkusz egzaminacyjny

 

 

Egzamin ósmoklasisty 2023 r. – ODPOWIEDZI z języka polskiego 

Poniżej natomiast opublikujemy odpowiedzi z polskiego przygotowane przez naszych ekspertów.

Zadanie 1.

zadanie 1

zadanie 1

 

INFOR

Zadanie 2-4.

zadanie 2-4

zadanie 2-4

 

INFOR

Zadanie 5. Balladyna nawiązuje do tego, że Kostryn wiedział o jej zbrodniach: wiedział o zabójstwie Aliny, Gralona, Grabca, wiedział, skąd znamię na jej czole. Mówi, że przeszłość zamknięta w grobach, czyli mówi o swoich zbrodniach. 

Zadanie 6-7.

zadanie 6-7

zadanie 6-7

 

INFOR

Zadanie 8-9.

zadanie 8-9

zadanie 8-9

 

INFOR

Zadanie 10: 

Przykładowe elementy: 

korona Popielów - korona, do zdobycia której dążyła tytułowa bohaterka 

krew - symbol zbrodni, których dopuściła się Balladyna 

blada, martwa postać - symbolicznie narysowana Alina, zamordowana siostra Balladyny 

Zadanie 11: 

[ważne jest to, żeby w naszym streszczeniu nie przepisywać fragmentów z tekstu!] 

Przykładowe rozwiązania: 

Jolanta Maria Berent w przytoczonym fragmencie podejmuje temat rozumienia talentów. 

Autorka zwraca uwagę na to, że talentów jest wiele/każdy z nas może mieć w sobie jakiś nieoczywisty talent. 

Zauważa ponadto, że świadomość własnych talentów pomaga w pozbyciu się wad, jakie taki talent może nieść ze sobą / że każdy talent może wiązać się również z jakimiś negatywnymi cechami 

i zwraca uwagę, że: talenty wzbogacają nasze życie / należy włożyć pewną pracę w rozwijanie talentów / talenty mogą zmieniać się na przestrzeni życia / bez rozwijania się możemy stracić pewne talenty.

Zadanie 12-14.

zadanie 12 i 13

zadanie 12 i 13

 

INFOR

Wskazówki do zadania 14. [ważne: w naszej odpowiedzi MUSI znaleźć się odwołanie i do tekstu, i do obrazka ] 

Przykład odwołania:

Na obrazku jest przedstawiony ślimak, który pomimo swojego powolnego poruszania się rozwija się i próbuje jazdy na deskorolce. Jest to zgodne z tekstem, gdzie powiedziane jest, że każdy ma talent / że trzeba talenty kształtować / że trzeba próbować swoich zdolności w różnych dziedzinach.  

Zadanie 15

[w zadaniu liczy się poprawność merytoryczna - nie jest oceniana poprawność językowa ani styl wypowiedzi] 

Wypowiedź Adama Małysza jest zgodna z tekstem, bo w ostatnim akapicie jest mowa o tym, że nasze działanie jest potrzebne, żeby się rozwijać - o tym samym mówi Małysz. 

ALBO 

Wypowiedź jest zgodna z ostatnim akapitem, który nawiązuje do biblijnej przypowieści i mówi o tym, że bez rozwijania talentów możemy je stracić - a to jest sens wypowiedzi Adama Małysza.

Zadanie 16. 

Przykładowe odpowiedzi: 

Odpowiedzialność - Zośka - "Kamienie na szaniec" - Zośka chciał odbić Rudego natychmiast po tym, jak dowiedział się o jego aresztowaniu. Odpowiedzialne działanie polegało jednak na tym, że musiał czekać na rozkaz przełożonego, aby móc rozpocząć działania. 

Optymizm - Skawiński - "Latarnik" - Mimo utraty pracy w podeszłym wieku i niepewnej przyszłości Skawiński z otwartością podchodził do kolejnych zmian w życiu, ciesząc się, że ma przy sobie lekturę Mickiewicza. 

Rozwaga - Ligia - "Quo vadis" - Ligia postanowiła dać Winicjuszowi szansę mimo tego, że wcześniej ją zranił. Kiedy ranny chłopak został u chrześcijan, postanowiła obserwować jego zachowanie i dopiero później podjąć decyzję o tym, czy budować z nim relację.

Zadanie 17.

zadanie 17

zadanie 17

 

INFOR

Zadanie 18. 

Zaproszenie: muszą się znaleźć następujące elementy: kto? kogo? na co? kiedy? gdzie? + 2 argumenty 

Wskazówka: bez dwóch argumentów niestety nie dostaniemy punktów za treść (są to 2 punkty).

