REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana Karty Nauczyciela: W szkołach będą uczyć nauczyciele nieposiadający stopnia awansu zawodowego. Zarobki? 15% więcej [1 września 2022 r.]

minister edukacji Przemysław Czarnek
minister edukacji Przemysław Czarnek
Media

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja Karty Nauczyciela zmienia wysokość tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli. Zgodnie z nim średnie wynagrodzenie nauczyciela nieposiadającego stopnia awansu zawodowego ma wynosić 120 proc. kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej.
rozwiń >

Obecnie średnie wynagrodzenie nauczycieli stanowi dla nauczyciela stażysty - 100 proc. kwoty bazowej, a dla nauczyciela kontraktowego - 111 proc.

REKLAMA

Kiedy zmiana Karty Nauczyciela w 2022 r.?

"Jesteśmy na końcowym etapie prac nad ustawą zmieniającą prawo oświatowe w zakresie awansu zawodowego. Myślę, że ten projekt ustawy w najbliższych dwóch tygodniach powinien być przyjęty przez Radę Ministrów. Trafi do parlamentu i jeszcze przed 1 września zostanie uchwalony" - zapowiedział.

Czy likwidacja nauczycieli stażystów i kontraktowych da podwyżkę pensji o 15%?

"To jest zmiana awansu zawodowego poprzez jego uproszczenie, zwłaszcza dla nauczycieli początkujących - stażystów i kontraktowych, która przyniesie łączną podwyżkę wynagrodzeń już od 1 września dla tych najgorzej zarabiających o 15 proc." - zapewnił.

Znaczący wzrost wynagrodzeń o kilkaset złotych miesięcznie dla tych, którzy wchodzą do zawodu nauczyciela

Czarnek ocenił, że będzie to znaczący wzrost wynagrodzeń o kilkaset złotych miesięcznie dla tych, którzy wchodzą do zawodu. "Myślę, że to będzie też jakaś zachęta dla tych, którzy dzisiaj kończą studia i myślą o tym, czy nie rozpocząć pracy w szkole".

Obowiązkowe konsultacje nauczyciela z rodzicami

REKLAMA

Zmniejszenie liczby stopni awansu zawodowego nauczycieli oraz zobowiązanie nauczyciela do przeznaczenia jednej godziny w tygodniu na konsultacje dla uczniów i ich rodziców - zakłada projekt nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela, skierowany do konsultacji publicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Celem projektu ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego jest m.in. uproszczenie i odbiurokratyzowanie systemu awansu zawodowego nauczycieli. W stosunku do dotychczasowego systemu awansu zawodowego podnoszone są, bowiem zarzuty, że jest on nadmiernie zbiurokratyzowany. Zmiany w zakresie awansu zawodowego zapewnią wzrost wynagrodzenia nauczycieli, którzy nie uzyskali jeszcze stopnia nauczyciela mianowanego, tj. w pierwszych latach pracy w tym zawodzie. Obecny system awansu zawodowego wpływa bowiem niekorzystnie na poziom wynagrodzenia nauczycieli rozpoczynających pracę w szkole, co może zniechęcać kandydatów do pracy w zawodzie nauczyciela" - czytamy w uzasadnieniu do projektu nowelizacji.

Nauczyciel nieposiadający stopnia awansu zawodowego

Zgodnie z projektem - przygotowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki - likwidacji mają ulec dwa stopnie awansu zawodowego nauczycieli: nauczyciel stażysta i nauczyciel kontraktowy. Po ich likwidacji w systemie zamiast czterech stopni awansu zawodowego będą: "nauczyciel nieposiadający stopnia awansu zawodowego" i - tak jak obecnie - nauczyciel mianowany i nauczyciel dyplomowany. Formalnie pierwszym stopniem awansu stanie się stopień nauczyciela mianowanego, o który młody nauczyciel będzie mógł się starać po 4 latach pracy. W tym okresie przez 3 lata i 9 miesięcy młody nauczyciel będzie odbywał nie staż, ale "przygotowanie do zawodu".

Dla nauczyciela 1000 zł na start

Będzie mu nadal przysługiwało jednorazowe świadczenie "na start" w wysokości 1000 zł.

