Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana Karty Nauczyciela: W szkołach będą uczyć nauczyciele nieposiadający stopnia awansu zawodowego. Zarobki? 15% więcej [1 września 2022 r.]

minister edukacji Przemysław Czarnek
minister edukacji Przemysław Czarnek
Media
Nowelizacja Karty Nauczyciela zmienia wysokość tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli. Zgodnie z nim średnie wynagrodzenie nauczyciela nieposiadającego stopnia awansu zawodowego ma wynosić 120 proc. kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej.

Obecnie średnie wynagrodzenie nauczycieli stanowi dla nauczyciela stażysty - 100 proc. kwoty bazowej, a dla nauczyciela kontraktowego - 111 proc.

Kiedy zmiana Karty Nauczyciela w 2022 r.?

"Jesteśmy na końcowym etapie prac nad ustawą zmieniającą prawo oświatowe w zakresie awansu zawodowego. Myślę, że ten projekt ustawy w najbliższych dwóch tygodniach powinien być przyjęty przez Radę Ministrów. Trafi do parlamentu i jeszcze przed 1 września zostanie uchwalony" - zapowiedział.

Czy likwidacja nauczycieli stażystów i kontraktowych da podwyżkę pensji o 15%?

"To jest zmiana awansu zawodowego poprzez jego uproszczenie, zwłaszcza dla nauczycieli początkujących - stażystów i kontraktowych, która przyniesie łączną podwyżkę wynagrodzeń już od 1 września dla tych najgorzej zarabiających o 15 proc." - zapewnił.

Znaczący wzrost wynagrodzeń o kilkaset złotych miesięcznie dla tych, którzy wchodzą do zawodu nauczyciela

Czarnek ocenił, że będzie to znaczący wzrost wynagrodzeń o kilkaset złotych miesięcznie dla tych, którzy wchodzą do zawodu. "Myślę, że to będzie też jakaś zachęta dla tych, którzy dzisiaj kończą studia i myślą o tym, czy nie rozpocząć pracy w szkole".

Obowiązkowe konsultacje nauczyciela z rodzicami

Zmniejszenie liczby stopni awansu zawodowego nauczycieli oraz zobowiązanie nauczyciela do przeznaczenia jednej godziny w tygodniu na konsultacje dla uczniów i ich rodziców - zakłada projekt nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela, skierowany do konsultacji publicznych.

"Celem projektu ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego jest m.in. uproszczenie i odbiurokratyzowanie systemu awansu zawodowego nauczycieli. W stosunku do dotychczasowego systemu awansu zawodowego podnoszone są, bowiem zarzuty, że jest on nadmiernie zbiurokratyzowany. Zmiany w zakresie awansu zawodowego zapewnią wzrost wynagrodzenia nauczycieli, którzy nie uzyskali jeszcze stopnia nauczyciela mianowanego, tj. w pierwszych latach pracy w tym zawodzie. Obecny system awansu zawodowego wpływa bowiem niekorzystnie na poziom wynagrodzenia nauczycieli rozpoczynających pracę w szkole, co może zniechęcać kandydatów do pracy w zawodzie nauczyciela" - czytamy w uzasadnieniu do projektu nowelizacji.

Nauczyciel nieposiadający stopnia awansu zawodowego

Zgodnie z projektem - przygotowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki - likwidacji mają ulec dwa stopnie awansu zawodowego nauczycieli: nauczyciel stażysta i nauczyciel kontraktowy. Po ich likwidacji w systemie zamiast czterech stopni awansu zawodowego będą: "nauczyciel nieposiadający stopnia awansu zawodowego" i - tak jak obecnie - nauczyciel mianowany i nauczyciel dyplomowany. Formalnie pierwszym stopniem awansu stanie się stopień nauczyciela mianowanego, o który młody nauczyciel będzie mógł się starać po 4 latach pracy. W tym okresie przez 3 lata i 9 miesięcy młody nauczyciel będzie odbywał nie staż, ale "przygotowanie do zawodu".

Dla nauczyciela 1000 zł na start

Będzie mu nadal przysługiwało jednorazowe świadczenie "na start" w wysokości 1000 zł.

