REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W dalszym ciągu firmy szkoleniowe, akademia, centra edukacyjne kuszą kursantów "zaświadczeniami MEN". To wprowadzanie w błąd uczących się

W dalszym ciągu firmy szkoleniowe i edukacyjne kuszą kursantów
W dalszym ciągu firmy szkoleniowe i edukacyjne kuszą kursantów "zaświadczeniami MEN". To wprowadzanie w błąd uczestników szkoleń
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zaświadczenie o ukończeniu kursu jest wydawane przez organizatora kursu i potwierdza wyłącznie uczestnictwo w danym kursie, nie zaświadcza o uzyskanych efektach kształcenia i kwalifikacjach - informowało ministerstwo edukacji w 2023 r. Informacje te są aktualne także teraz w kwietniu 2024 r.

Nie ma w porządku prawnym dokumentu "zaświadczenia na druku MEN/MEiN".

REKLAMA

Infor.pl przypomina (29 IV 2024 r.) artykuł z 2023 r. po sygnałach, że w dalszym ciągu firmy szkoleniowe i edukacyjne kuszą kursantów "zaświadczeniami MEN":

Informacje o zaświadczeniach są nieprawdziwe

REKLAMA

Jak informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki, docierają do niego sygnały o kursach oferowanych na portalach internetowych, których organizatorzy zapewniają o otrzymaniu "zaświadczenia na druku MEN/MEiN" potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Organizatorzy wskazują ponadto, że zaświadczenie to jest honorowane przez pracodawców w kraju i za granicą. "Informacje te są nieprawdziwe i nie znajdują uzasadnienia w obowiązujących przepisach" - podkreśla resort w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej.

MEiN wyjaśnia, że w polskim porządku prawnym nie występują pojęcia "druk MEN/MEiN", "zaświadczenie na druku MEN/ MEiN", "certyfikat MEN/MEiN". Przypomina, że wzory świadectw, certyfikatów, zaświadczeń, aneksów, dyplomów państwowych i innych druków zostały określone w rozporządzeniu ministra edukacji i nauki w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków. "Wśród nich nie ma jednak wzoru druku o ukończeniu kursu" - informuje ministerstwo.

Rozporządzenie ministra edukacji i nauki z dnia 6 października 2023 r. 

REKLAMA

Wskazuje, że w rozporządzeniu ministra edukacji i nauki z dnia 6 października 2023 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych określono wzory zaświadczeń o ukończeniu kursów prowadzonych przez takie jednostki systemu oświaty jak: szkoły prowadzące kształcenie zawodowe, placówki kształcenia ustawicznego, centra kształcenia zawodowego, branżowe centra umiejętności. "W aktualnym stanie prawnym nie ma regulacji uprawniających placówkę kształcenia ustawicznego do wydawania +certyfikatu+ lub +legitymacji+, jak również nie ma podstaw formalnych i faktycznych uzasadniających twierdzenie, że zaświadczenie o ukończeniu kursu jest wydawane +na druku MEN/MEiN+" - informuje resort edukacji i nauki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaznacza, że dokumenty wydawane po ukończeniu kształcenia prowadzonego w formach pozaszkolnych (na kursach) nie mają statusu dokumentów potwierdzających kwalifikacje zawodowe. "W obszarze oświaty (kształcenie na poziomie szkolnictwa branżowego, tj. w zakresie zawodów nauczanych w szkołach branżowych I i II stopnia, technikach i szkołach policealnych) dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe wydają okręgowe komisje egzaminacyjne po przeprowadzeniu egzaminu. Są to: świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie, certyfikat kwalifikacji zawodowej, dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe, dyplom zawodowy" - wyjaśnia. Podaje, że wzory tych dokumentów określają przepisy wydane na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.

"Zaświadczenie o ukończeniu kursu jest wydawane przez organizatora kursu i potwierdza wyłącznie uczestnictwo w danym kursie, nie zaświadcza natomiast o uzyskanych efektach kształcenia i kwalifikacjach" - podkreśla MEiN. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wielkie zmiany w ortografii. Co nas czeka od 2026 roku?

Rada Języka Polskiego ogłosiła, że uchwaliła zmiany zasad ortografii w języku polskim. Czeka nas prawdziwa rewolucja. Zmiany będą obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. 

Od 14 czerwca trzeba mieć nowy sprzęt. Inaczej przepadnie 1200 zł dotacji

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wprowadza zmiany w programie "Czyste Powietrze". Jak podkreśla resort, zmiany mają ochronić beneficjentów przed nieodpowiednimi inwestycjami i zbyt wysokimi rachunkami.

Od 28 maja nowe przepisy o powoływaniu komisarzy w gminach

28 maja 2024 r. wejdzie w życie zmiana ustawy o samorządzie gminnym. W przypadku wygaśnięcia mandatu wójta przed upływem kadencji, jego funkcję - do czasu nowych wyborów - będzie pełnił zastępca wójta.

Obawy się potwierdziły. Polska najbardziej homofobicznym krajem Unii Europejskiej. Niechlubny ranking

Według najnowszych danych z rankingu "Rainbow Map" ILGA-Europe, Polska została ponownie uznana za najbardziej homofobiczny kraj w Unii Europejskiej. Informację tę przekazała Kampania Przeciw Homofobii.

REKLAMA

Nawet 11 mln zł na projekt. Czas na złożenie wniosku mija 24 czerwca

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła nabór wniosków w ramach konkursu "Dostępność szansą na rozwój 3". Konkurs jest skierowany do podmiotów, które chcą poprawić dostępność i projektowanie towarów oraz usług dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami.

Egzamin ósmoklasisty 2024 r: Odpowiedzi z matematyki. Zdania otwarte i zamknięte. Arkusz egzaminacyjny [CKE i PDF] Relacja

Na infor.pl arkusze egzaminacyjne z dzisiejszego egzaminu ósmoklasisty z matematyki, a także odpowiedzi naszych ekspertów.

Farmy wiatrowe - dlaczego są opłacalne?

Czym jest farma wiatrowa? Jakie mity są najczęściej powielane jeśli chodzi o farmy wiatrowe? Co takie farmy mogą zaoferować mieszkańcom? 

Pakt migracyjny przyjęty - co to oznacza dla Polski? Premier Donald Tusk uspokaja

Ministrowie finansów państw UE ostatecznie zatwierdzili pakt migracyjny. Premier Donald Tusk zapewnił, że Polska nie przyjmie z tytułu paktu migracyjnego żadnych migrantów. Stwierdził, że Polska przyjęła setki tysięcy migrantów w związku z wojną rosyjsko-ukraińską oraz dziesiątki tysięcy migrantów z Białorusi.

REKLAMA

Darmowe szkolenia dotyczące pozyskiwania środków na kulturę. Zapisy tylko do 16 maja 2024 r.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego organizuje szkolenia dotyczące pozyskiwania środków na kulturę z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. Jak się zapisać? 

Egzamin ósmoklasisty 2024. Na pierwszy ogień język polski

Wtorek jest dniem, w którym ponad 226 tysięcy uczniów ósmych klas szkół podstawowych przystąpiło do egzaminu pisemnego z języka polskiego. To trzydniowy maraton, w którym każdego dnia uczniowie zdają egzamin z innego przedmiotu. Warto zwrócić uwagę na obecność 11,6 tysiąca uczniów będących obywatelami Ukrainy, którzy przybyli do Polski po wybuchu wojny. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Marcin Smolik, zapewnia, że wszystko przebiega spokojnie i zgodnie z planem.

REKLAMA