REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana Karty Nauczyciela: W szkołach będą uczyć nauczyciele nieposiadający stopnia awansu zawodowego. Zarobki? 15% więcej [1 września 2022 r.]

minister edukacji Przemysław Czarnek
minister edukacji Przemysław Czarnek
Media

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja Karty Nauczyciela zmienia wysokość tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli. Zgodnie z nim średnie wynagrodzenie nauczyciela nieposiadającego stopnia awansu zawodowego ma wynosić 120 proc. kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej.
rozwiń >

Obecnie średnie wynagrodzenie nauczycieli stanowi dla nauczyciela stażysty - 100 proc. kwoty bazowej, a dla nauczyciela kontraktowego - 111 proc.

REKLAMA

Kiedy zmiana Karty Nauczyciela w 2022 r.?

"Jesteśmy na końcowym etapie prac nad ustawą zmieniającą prawo oświatowe w zakresie awansu zawodowego. Myślę, że ten projekt ustawy w najbliższych dwóch tygodniach powinien być przyjęty przez Radę Ministrów. Trafi do parlamentu i jeszcze przed 1 września zostanie uchwalony" - zapowiedział.

Czy likwidacja nauczycieli stażystów i kontraktowych da podwyżkę pensji o 15%?

"To jest zmiana awansu zawodowego poprzez jego uproszczenie, zwłaszcza dla nauczycieli początkujących - stażystów i kontraktowych, która przyniesie łączną podwyżkę wynagrodzeń już od 1 września dla tych najgorzej zarabiających o 15 proc." - zapewnił.

Znaczący wzrost wynagrodzeń o kilkaset złotych miesięcznie dla tych, którzy wchodzą do zawodu nauczyciela

Czarnek ocenił, że będzie to znaczący wzrost wynagrodzeń o kilkaset złotych miesięcznie dla tych, którzy wchodzą do zawodu. "Myślę, że to będzie też jakaś zachęta dla tych, którzy dzisiaj kończą studia i myślą o tym, czy nie rozpocząć pracy w szkole".

Obowiązkowe konsultacje nauczyciela z rodzicami

REKLAMA

Zmniejszenie liczby stopni awansu zawodowego nauczycieli oraz zobowiązanie nauczyciela do przeznaczenia jednej godziny w tygodniu na konsultacje dla uczniów i ich rodziców - zakłada projekt nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela, skierowany do konsultacji publicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Celem projektu ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego jest m.in. uproszczenie i odbiurokratyzowanie systemu awansu zawodowego nauczycieli. W stosunku do dotychczasowego systemu awansu zawodowego podnoszone są, bowiem zarzuty, że jest on nadmiernie zbiurokratyzowany. Zmiany w zakresie awansu zawodowego zapewnią wzrost wynagrodzenia nauczycieli, którzy nie uzyskali jeszcze stopnia nauczyciela mianowanego, tj. w pierwszych latach pracy w tym zawodzie. Obecny system awansu zawodowego wpływa bowiem niekorzystnie na poziom wynagrodzenia nauczycieli rozpoczynających pracę w szkole, co może zniechęcać kandydatów do pracy w zawodzie nauczyciela" - czytamy w uzasadnieniu do projektu nowelizacji.

Nauczyciel nieposiadający stopnia awansu zawodowego

Zgodnie z projektem - przygotowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki - likwidacji mają ulec dwa stopnie awansu zawodowego nauczycieli: nauczyciel stażysta i nauczyciel kontraktowy. Po ich likwidacji w systemie zamiast czterech stopni awansu zawodowego będą: "nauczyciel nieposiadający stopnia awansu zawodowego" i - tak jak obecnie - nauczyciel mianowany i nauczyciel dyplomowany. Formalnie pierwszym stopniem awansu stanie się stopień nauczyciela mianowanego, o który młody nauczyciel będzie mógł się starać po 4 latach pracy. W tym okresie przez 3 lata i 9 miesięcy młody nauczyciel będzie odbywał nie staż, ale "przygotowanie do zawodu".

Dla nauczyciela 1000 zł na start

Będzie mu nadal przysługiwało jednorazowe świadczenie "na start" w wysokości 1000 zł.

Średnie wynagrodzenie nauczyciela nieposiadającego stopnia awansu zawodowego ma wynosić 120 proc. kwoty bazowej

W projekcie zaproponowano też zmiany dotyczące wysokości tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli. Zgodnie z nim średnie wynagrodzenie nauczyciela nieposiadającego stopnia awansu zawodowego ma wynosić 120 proc. kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej. Obecnie średnie wynagrodzenie nauczycieli stanowi dla nauczyciela stażysty - 100 proc. kwoty bazowej, a dla nauczyciela kontraktowego - 111 proc.

INFORLEX Oświata
- Wynagrodzenia nauczycieli
- Awans zawodowy nauczyciela
- Uczniowie z Ukrainy - zadania szkół i przedszkoli

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(243)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Joanna
  2022-05-10 06:12:46
  Na pewno jest to zachętą dla tych, którzy pracują w zawodzie dwadzieścia lat, ukończyli kilkanaście fakultetów, doszli do szczytu kariery i nie mają widoków na podwyżkę... zachętą do odejścia z zawodu. Pozdrawiam reformatorów, polozycie system edukacji.
  41
  pokażodpowiedzi (7)
 • Aleksandra
  2022-05-10 07:04:38
  A co z nauczycielami, którym 6 lat zajęło dojście do mianowania? Mają kilka ukończonych kierunków, wiele fakultetów i zupełnie inne doświadczenie... Dostaną praktycznie tyle, co początkujący bez doświadczenia, "przygotowujący się do zawodu". A dyplomowani? Rozpoczynając pracę w szkole, byłam mróweczką przy koleżance dyplomowanej z około 30letnim stażem pracy, mimo tego ze nie była to moja pierwsza praca. Ten system to porażka...
  17
  pokażodpowiedzi (4)
 • A
  2022-05-10 06:33:41
  Zdawalam egzamin nauczyciela kontraktowego przed komisją a teraz go likwidują... Nie jest to fair do tych ktorzy osiagneli awans swoja praca i nauka...
  20
  pokażodpowiedzi (4)
 • Kadra
  2022-05-10 08:05:42
  Kwota bazowa, czyli kwota minimalnego wynagrodzenia w gospodarce 3010zł. Czyli dla N-l a dyplomowanego po 30 latach pracy, kwota 5.664 średniego wynagrodzenia w gospodarce jest poza zasięgiem!!!!!!! I po co było "bić pianę " kilka lat temu w mediach, że n-le zarabiają 5000zl!!!!!!!! KATASTROFA I ZENADA-MY JUŻ ODCHODZIMY OD ZAWODU, NIECH władza SAMA SOBIE UCZY W SZKOŁACH!!!!
  24
  pokażodpowiedzi (7)
 • Matematyk
  2022-05-10 08:19:13
  To już koniec! Dosyć tych manipulacji i oszukiwanie społeczeństwa!!!!!!!!!!!!!!!!!! Starzy nauczyciele odchodzą, a młodych nie widać w tym zawodzie. Władze niech sobie kombinują z innymi zawodami, bo My mówimy - BASTA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  24
  pokażodpowiedzi (2)
 • Jan
  2022-05-10 08:18:34
  Młodzi nauczyciele napewno zaczną szturmować szkoły. Hahaha. 10 mld zostało w służbie zdrowia na leczenie bo ludzie siedzieli w domach zamiast się leczyć podczas pandemii. Sejm żałował nauczycielom 20 % podwyżki która im się należała to może dadzą kolejne podwyżki dla siebie.
  23
  pokażodpowiedzi (1)
 • T1000
  2022-05-10 07:51:27
  Chory kraj rządzony przez idiotów....
  25
 • Johny
  2022-05-10 08:09:26
  Nowy pomysł jak podnieść prestiż nauczyciela nie wydając ani złotówki.....
  15
  pokażodpowiedzi (1)
 • 330
  2022-05-10 06:38:00
  Witam ten szkodnik nie powinien udzielać się publicznie zniszczyli polską gospodarkę kulturę szkolnictwo na odbudowę trzeba parę dekad a oni zniszczyli to w ciągu 7 lat atelewizja partyjno publiczna wpaja ludziom jak to dobrze niczym się nie różni od propagandy Putina ich miejsce powinno być w więzieniach i zażądać kiblami
  41
  pokażodpowiedzi (3)
 • Uuuuuuu
  2022-05-10 06:06:12
  Ręce opadają
  13
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
100 tys. osób na "Marszu Miliona Serc" - policja potwierdza informacje PAP

