Komunikat CKE o próbnej maturze dla roku szkolnego 2023/2024 r. Zadania będą opublikowane w dniach testu na stronie CKE [6-8 grudnia 2023 r.]
![Komunikat CKE o próbnej maturze dla roku szkolnego 2023/2024 r. [6-8 grudnia 2023 r.]](https://webp-konwerter.infor.pl/eyJmIjoiaHR0cHM6Ly9nLml/uZm9yLnBsL3AvX2ZpbGVzLz/M3OTY3MDAwL21uMC0zNzk2N/zA5NC5qcGciLCJ3Ijo3NzF9.jpg)
REKLAMA
REKLAMA
W grudniu 2023 r. Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępni materiały do przeprowadzenia testu diagnostycznego w zakresie poziomu przygotowania uczniów klasy IV liceum ogólnokształcącego, klasy V technikum oraz klasy II branżowej szkoły II stopnia na podbudowie 8-letniej szkoły podstawowej do części pisemnej egzaminu maturalnego w Formule 2023 z:
REKLAMA
1) języka polskiego na poziomie podstawowym
2) matematyki na poziomie podstawowym
3) języków obcych nowożytnych na poziomie podstawowym.
Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna
Kup książkę:
Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety PrawnejKiedy próbna matura w roku szkolnym 23/24?
Zainteresowane szkoły będą mogły przeprowadzić test diagnostyczny od 6 do 8 grudnia br., zgodnie z poniższym harmonogramem:
1) 6 grudnia br. (środa), godz. 9:00 – język polski na poziomie podstawowym (240 minut)
2) 7 grudnia br. (czwartek), godz. 9:00 – matematyka na poziomie podstawowym (180 minut)
3) 8 grudnia br. (piątek), godz. 9:00 – języki obce nowożytne na poziomie podstawowym, tj. język angielski, język francuski, język hiszpański, język niemiecki, język rosyjski, język włoski (120 minut).
Materiały obejmą zarówno arkusze w wersji standardowej, jak i te dostosowane do potrzeb uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym dla uczniów z niepełnosprawnościami
Próbna matura 2024 r. - informacja dla dyrektorów szkół do 15 listopada 2023 r.
REKLAMA
Wszystkie materiały, w tym nagrania w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języków obcych nowożytnych, zostaną w pierwszej kolejności udostępnione dyrektorom szkół za pośrednictwem systemu SIOEO oraz/lub serwisów OKE przeznaczonych dla dyrektorów szkół.
O terminie i sposobie przekazania materiałów okręgowe komisje egzaminacyjne poinformują dyrektorów szkół do 15 listopada br. Materiały do przeprowadzenia testu diagnostycznego zostaną udostępnione na tyle wcześnie, aby umożliwić dyrektorom szkół powielenie ich w liczbie odpowiadającej liczbie uczniów uczestniczących w tym teście w szkole.
Materiały do przeprowadzenia testu diagnostycznego zostaną również zamieszczone na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.gov.pl) oraz na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych w dniu, w którym będzie przeprowadzany test z danego przedmiotu, o godz. 9:00, tak aby umożliwić wzięcie udziału w badaniu diagnostycznym absolwentom oraz uczniom, którzy z różnych względów nie będą mogli uczestniczyć w diagnozie w szkole.
Zasady oceniania rozwiązań zadań – w pierwszej wersji – będą zamieszczane na ww. stronach internetowych oraz przekazywane dyrektorom szkół za pośrednictwem systemu SIOEO:
1) w przypadku testu diagnostycznego z języka polskiego – 11 grudnia br. (poniedziałek), ok. godz. 12:00
2) w przypadku testu diagnostycznego z matematyki – 12 grudnia br. (wtorek), ok. godz. 12:00
3) w przypadku testu diagnostycznego z języków obcych nowożytnych – 13 grudnia br. (środa), ok. godz. 12:00.
W przypadku zmian zasad oceniania uzgodnionych przez ekspertów oraz egzaminatorów sprawdzających i oceniających próbę prac egzaminacyjnych, na ww. stronach internetowych zostaną opublikowane zasady w drugiej wersji, nie później niż do 19 grudnia br.
Czy próbna matura 2024 r. jest dobrowolna?
REKLAMA
Przeprowadzenie testu diagnostycznego jest dobrowolne. Jeżeli szkoła podejmie decyzję o przeprowadzeniu testu, proponujemy, aby został on przeprowadzony w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu (np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów, zaznaczanie odpowiedzi na karcie odpowiedzi).
Test diagnostyczny w zakresie poziomu przygotowania uczniów do egzaminu maturalnego powinien być przeprowadzany wyłącznie w celu informacyjnym (tj. umożliwienia uczniom pracy z arkuszem egzaminacyjnym w czasie przeznaczonym na rozwiązanie zadań na egzaminie) oraz diagnostycznym (tj. zidentyfikowania wiadomości i umiejętności, które dany uczeń opanował już w stopniu zadowalającym, oraz wiadomości i umiejętności, które wymagają jeszcze doskonalenia). Centralna Komisja Egzaminacyjna za nieuzasadnione uważa wystawianie ocen wyrażonych liczbą lub literą (w ramach oceniania bieżącego) na podstawie wyników testu diagnostycznego z poszczególnych przedmiotów uzyskanych przez danego ucznia. Niezbędne jest przekazanie każdemu uczniowi wartościowej informacji zwrotnej poprzez wskazanie, co robi dobrze, a co wymaga poprawy. Wyniki badania diagnostycznego mogą również służyć nauczycielom do zidentyfikowania zakresu wiadomości i umiejętności, które wymagają szczególnej uwagi. Należy również mieć świadomość, że zadania w arkuszach egzaminacyjnych będą obejmowały całość wymagań egzaminacyjnych, zatem przed przeprowadzeniem diagnozy wskazane jest poinformowanie uczniów, że niektórych zadań mogą nie być w stanie rozwiązać poprawnie, ponieważ dany zakres materiału nie był jeszcze omawiany podczas lekcji.
W 2024 r. egzamin maturalny w Formule 2023 z każdego przedmiotu na każdym poziomie będzie przeprowadzony – po raz ostatni – na podstawie wymagań egzaminacyjnych określonych w rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki2. Wszystkie szczegóły dotyczące egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów są dostępne w aneksach do informatorów o egzaminie maturalnym na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Najważniejsze informacje o egzaminie maturalnym przeprowadzanym w roku 2024 są dostępne w prezentacji na stronie internetowej CKE.
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze(0)
Pokaż: