REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Likwidacja egzaminu ósmoklasisty? Zamiast niego punkty za oceny na świadectwie? Egzamin wstępny do LO? Jesteś za, czy przeciw?

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Likwidacja egzaminu ósmoklasisty? Zamiast niego punkty za oceny na świadectwie? Egzamin wstępny do LO? Jesteś za, czy przeciw?
Likwidacja egzaminu ósmoklasisty? Zamiast niego punkty za oceny na świadectwie? Egzamin wstępny do LO? Jesteś za, czy przeciw?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zwolniony z egzaminu uczeń będzie miał przeliczone na punkty oceny ze świadectwa. Szczegóły prawne tych zmian na końcu artykułu. 

Opublikowaliśmy kilka artykułów o nowości polegającej na zwolnieniu z egzaminu ósmoklasisty uczniów "w szczególnych przypadkach zdrowotnych".

REKLAMA

Zostaliśmy zaskoczeni reakcją Internautów w mediach społecznościowych, którzy poprowadzili żywiołową rozmowę w kierunku ….. likwidacji egzaminu ósmoklasisty. Skoro da się z niego zrezygnować dla uczniów z kłopotami ze zdrowiem, to dlaczego nie zrobić tak dla wszystkich? Zamiast egzaminu byłyby punkty za oceny na świadectwie, a egzamin wstępny tylko do LO. Wiele osób argumentowało: "Bo tak było dawniej". 

Przed powrotem do "dawnego" przestrzegają nauczyciele spodziewając się presji rodziców na wyższe oceny u dzieci niż wynika z ich wiedzy/umiejętności/pracowitości.

egzamin ósmoklasisty

egzamin ósmoklasisty

 

Infor.pl

Pojawiły się też propozycje łączenia wyniku egzaminu z punktami za oceny ze świadectwa (od VI klasy).

Egzamin ósmoklasisty - propozycja zmian

Egzamin ósmoklasisty - propozycja zmian

 

Infor.pl

 

Likwidacja egzaminu ósmoklasisty - opinie Internautów

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
grafika 1

grafika nr 1 

 

Infor.pl

 

grafika nr 2

grafika nr 2

 

Infor.pl

 

grafika nr 3

grafika nr 3

 

Infor.pl

 

grafika nr 4

grafika nr 4

 

Infor.pl

 

 

grafika n r

grafika nr 5

 

 

grafika nr 6

grafika nr 6

 

Infor.pl

 

grafika nr 7

grafika nr 7

 

INFOR

 

grafika nr 8

grafika nr 8

 

Infor.pl

Szczegóły prawne przywołanej nowelizacji

Od 23 września 2023 r. nowy art. 44zw ust. 4 ustawy o systemie oświaty wprowadził takie zwolnienie:

REKLAMA

W szczególnych przypadkach zdrowotnych, uniemożliwiających uczniowi lub słuchaczowi przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty, dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej, na udokumentowany wniosek dyrektora szkoły, może zwolnić ucznia lub słuchacza z obowiązku przystąpienia do tego egzaminu. Dyrektor szkoły składa wniosek w porozumieniu z rodzicami ucznia lub ze słuchaczem.

Za tymi zmianami idzie: nowelizacja rozporządzenia w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów.

W uzasadnieniu projektu nowelizacji czytamy:

„(…) zgodnie z art. 44zw ust. 4 ustawy o systemie oświaty dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej (na udokumentowany wniosek dyrektora szkoły złożony w porozumieniu z rodzicami ucznia) w szczególnych przypadkach zdrowotnych, uniemożliwiających uczniowi przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty może zwolnić ucznia z obowiązku przystąpienia do tego egzaminu. Dotyczy to sytuacji, w których uczniowie ze względu na szczególnie trudną sytuację zdrowotną (np. ostry przebieg przewlekłej choroby uniemożliwiającej uczniowi funkcjonowanie, chorobę nowotworową, śpiączkę, utratę możliwości ruchu, nagłą utratę wzroku) nie mogą w ogóle przystąpić do egzaminu ósmoklasisty, tj. zarówno w terminie głównym, jak i w terminie dodatkowym. W związku z tym, że na podstawie art. 44zw ust. 4 ustawy o systemie oświaty uczeń jest zwolniony z całego egzaminu ósmoklasisty (tj. ze wszystkich przedmiotów, z których jest przeprowadzany ten egzamin). 