Średnie wynagrodzenie nauczyciela nieposiadającego stopnia awansu zawodowego ma wynosić 120 proc. kwoty bazowej

W projekcie zaproponowano też zmiany dotyczące wysokości tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli. Zgodnie z nim średnie wynagrodzenie nauczyciela nieposiadającego stopnia awansu zawodowego ma wynosić 120 proc. kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej. Obecnie średnie wynagrodzenie nauczycieli stanowi dla nauczyciela stażysty - 100 proc. kwoty bazowej, a dla nauczyciela kontraktowego - 111 proc.

INFORLEX Oświata
- Wynagrodzenia nauczycieli
- Awans zawodowy nauczyciela
- Uczniowie z Ukrainy - zadania szkół i przedszkoli

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(243)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Joanna
  2022-05-10 06:12:46
  Na pewno jest to zachętą dla tych, którzy pracują w zawodzie dwadzieścia lat, ukończyli kilkanaście fakultetów, doszli do szczytu kariery i nie mają widoków na podwyżkę... zachętą do odejścia z zawodu. Pozdrawiam reformatorów, polozycie system edukacji.
  41
  pokażodpowiedzi (7)
 • Aleksandra
  2022-05-10 07:04:38
  A co z nauczycielami, którym 6 lat zajęło dojście do mianowania? Mają kilka ukończonych kierunków, wiele fakultetów i zupełnie inne doświadczenie... Dostaną praktycznie tyle, co początkujący bez doświadczenia, "przygotowujący się do zawodu". A dyplomowani? Rozpoczynając pracę w szkole, byłam mróweczką przy koleżance dyplomowanej z około 30letnim stażem pracy, mimo tego ze nie była to moja pierwsza praca. Ten system to porażka...
  17
  pokażodpowiedzi (4)
 • A
  2022-05-10 06:33:41
  Zdawalam egzamin nauczyciela kontraktowego przed komisją a teraz go likwidują... Nie jest to fair do tych ktorzy osiagneli awans swoja praca i nauka...
  20
  pokażodpowiedzi (4)
 • Kadra
  2022-05-10 08:05:42
  Kwota bazowa, czyli kwota minimalnego wynagrodzenia w gospodarce 3010zł. Czyli dla N-l a dyplomowanego po 30 latach pracy, kwota 5.664 średniego wynagrodzenia w gospodarce jest poza zasięgiem!!!!!!! I po co było "bić pianę " kilka lat temu w mediach, że n-le zarabiają 5000zl!!!!!!!! KATASTROFA I ZENADA-MY JUŻ ODCHODZIMY OD ZAWODU, NIECH władza SAMA SOBIE UCZY W SZKOŁACH!!!!
  24
  pokażodpowiedzi (7)
 • Matematyk
  2022-05-10 08:19:13
  To już koniec! Dosyć tych manipulacji i oszukiwanie społeczeństwa!!!!!!!!!!!!!!!!!! Starzy nauczyciele odchodzą, a młodych nie widać w tym zawodzie. Władze niech sobie kombinują z innymi zawodami, bo My mówimy - BASTA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  24
  pokażodpowiedzi (2)
 • Jan
  2022-05-10 08:18:34
  Młodzi nauczyciele napewno zaczną szturmować szkoły. Hahaha. 10 mld zostało w służbie zdrowia na leczenie bo ludzie siedzieli w domach zamiast się leczyć podczas pandemii. Sejm żałował nauczycielom 20 % podwyżki która im się należała to może dadzą kolejne podwyżki dla siebie.
  23
  pokażodpowiedzi (1)
 • T1000
  2022-05-10 07:51:27
  Chory kraj rządzony przez idiotów....
  25
 • Johny
  2022-05-10 08:09:26
  Nowy pomysł jak podnieść prestiż nauczyciela nie wydając ani złotówki.....
  15
  pokażodpowiedzi (1)
 • 330
  2022-05-10 06:38:00
  Witam ten szkodnik nie powinien udzielać się publicznie zniszczyli polską gospodarkę kulturę szkolnictwo na odbudowę trzeba parę dekad a oni zniszczyli to w ciągu 7 lat atelewizja partyjno publiczna wpaja ludziom jak to dobrze niczym się nie różni od propagandy Putina ich miejsce powinno być w więzieniach i zażądać kiblami
  41
  pokażodpowiedzi (3)
 • Uuuuuuu
  2022-05-10 06:06:12
  Ręce opadają
  13
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

REKLAMA

Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

REKLAMA

Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

REKLAMA