REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minister Czarnek: Na jesieni podwyżka do 600 zł dodatku za wychowawstwo dla nauczycieli. I 2-3 dni urlopu na żądanie

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Po wyborach: Minister Czarnek zapowiada 100% podwyżki dodatku za wychowawstwo dla nauczycieli. I dla nauczycieli 2-3 dni urlopu na żądanie w trakcie roku szkolnego
Po wyborach: Minister Czarnek zapowiada 100% podwyżki dodatku za wychowawstwo dla nauczycieli. I dla nauczycieli 2-3 dni urlopu na żądanie w trakcie roku szkolnego
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Chcemy jeszcze jesienią tego roku zmienić przepisy prawa tak, aby stawka za wychowawstwo wzrosła o prawie 100%.

Chcemy dodatkowego uregulowania kwestii urlopu na żądanie. Ta rzecz już się pojawiała się w kodeksie pracy, jest już urlop z powodu siły wyższej, ale chcemy jeszcze dodatkowo w naszych przepisach oświatowych zagwarantować być może 2, być może 3 dni urlopu na żądanie – zapowiedział minister edukacji Przemysław Czarnek.

REKLAMA

Minister spotyka się z nauczycielami przed rozpoczęciem roku szkolnego 2023/2024 (25 VIII)

Zapowiedzi tych korzystnych dla nauczycieli zmian padły w czasie niedawnych spotkań ministra edukacji. 

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Lubuska Kurator Oświaty Ewa Rawa i Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak spotkali się z dyrektorami szkół ponadpodstawowych z województwa lubuskiego. Głównym tematem rozmów były przygotowania do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. 

Koniec z biurokracją w szkołach?

Podczas rozmów z dyrektorami minister Przemysław Czarnek odniósł się do kwestii zmniejszenia biurokracji w szkole. Podkreślał, że nauczyciele powinni przygotowywać tylko dokumentację wymaganą przepisami prawa, a czas poświęcać na pracę z uczniem. 

– Nauczycieli mają uczyć, mają być z uczniami, a nie z dokumentami, sprawozdaniami – zaznaczył. – Absolutnie odchodzimy od biurokracji – dodał.

REKLAMA

Odnosząc się do zagadnień związanych z nowym rokiem szkolnym, szef MEiN zapowiedział przyznanie nagrody z okazji 250-lecia powołania Komisji Edukacji Narodowej. Będzie ona wynosiła 1125 zł. Mówił także o bonach dla nauczycieli na zakup sprzętu komputerowego, które będzie można wykorzystać w ciągu 5 lat. 

Minister Przemysław Czarnek zaznaczył, że na przyszły rok planowany jest rekordowy wzrost subwencji oświatowej, który przełoży się na podwyżki dla nauczycieli. Jak wskazywał, szacuje się, że subwencja oświatowa wzrośnie z prawie 64,5 mld zł w obecnym roku do kwoty blisko 80 mld zł w kolejnym. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szef resortu edukacji i nauki nawiązał także do tematów poruszanych podczas rozmów z nauczycielską „Solidarnością”. 

100% podwyżki za dodatek za wychowawstwo dla nauczycieli

Chcemy jeszcze jesienią tego roku zmienić przepisy prawa tak, aby stawka za wychowawstwo wzrosła też o blisko 100 proc. Chcemy dodatkowego uregulowania kwestii urlopu na żądanie. Ta rzecz już się pojawiała się w kodeksie pracy, jest już urlop z powodu siły wyższej, ale chcemy jeszcze dodatkowo w naszych przepisach oświatowych zagwarantować być może 2, być może 3 dni urlopu na żądanie – zapowiedział minister Przemysław Czarnek.

Podczas spotkania szef MEiN podkreślał, że szkoły w Polsce są dobrze zarządzane i dziękował dyrektorom za ich pracę.