Akceptowalne są także argumenty dotyczące poczęstunku! :-)  

Przykładowe zaproszenie: 

Szkolny Klub Filmowy zaprasza wszystkich uczniów klas siódmych na premierę filmu "Łowcy talentów". 

Odbędzie się ona w Multikinie Ursynów (przy ul. Belgradzkiej w Warszawie) w dniu 19.05.2023 r. o godzinie 17:00. 

Naprawdę warto przyjść: dla wszystkich uczestników przewidujemy vouchery na trzy wybrane spektakle oraz przepyszny popcorn. 

Zapraszamy! 

Zadanie 19. 

Rozprawka

Przykładowa teza i lektury, które można wykorzystać: 

Zgadzam się ze stwierdzeniem, że to, jakimi ludźmi jesteśmy, zależy od nas samych. 

"Opowieść wigilijna": Dzieciństwo Ebenezera i jego szkolne trudności wprawdzie wpłynęły na jego osobowość, ale to on sam wciąż podejmował najważniejsze decyzje dotyczące swojego życia. Rozstał się z narzeczoną, aby skupić się na pracy, a jego świadomą decyzją był wybór wartości, którymi się kierował w życiu. Od niego samego zależało również to, czy zdecyduje się na zmianę: każdy z duchów po swojej wizycie pozostawił mu możliwość wyboru. 

"Pan Tadeusz" i Jacek Soplica: to Jacek popełnił błąd, strzelając do Stolnika pod wpływem emocji i to on  sam miał wpływ na to, jak dalej pokieruje swoim życiem. Wybrał trudną drogę zadośćuczynienia i zdecydował się - już jako ksiądz Robak - na naprawienie swoich błędów. 

Pasuje tutaj też na przykład "Balladyna", "Kamienie na szaniec". 

Inna teza: Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że to, jakimi ludźmi jesteśmy, zależy od nas samych. 

Przykładowe lektury: "Kamienie na szaniec" (wpływ na bohaterów mieli nie tylko oni sami, ale też środowisko, czasy, w których żyli, rodzina...), "Quo vadis" i Neron (trudne otoczenie, w którym dorastał wpłynęło na jego zaburzoną osobowość - Akte, jego kochanka, mówi o nim, że to nie on jest zły, tylko inni ludzie go takim uczynili). 

Egzamin z języka polskiego - szczegóły

Rozprawka o tym, czy od nas samych zależy, jakimi jesteśmy ludźmi lub opowiadanie o spotkaniu z jednym z bohaterów lektury obowiązkowej – takie tematy do napisania mieli do wyboru uczniowie VIII klas szkół podstawowych na egzaminie pisemnym z języka polskiego.

Na egzaminie z polskiego uczniowie mieli do rozwiązania 18 zadań. Odnosiły się one m.in. do tekstów zamieszczonych w arkuszu: tekstu literackiego i tekstu nieliterackiego. Pierwszy z nich to fragment "Balladyny" Juliusza Słowackiego (scena wyboru Balladyny na króla), drugi to fragment artykułu Jolanty Marii Berent "Odblokuj swój talent".

Uczniowie musieli też napisać tekst własny – wypracowanie na jeden z dwóch zaproponowanych w arkuszu tematów. Jeden z nich to temat o charakterze argumentacyjnym, drugi to temat o charakterze twórczym.

Pierwszy z tematów do wyboru brzmiał: "Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że to, jakimi jesteśmy ludźmi, zależy od nas samych? Napisz rozprawkę, w której przedstawisz swoje stanowisko. W uzasadnieniu odwołaj się do lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego".

Drugi temat brzmiał: "Napisz opowiadanie o Twoim spotkaniu z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej. Wasza wspólna przygoda przekona Cię, że swój cel osiąga ten, kto wytrwale do niego dąży. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową".

Niezależnie od tego, który temat wybrali ósmoklasiści, wypracowanie powinno liczyć co najmniej 200 wyrazów.

Lista lektur obowiązkowych dla klas VII i VIII w roku szkolnym 2021/2022 (zgodna z wymaganiami egzaminacyjnymi) przywołana została w arkuszu egzaminacyjnym. Na liście tej są: Charles Dickens "Opowieść wigilijna", Aleksander Fredro "Zemsta", Jan Kochanowski: wybór fraszek i trenów, w tym tren VII, VIII, Aleksander Kamiński "Kamienie na szaniec", Adam Mickiewicz: "Reduta Ordona", "Śmierć Pułkownika", "Świtezianka", "Dziady część II", "Pan Tadeusz" (całość), Antoine de Saint-Exupéry "Mały Książę", Henryk Sienkiewicz: "Quo vadis", "Latarnik" i Juliusz Słowacki "Balladyna".

