REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Postępowania dyscyplinarne wobec nauczycieli – od niewłaściwego słowa po uwodzenie. Anonimy na nauczycieli

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Postępowania dyscyplinarne wobec nauczycieli
Postępowania dyscyplinarne wobec nauczycieli
Media

REKLAMA

REKLAMA

Przybywa postępowań wyjaśniających i dyscyplinarnych wobec pedagogów. Czego dotyczą?
rozwiń >

Dane z dziewięciu województw, jakie otrzymał DGP, pokazują, że do lipca tego roku do rzeczników dyscyplinarnych trafiło 275 wniosków o wszczęcie postępowań wyjaśniających; 119 zostało przekazanych dalej do komisji dyscyplinarnych. Jeśli ten trend się utrzyma, będzie to najwięcej od 2017 r.

REKLAMA

Ile jest postępowań wyjaśniających i dyscyplinarnych  wobec nauczycieli?

W szkołach pracuje ponad 680 tys. nauczycieli.

REKLAMA

Tylko w rekordowym pod względem tego typu działań województwie mazowieckim dane za ten rok mówią o 100 nowych wnioskach o postępowanie wyjaśniające. Dla przykładu w całym poprzednim roku było to 168, a w 2017 r. – 151. Gdy chodzi o wnioski o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego, w tym roku jest ich dotąd 25 (w całym 2021 r. – 19, a w 2017 r. – 38).

– Myślę, że to zasługa wzrostu świadomości rodziców na temat przysługujących im praw. Coraz mocniej weryfikują działania nauczycieli. Także pandemia sprawiła, że napięcia na linii dyrektor, nauczyciel, uczniowie i rodzice wzrosły. To też znajduje odzwierciedlenie w liczbie zawiadomień – ocenia Joanna Janiak, radca prawny z Kancelarii Kacprzak Kowalak i Partnerzy.

Co to jest komisja dyscyplinarna dla nauczycieli przy wojewodzie?

Prawnicy, którzy reprezentują nauczycieli, opisują, że 80 proc. postępowań wyjaśniających kończy się skierowaniem sprawy do komisji dyscyplinarnej przy wojewodzie, zwłaszcza gdy chodzi o podejrzenie czynu naruszającego dobro i prawa dziecka. Tam sprawa jest rozpatrywana w kilkuosobowym gronie, z udziałem przedstawiciela rzecznika praw dziecka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jaki to kaliber spraw?

Podejrzenie popełnienia przez nauczyciela czynu naruszającego prawa i dobro dziecka

O podejrzeniu popełnienia przez nauczyciela czynu naruszającego prawa i dobro dziecka dyrektor szkoły, a w przypadku podejrzenia popełnienia takiego czynu przez dyrektora – organ prowadzący szkołę, zawiadamia rzecznika dyscyplinarnego, nie później niż w 14 dni od dnia powzięcia takiej wiadomości. Skargę złożyć może jednak każdy.

Jakie są kary dla nauczycieli?

Katalog kar, którymi dysponuje komisja (na mocy przepisów Karty nauczyciela) to: nagana z ostrzeżeniem, zwolnienie z pracy, zwolnienie z pracy z zakazem przyjmowania ukaranego do pracy w zawodzie nauczyciela na trzy lata, wydalenie z zawodu.

– Praktyka pokazuje, że zazwyczaj sprawy kończą się nałożeniem nagany. Od decyzji komisji przy wojewodzie nauczycielowi i rzecznikowi przysługuje odwołanie do komisji przy MEiN, od której z kolei orzeczenia odwołanie wnosi się do sądu apelacyjnego – dodaje Janiak.

Jakie sprawy trafiają do komisji dyscyplinarnej dla nauczycieli przy wojewodzie?

W Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli przy Wojewodzie Kujawsko-Pomorskim w ostatnich pięciu latach były to m.in.:

  1. pozostawienia uczniów bez opieki,
  2. użycie siły wobec uczennicy,
  3. nękanie,
  4. obrażanie,
  5. uwodzenie i nagabywanie,
  6. przemoc psychiczna,
  7. agresja słowna,
  8. prowadzenie korespondencji z uczennicą na Facebooku o charakterze seksualnym,
  9. nieusprawiedliwiona nieobecność nauczyciela w pracy,
  10. nierzetelne realizowanie zadań związanych z powierzonym stanowiskiem,
  11. publikowanie obraźliwych treści, naruszenie obowiązku trzeźwości,
  12. wymierzanie klapsów dzieciom oraz
  13. wysyłanie SMS-ów w nocy do uczennicy.

Z naszych obserwacji wynika, że najwięcej spraw dotyczy niewłaściwych słów kierowanych do dziecka. Wcześniej może nie znalazłyby one finału przed komisją dyscyplinarną. Rozwój mediów społecznościowych to jednak zmienia. Słowa wypowiedziane w stosunku do ucznia są po lekcjach komentowane w sieci. Bywa, że uczeń, do którego zostały skierowane, jest dalej wyśmiewany. To wpływa na jego zachowanie, samopoczucie. Gdy dostrzeże to rodzic, pyta o przyczynę i decyduje się zareagować – komentuje Joanna Janiak.

Postępowanie dyscyplinarne – słowo przeciwko słowu

Prawnicy mówią, że mierzą się też z innymi przypadkami. Oprócz spraw ewidentnych mają do czynienia z takimi, gdzie domniemana wina nauczyciela jest kwestią mocno ocenną. – Często to słowo przeciwko słowu. Mam sprawę, z której wynika, że nauczycielka naruszyła nietykalność cielesną dziecka, bo go zadrapała. Ona mówi, że pomagała uczniowi coś napisać, i gdy opuszczała rękę, doszło do draśnięcia. Uczeń powiedział „au”, ona przeprosiła go przy całej klasie. Przeprosiny skierowała też do rodziców. Oni jednak zdecydowali się skierować sprawę do rzecznika dyscyplinarnego, który przekazał ją komisji. Ta uznała, że występek zasługuje na naganę z ostrzeżeniem. Czekamy teraz na pisemne uzasadnienie i prawdopodobnie pójdziemy do komisji odwoławczej – mówi mec. Karolina Bednarczyk.

Kiedy nauczyciel zostanie ukarany naganą z ostrzeżeniem

REKLAMA

Opisuje, że obrona sprowadza się tu do argumentacji, że naruszenie nietykalności cielesnej jest działaniem celowym, w zamiarze bezpośrednim. Zwraca uwagę, że nagana z ostrzeżeniem trafia do akt osobowych pracownika na trzy lata. I np. w razie redukcji etatów taki nauczyciel jest pierwszy w kolejce.

Ale są i inne sytuacje. Nauczyciel na lekcji rzucił uwagę, że edukacja seksualna w szkołach przypomina tę ze skeczu Monty Pythona. A gdy uczniowie dopytywali, zgodził się, by obejrzeli filmik w swoich telefonach. Ktoś opisał zajście w domu, komuś musiało się nie spodobać. Efekt? Nagana z ostrzeżeniem w I instancji. Sprawa trafiła do II instancji, czyli komisji odwoławczej przy MEiN, która uniewinniła nauczyciela, argumentując, że nie można stosować tak poważnych konsekwencji wyłącznie na podstawie anonimowego zgłoszenia.

Anonimy na nauczycieli

Nasi rozmówcy zwracają uwagę, że gros skarg to właśnie anonimy, którymi łatwo zaszkodzić nauczycielowi.

Jaki jest wynik postępowań dyscyplinarnych wobec nauczycieli?