W ub. tygodniu podobne zapowiedzi padły z ust wiceministra edukacji i nauki Dariusza Piontkowskiego, który powiedział:

REKLAMA

Potwierdzaliśmy, że nadal jesteśmy otwarci na dalsze odbiurokratyzowanie pracy nauczyciela. Stąd plan kolejnego spotkania za tydzień, w węższym gronie, dotyczącego obowiązków biurokratycznych w pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Związkowcy z Solidarności wskazywali, że być może jest tu jeszcze jakaś przestrzeń do dalszego odbiurokratyzowania. Jeżeli zostaną wskazane konkretne działania, które mogłyby temu pomóc, to jesteśmy otwarci na zmiany przepisów w tej sprawie. Nie wiem, czy część tych przepisów da się jeszcze zmienić przed wrześniem, natomiast generalnie podtrzymujemy to, co mówiliśmy dotąd, że jesteśmy za maksymalnym odbiurokratyzowaniem pracy nauczyciela. Tu już wiele zrobiliśmy w ostatnich latach.

Chcemy także rozmawiać o postulatach dotyczących pragmatyki zawodu nauczyciela. Jeden z postulatów Solidarności dotyczył chociażby nagrody jubileuszowej. Uważamy, że należy przeprowadzić waloryzację tych świadczeń, być może wprowadzić dodatkowe świadczenie po 45 latach pracy, tak jak jest to z pracownikami samorządowymi.

Rozmawialiśmy także o dodatkach do wynagrodzenia nauczycieli – to jest szerszy problem. Związkowcy zgadzają się z nami, że powinny nastąpić szersze rozmowy dotyczące pragmatyki zawodowej nauczycieli, w tym systemu wynagradzania, uproszczenia tego systemu, czy dyskusja o dodatkach do wynagrodzenia, w tym m.in. za wychowawstwo i jego wysokości. Zgadzamy się, że w tym ostatnim wypadku potrzebna jest waloryzacja tego świadczenia. W rozmowach takich powinni uczestniczyć, oprócz związków zawodowych, także przedstawiciele innych środowisk działających w obszarze edukacji, jak np. przedstawiciele organów prowadzących czy pracodawcy.

Według nas należy do tych rozmów jak najszybciej przystąpić i całościowo te kwestie uregulować, nie tylko samych dodatków, ale także wynagrodzeń nauczycieli, pensum nauczycieli i całej pragmatyki zawodowej oraz systemu wynagradzania, bo są to elementy ze sobą powiązane. Obecny system wynagradzania nauczycieli jest bardzo skomplikowany, co potwierdzają sami związkowcy. Chcielibyśmy doprowadzić do jego uproszczenia i być może za kilka miesięcy, po rozmowach ze związkami i z samorządami, uda się do tego doprowadzić. Są też inne sprawy związane z pragmatyką zawodową, choćby kwestia urlopów, sposobu ich przeliczania, ale to także tematy, o których musimy nieco szerzej porozmawiać.

W wielu kwestiach związanych z pragmatyką zawodową nauczycieli mamy podobne zdanie. Wyraźnie jednak mówimy również o tym, że gdy wiążą się z tym dodatkowe, znaczne środki, to musimy brać pod uwagę także m.in. stanowisko Ministerstwa Finansów.

  

Ile wynosi obecnie dodatek dla wychowawcy klasy?

Obecnie dodatek miesięczny za przyjęcie przez nauczyciela pracy wychowawcy klasy wynosi 300 zł.

Podstawa prawna: Art.  34a. Karty Nauczyciela

 1. Nauczycielowi, któremu powierzono sprawowanie funkcji wychowawcy klasy, przysługuje dodatek funkcyjny z tytułu sprawowania funkcji wychowawcy klasy.
 2. Minimalna wysokość dodatku, o którym mowa w ust. 1, wynosi 300 zł.

 

 

Kolejne spotkania ministra edukacji (28 VIII)

Budowa szkoły i przedszkola w Ostrowi Mazowieckiej 

Budowa szkoły i przedszkola w Ostrowi Mazowieckiej to jedna z pierwszych i największych w regionie inwestycji kubaturowych. Wartość przedsięwzięcia to ponad 49 mln zł. 