Poniżej zmieniony fragment rozporządzenia.

Jak przelicza się punkty ze świadectwa ósmoklasisty po zwolnieniu go z egzaminu?

Określa to § 8 rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18 listopada 2022 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów

Po nowelizacji ma brzmieć tak (boldujemy zmienione fragmenty):

§ 8. 1. W przypadku osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty na podstawie art. 44zw ust. 2 i 4 oraz art. 44zz ust. 2 ustawy o systemie oświaty oceny z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego, wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, przelicza się na punkty, przy czym za uzyskanie z:

1) języka polskiego i matematyki oceny wyrażonej w stopniu:

a) celującym - przyznaje się po 35 punktów,

b) bardzo dobrym - przyznaje się po 30 punktów,

c) dobrym - przyznaje się po 25 punktów,

d) dostatecznym - przyznaje się po 15 punktów,

e) dopuszczającym - przyznaje się po 10 punktów;

2) języka obcego nowożytnego oceny wyrażonej w stopniu:

a) celującym - przyznaje się 30 punktów,

b) bardzo dobrym - przyznaje się 25 punktów,

c) dobrym - przyznaje się 20 punktów,

d) dostatecznym - przyznaje się 10 punktów,

e) dopuszczającym - przyznaje się 5 punktów.

REKLAMA

2. W przypadku osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia do danego przedmiotu objętego egzaminem ósmoklasisty na podstawie art. 44zz ust. 2 ustawy o systemie oświaty ocenę z danego przedmiotu, z którego jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty i którego dotyczy zwolnienie, wymienioną na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, przelicza się na punkty w sposób określony w ust. 1.