I tak np. spośród rozpatrzonych spraw tylko w tym roku przez Komisję Dyscyplinarną dla Nauczycieli przy Wojewodzie Lubelskim w siedmiu przypadkach zdecydowano o uniewinnieniu, w trzech – zwolnieniu z pracy, w czterech – naganie z ostrzeżeniem. Komisja przy Wojewodzie Dolnośląskim zdecydowała o 12 naganach i w jednym przypadku o zwolnieniu i zakazie wykonywania zawodu przez trzy lata. Z kolei Komisja Dyscyplinarna dla Nauczycieli przy Wojewodzie Mazowieckim nie umorzyła żadnego postępowania, w siedmiu przypadkach zdecydowała o naganie z ostrzeżeniem, w czterech – o zwolnieniu z pracy, w trzech – o zwolnieniu z zakazem na trzy lata, w czterech – o wydaleniu z zawodu. Także w czterech z rozpatrzonych spraw nauczyciel odwołał się do komisji przy MEiN.

DGP: Tak dyscyplinuje się nauczycieli

Paulina Nowosielska, Patrycja Otto

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odwołanie od decyzji administracyjnej. Najważniejsze informacje

Wiele życiowych spraw załatwianych jest decyzją administracyjną. Może to być np. zameldowanie na pobyt stały lub czasowy, przyznanie lub odmowa zasiłku rodzinnego, cofnięcie świadczeń z MOPS, przyjęcie lub nieprzyjęcie dziecka do przedszkola albo szkoły, określenie wysokości podatku od nieruchomości, pozwolenie na budowę, zajęcie pasa drogowego, zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Coraz więcej Polaków regularnie podróżuje koleją. Dokąd i jak często jeździmy pociągiem?

Kolej w Polsce przeżywa rozkwit – w ubiegłym roku odnotowano rekordową liczbę przejazdów. Aż 45% Polaków deklaruje sympatię do tego środka transportu, szczególnie młodzi (16–24 lata) i mieszkańcy Pomorza, którzy podróżują średnio 33 razy rocznie. Jaka jest najczęściej uczęszczana trasa? W jakie dni Polacy najczęściej kupują bilety? Jaki rodzaj pociągu preferują?

Renta wdowia. 320 tys. osób już otrzymało świadczenia. Sprawdź, czy też możesz dostać

Już 320 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej z ZUS. Wnioski nadal można składać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 358,27 zł.

Próg zaostrzony z 50 proc. do 25 proc. Nowe przepisy MEN zmieniają wszystko w szkołach

Istotne zmiany przepisów dla uczniów zakłada nowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, który został już skierowany do konsultacji. Będą surowsze zasady w szkołach. Projekt zakłada m.in., że uczeń nie będzie klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich przedmiotów, gdy przekroczy próg 25 proc. nieobecności nieusprawiedliwionej.

REKLAMA

Od marzeń do nauki – po co naprawdę Sławosz Uznański – Wiśniewski poleciał w kosmos?

Śledzimy media społecznościowe, zdjęcia Ziemi z orbity i codzienne relacje Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ale za tą medialną euforią kryje się znacznie więcej niż symboliczny gest. Co z tego lotu wynika dla Polski? Jakie są realne, wymierne korzyści dla gospodarki, nauki i przemysłu?

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

„Jak mogliśmy do tego dopuścić?” – dramatyczny stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów

W ostatnich latach znacznie pogorszył się stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów świata. Z najnowszego raportu wynika, że najmłodsi chorują i umierają tam częściej niż ich rówieśnicy w innych wysoko rozwiniętych państwach. Główne przyczyny to wypadki, przemoc i choroby cywilizacyjne, ale nie tylko.

REKLAMA

Patrz na skład! Ogólnopolska kampania o świadomej suplementacji

Jak często poświęcamy chwilę, by sprawdzić skład na etykiecie? Kampania „Patrz na skład” zachęca do zastanowienia się nad naszymi codziennymi decyzjami i promuje świadome podejście do suplementacji.

Segregacja odpadów to za mało. Ekspert: "Najlepsze śmieci to te, które nigdy nie powstały"

Dlaczego recykling nie wystarczy? Jakie błędy popełniamy w gospodarowaniu bioodpadami? I co musi się zmienić, by Polska była gotowa na gospodarkę obiegu zamkniętego? O tym wszystkim opowiada Michał Paca – ekspert ds. gospodarki odpadami i zrównoważonego rozwoju.

REKLAMA