Średnie wynagrodzenie nauczyciela nieposiadającego stopnia awansu zawodowego ma wynosić 120 proc. kwoty bazowej

W projekcie zaproponowano też zmiany dotyczące wysokości tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli. Zgodnie z nim średnie wynagrodzenie nauczyciela nieposiadającego stopnia awansu zawodowego ma wynosić 120 proc. kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej. Obecnie średnie wynagrodzenie nauczycieli stanowi dla nauczyciela stażysty - 100 proc. kwoty bazowej, a dla nauczyciela kontraktowego - 111 proc.

Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Posiłki w szkole i w przedszkolu. Zasady odpłatności, rozliczania i naliczania odsetek za nieterminowe płatności
Posiłki w szkole i w przedszkolu. Zasady odpłatności, rozliczania i naliczania odsetek za nieterminowe płatności
Tylko teraz
29,00 zł
39,00
Przejdź do sklepu
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(192)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Joanna
  2022-05-10 06:12:46
  Na pewno jest to zachętą dla tych, którzy pracują w zawodzie dwadzieścia lat, ukończyli kilkanaście fakultetów, doszli do szczytu kariery i nie mają widoków na podwyżkę... zachętą do odejścia z zawodu. Pozdrawiam reformatorów, polozycie system edukacji.
  25
  pokażodpowiedzi (6)
 • Aleksandra
  2022-05-10 07:04:38
  A co z nauczycielami, którym 6 lat zajęło dojście do mianowania? Mają kilka ukończonych kierunków, wiele fakultetów i zupełnie inne doświadczenie... Dostaną praktycznie tyle, co początkujący bez doświadczenia, "przygotowujący się do zawodu". A dyplomowani? Rozpoczynając pracę w szkole, byłam mróweczką przy koleżance dyplomowanej z około 30letnim stażem pracy, mimo tego ze nie była to moja pierwsza praca. Ten system to porażka...
  12
  pokażodpowiedzi (3)
 • A
  2022-05-10 06:33:41
  Zdawalam egzamin nauczyciela kontraktowego przed komisją a teraz go likwidują... Nie jest to fair do tych ktorzy osiagneli awans swoja praca i nauka...
  13
  pokażodpowiedzi (4)
 • Kadra
  2022-05-10 08:05:42
  Kwota bazowa, czyli kwota minimalnego wynagrodzenia w gospodarce 3010zł. Czyli dla N-l a dyplomowanego po 30 latach pracy, kwota 5.664 średniego wynagrodzenia w gospodarce jest poza zasięgiem!!!!!!! I po co było "bić pianę " kilka lat temu w mediach, że n-le zarabiają 5000zl!!!!!!!! KATASTROFA I ZENADA-MY JUŻ ODCHODZIMY OD ZAWODU, NIECH władza SAMA SOBIE UCZY W SZKOŁACH!!!!
  18
  pokażodpowiedzi (6)
 • Matematyk
  2022-05-10 08:19:13
  To już koniec! Dosyć tych manipulacji i oszukiwanie społeczeństwa!!!!!!!!!!!!!!!!!! Starzy nauczyciele odchodzą, a młodych nie widać w tym zawodzie. Władze niech sobie kombinują z innymi zawodami, bo My mówimy - BASTA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  20
  pokażodpowiedzi (1)
 • Jan
  2022-05-10 08:18:34
  Młodzi nauczyciele napewno zaczną szturmować szkoły. Hahaha. 10 mld zostało w służbie zdrowia na leczenie bo ludzie siedzieli w domach zamiast się leczyć podczas pandemii. Sejm żałował nauczycielom 20 % podwyżki która im się należała to może dadzą kolejne podwyżki dla siebie.
  20
  pokażodpowiedzi (1)
 • 330
  2022-05-10 06:38:00
  Witam ten szkodnik nie powinien udzielać się publicznie zniszczyli polską gospodarkę kulturę szkolnictwo na odbudowę trzeba parę dekad a oni zniszczyli to w ciągu 7 lat atelewizja partyjno publiczna wpaja ludziom jak to dobrze niczym się nie różni od propagandy Putina ich miejsce powinno być w więzieniach i zażądać kiblami
  33
  pokażodpowiedzi (2)
 • T1000
  2022-05-10 07:51:27
  Chory kraj rządzony przez idiotów....
