REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile i jak można dorobić do kompensówki by ZUS nie zmniejszył czy zawiesił tego świadczenia? Okres od czerwca do sierpnia 2024 r.

Ile i jak można dorobić do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego? Od czerwca do sierpnia 2024 r.
Ile i jak można dorobić do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego? Od czerwca do sierpnia 2024 r.
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

ZUS informuje, że nauczyciele, którzy skorzystali z możliwości przejścia na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne (tzw. kompansówka), nie muszą rezygnować z aktywności zawodowej. Ale jeżeli chcą ponownie podjąć pracę, powinni przestrzegać pewnych ograniczeń, by ZUS nie zawiesił czy nie zmniejszył tego świadczenia. 

Do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego można dorobić

REKLAMA

- Zasady dodatkowego zatrudnienia dotyczące osób pobierających nauczycielskie świadczenie kompensacyjne są nieco inne niż w przypadku wcześniejszych emerytów i rencistów. Nie oznacza to jednak, że byłe grono pedagogiczne nie może dorobić do swojego świadczenia.  Może, ale musi pamiętać o tym, że podpisując umowę o pracę z placówkami wymienionymi w art. 1 Karty Nauczyciela ich świadczenie zostanie zawieszone bez względu na wysokość osiąganego przychodu i rodzaj wykonywanej pracy. Są to na przykład publiczne i niepubliczne przedszkola, szkoły i placówki kształcenia ustawicznego oraz młodzieżowe ośrodki wychowawcze, zakłady poprawcze czy schroniska dla nieletnich — informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

REKLAMA

Wyjątkiem od tej zasady są  przepisy zawarte w  art. 58 ust.3 ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy. Świadczenie nie ulega zawieszeniu bez względu na przychód w razie podjęcia  pracy w placówkach wymienionych w art.1 Karty Nauczyciela na stanowisku:
- nauczyciela języka polskiego lub nauczyciela prowadzącego dodatkową naukę języka polskiego,
- innego nauczyciela, jeżeli w dniu nawiązania z nauczycielem stosunku pracy do szkoły uczęszcza co najmniej jeden uczeń będący obywatelem Ukrainy, którego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny.

Oznacza to, że ZUS nie zawiesi prawa do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego uprawnionemu, który podjadł zatrudnienie na podstawie tych przepisów. W takim  przypadku nauczycielskie świadczenie kompensacyjne będzie podlegać ogólnym zasadom zawieszalności świadczeń. Ten wyjątek od reguły obowiązuje do 31 sierpnia br.

Limity zarobkowe od czerwca do sierpnia 2024 r.

Jeśli natomiast przychód został uzyskany z innej pracy lub z działalności, to prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego ulega zmniejszeniu lub zawieszeniu w zależności od wysokości uzyskanego przychodu. Obowiązują tu takie same zasady, co przy wcześniejszych emeryturach i rentach. Aby ZUS nie zmniejszył świadczenia, zarobki nie powinny przekroczyć 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju, czyli od czerwca do sierpnia 2024 r.: 5 703,20 zł brutto miesięcznie. Natomiast, żeby ZUS nie wstrzymał wypłaty świadczenia, dodatkowy miesięczny przychód nie powinien być wyższy niż 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli 10 591,60 zł brutto.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyfrowe usługi publiczne: Popularna aplikacja mObywatel zyskuje nowe funkcjonalności

Aplikację mObywatel łącznie pobrano 19 mln razy. Najczęściej wykorzystywanymi funkcjonalnościami w mObywatelu jest zastrzeganie numeru PESEL. W przyszłym roku planowane jest rozszerzenie płatności o cyfrowe portfele Apple Pay i Google Pay.

Dlaczego higiena żywności jest taka ważna? [WYWIAD]

Czym jest bezpieczna żywność? Na co powinniśmy zwracać uwagę, jedząc na mieście? Co oznacza pojęcie higiena żywności? O tym, jak jeść, aby było bezpiecznie rozmawiamy z dr hab. Elżbieta Maćkiw z Zakładu Bezpieczeństwa Żywności Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH Państwowego Instytutu Badawczego.

Lista przedmiotów. Liczba godzin: Klasa I-III, IV, V, VI, VII i VIII [Szkoła podstawowa, rok szkolny 2024/2025]

W artykule fragmenty rozporządzenia regulującego liczbą godzin oraz przedmioty we wszystkich klasach szkoły podstawowej.

Od 1 września 2024 r. 7 zmian od MEN (i rządu) w szkołach. Jedna nowość od MS [Kalendarz roku szkolnego 2024/2025]

Nowości w szkołach: wykaz lektur, nauka pierwszej pomocy, grupy na lekcjach religii, mniej dokumentów składanych przez maturzystów, więcej uczniów z Ukrainy w szkołach, standardy ochrony małoletnich.

REKLAMA

Rok szkolny 2024/2025: Lista lektur dla szkół podstawowych i średnich [1 września 2024 r.]
Czy znamy międzynarodowe dyskretne sygnały i gesty wzywania pomocy?

Jedynie mniej niż połowa Polaków rozpoznaje międzynarodowy gest „HELP ME” wykonywany dłonią w celu dyskretnego poproszenia o pomoc. To dane z ankiety na temat bezpiecznego podróżowania przygotowanej przez Preply. Ale reszta Europy wcale nie wypada lepiej. 

Rozporządzenie MEN dot. lekcji religii w szkole zaskarżone do TK. Min. B.Nowacka: to nic nie zmieni

Decyzje episkopatu nie będą wpływać na kształt polityki oświatowej państwa - powiedziała PAP minister edukacji Barbara Nowacka. Jak dodała, konkordat owszem zobowiązuje państwo polskie do organizowania lekcji religii, natomiast to, w jaki sposób te lekcje są organizowane, zależy od decyzji ministra edukacji.

Kary za przepisywanie leków bez zbadania pacjenta

Rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec ocenił, że przepisywanie leków bez zbadania pacjenta, a tylko na podstawie wypełnionej ankiety na stronie placówki jest niedopuszczalne. 

REKLAMA

Okres przejściowy dla e-Doręczeń do końca 2025 r. W celu zapewnienia skutecznego wdrożenia w podmiotach publicznych

Wprowadzenie okresu przejściowego dla e-Doręczeń do 31 grudnia 2025 r. dla podmiotów publicznych. Tak zakłada projekt nowelizacji ustawy opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Egzaminy zawodowe i potwierdzające kwalifikacje w 2025 r. CKE opublikowała harmonogram

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała harmonogram egzaminów zawodowych i egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie, które będą przeprowadzane w 2025 r. w sesji zimowej - w styczniu oraz w sesji letniej - w czerwcu i na początku lipca.

REKLAMA