REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W 2024 r. zamiast egzaminu ósmoklasisty przeliczenie stopni ze świadectwa ukończenia szkoły podstawowej. Ale tylko wyjątkowo

W 2024 r. przeliczenie stopni ze świadectwa ukończenia szkoły podstawowej zamiast egzaminu ósmoklasisty. Ale tylko wyjątkowo
W 2024 r. przeliczenie stopni ze świadectwa ukończenia szkoły podstawowej zamiast egzaminu ósmoklasisty. Ale tylko wyjątkowo
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku uczniów zwolnionych z egzaminu ósmoklasisty ze względu na niepełnosprawności sprzężone lub ze względu na szczególne przypadki losowe możliwe będzie przeliczenie na punkty ocen, jakie dany uczeń uzyska na świadectwie ukończenia szkoły [projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki].

Takie informacje wynikają z projektu zmian w rozporządzeniu w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów.

W komentarzach do artykułu czytelnicy pytają o to, dlaczego nie zrezygnować z egzaminu ósmoklasisty. Podobne postulaty pojawiły się tu:

Uzasadnienie Ministerstwa Edukacji

W uzasadnieniu projektu nowelizacji czytamy:

„(…) zgodnie z art. 44zw ust. 4 ustawy o systemie oświaty dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej (na udokumentowany wniosek dyrektora szkoły złożony w porozumieniu z rodzicami ucznia) w szczególnych przypadkach zdrowotnych, uniemożliwiających uczniowi przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty może zwolnić ucznia z obowiązku przystąpienia do tego egzaminu. Dotyczy to sytuacji, w których uczniowie ze względu na szczególnie trudną sytuację zdrowotną (np. ostry przebieg przewlekłej choroby uniemożliwiającej uczniowi funkcjonowanie, chorobę nowotworową, śpiączkę, utratę możliwości ruchu, nagłą utratę wzroku) nie mogą w ogóle przystąpić do egzaminu ósmoklasisty, tj. zarówno w terminie głównym, jak i w terminie dodatkowym. W związku z tym, że na podstawie art. 44zw ust. 4 ustawy o systemie oświaty uczeń jest zwolniony z całego egzaminu ósmoklasisty (tj. ze wszystkich przedmiotów, z których jest przeprowadzany ten egzamin).

Kiedy uczeń jest uprawniony do zwolnienia z przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty

Wydanie nowej regulacji jest niezbędne ze względu na zmianę art. 44 ustawy o systemie oświaty wprowadzoną nowelizacją z dnia 30 sierpnia 2023 r. Polegała ona na dodaniu nowego przypadku, w którym uczeń jest uprawniony do zwolnienia z przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty.

Po nowelizacji uczeń posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawności sprzężone inne niż niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym może być zwolniony przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty, na wniosek rodziców pozytywnie zaopiniowany przez dyrektora szkoły.

Ponadto, w szczególnych przypadkach losowych lub zdrowotnych (np. ostry przebieg przewlekłej choroby uniemożliwiającej uczniowi funkcjonowanie, chorobę nowotworową, śpiączkę, utratę możliwości ruchu, nagłą utratę wzroku) uniemożliwiających uczniowi przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty w terminie dodatkowym, dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej, na udokumentowany wniosek dyrektora szkoły, może zwolnić ucznia z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty.

 

Testy do egzaminu ósmoklasisty

DGP

 

Projekt nowelizacji rozporządzenia MEiN uwzględnia zatem indywidualną sytuację tych osób.

"Osoby zwolnione z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty lub do danego przedmiotu  lub przedmiotów objętych tym egzaminem na podstawie ww. przepisów znalazły się w szczególnej sytuacji, której konsekwencją jest brak możliwości uzyskania punktów w ramach postępowania rekrutacyjnego za wyniki egzaminu ósmoklasisty" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Dlatego w projekcie przewidziano rozwiązanie umożliwiające przeliczenie na punkty ocen wymienionych na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej uczniów zwolnionych z egzaminu ósmoklasisty w wymienionych przypadkach.

Przewidziano, że znowelizowane rozporządzenie miałoby wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Jak przelicza się punkty ze świadectwa ósmoklasisty po zwolnieniu go z egzaminu?

Określa to § 8 rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18 listopada 2022 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów

Po nowelizacji ma brzmieć tak (boldujemy zmienione fragmenty):

§ 8. 1. W przypadku osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty na podstawie art. 44zw ust. 2 i 4 oraz art. 44zz ust. 2 ustawy o systemie oświaty oceny z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego, wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, przelicza się na punkty, przy czym za uzyskanie z:

1) języka polskiego i matematyki oceny wyrażonej w stopniu:

a) celującym - przyznaje się po 35 punktów,

b) bardzo dobrym - przyznaje się po 30 punktów,

c) dobrym - przyznaje się po 25 punktów,

d) dostatecznym - przyznaje się po 15 punktów,

e) dopuszczającym - przyznaje się po 10 punktów;

2) języka obcego nowożytnego oceny wyrażonej w stopniu:

a) celującym - przyznaje się 30 punktów,

b) bardzo dobrym - przyznaje się 25 punktów,

c) dobrym - przyznaje się 20 punktów,

d) dostatecznym - przyznaje się 10 punktów,

e) dopuszczającym - przyznaje się 5 punktów.

2. W przypadku osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia do danego przedmiotu objętego egzaminem ósmoklasisty na podstawie art. 44zz ust. 2 ustawy o systemie oświaty ocenę z danego przedmiotu, z którego jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty i którego dotyczy zwolnienie, wymienioną na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, przelicza się na punkty w sposób określony w ust. 1.