  19
 • Johny
  2022-05-10 08:09:26
  Nowy pomysł jak podnieść prestiż nauczyciela nie wydając ani złotówki.....
  11
 • Uuuuuuu
  2022-05-10 06:06:12
  Ręce opadają
  10
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matura 2022 r.: arkusz egzaminacyjny z historii [PDF]
Matura 2022 r.: arkusz egzaminacyjny z historii [PDF]
Niedzielski: rząd przyjął projekt ustawy dającej podwyżki w służbie zdrowia od 632 zł do 2009 zł. Koszt 7 mld zł
Rząd przyjął projekt nowelizacji o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia. To przełomowa ustawa dla medyków, gwarantująca systematyczny wzrost pensji – przekazał we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Zmiany w Karcie Nauczyciela: ZNP odrzuca projekt rządu [17 V 2022 r.]
Związek Nauczycielstwa Polskiego odrzuca propozycje nowelizacji ustawy Karta nauczyciela w 2022 r. w wersji przedstawionej przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Z tej ustawy wynika brak strategii tworzenia spójnego statusu zawodowego nauczyciela – powiedział we wtorek prezes ZNP Sławomir Broniarz.
W lipcu 2022 r. podwyżki wynagrodzeń w szpitalach i przychodniach od 632 zł do 2000 zł [wywiad]
Gwarantowane poziomy najniższych wynagrodzeń w podmiotach leczniczych wzrosną od lipca 2022 r. w zależności od grupy od 17 proc. do 41 proc.; średnio najniższe wynagrodzenie zasadnicze wzrośnie o 30 proc. - powiedział PAP wiceminister zdrowia Piotr Bromber.
Matura 2022 r.: historia i języki mniejszości narodowych na poziomie podstawowym [17 maja 2022 r.]
Na maturze we wtorek rano 17 maja 2022 r. trwa pisemny egzamin z historii. Po południu będą pisemne egzaminy z języków mniejszości narodowych: białoruskiego, ukraińskiego i litewskiego na poziomie podstawowym.
Ruszyła rekrutacja ósmoklasistów do liceów i techników w Warszawie [16 maja 2022 r.]
Od 16 maja 2022 r. uczniowie klas ósmych szkół podstawowych mogą składać wnioski o przyjęcie do warszawskich liceów, techników i branżowych szkół I stopnia. Na wybór placówki i złożenie wniosku ósmoklasiści mają czas do 20 czerwca do godz. 15 - przekazał w poniedziałek stołeczny ratusz.
MON: Rusza dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Gdzie i jak się zgłosić?
21 maja rozpocznie się nabór do nowego rodzaju służby w wojsku – dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Z tej okazji, w 32 miejscowościach w całej Polsce, odbędą się pikniki wojskowe pod hasłem „Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej”.
Matura 2022 r.: arkusz egzaminacyjny z chemii [PDF]
Matura 2022 r.: arkusz egzaminacyjny z chemii [PDF]
RPO: Udzielali schronienia uchodźcom z Ukrainy. Dlaczego nie otrzymują świadczenia?
Każdy wniosek złożony po 30 kwietnia 2022 r. o świadczenie 40 zł za dzień pomocy wymaga podania numeru PESEL uchodźcy korzystającego z zakwaterowania i wyżywienia osoby pomagającej. Nawet jeżeli Ukrainiec nie posiadał przed 30 IV numeru PESEL.
Zakończenie roku szkolnego 2021/2022 – od kiedy wakacje w 2022 r.? Do kiedy trzeba wystawić oceny?
Zakończenie roku szkolnego 2021/2022 przypada w piątek 24 czerwca 2022 roku.
CKE: Informacja o egzaminie ósmoklasisty przeprowadzanym od 24 do 26 maja 2022 r.
W 2022 r. egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzany od 24 do 26 maja (wtorek – czwartek), zgodnie z poniższym harmonogramem.
Ósmoklasiści: rekrutacja do liceów od 16 maja 2022 r.
W poniedziałek 16 maja 2022 r. rozpoczęła się rekrutacja ósmoklasistów do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2022/2023.
Matura 2022 r.: chemia i język włoski na poziomie rozszerzonym [16 maja 2022 r.]
