REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PO potwierdziła podwyżki nauczycieli o 30% od 1 stycznia 2024 r. Ale to mniej niż obiecane 1500 zł "na głowę"

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
PO potwierdziła podwyżki nauczycieli o 30% od 1 stycznia 2024 r. Ale to mniej niż obiecane 1500 zł
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2024 roku nauczyciele otrzymają podwyżkę wynagrodzenia o 30%. Jednakże, zgodnie z obietnicą wyborczą, podwyżka miała wynosić “30% albo 1500 zł”, w zależności od tego, która kwota jest większa. Z przeprowadzonych obliczeń wynika, że 1500 zł to większa kwota podwyżki. Niestety, ten drugi poziom podwyżki, który miał obowiązywać w przypadku wyższej kwoty, nie otrzymał jeszcze oficjalnego potwierdzenia.

Realizacja deklaracji podwyżek od 1 stycznia 2024 r. jest zależna od utworzenia rządu przez PO i jej sojuszników. W przypadku opóźnienia tego procesu prawdopodobna jest wypłata podwyżek z mocą wsteczną.

REKLAMA

Na spotkaniach wyborczych Donald Tusk deklarował podwyżki w 2024 r. dla nauczycieli "o 30%", ale "nie mniej niż 1500 zł". Oznacza, to że w przypadku, gdy podwyżka o 30% będzie mniejsza niż 1500 zł, to nauczyciele otrzymają podwyżki o 1500 zł "na głowę". 

Prawdopodobnie chodziło o kwoty brutto, a nie netto. Zarówno, co do "podwyżki o 30%", jak i "o 1500 zł".  

Podwyżka o 30% od 1 stycznia 2024 r.

Wieczorem 17 października 2023 r. w Polsat News rzecznik PO Jan Grabiec stwierdził: 

"Chcemy dać podwyżki od 1 stycznia. To się ludziom należy i to powinno nastąpić już znacznie wcześniej. 30 proc. to jest rekompensata dla nauczycieli. Z całą pewnością to wyrównanie się należy, bo ten zawód jest jednym z najbardziej spauperyzowanych w ostatnich latach, którego ranga i znaczenie upadało przez osiem lat. Natomiast 20 proc. dla budżetówki – tam są różnego rodzaju stanowiska. Pewnie trzeba wejść w szczegóły, bo nie sądzę, żeby na stanowiskach kierowniczych była konieczność podwyższania tych pensji. Raczej trzeba by się było zastanowić nad chociażby zmniejszeniem liczby urzędników, a na pewno polityków".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ten sposób potwierdził ważną obietnicę wyborczą i podwyżki o 30%. Jest to realizacja m.in. tej deklaracji Donalda Tuska:

„Władza od ośmiu lat mówi o nauczycielach prawie wyłącznie źle. Pieniądze są tak marne, więc nauczyciele robią na dwóch czy trzech etatach. Do tego dochodzą korepetycje, więc ludzie są wściekli, że muszą dodatkowe pieniądze płacić na korepetycje. Nie ma tej synergii między rodzinami, rodzicami a nauczycielkami i nauczycielami. Jest takie poczucie, że wszystko stało się takie +kanciaste+ i wszyscy są nieszczęśliwi: uczennice i uczniowie, bo to przecież wisi aż w powietrzu. Do tego Czarnek z ideologią, do tego kuratorzy, którzy mają ścigać de facto nieprawomyślnie zachowujących się uczniów, czy nauczycieli. W tym sensie ja nie mam żadnych wątpliwości, że nauczycielki i nauczyciele - ja mówię 30 proc., o 20 proc. to ja mówiłem półtora roku temu. Dzisiaj mówię i naprawdę to jest bezdyskusyjne, a to 30 proc. i tak nie dogoni inflacji”.

 

Podwyżki o 1500 zł dla każdego nauczyciela

Ale w czasie kampanii wyborczej padła nie tylko deklaracja podwyżki o 30%, ale i o 1500 zł. Policzmy jak wyglądają te warianty. 

Podstawowa pensja nauczyciela w 2023 r.

Minimalna pensja nauczyciela w 2023 r. bez dodatków, nadgodzin, dofinansowania z gminy, to:

1) nauczyciel początkujący - 3690 zł brutto (2846 zł netto/na rękę)

2) nauczyciele mianowani - 3890 zł brutto (2982 zł netto/na rękę)

3) nauczyciela dyplomowani - 4550 zł brutto (3432 zł netto/na rękę).