W arkuszu przywołano też inne lektury obowiązkowe dla klasy VII i VIII (zgodne z podstawą programową), do których również uczniowie mogli się odwołać. Na tej liście są: Jan Kochanowski - tren I, V, Ignacy Krasicki - "Żona modna", Adam Mickiewicz - wybrany utwór z cyklu "Sonety krymskie", Stefan Żeromski - "Syzyfowe prace", Sławomir Mrożek - "Artysta", Melchior Wańkowicz - "Tędy i owędy" (wybrany reportaż).

 

Jutro matematyka

W środę kolejny egzamin ósmoklasisty. Tym razem matematyka. Eksperci Infor.pl przygotują jutro odpowiedzi na wszystkie pytania według tego samego schematu co dzisiaj. O 13ej opublikujemy arkusze egzaminacyjne z matematyki. I potem - w miarę spływania do naszej redakcji - odpowiedzi ekspertów. Artykuł będzie wielokrotnie aktualizowany. Zapraszamy!

 

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowelizacja budżetu: fundusz motywacyjny, dodatki specjalne, nauczyciele, sędziowie, odmrożenie ZFŚS

  Projekt noweli zakłada wypłatę funduszu motywacyjnego, dodatków specjalnych dla państwowej sfery budżetowej, a także dla nauczycieli.

  Polska zapłaci 20 000 euro kary za odmowę przyjęcia jednego emigranta? Górny limit to 30 000 osób

  Rada UE przyjęła stanowisko negocjacyjne w sprawie reformy regulacji migracyjnych

  Nowelizacja budżetu - dodatkowe pieniądze dla nauczycieli, sędziów, budżetówki. Rząd pracuje w długi weekend

  Ministrowie w piątek o godz. 10 zebrali się na posiedzeniu rządu, który zajmie się projektem nowelizacji tegorocznej ustawy budżetowej; dodatkowe środki mają być przekazane samorządom i przeznaczone na nagrody specjalne dla nauczycieli.

  1125 zł nie tylko dla nauczycieli w szkołach. Pracujący w przedszkolach też dostaną nagrodę

  Nagroda dla nauczycieli zostanie wypłacona nie tylko dla pracujących w szkołach. Wyniesie nie 900 zł jak zapowiadano początkowo, a 1125 zł. 

  MF: Kiedy urzędnicy podatkowi z różnych państw UE mogą prowadzić wspólne kontrole Polaków

  Urzędnicy podatkowi z różnych państw UE będą mogli prowadzić wspólne kontrole; także na terytorium Polski, o ile polska administracja odpowie na taki wniosek pozytywnie - poinformował Marcin Lachowicz z resortu finansów.

  Rząd przyznał 900 zł nagrody specjalnej dla każdego nauczyciela. A to nie koniec bonusów dla budżetówki

  900 zł nagrody specjalnej dla nauczycieli z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Jest to efekt porozumienia rządu i NSZZ "Solidarność.

  Utrzymanie zdrowia stawów po 60. roku życia: przewodnik

  Z wiekiem nasze stawy mogą stać się bardziej podatne na zużycie, co prowadzi do takich schorzeń jak choroba zwyrodnieniowa stawów i uszkodzenia chrząstki. Istnieją jednak kroki, które możemy podjąć, aby utrzymać zdrowie. W tym „obszernym” przewodniku przedstawiamy najnowsze badania i zalecenia dotyczące utrzymania zdrowych stawów i zapobiegania schorzeniom związanym ze stawami.

  Czy opłaca się studiować? Sprawdź w systemie ELA

  6 czerwca 2023 roku Ośrodek Przetwarzania Informacji uruchomił na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN) już ósmą edycję ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA).

  Akcja "Jak nie czytam, jak czytam" w 2023 r.

  Dziś odbędzie się kolejna edycja akcji "Jak nie czytam, jak czytam", podczas której uczniowie w całej Polsce w tym samym czasie będą czytać dla przyjemności. Jej celem jest stworzenie u dzieci i młodzieży pozytywnych skojarzeń związanych z książką.

   

  Jak zamawiać e-recepty przez aplikację mojeIKP?

  Pacjent, który stale przyjmuje leki na receptę, może teraz poprosić o ponowne ich wystawienie przez aplikację mojeIKP.

  ZUS: dodatkowe 450 mld zł dla 24 mln Polaków. Koniecznie zajrzyj na swoje konto emerytalne
  ZUS zwaloryzował konta ubezpieczonych. O 450 mld zł.
  Sąd Najwyższy uchylił umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego i innych b. szefów CBA. PiS: dywersja i działanie antykonstytucyjne

  Sąd Najwyższy uchylił 6 czerwca 2023 r. umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego i innych byłych szefów CBA, skazanych w pierwszej instancji i ułaskawionych przez prezydenta. Sprawa została przekazana do ponownego rozpoznania do sądu okręgowego. To jawna dywersja Sądu Najwyższego i działanie antykonstytucyjne, które ma doprowadzić do całkowitego chaosu prawnego - skomentował wyrok rzecznik PiS Rafał Bochenek.