"Marsz Miliona Serc" odbył się w Warszawie 1 października 2023 r. Frekwencja tego Marszu z godz. 12, to ok. 60 tys. na rondzie Dmowskiego i ok. 40 tys. na trasie przemarszu - informuje w poniedziałek 2 października stołeczna policja. Tym samym policja potwierdziła nieoficjalne informacje PAP, kwestionowane przez KO w tej sprawie.

Uczniowie będą ćwiczyć na symulatorach strzeleckich. "Broń jak prawdziwa"

Symulatory ćwiczeń strzeleckich trafią do dwóch szkół ponadpodstawowych. Na czym będzie polegało strzelanie? Ile szkołę będzie kosztował symulator? 

Nobel z medycyny 2023 za odkrycia, które dały szczepionkę na covid

Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny otrzymali w 2023 roku Katalin Karikó i Drew Weissman "za odkrycia dotyczące modyfikacji zasad nukleozydowych, które umożliwiły opracowanie skutecznych szczepionek mRNA przeciwko COVID -19". Nagrodą Nobla, wynoszącą 11 mln koron szwedzkich (ok. 4,41 mln zł), laureaci podzielą się po połowie.

Wzór wniosku o bon 2500 zł na laptop dla nauczyciela. Podaj email i numer telefonu. Przyjdą na nie kody [10 października 2023 r.]

Nauczyciele muszą złożyć wniosek o przyznanie bonu 2500 zł. W artykule wzór wniosku. Można go składać w okresie od 10-13 października w zależności od grupy uprawnionych. Jest krótki okres składania wniosków - przez 30 dni.

REKLAMA

Nowe standardy kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów. Co się zmieni w 2024/2025? [Rozporządzenie]

Minister Edukacji i Nauki, w porozumieniu z Ministrem Zdrowia, podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego w części dotyczącej zawodu lekarza i lekarza dentysty. 

Starsze małżeństwo zaufało nawigacji, ugrzęźli w błocie w środku lasu

Nawigacja samochodowa w tym przypadku nie okazała się pomocna. Starsze małżeństwo wracające z sanatorium zostało pokierowane przez GPS do lasu, gdzie ich samochód ugrzązł w błocie. Na pomoc przybyli policjanci z Lubaczowa. 

Pieszy przegrywa z samochodem. Jak poprawić infrastrukturę dla pieszych?

Pieszy na drodze. Chociaż każdy z nas jest pieszym, to jednak priorytet na drodze mają potrzeby kierowców. Z czym na co dzień mierzy się piechur. Jak można poprawić przestrzeń spacerową? 

Rok akademicki 2023/24 - jaki będzie, co się zmienia, dla kogo stypendia?

W dniu 2 października 2023 r. większość szkół wyższych w Polsce rozpoczyna nowy rok akademicki 2023/24. W tym roku ponad 1,2 mln studentów będzie uczyć się na ponad 350 uczelniach. MEiN planuje m.in. zasilić dodatkowymi środkami subwencję dla uczelni, rozwijać Branżowe Centra Umiejętności i dążyć do umiędzynarodowienia polskiej nauki.

REKLAMA

Od 10 X 2023 r. składasz wniosek o bon 2500 zł na laptop. Tylko dla nauczycieli z klas IV-VIII. Cztery terminy. Tylko 30 dni na złożenie wniosku

Minister Cyfryzacji wyznaczy w tym tygodniu 10-13 października 2023 r. jako początkowe daty składania wniosków o bon 2500 zł dla nauczycieli.

P.Czarnek: PO zaciągnęła kredyt w niemieckim banku na przegraną kampanię wyborczą

Platforma Obywatelska zaciąga dług na przegraną kampanię wyborczą w niemieckim banku; to tak jakby powiedzieć oczywistość. Nie jest to dla nas żadnym zaskoczeniem – powiedział 29 września 2023 r. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

REKLAMA