3. W przypadku osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty na podstawie art. 44zw ust. 2 i 4 ustawy o systemie oświaty ocenę z języka obcego nowożytnego, z którego jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty, wymienioną na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, przelicza się na punkty w sposób określony w ust. 1 pkt 2, z tym że na punkty jest przeliczana wyższa ocena z języka obcego nowożytnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(33)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Nikita
  2023-11-20 07:01:50
  Ten egzamin jest w ogóle nie potrzebny. To tylko niepotrzebny stres dla dziecka, które już i tak się stresuje, bo zmienia szkołę. Dziecko uczy się cały rok, cały rok pracuje na ocenę końcową i to powinno wystarczyć. No ale ktoś za to bierze grube pieniądze.
  26
  pokażodpowiedzi (3)
 • KONFEDERACJA
  2023-11-19 17:10:57
  W czasach ,w których szkoły ponadpodstawowe przyjmują każdego jak leci ,organizowanie kosztownego egzaminu,który na dodatek można oblać jest niepotrzebnym wydatkiem.
  15
  pokażodpowiedzi (3)
 • Matka realistka
  2023-11-20 15:55:11
  Egzamin powinien być, jednakowy dla wszystkich. Eliminuje dupowlazów i łapowki rodziców w zamian za dobre oceny dziecka. Mamusie wypowiadające się tu o stresie dziecka chyba zapomniały jak 30 lat temu obowiązywał egzamin wstępny do szkół średnich, pisany w szkole średniej. No chyba że kończyły zawodówkę i nie są w temacie. Dziecko musi się oswajać że stresem. Trzymanie dziecka pod kloszem skutkuje depresją przy byle okazji życiowej, gdy kolega się krzywo popatrzy. Jedyne co powinno się zrobić to zmniejszyć ilość niepotrzebnego materiału w podstawówce i zlikwidować niezapowiedziane odpowiedzi ustnej.
  16
  pokażodpowiedzi (3)
 • Emerytka
  2023-11-20 14:38:36
  Uważam że powinno się zlikwidować egzaminy kiedyś wystarczyło świadectwo ukończenia szkoły Bo po to ono jest a jak było dużo chętnych do szkoly ponadpodstawowej to odbywał się konkurs świadectw A nie jakieś niepotrzebnie stresujące dzieci egzaminy
  27
  pokażodpowiedzi (2)
 • Bzdury
  2023-11-21 09:21:56
  Ta jasne. W różnych szkołach z tę samą pracę nauczyciel wystawia 5 a w innej 3. I co to za sprawiedliwość jeśli jest to subiektywna ocena nauczyciela. Byłoby to krzywdzące. Moja córka miała 4 z matmy, bo ciągle dostawala minusy za brak cyrkla, ekierki I inne bzdury. A egzamin napisała na 100%. To samo z polskiego. 80.Pani nie podobał się jej styl... Ciekawe że ci, których się podobał mieli 10% mniej od corki. Egzamin musi być. Identyczny dla wszystkich.przeciez jak umie to napiszę dobrze.a nie ktoś jedzie na opinii przez 8 lat, mamusia we wszystkich komitetach szkolnych i same ochy I achy. A w głowie siano. O jakim wy stresie mówicie. Sami tak nakręcacie dzieci i przeżywacie jak stonka wykopki
  3
  pokażodpowiedzi (2)
 • ZK
  2023-11-20 20:06:59
  Jestem za zniesieniem egzaminów ósmoklasisty na rzecz ewentualnych egzaminów do szkoły średniej, jeśli takowe w tej szkole będą potrzebne.
  7
 • Jaga
  2023-11-20 19:46:23
  Egzaminy wstępne organizowane przez szkoły średnie nie były złe. Powinno się do tego wrócić. Oszczędność na arkuszach i egzaminatorach sprawdzających "pod klucz". Nie przyjmowano by wszystkich, jak leci. Bez egzaminów do szkół branżowych.
  6
 • Kodeks pracy dla nauczycieli
  2023-11-20 16:05:28
  A ten egzamin czego ma dowodzić? Chyba tylko tego: czy nauczyciele sprawiedliwie, czy po swoistym uważaniu, uczniów oceniali. Jak już się chce uczniów oceniać - to wystarczy statystykę prowadzić ( gdzie i jaki uczeń dostał się, zgodnie ze swoimi preferencjami, marzeniami ). Tak, ciągle egzaaminujemy, oceniamy uczniów. Nadal brak oceny i odpowiedzialności nauczycieli za wyniki głosowania. Nadal nauczyciel ,mierny i bierny, zarabia tyle samo, co nauczyciel ambitny, aktywny zaangażowany. Egzaminy nie dla uczniów, klas 8 , trzeba prowadzić. Egzaminy i Kodeks pracy dla nauczycieli - to priorytet.
  20
  pokażodpowiedzi (1)
 • Fan egzaminów
  2023-11-21 14:07:34
  Może zrezygnujmy z tych egzaminów, które dla większości uczniów i rodziców nie mają żadnego znaczenia i o niczym nie decydują. Szkoły średnie mogą jak dawniej określić własne kryteria przyjęcia w oparciu o wyniki na świadectwach, co wzbudzi w uczniach większą motywację do nauki, lub wprowadzić egzamin na wejściu. Oszczędzimy mnóstwo pieniędzy, które można przeznaczyć na dofinansowanie np. zajęć pozalekcyjnych
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • An
  2023-11-21 15:22:47
  Egzamin ósmoklasistów przyczynia się do niepotrzebnego stresu i jlnie jest zasadny.
  5
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

REKLAMA

Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

REKLAMA

Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

REKLAMA