  Apel pracodawców szpitali powiatowych do ministra zdrowia

  Pracodawcy szpitali powiatowych apelują do ministra zdrowia – czego oczekują? OZPSP zwrócił się do ministra zdrowia o niezwłoczne podjęcie działań, które w realny sposób zmienią i poprawią sytuację finansową placówek medycznych w Polsce. Potrzeba realnych zmian. 

  Ile kredyt studenckich zaciągnęli studenci w 2022 r.? Czy zmieni się kryterium dochodowe w 2023 r.?

  W latach 1998-2022 banki udzieliły kredytu studenckiego blisko 409 tys. studentów i doktorantów. W roku 2022 zawarto 1 280 takich umów.

  Czy warto studiować w 2023 r.?

  Decyzja o podjęciu studiów jest bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników, takich jak interesy, cele kariery, sytuacja finansowa i inne osobiste okoliczności.

  Suplementacja chromem i lekkostrawna dieta korzystne dla wątroby

  Wątroba to organ bardzo narażony na skutki wysokotłuszczowej diety. Badania naukowców z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie wykazały, że najlepszym sposobem na poprawę jej funkcjonowania jest przejście na dietę lekkostrawną wraz z suplementowaniem chromu.

  Kiedy pracownik zdalny otrzyma do pracy jednocześnie laptop i monitor stacjonarny?

  Pracownicy pracujący przy użyciu laptopa powinni korzystać z monitora stacjonarnego. Pracodawca może alternatywnie wyposażyć stanowisko pracy w podstawkę zapewniającą ustawienie ekranu laptopa tak, aby jego górna krawędź znajdowała się na wysokości oczu, oraz w dodatkową klawiaturę i mysz. 

  10 godzin pracy od poniedziałku do czwartku. Piątek wolny. Pracodawcy wprowadzają skompresowany tydzień pracy [4 dni pracy]

  Deloitte testuje wdrożenie skompresowanego tygodnia pracy.

  W 2023 r. od rządu 616 mln zł więcej dla rolników

  Od 3 czerwca wyższa stawka zwrotu akcyzy od paliwa rolniczego.

  305 mln zł od rządu dla strażaków

  Minister Moskwa: w tym roku 305 mln zł na wozy ratowniczo-gaśnicze dla OSP.

  W Polsce sprzedano 200 000 pomp ciepła. Wiesz ile wyprodukowano w naszym kraju? [Wywiad]

  W 2022 roku sprzedano w naszym kraju ok. 200 tys. pomp ciepła, z czego jedynie 5 proc. wyprodukowano w Polsce. Importerzy zamawiają produkty pod własnym "brandem" i oferują jako polskie – powiedziała w rozmowie z PAP wiceprezes Izby Gospodarczej Urządzeń (IGU) OZE Aleksandra Jurkowska.

  Nowość: Krople do oczu spowalniają postęp krótkowzroczności u dzieci [Badania]

  Krople do oczu z niską dawką atropiny mogą spowolnić postęp krótkowzroczności u dzieci, ponieważ hamują nadmierne powiększanie się oka – informuje pismo „JAMA Ophthalmology”.

  Sposób na rekreację ruchową: taniec

  Regularne uprawianie aktywności fizycznej ma ogromne znaczenie. Szczególnie polecaną formą sportu jest taniec. Ma on wiele właściwości prozdrowotnych, poprawia samopoczucie, dodaje energii oraz pozwala nawiązać nowe kontakty towarzyskie. Warto więc już dziś udać się na zajęcia taneczne

  Kto może skorzystać z zamrożenia cen energii? Kiedy trzeba złożyć wniosek?

  Rolnicy, osoby z niepełnosprawnościami oraz posiadacze Karty Dużej Rodziny muszą pamiętać, że jeszcze tylko do końca czerwca br. mają czas na złożenie wniosków umożliwiających skorzystanie w tym roku z preferencyjnych rozliczeń cen energii ujętych w Tarczy Solidarnościowej.

  Kiedy święto Bożego Ciała w 2023 r? Historia. Koszt długiego weekendu 2023 r.

  W 2023 r. Boże Ciało przypada 8 czerwca 2023 r. Polacy wzięli urlopy w piątek 9 czerwca. I pojadą na długi weekend. Sporo zapłacą za wypoczynek. Wiadomo inflacja.