3. W przypadku osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty na podstawie art. 44zw ust. 2 i 4 ustawy o systemie oświaty ocenę z języka obcego nowożytnego, z którego jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty, wymienioną na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, przelicza się na punkty w sposób określony w ust. 1 pkt 2, z tym że na punkty jest przeliczana wyższa ocena z języka obcego nowożytnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(19)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Mama
  2023-11-27 08:32:24
  Stanowczo zlikwidować stres związany z egzaminem .Konkurs świadectw powinien być
  10
  pokażodpowiedzi (2)
 • PROFESOR
  2023-11-27 08:24:29
  ZLIKWIDOWAĆ TE EGZAMINY ÓSMOKLASISTY
  12
 • Aga
  2023-11-27 06:16:00
  Egzamin powinienbyc ale do zdobytych punktów powinny być zaliczane oceny że świadectw z poprzednich klas (od np.szóstej). To pokaże dziecka zdolności i będzie sprawiedliwą oceną ciężkiej pracy. TL źle że o przyszłości dziecka decyduje jeden dzień, który może przytrafić die w słabszym momencie- wystarczy okres czy choroba a dziecko nie zdana swoim zwykłym poziomie. Połowa punktów powinn być wynikiem ocen na świadectwie z poprzednich lat. Podobny system działa w Niemczech i uważam że jest sprawiedliwy.
  6
  pokażodpowiedzi (1)
 • Realistka
  2023-11-27 00:31:46
  Jeśli chodzi o całkowitą rezygnację egzaminu - to bardzo zły pomysł. Szkoły podstawowe są różne i system oceniania przez nauczycieli też. Gdzieś łatwiej o 6 w innym miejscu trudniej. Egzamin wyrównuje szanse. Przenoszenie egzaminu egzaminu do LO - kolejny zły pomysł- to dodatkowy stres dla uczniów. Niech chociaż egzamin zdają w miejscu do którego są przyzwyczajeni. To, że niektórzy będą z niego zwalniani - no cóż... stawiam na ostre naciąganie powodów do jego nie pisania. Znowu układy, kombinacje. Pewnie psycholodzy i psychiatrzy sobie zarobią. Reasumując - kolejne bezsensowne , kosztowne zamieszanie w oświacie. Chyba nie mają co robić.
  16
  pokażodpowiedzi (1)
 • A.pit
  2023-11-27 20:02:53
  Tylko egzamin w szkole średniej
  1
 • buba
  2023-11-28 22:34:32
  jestem za likwidacją egzaminu, który poza zbędnym stresem i papierologią nie wnosi nic dobrego
  3
 • ewap
  2023-11-27 10:06:17
  Popieram Agę. Egzamin powinien być. W szkole podstawowej- nie w średniej. Tu jest mniejszy stres..... Gdy Dziecko jest chore, to jest inny dodatkowy termin. Kolejna WIELKA reforma, to kolejne koszty dla państwa. Stać nas? Likwidacja egzaminu spowoduje "naciąganie" ocen, a to jest bardzo niesprawiedliwe dla tych, którzy są ocenieni rzetelnie. Rodzice będą mieli pretensje do nauczycieli . Nauczyciel sprawiedliwie oceniający usłyszy: a w innej szkole, to...... Pomysł z punktowaniem ocen z kilku klas wcześniejszych też jest ok . Teraz liczą się tylko oceny z klasy ósmej.
  7
 • Aga
  2023-11-29 15:11:05
  Presja ze syrony rodziców jeśli chodzi o oceny jest również teraz. Przypominam, że za świadectwo z paskiem uczniowie dostają dodatkowe punkty. Egzamin ósmoklasisty powinien zostać zlikwidowany. Powinny wrócić egzaminy do liceów. Zdecydowanie. Skończmy z tą szkodliwą farsą. Te egzamin oprócz stresu i zarobku dla korepetytorów nie wnosi niczego.
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Gotos
  2023-11-27 08:55:20
  W odpowiedzi na niektóre komentarze proszę nie pisać o łapówkach bo są nielegalne i nauczyciele ich nie przyjmują. Jednak jeśli o dostaniu się dziecka do szkoły średniej decydowałyby oceny to możliwe że niektórzy rodzice biegaliby do nauczycieli i truli. To byłoby dla nauczycieli gorsze niż praca sędziego sądowego bo każdy by wiedział kogo nękać. Tylko egzamin na koniec 8 klasy. Choć tu częściowo decydują pieniądze i korki bo podstawa Czarnka jest przeładowana
  1
 • Xyz
  2023-12-04 12:01:55
  Oceny semestralne i roczne nie są miarodajnym wyznacznikiem opanowania metariału przez ucznia. Widełki różnią się między szkołami, na ocenę wpływa aktywność w tym też pozalekcyjna, a nauczyciele te oceny podwyższają by mieć spokój od rodziców - Co dopiero byłoby gdyby były zależne od dostania się do liceum... Egzamin to sposób na jednolite zweryfikowanie wiedzy, jeśli odejść od niego na rzecz ocen to jedyne oceny brane pod uwagę przy rekrutacji powinny być ze sprawdzianów, minimalizując szansę na manipulację oceną. A "zbędny stres" nie jest argumentem, życie jest stresujące i trzeba sobie z tym radzić. Może tak samo "zbędnym stresem" jest egzamin na prawko? Zaaplikujcie tu swoją własną logikę: - człowiek został sprawdzony przez nauczyciela jazdy i zdał kurs płynnie i śpiewająco - jednak wciąż oblał egzamin państwowy przez stres będący najczęstrzym powodem uwalenia... Nie mniej nie uważam by ktokolwiek był zwolennikiem zakazu państwowego egzaminu na prawko na rzecz weryfikacji wewnętrznej.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

REKLAMA

D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

Uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela stawek]. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

REKLAMA

Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

REKLAMA