Inwestycja uzyskała dofinansowanie z programów: Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – 30 mln zł oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – blisko 8 mln zł. Na ten aspekt zwracał uwagę szef MEiN podczas wizyty w Ostrowi Mazowieckiej. – Blisko 38 mln zł ze środków rządowych na kompleks szkolno-przedszkolny w Ostrowi Mazowieckiej – podkreślał, dodając, że jest to jedna z szeregu inwestycji realizowanych z dofinansowaniem rządowym. 

–  Już na ten moment zostało przekazanych samorządom 13,7 mld zł na inwestycje w infrastrukturę edukacyjną – wskazywał. To środki, które samorządy otrzymały w latach 2016-2023. W samym województwie mazowieckim to blisko 1,63 mld zł. 

Inwestycja obejmuje budowę szkoły podstawowej i przedszkola publicznego wraz z zagospodarowaniem terenu oraz budową drogi do obiektu. Kompleks będzie posiadał 12 sal edukacyjnych, 10 sal przedszkolnych, gabinety specjalistyczne, kuchnię i stołówkę oraz wielofunkcyjną salę gimnastyczną z pełnowymiarowym boiskiem do koszykówki i siatkówki oraz możliwością organizacji zawodów sportowych. W otoczeniu budynku powstanie także plac zabaw. 

Zakończenie inwestycji i przekazanie budynku do użytku jest planowane na drugą połowę 2024 r.

Zmiany w nowym roku szkolnym 

Podczas wizyty w Ostrowi Mazowieckiej Minister Edukacji i Nauki mówił także o przygotowaniach do nowego roku szkolnego i zmianach w systemie oświaty, które zaczną obowiązywać od 1 września. Są wśród nich m.in. bezpłatne laptopy dla uczniów klas IV oraz bony dla nauczycieli na zakup sprzętu komputerowego. Nauczyciele otrzymają także dodatkową nagrodę w wysokości 1125 zł z okazji jubileuszu 250-lecia powołania Komisji Edukacji Narodowej.  

Wśród kluczowych zmian jest także planowany na kolejny rok ogromny wzrost subwencji oświatowej. – Będziemy mieli kolejny rok rekordowego zwiększenia subwencji oświatowej – zapowiedział Minister Edukacji i Nauki i przypomniał, że w ostatnich latach nakłady na edukację zwiększyły się o ok. 25 mld zł, a tylko w tym roku subwencja wzrosła o 11 mld zł. – Ten rok, który jest przed nami, to kolejne rekordowe zwiększenie subwencji oświatowej, także z przeznaczeniem na podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli – podsumował. 

Minister Edukacji i Nauki odniósł się także do wolnych miejsc pracy w szkołach. Zaznaczył, że jeśli chodzi o pełne etaty nauczycielskie, obecnie mamy mniej niż 1 proc. wakatów.

Spotkanie z polskimi uczniami z Litwy (25 VIII)

Podczas spotkania minister Przemysław Czrnek odpowiadał na pytania dzieci i rozmawiał z nimi o historii i kulturze naszego kraju. Zapraszał do kolejnych wizyt i poznawania wspólnego dziedzictwa. 

– Chcemy, żebyście przyjeżdżali do Polski, żebyście nas odwiedzali i żebyśmy patrzyli na to wszystko, co nasi przodkowie stworzyli tutaj przez ponad 1050 lat – mówił. 
Szef MEiN zapewniał, że Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. Maksymiliana Marii Kolbego zapewni podręczniki polskich uczniów z Litwy. Zaprosił także młodych ludzi do Ministerstwa Edukacji i Nauki.

„Wakacje polskich dzieci z Litwy” - zaproszenie na pizzę

„Wakacje polskich dzieci z Litwy” to projekt Telewizji Polskiej, w który zaangażowało się wiele podmiotów i instytucji oraz regionalne ośrodki TVP. Jego celem było pokazanie polskim uczniom z Litwy ważnych miejsc dla polskiej kultury i tożsamości. Wypoczynek był dla młodych ludzi interesującą lekcją historii i miał zainspirować ich do odwiedzenia Polski w przyszłości. Dzięki pobytowi w naszym kraju uczniowie mogli doskonalić znajomość języka polskiego oraz nawiązywać nowe znajomości z rówieśnikami z Polski. 