Nie wiemy, czy 1500 zł podwyżki to kwota netto czy brutto. Zakładamy, że chodzi o kwotę brutto. Przy podwyżkach o 30% mamy podwyżki dla:

  1. nauczyciela początkującego o 1107 zł brutto,
  2. nauczyciela mianowanego o 1167 zł, 
  3. nauczyciela dyplomowanego o 1365 zł.

I taki wynik dla poziomu pensji w 2024 r.

Nauczyciel

Brutto

Netto

początkujący

4797 zł

3599,78 zł

mianowany

5057 zł

3776,95 zł

dyplomowany

5915 zł

4362,69 zł

Każda z tych podwyżek to mniej niż 1500 zł brutto. Wyliczenia pokazują, że każdy nauczycieli otrzymałby więc – zgodnie z deklaracją polityka - 1500 zł brutto podwyżki.

Ile wyniesie pensja brutto/netto po podwyżce o 1500 zł brutto w 2024 r.

Dla 2024 r. mamy takie kwoty pensji brutto/netto po podwyżce o 1500 zł brutto:

  1. nauczyciel początkujący: 5190 zł brutto i 3868,39 zł netto,
  2. nauczyciel mianowany: 5390 zł brutto i 4004,44  zł netto
  3. nauczyciel dyplomowany: 6050 zł brutto 4453,7 netto.

Zakładamy, że nauczyciel nie uczestniczy w PPK i ma 250 zł kosztów pracowniczych.

Jaka więc będzie ostatecznie podwyżka dla nauczyciela - o 30% czy o 1500 zł? Przekonamy się już niedługo …..

Komentarze - internauci opiniują podwyżki pensji nauczycieli w 2024 r.

Do artykułu jest dużo negatywnych komentarzy osób krytykujących skalę podwyżek w 2024 r. u nauczycieli:

REKLAMA

Ela Wszystko pięknie ale tu jest mowa o wynagrodzeniu zasadniczym. Nikt nie wspomina, że nauczycielowi przysługuje dodatek za wysługę lat (max 20proc. od wynagrodzenia zasadniczego), dodatek wiejski, wynagrodzenie za nadgodziny oraz zastępstwa. Wakacje, ferie, płatne urlopy dla podratowania zdrowia i pełen socjal. Zawsze są poszkodowani.

Cc O jakich podwyżkach mówimy. Niektórzy za te pieniądze muszą pracować więcej niż rok, a oni pół roku. Co więcej nauczyciel nie uczy jak mówi nazwa. Oni tylko zadają masę materiałów, że dziecko nie jest w stanie tego przerobić, a nauką zajmują się rodzice. Państwo nauczyciele jesteście bezczelni.

Zwykła księgowa Pracuje w samorządzie jako ksiegowa szkoły..marzę o takiej podwyżce...kto za nami się wstawi???.. praca 8 godzin.... I dokształcać się musimy cały czas... Czy ktoś to widzi????

REKLAMA

Hydraulik Pracuje od prawie 30 lat w zawodzie którego nie każdy chce wykonywać, 40 godzin w tygodniu a czasem dłużej trzymam dyżury na potrzeby mieszkańców danego miasta, i nawet człowiek nie ma pensji tyle co początkujący nauczyciel. Skończone szkoły na prawie wyższym poziomie co chwilę szkolenia tylko 26 dni urlopu a tym nierobom nauczycielom jeszcze mało za to że posiedzą trochę w szkole bo się chełpią jacy oni nie wykształceni... Gdzie teraz w Biedronce można na kasie spotkać po mgr. Osoby. Każde święta wolne , ferie, wakacje !!!! Przecież nikt im nie broni zmienić zawodu jeżeli twierdzą że za mało zarabiaj

MarekcornyA co jeszcze by nie chcieli. Widząc elektroniczny dziennik to nauczycieli co chwilę niema. A zrobili się tacy wygodni , że nawet zgody nie mogą dać dziecku do podpisania tylko sobie wydrukuj. A zadań co dają do domu to głowa boli. Od pandemii się tacy zrobili wygodnisie. Siedzi 4 godziny w szkole i 4 godziny przygotowuje program w domu. To niech sobie wszytko robi w szkole i pracuje tam 8 godzin

Grzegorz Zabiorą 800 dla dzieci. Mam trójkę. Jestem nauczycielem. Wyjdę na tym gorzej. A nie uczę matematyki... 

Hana A ja mam pytanie czy szkolnictwo wyższe to też dostanie taka podwyżkę

Więcej komentarzy poniżej:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA