W 2024 r. zamiast egzaminu ósmoklasisty przeliczenie stopni ze świadectwa ukończenia szkoły podstawowej. Ale tylko wyjątkowo
REKLAMA
REKLAMA
Takie informacje wynikają z projektu zmian w rozporządzeniu w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów.
W komentarzach do artykułu czytelnicy pytają o to, dlaczego nie zrezygnować z egzaminu ósmoklasisty. Podobne postulaty pojawiły się tu:
Uzasadnienie Ministerstwa Edukacji
W uzasadnieniu projektu nowelizacji czytamy:
„(…) zgodnie z art. 44zw ust. 4 ustawy o systemie oświaty dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej (na udokumentowany wniosek dyrektora szkoły złożony w porozumieniu z rodzicami ucznia) w szczególnych przypadkach zdrowotnych, uniemożliwiających uczniowi przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty może zwolnić ucznia z obowiązku przystąpienia do tego egzaminu. Dotyczy to sytuacji, w których uczniowie ze względu na szczególnie trudną sytuację zdrowotną (np. ostry przebieg przewlekłej choroby uniemożliwiającej uczniowi funkcjonowanie, chorobę nowotworową, śpiączkę, utratę możliwości ruchu, nagłą utratę wzroku) nie mogą w ogóle przystąpić do egzaminu ósmoklasisty, tj. zarówno w terminie głównym, jak i w terminie dodatkowym. W związku z tym, że na podstawie art. 44zw ust. 4 ustawy o systemie oświaty uczeń jest zwolniony z całego egzaminu ósmoklasisty (tj. ze wszystkich przedmiotów, z których jest przeprowadzany ten egzamin).
Kiedy uczeń jest uprawniony do zwolnienia z przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty
Wydanie nowej regulacji jest niezbędne ze względu na zmianę art. 44 ustawy o systemie oświaty wprowadzoną nowelizacją z dnia 30 sierpnia 2023 r. Polegała ona na dodaniu nowego przypadku, w którym uczeń jest uprawniony do zwolnienia z przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty.
Po nowelizacji uczeń posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawności sprzężone inne niż niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym może być zwolniony przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty, na wniosek rodziców pozytywnie zaopiniowany przez dyrektora szkoły.
Ponadto, w szczególnych przypadkach losowych lub zdrowotnych (np. ostry przebieg przewlekłej choroby uniemożliwiającej uczniowi funkcjonowanie, chorobę nowotworową, śpiączkę, utratę możliwości ruchu, nagłą utratę wzroku) uniemożliwiających uczniowi przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty w terminie dodatkowym, dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej, na udokumentowany wniosek dyrektora szkoły, może zwolnić ucznia z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty.
Projekt nowelizacji rozporządzenia MEiN uwzględnia zatem indywidualną sytuację tych osób.
"Osoby zwolnione z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty lub do danego przedmiotu lub przedmiotów objętych tym egzaminem na podstawie ww. przepisów znalazły się w szczególnej sytuacji, której konsekwencją jest brak możliwości uzyskania punktów w ramach postępowania rekrutacyjnego za wyniki egzaminu ósmoklasisty" - czytamy w uzasadnieniu projektu.
Dlatego w projekcie przewidziano rozwiązanie umożliwiające przeliczenie na punkty ocen wymienionych na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej uczniów zwolnionych z egzaminu ósmoklasisty w wymienionych przypadkach.
Przewidziano, że znowelizowane rozporządzenie miałoby wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Jak przelicza się punkty ze świadectwa ósmoklasisty po zwolnieniu go z egzaminu?
Określa to § 8 rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18 listopada 2022 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów
Po nowelizacji ma brzmieć tak (boldujemy zmienione fragmenty):
§ 8. 1. W przypadku osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty na podstawie art. 44zw ust. 2 i 4 oraz art. 44zz ust. 2 ustawy o systemie oświaty oceny z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego, wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, przelicza się na punkty, przy czym za uzyskanie z:
1) języka polskiego i matematyki oceny wyrażonej w stopniu:
a) celującym - przyznaje się po 35 punktów,
b) bardzo dobrym - przyznaje się po 30 punktów,
c) dobrym - przyznaje się po 25 punktów,
d) dostatecznym - przyznaje się po 15 punktów,
e) dopuszczającym - przyznaje się po 10 punktów;
2) języka obcego nowożytnego oceny wyrażonej w stopniu:
a) celującym - przyznaje się 30 punktów,
b) bardzo dobrym - przyznaje się 25 punktów,
c) dobrym - przyznaje się 20 punktów,
d) dostatecznym - przyznaje się 10 punktów,
e) dopuszczającym - przyznaje się 5 punktów.
2. W przypadku osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia do danego przedmiotu objętego egzaminem ósmoklasisty na podstawie art. 44zz ust. 2 ustawy o systemie oświaty ocenę z danego przedmiotu, z którego jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty i którego dotyczy zwolnienie, wymienioną na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, przelicza się na punkty w sposób określony w ust. 1.
3. W przypadku osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty na podstawie art. 44zw ust. 2 i 4 ustawy o systemie oświaty ocenę z języka obcego nowożytnego, z którego jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty, wymienioną na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, przelicza się na punkty w sposób określony w ust. 1 pkt 2, z tym że na punkty jest przeliczana wyższa ocena z języka obcego nowożytnego.
REKLAMA
REKLAMA