Podczas poszczególnych turnusów dzieci odwiedzały muzea, skanseny, sanktuaria, ogrody zoologiczne, planetaria i parki rozrywki. Uczestniczyły w górskich wycieczkach i rejsach wycieczkowych. 

W programie nie zabrakło wizyt w największych miastach Polski, a także warsztatów tematycznych, gier terenowych oraz zajęć sportowych. W oddziałach terenowych TVP 3 dzieci mogły obejrzeć studia, przyjrzeć się pracy dziennikarzy oraz samodzielnie stanąć przed kamerą. 

W sumie w ramach projektu nasz kraj odwiedziło 800 dzieci z Litwy. 

Wideo

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(10)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • "PRZEDSZKOLANKA"
  2023-08-28 20:34:24
  A co z dodatkiem za wychowawstwo w przedszkolu (150zł) dlaczego nauczyciele nie są traktowani jednakowo nie wspominając o laptopach... kiedy w końcu będzie nam się coś należało jedna Karta Nauczyciela jedno prawo oświatowe, a ciągle nierówne traktowanie CO NA TO POLSKA KONSTYTUCJA? CIĄGLE OKRADANE przez samorządy bez możliwości nadgodzin (takie tylko dla dyrektorów), a nauczycielowi pozostaje goła pensja, bo to przecież tylko "PRZEDSZKOLANKA". Biurokracji nie mniej niż w szkole...a zapomniałam jeszcze do tego 1-2 % motywacyjnego (jak ktoś skończył podstawówkę to policzy jaka pensja ...) Nauczycieli 6-latków też oszukują mieszając grupy i likwidując w ten sposób etaty 22godzinne. Furorę robią snujący się "SPECJALIŚCI", którzy pracują góra z 3 dzieci w ciągu dnia, "bo resztę cennego czasu" muszą poświęcić na dokumentację... w dniu kiedy przychodzą na zebranie - nie przychodzą do pracy z dziećmi - CZYŻBY NIE OBOWIĄZYWAŁ tych państwa 40 godzinny tydzień pracy? tak tylko pytam...ale do brania socjalnego W KAŻDEJ z co najmniej 5 placówek SĄ PIERWSI !!! -to jest ta "cudowna" średnia przeciętnego nauczyciela. Może ktoś w końcu spojrzy na to w inny sposób... POLECAM
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • p-le
  2023-08-28 21:14:26
  WYCHOWANIE przedszkolne -150 zł dodatku, gdzie priorytetem jest wychowanie jak sama nazwa mówi; nauczanie początkowe, czy dalsza nauka -obecnie gwarantowane minimalne 300 zł dodatku. Gdzie sens i logika?
  0
 • hhhhhhh
  2023-08-28 21:51:37
  ja już nie mogę na gościa patrzyć
  3
 • KEN
  2023-08-28 23:14:46
  A co z pensją dyrektorów, niedługo nie będzie chętnych bo już teraz nauczyciel z kilkoma nadgodzinami zarabia więcej niż dyrektor. Dyrektor nie może mieć nadgodzin a jeszcze teraz jak dodatek za wychowawstwo podniosą to już w ogóle brak motywacji.
  8
 • mat
  2023-09-01 23:34:19
  Te 300 złotych obecnie za wychowawstwo to jest brutto... W takim razie na rękę około 50 zł tygodniowo. Wygląda i brzmi NIEWIARYGODNIE.
  0
 • Belferpolskiczylinikt
  2023-09-07 07:32:55
  Mam to gdzieś. Liczę już lata do emerytury ( niewiele zostało) i gdyby nie to, ze starej baby nikt nigdzie nie chce, rzuciłbym to w cholerę. Mam gdzieś wasze zmiany i nowelizacje. Mam gdzieś wasze dodatkowe za free godzinki. Mam gdzieś. I mam gdzieś wasze wielkie nagrody, całe 700 zł po tym, jak obtrabiliscie , że będzie wielkie 900.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

REKLAMA

Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

REKLAMA

Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

REKLAMA