Maturzyści w poniedziałek 16 maja 2022 r. przystąpili do pisemnego egzaminu z chemii. Po południu będą pisemne egzaminy z języka włoskiego na poziomie rozszerzonym i na poziomie dwujęzycznym.
Międzynarodowy Dzień Rodzin: 120 000 zł na każde dziecko. Emerytura dla matek czwórki dzieci. [15 maja 2022 r.]
Wsparcie ze strony państwa w roku 2022 na dziecko od urodzenia do 18. roku życia z wszystkich rządowych programów, to jest w sumie 120 tys. zł dla każdego dziecka – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Ukraińcy ściągają tańsze o 30% samochody na Ukrainę. Kolejka 14 km na granicy
Ponad 2 tys. kierowców czekało w piątek do odprawy samochodów w tranzycie przez przejście z Ukrainą w Zosinie (Lubelskie). Niektórzy spędzili na granicy trzy dni w kolejce. Ukraińcy masowo kupują auta i wwożą do swojego kraju ze względu za zniesienie opłat celnych.
Członek RPP nie wykluczył przejściowego wzrostu inflacji do 20%. Uznał, że podwyższanie stóp procentowych przebiega zbyt szybko
Obecne podnoszenie stóp procentowych w Polsce to proces zbyt szybki - ocenia Przemysław Litwiniuk, członek Rady Polityki Pieniężnej. Litwiniuk jest zwolennikiem zacieśniania polityki monetarnej, ale nie chce by dokonywało się to "gwałtownie".
Matura 2022 r.: arkusz egzaminacyjny z wiedzy o społeczeństwie [PDF]
Maturzyści w piątek 13 maja 2022 r. przystąpili do pisemnego egzaminu maturalnego z wiedzy o społeczeństwie.
Wsparcie dla Straży Granicznej w obliczu kryzysu bez odrębnych uchwał rady gminy
OPIS NIEPRAWIDŁOWOŚCI: Rada gminy postanowiła przyjąć na sesji rady gminy specjalną uchwałę w sprawie przekazania środków finansowych na Fundusz Wsparcia Oddziału Straży Granicznej z przeznaczeniem na zakup wyposażenia dla funkcjonariuszy Straży Granicznej. W założeniu radnych ma to wspomóc jednostki Straży Granicznej; co jest rzeczą niezbędną w obliczu aktualnego kryzysu na Ukrainie, a co w części dotyczy także interesów Polski.
RIO: z końcem czerwca 2022 r. wygasają "stare" uchwały dot. opłat za śmieci
Z końcem czerwca 2022 r. wygasają wszystkie uchwały śmieciowe dotyczące stawek za pojemniki lub worki podjęte przed wejściem w życie ustawy zmieniającej z 2021 r. - przypomina RIO w Lublinie. Izba wyjaśniła co się zmienia i co w tej sytuacji mogą zrobić gminy.
Skąd się wziął przesąd „Piątek trzynastego”? [Templariusze?]
Piątek trzynastego – przesąd uznający dzień za pechowy, kiedy piątek wypadnie w trzynasty dzień danego miesiąca [piątek 13-ego].
Matura: wiedza o społeczeństwie i język niemiecki na poziomie rozszerzonym [13 maja 2022 r.]
Maturzyści w piątek rano przystąpią do pisemnego egzaminu z wiedzy o społeczeństwie. Po południu będą pisemne egzaminy z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym i na poziomie dwujęzycznym.
Inflacja 12,3% za kwiecień? [PKO BP]
13% - szczyt inflacji?
Podwyższony dodatek osłonowy: Czy gminy mają prawo do sprawdzania w bazie CEEB zgłoszenia pieca węglowego [komunikat UODO i Ministerstwa Środowiska]
UODO stwierdził, że nie ma obecnie przepisów, które pozwalałyby wójtowi, burmistrzowi albo prezydentowi do weryfikowania faktu zgłoszenia źródła ogrzewania do CEEB w związku z wnioskiem o dodatek osłonowy. Do stanowiska UODO odniosło się ministerstwo środowiska.
Matura 2022 r.: arkusz egzaminacyjny z biologii poziom rozszerzony [PDF]
12 maja 2022 r. maturzyści przystąpili do pisemnego egzaminu z biologii.
Niedzielski: Życzenia na Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej [12 maja 2022]
Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej.